19.04.2017, 16:57
Zde se zase trochu rozepíši o zamyšlení nad zdravou výživou. Asi to bude znít po předchozím vývoji divně, ale hned ve vedlejší obci máme ekofarmu http://www.farmatrebesov.cz/ která nabízí zvěřinu. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že maso z uzavřených velkochovů (bez přístupu k trávě a bez možnosti pohybu) stojí v té nižší cenové hladině (tj. pro většinu lidí v ČR) za velké kulové snad ve všech ohledech (včetně výživy), a prakticky za něj nemá cenu platit (resp. ne o nic víc, než za rybu napuštěnou vodou). Zvěřinu jsem nikdy neměl, a je na čase jí vyzkoušet. Ostatně, bažantnici od kolowratské šlechty máme prakticky kousek za domem v lesích ( http://www.kolowrat.com/myslivost/bazantnice.html ).
- když jsou ty velikonoce, maminka zkusila mazanec vlastní výroby s kandovaným ovocem. Mnohem lepší než naše snahy o chléb V obchodě stojí 61 Kč (po přepočtu ze 400g). Náš vyšel (700g) na 38 Kč (včetně pomeranče za 5 Kč a kandovaného ovoce 7 Kč, takže čistě teoreticky s vlastními zdroji by to bylo jen cca. 26 Kč). 2 Kč elektřina. V zimě by to byla 0, protože by se tím vytápěl byt.
- v diskuzích o zahradničení jsem narazil na (ojedinělý) argument, že by to lidé neměli dělat kvůli hygieně, že tím jen chytnou nějakou nemoc (hrabání se v hlíně). No, náš "nebezpečný" přístup k hygieně asi už znáte (spíš bych ho nazval "nestresujícím", protože se nemusím bát, co za bacil na mne vykočí na příštím rohu, a rovněž to šetří peníze za mýdla, atp.), ale vyzpovídal jsem maminku, jak to bylo dřív, a podle dnešních standardů (reklamy na domestos 24 hodin, antibakteriální mýdla, příznivci přehnané hygieny) bychom měli být asi 100x mrtví. Pár příkladů od mých prarodičů: Když byla máma malá, hráli si venku ve špíně, babička zavolala a ve dveřích jim dala chleba s máslem, a ten se snědl. Žádné mytí rukou (natož nějaké napuštěné ubrousky). Na to si vzpomínám i já za našeho dětství (mj. také to, že jsme třeba mrkev ze sněhuláka, kdy jsme si hráli na psy, sežrali ze země). Naši prarodiče měli vůbec hygienu na háku. Zubní pasta neznámý pojem, a třeba mytí nádobí probíhalo tak, že se dojedlo, talíř se dal na zem, kde ho vyblízaly kočky, pak se hodil do dřezu, a tam se v jedné vodě bez oplachování umylo všechno nádobí (pravda, skleničky jako první, hrnce jako poslední, pořádek musí být ). Voda se pak dala koze nebo vylila mezi zeleninu na zahrádce (mimochodem, záhon hnojen hnojem ze chléva). A co si vzpomínám, když jsme tam asi 3 měsíce při stěhování bydleli, třeba děda si ruce po WC určitě myl (čistou vodou), ale v kuchyni (ne ve dřezu, v druhém umyvadle). No jo, ale nikomu z nás nedošlo, že cestou tam vzal minimálně za kliku dveří kuchyně, takže když jsme pak šli jíst, většinou jsme si už ruce stejně v kuchyni nemyli. Nikdo není fascinován víc tím, že prakticky nemáme žádné nemoci.. a pak se někdo diví, že nevěřím "kecům" většinové společnosti na to či ono. Je fajn brát je v potaz, ale ne všemu slepě věřit (i kdyby to byla pravda pro zbylých 6,99 miliardy lidí, pro mne to prostě zrovna neplatí).
- zkusili jsme koupit veganskou zmrzlinu. Byla jen o 2 Kč na balení dražší než normální, a chuťově nebyla vůbec špatná. Resp. největší podíl měla ta hořká čokoláda (nebo spíš tím, že možná byla bez cukru), ale vnitřek (sója s vanilkou) naprosto v pohodě. Taky bychom jí pak mohli někdy zkusit udělat.
- čistě náhodou jsme koupili ovesnou tyčinku s čokoládou. Rovněž, nebyla špatná. Takto servírovaná semínka nebo obiloviny s něčím dalším (např. jogurt) jsou naprosto v pohodě poživatelné. I její varianta bez čokolády je dost dobrá (pozn. jako "malý" jsem tyto zdravé tyčinky neměl rád: jak to neplavalo v tuně čokolády a karamelu, bylo to fuj).
- jako další test veganského "masa" jsme zkusili seitan. Syrový a studený chutná jako něco mezi syrovým hřibem a rybou (buď uzenou nebo spíš tu ze suši - to mimochodem miluji). Ale tepelně upravené.. teda, je to lepší než sójové maso, není to chuťově jakoby špatné, protože to chutná "nijak", spíš ta konzistence připomíná tučné maso nebo želatinu. Jen v tom tak nějak pořád vidím to maso, a možná proto mi to tolik nejede. Stále mi ale chybí příklad od někoho, kdo by to fakt uměl udělat (nějaká restaurace). Třeba by to bylo lepší na grilu.
- mimochodem, ani seitan, ani sójové maso naše kočky nežerou (ale pravda - ty jsou dost mlsné - protože přes noc to sežral někdo jiný; nemusíme ani zvířátka nutit, sama si vyberou, co chtějí jíst - my bychom měli jen omezit přísun těch "škodlivin", protože každé zvíře si rádo dá cukr, čokoládu i mléko; a každý pejskař ví, že když něco někomu chutná ještě neznamená, že to je normální nebo zdravé).
- k tomu setainu jsme měli rajskou omáčku z vlastního kečupu (3/4 roku starý a bez konzervantů, a vydržel - ve skleničce od přesnídávky). Asi kečupu bylo málo (pro barvu), ale chuťově to není vůbec marné (cenově tomu nemůže kupovaná hotová konkurovat ani náhodou).
- co se týče té veganské kuchařky, myslím, že by si jí mohli přečíst i všežravci Totiž, většinu těch receptů si dokážu v pohodě v představit s masem nebo jako přílohu k masu. A nikdy není na škodu naučit se stravovat víc "zdravě" (bez ohledu na to, co jíte teď)(doporučené maso je to zvěřinové, jakožto nestresované - http://www.agris.cz/venkov/soucasne-pohl...d_a=127924 aneb když už něco jím a platím za to, měl bych si dohlédnout na kvalitu - z tohoto důvodu by se mohlo jevit třeba srnčí, které pochází ze zvířete usmrceného náhle v jeho přirozeném prostředí myslivcem jako nejlepší volba; to se samozřejmě projeví na vaší peněžence, ale je teda otázka, jestli chcete platit za relativně kvalitní maso a nebo za potencionální riziko, v lepším případě za šunt - to už si raději vsaďte Sportku té se sice nenajíte, ale když prohrajete, nic se vám nestane ani po delší době; https://www.masodomu.cz/zverina - rovněž zvířata se pasoucí venku mají třeba (údajně, bla bla) větší podíl omega3: http://www.zdravi-v-kondici.estranky.cz/...-los-.html ). Mělo by to být v pohodě dohledatelné i na internetu. Možná se podívám po receptech vitariánů/RAW. Ne že bych to chtěl provozovat na 100%, ale určitě by se tam dala najít zajímavá inspirace k vlastním jídlům. Takže, ano, člověk od jakživa jedl maso, ale většinou zveřinové http://www.zdravestravovani.cz/blog/zver...loveka/41/ To jen pro zajímavost.
- jelikož asi nebudu milovníkem čehokoliv ze sójy a seitanu, jakožto napodobenin masa, tak si budu muset bílkoviny dodávat třeba z luštěnin nebo běžných obilovin (nebo zkusit Quinoa) a dalších potravin (i čajové lístky je mají - a na esenciální kyseliny zatím "kašlu", pokud jsem přežil 34 let bez starosti o ně doteď, a to jsem masa jedl fakt minimum, a pokud bez nich přežije většina této planety ze živočišné říše zvířat, protože, a o tom se můžeme "hádat", mozek masožravce i bíložravce, stejně tak krev a svaly, budou mít z velké části stejné složení - už jen to, že lze prasečí orgány dávat lidem - tak přežiji dál i "bez nich" na rostlinné stravě; mimochodem, Indie je plná veganů kvůli sociálnímu a náboženskému systému, a nezdá se, že by to byl národ debilů a unavených zombíků). Dost mi chutnají japonská jídla, a ti třeba z rýže dělají skoro všechno (že bych zkusil pěstovat rýži? Copak o to, mělké zasviněné jezírko o ploše asi 8-9m2 bych měl Výnos je prý asi max. 1 kg z m2 - teď nevím zda ročně nebo na sklizeň). A co si budeme nalhávat, min. týden jsem měl suši.
- např. konzumace hrášku mi problémy nedělá. Protože mne zaujal recept na fazolový burger, zaseli jsme i fazole. btw. o tom, jaké mělo maso vliv na lidskou historii, pokud Vás to zajímá, doporučuji tuto 45 minutovou přednášku: <youtube> (mimo ní jsem viděl i zajímavý český kraťas o pití mléka, a padla tam hezky podaná věta "většina lidí toleruje sýry mnohem lépe než mléko" - co to je za obrat? Jako chápu, že i přírodní věci (a nemusí jít zrovna o kyanid) mohou být škodlivé (např. zdravá a léčivá šajvěj může ve velkých dávkách mít dost nezdravé následky), ale tady nám jakoby společnost nabízí k výběru "škodlivou věc" a "méně škodlivou věc" (tolerovat, snášet, (s)trpět, zakusit, vystát, přetrpět ) . To už je skoro jako "demokrati a liberálové" (nebo obráceně), buď Stalin nebo Hitler, vyber si! ).
- uvažuji, že si asi později vysadím lískové oříšky (nutno 2, aby se opilovaly). A možná se naučím jíst i houby (bílkoviny, vitamín D, a jsou zadarmo; těžké kovy? bu bu bu) - jen je bude chtít upravit tak, abych je v tom nepoznal, protože jinak mi to nebude chutnat (dělá to svoje). Nejdřív se chci ještě ukecat k nákupu Asiminy Triloby (je totiž dost drahá).
- zbývá vyřešit vitamín B12. A tady myslím mluvím i za chudé masožravce (podle JPP, a neověřoval jsem to, protože to vzhledem ke způsobu krmení vyznívá logicky, se stejně zvířatům v halách B12 dodává "uměle", tak nevidím důvod, proč si platit nějaký zbytečný mezičlánek), protože kde máte záruku, že při kvalitě dnešních potravin ho máte dostatek? Znáte ty pojmy "jarní únava", "letní malátnost" - jako kdyby se z "průšvihu" stala běžná věc (no jo, to se prostě stává, jako rakovina a infarkty, berme to s humorem). Zkusíme udělat test s doplňky stravy. Většina multivitamínů obsahuje (pokud vůbec) 50-100% doporučené denní dávky B12. A stojí do 100 Kč (dost drahé na to, kolik tam je tablet). Přitom čistá B12 má 130 tablet za 170 Kč (dá se pořídit i levněji), a má 20.000% doporučené denní dávky v 1 tabletě (tzn. 500ug / 2.5 ug = 200 dnů). My sice možná trochu B12 dostáváme spolu se zeleninou a ovocem se zahrádky, protože nikdy nebude 100% čisté, ale nejspíš ho nebude dostatek. Pro 1 člověka (dost možná i pro dva) přijde doplnění B12 ročně něco okolo stovky. Jestli je argument (jeden z nich) pro konzumaci masa zrovna ta B12, tak předkládám výzvu, milí "masožravci": Dodejte mi roční zásobu masa za 100 Kč na osobu Si budete myslet, že jsem se zbláznil (ale číst ty hádky v diskuzích se vyplatí, protože vám to ukáže, na co všechno se máte ještě zaměřit). Pozn.: který inteligent doporučí sudé dávkování tablet (2/4) a pak dá do balení lichý počet (45)?
- jo a propo, je dost studií, které udávají, proč je zdraví prospěšná veganská strava, proč nejíst rafinované cukry, čistou kuchyňskou stůl, bílou mouku, určité druhy tuků, atd. bla bla bla. Možná je část z nich podplacená od "organic" společností (což je mimochodem defakto dost odvážné, protože mi tím jen ukazují, že čerstvé potraviny mohou být zdravé, a protože pro mne bude levnější si je vyspěstovat sám, a RAW/BIO/Organické je hlavně dneska byznys, na který já teda fakt nemám, hádejte, co udělám? ). Můžete mi ale nabídnout nějakou studii (klidně i zfalšovanou argument jako argument - nepodařilo se mi ale najít, mimo vyjmenovávání v čem je dobré, jako že železo se lépe vstřebává než z rostlin, což je ale kompenzováno zase vyšší přítomností železa (kromě jater, která třeba já zásadně v celku nejím - ale mám rád játrovou paštiku) a hlavně vitaminu C v zelenině, takže sorry, 0:0), která ukazuje zdraví prospěšnost masa jako celku? (kromě jeho výživnosti ve formě tuků, kalorií a aminokyselin, v tom budu souhlasit). Zvláště pokud jde o maso červené a drůbež? Uznal bych ryby, ale pozor, část ryb už možná nejspíš pochází z velkochovů (včetně těch "mořských"). Může to být nejen kvůli ceně (nedostatek ryb v oceánech), ale také kvůli znečištění oceánů (mimo to se i ryby ve velkochovech ale mohou krmit menšími rybkami ulovenými právě z oceánů, v horším případě se do nich možná cpe sója nebo kukuřice - píši možná, protože jsem nedělal výzkum, ale pro mne stačí byť jen podezření, abych přestal danému dodavatelskému řetězci důvěřovat a začal si hledat vlastní cestu - pro mne je to spousta bonusů: učím se nové věci, šetřím peníze, možná si zlepším zdraví, a hromada dalších věcí, a už si nemusím připadat jako blbec: platit někomu, aby za mne udělal špinavou práci, to je celkem "lidské"; platit někomu, aby mne zdravě nakrmil, to je přeci logické - a pohodlnější; ale platit někomu, aby mi svými produkty ničil zdraví? Byť i v malé míře ať už přímo (látky v potravě) či nepřímo (ovzduší, voda), a i tím, že já sám neznám míru? To bych musel být korunovaný vůl.. no, však jím jsem).
- z té kukuřičné mouky jsme zkusili udělat pizzu (opět vlastní kečup). Kvasnice jen s vodou a cukrem (byť podle receptu; bez mléka, resp. tuků) zrovna moc nekvasí A samotné těsto, pokud použijete stejné poměry (voda/olej) jako na bílou mouku moc nedrží po hromadě. Ale jíst se to dá. Jen se to správně naučit. Prý by to mělo být zdravější. Ale zkusíme příště placky.
- jako poslední z nákupu jsme vyzkoušeli "lunchmeat" ve formě tofu. Voní to asi jako játrová paštika a syrové to chuťově připomíná např. kuřecí salám (ten se dá také jíst syrový). Vhodné např. na rohlíky či jednohubky (plátky). My jsme to zkusili opéct (už nikdy vařit) a s hranolkami. Normální jídlo, každý jsme měli 60g porci a zmizelo to z talíře hned. Toto si umím představit na talíři.
- pro zasmání: jen tak bokem, narazil jsem na leták z Billa, a hned jsem si vzpomněl na tu "propagandu" (o tom se zmíní snad v každé vegan přednášce), jak nám všichni ukazují šťastné kravičky na pastvinách (i mne je jasné, že v ČR není dost volně se pohybujících se stád, aby to uspokojilo poptávku). Ale mne zaujala jiná věc (ať je sranda): schválně si porovnejte velikost slepic s kravami a těmi vraty v pozadí. Jak je vidět, dneska už i správně udělat Copy&Paste je pro některé lidi nad jejich schopnosti (já sice taky dost často dělám spíš obuvníka, jenže mne za to nikdo neplatí)
- ze svého okolí jsem vypátral dva lidi (jedna příbuzná, druhá známá od mámy z práce), co mají rakovinu. A oba tyto konkrétní případy (nemusí to být platné na všechny) dostaly od doktorů přísný zákaz konzumace masa (jako náhradu dostaly B12 v tabletách). Já se jen ptám - sice to neznamená, že maso způsobuje samo o sobě vždy rakovinu, ale pokud se nesmí jíst během jejího průběhu zřejmě kvůli jejímu posilování, proč bychom ho museli bez obav jíst, dokud jsme zdraví? Samozřejmě to není jen masem (protože onkologicky nemocní pacienti potřebují hlavně bílkoviny, takže je v tomto ohledu naopak maso i žádoucí). Nemoci mají spoustu dalších spouštěčů a jedním z nich je třeba stres. Tzn. můžete jíst třeba bůhvíco zdravého, ale když vás denně budou vytáčet v práci, dost možná vás klepne MaxiFerda dřív, než hostinského U pečínky. Zdá se vám, že si tady protiřečím? Maso to a najednou maso ono? No, ono je to totiž tím, že nic není černobílé, a celé to téma je dost komplexní (což ve mne ale jen vyvolává další paranoiu: pochybuji, že kdejaký prodejce potravin, kterému jde o peníze až v první řadě, se bude zabývat všemi možnými vztahy a vlivy na mé zdraví, a to ani když mu po zádech bude šlapat Evropská Unie).
- mám tu jeden OT příklad, proč 100% nevěřit reklamám v televizi
- když jsou ty velikonoce, maminka zkusila mazanec vlastní výroby s kandovaným ovocem. Mnohem lepší než naše snahy o chléb V obchodě stojí 61 Kč (po přepočtu ze 400g). Náš vyšel (700g) na 38 Kč (včetně pomeranče za 5 Kč a kandovaného ovoce 7 Kč, takže čistě teoreticky s vlastními zdroji by to bylo jen cca. 26 Kč). 2 Kč elektřina. V zimě by to byla 0, protože by se tím vytápěl byt.
- v diskuzích o zahradničení jsem narazil na (ojedinělý) argument, že by to lidé neměli dělat kvůli hygieně, že tím jen chytnou nějakou nemoc (hrabání se v hlíně). No, náš "nebezpečný" přístup k hygieně asi už znáte (spíš bych ho nazval "nestresujícím", protože se nemusím bát, co za bacil na mne vykočí na příštím rohu, a rovněž to šetří peníze za mýdla, atp.), ale vyzpovídal jsem maminku, jak to bylo dřív, a podle dnešních standardů (reklamy na domestos 24 hodin, antibakteriální mýdla, příznivci přehnané hygieny) bychom měli být asi 100x mrtví. Pár příkladů od mých prarodičů: Když byla máma malá, hráli si venku ve špíně, babička zavolala a ve dveřích jim dala chleba s máslem, a ten se snědl. Žádné mytí rukou (natož nějaké napuštěné ubrousky). Na to si vzpomínám i já za našeho dětství (mj. také to, že jsme třeba mrkev ze sněhuláka, kdy jsme si hráli na psy, sežrali ze země). Naši prarodiče měli vůbec hygienu na háku. Zubní pasta neznámý pojem, a třeba mytí nádobí probíhalo tak, že se dojedlo, talíř se dal na zem, kde ho vyblízaly kočky, pak se hodil do dřezu, a tam se v jedné vodě bez oplachování umylo všechno nádobí (pravda, skleničky jako první, hrnce jako poslední, pořádek musí být ). Voda se pak dala koze nebo vylila mezi zeleninu na zahrádce (mimochodem, záhon hnojen hnojem ze chléva). A co si vzpomínám, když jsme tam asi 3 měsíce při stěhování bydleli, třeba děda si ruce po WC určitě myl (čistou vodou), ale v kuchyni (ne ve dřezu, v druhém umyvadle). No jo, ale nikomu z nás nedošlo, že cestou tam vzal minimálně za kliku dveří kuchyně, takže když jsme pak šli jíst, většinou jsme si už ruce stejně v kuchyni nemyli. Nikdo není fascinován víc tím, že prakticky nemáme žádné nemoci.. a pak se někdo diví, že nevěřím "kecům" většinové společnosti na to či ono. Je fajn brát je v potaz, ale ne všemu slepě věřit (i kdyby to byla pravda pro zbylých 6,99 miliardy lidí, pro mne to prostě zrovna neplatí).
- zkusili jsme koupit veganskou zmrzlinu. Byla jen o 2 Kč na balení dražší než normální, a chuťově nebyla vůbec špatná. Resp. největší podíl měla ta hořká čokoláda (nebo spíš tím, že možná byla bez cukru), ale vnitřek (sója s vanilkou) naprosto v pohodě. Taky bychom jí pak mohli někdy zkusit udělat.
- čistě náhodou jsme koupili ovesnou tyčinku s čokoládou. Rovněž, nebyla špatná. Takto servírovaná semínka nebo obiloviny s něčím dalším (např. jogurt) jsou naprosto v pohodě poživatelné. I její varianta bez čokolády je dost dobrá (pozn. jako "malý" jsem tyto zdravé tyčinky neměl rád: jak to neplavalo v tuně čokolády a karamelu, bylo to fuj).
- jako další test veganského "masa" jsme zkusili seitan. Syrový a studený chutná jako něco mezi syrovým hřibem a rybou (buď uzenou nebo spíš tu ze suši - to mimochodem miluji). Ale tepelně upravené.. teda, je to lepší než sójové maso, není to chuťově jakoby špatné, protože to chutná "nijak", spíš ta konzistence připomíná tučné maso nebo želatinu. Jen v tom tak nějak pořád vidím to maso, a možná proto mi to tolik nejede. Stále mi ale chybí příklad od někoho, kdo by to fakt uměl udělat (nějaká restaurace). Třeba by to bylo lepší na grilu.
- mimochodem, ani seitan, ani sójové maso naše kočky nežerou (ale pravda - ty jsou dost mlsné - protože přes noc to sežral někdo jiný; nemusíme ani zvířátka nutit, sama si vyberou, co chtějí jíst - my bychom měli jen omezit přísun těch "škodlivin", protože každé zvíře si rádo dá cukr, čokoládu i mléko; a každý pejskař ví, že když něco někomu chutná ještě neznamená, že to je normální nebo zdravé).
- k tomu setainu jsme měli rajskou omáčku z vlastního kečupu (3/4 roku starý a bez konzervantů, a vydržel - ve skleničce od přesnídávky). Asi kečupu bylo málo (pro barvu), ale chuťově to není vůbec marné (cenově tomu nemůže kupovaná hotová konkurovat ani náhodou).
- co se týče té veganské kuchařky, myslím, že by si jí mohli přečíst i všežravci Totiž, většinu těch receptů si dokážu v pohodě v představit s masem nebo jako přílohu k masu. A nikdy není na škodu naučit se stravovat víc "zdravě" (bez ohledu na to, co jíte teď)(doporučené maso je to zvěřinové, jakožto nestresované - http://www.agris.cz/venkov/soucasne-pohl...d_a=127924 aneb když už něco jím a platím za to, měl bych si dohlédnout na kvalitu - z tohoto důvodu by se mohlo jevit třeba srnčí, které pochází ze zvířete usmrceného náhle v jeho přirozeném prostředí myslivcem jako nejlepší volba; to se samozřejmě projeví na vaší peněžence, ale je teda otázka, jestli chcete platit za relativně kvalitní maso a nebo za potencionální riziko, v lepším případě za šunt - to už si raději vsaďte Sportku té se sice nenajíte, ale když prohrajete, nic se vám nestane ani po delší době; https://www.masodomu.cz/zverina - rovněž zvířata se pasoucí venku mají třeba (údajně, bla bla) větší podíl omega3: http://www.zdravi-v-kondici.estranky.cz/...-los-.html ). Mělo by to být v pohodě dohledatelné i na internetu. Možná se podívám po receptech vitariánů/RAW. Ne že bych to chtěl provozovat na 100%, ale určitě by se tam dala najít zajímavá inspirace k vlastním jídlům. Takže, ano, člověk od jakživa jedl maso, ale většinou zveřinové http://www.zdravestravovani.cz/blog/zver...loveka/41/ To jen pro zajímavost.
- jelikož asi nebudu milovníkem čehokoliv ze sójy a seitanu, jakožto napodobenin masa, tak si budu muset bílkoviny dodávat třeba z luštěnin nebo běžných obilovin (nebo zkusit Quinoa) a dalších potravin (i čajové lístky je mají - a na esenciální kyseliny zatím "kašlu", pokud jsem přežil 34 let bez starosti o ně doteď, a to jsem masa jedl fakt minimum, a pokud bez nich přežije většina této planety ze živočišné říše zvířat, protože, a o tom se můžeme "hádat", mozek masožravce i bíložravce, stejně tak krev a svaly, budou mít z velké části stejné složení - už jen to, že lze prasečí orgány dávat lidem - tak přežiji dál i "bez nich" na rostlinné stravě; mimochodem, Indie je plná veganů kvůli sociálnímu a náboženskému systému, a nezdá se, že by to byl národ debilů a unavených zombíků). Dost mi chutnají japonská jídla, a ti třeba z rýže dělají skoro všechno (že bych zkusil pěstovat rýži? Copak o to, mělké zasviněné jezírko o ploše asi 8-9m2 bych měl Výnos je prý asi max. 1 kg z m2 - teď nevím zda ročně nebo na sklizeň). A co si budeme nalhávat, min. týden jsem měl suši.
- např. konzumace hrášku mi problémy nedělá. Protože mne zaujal recept na fazolový burger, zaseli jsme i fazole. btw. o tom, jaké mělo maso vliv na lidskou historii, pokud Vás to zajímá, doporučuji tuto 45 minutovou přednášku: <youtube> (mimo ní jsem viděl i zajímavý český kraťas o pití mléka, a padla tam hezky podaná věta "většina lidí toleruje sýry mnohem lépe než mléko" - co to je za obrat? Jako chápu, že i přírodní věci (a nemusí jít zrovna o kyanid) mohou být škodlivé (např. zdravá a léčivá šajvěj může ve velkých dávkách mít dost nezdravé následky), ale tady nám jakoby společnost nabízí k výběru "škodlivou věc" a "méně škodlivou věc" (tolerovat, snášet, (s)trpět, zakusit, vystát, přetrpět ) . To už je skoro jako "demokrati a liberálové" (nebo obráceně), buď Stalin nebo Hitler, vyber si! ).
- uvažuji, že si asi později vysadím lískové oříšky (nutno 2, aby se opilovaly). A možná se naučím jíst i houby (bílkoviny, vitamín D, a jsou zadarmo; těžké kovy? bu bu bu) - jen je bude chtít upravit tak, abych je v tom nepoznal, protože jinak mi to nebude chutnat (dělá to svoje). Nejdřív se chci ještě ukecat k nákupu Asiminy Triloby (je totiž dost drahá).
- zbývá vyřešit vitamín B12. A tady myslím mluvím i za chudé masožravce (podle JPP, a neověřoval jsem to, protože to vzhledem ke způsobu krmení vyznívá logicky, se stejně zvířatům v halách B12 dodává "uměle", tak nevidím důvod, proč si platit nějaký zbytečný mezičlánek), protože kde máte záruku, že při kvalitě dnešních potravin ho máte dostatek? Znáte ty pojmy "jarní únava", "letní malátnost" - jako kdyby se z "průšvihu" stala běžná věc (no jo, to se prostě stává, jako rakovina a infarkty, berme to s humorem). Zkusíme udělat test s doplňky stravy. Většina multivitamínů obsahuje (pokud vůbec) 50-100% doporučené denní dávky B12. A stojí do 100 Kč (dost drahé na to, kolik tam je tablet). Přitom čistá B12 má 130 tablet za 170 Kč (dá se pořídit i levněji), a má 20.000% doporučené denní dávky v 1 tabletě (tzn. 500ug / 2.5 ug = 200 dnů). My sice možná trochu B12 dostáváme spolu se zeleninou a ovocem se zahrádky, protože nikdy nebude 100% čisté, ale nejspíš ho nebude dostatek. Pro 1 člověka (dost možná i pro dva) přijde doplnění B12 ročně něco okolo stovky. Jestli je argument (jeden z nich) pro konzumaci masa zrovna ta B12, tak předkládám výzvu, milí "masožravci": Dodejte mi roční zásobu masa za 100 Kč na osobu Si budete myslet, že jsem se zbláznil (ale číst ty hádky v diskuzích se vyplatí, protože vám to ukáže, na co všechno se máte ještě zaměřit). Pozn.: který inteligent doporučí sudé dávkování tablet (2/4) a pak dá do balení lichý počet (45)?
- jo a propo, je dost studií, které udávají, proč je zdraví prospěšná veganská strava, proč nejíst rafinované cukry, čistou kuchyňskou stůl, bílou mouku, určité druhy tuků, atd. bla bla bla. Možná je část z nich podplacená od "organic" společností (což je mimochodem defakto dost odvážné, protože mi tím jen ukazují, že čerstvé potraviny mohou být zdravé, a protože pro mne bude levnější si je vyspěstovat sám, a RAW/BIO/Organické je hlavně dneska byznys, na který já teda fakt nemám, hádejte, co udělám? ). Můžete mi ale nabídnout nějakou studii (klidně i zfalšovanou argument jako argument - nepodařilo se mi ale najít, mimo vyjmenovávání v čem je dobré, jako že železo se lépe vstřebává než z rostlin, což je ale kompenzováno zase vyšší přítomností železa (kromě jater, která třeba já zásadně v celku nejím - ale mám rád játrovou paštiku) a hlavně vitaminu C v zelenině, takže sorry, 0:0), která ukazuje zdraví prospěšnost masa jako celku? (kromě jeho výživnosti ve formě tuků, kalorií a aminokyselin, v tom budu souhlasit). Zvláště pokud jde o maso červené a drůbež? Uznal bych ryby, ale pozor, část ryb už možná nejspíš pochází z velkochovů (včetně těch "mořských"). Může to být nejen kvůli ceně (nedostatek ryb v oceánech), ale také kvůli znečištění oceánů (mimo to se i ryby ve velkochovech ale mohou krmit menšími rybkami ulovenými právě z oceánů, v horším případě se do nich možná cpe sója nebo kukuřice - píši možná, protože jsem nedělal výzkum, ale pro mne stačí byť jen podezření, abych přestal danému dodavatelskému řetězci důvěřovat a začal si hledat vlastní cestu - pro mne je to spousta bonusů: učím se nové věci, šetřím peníze, možná si zlepším zdraví, a hromada dalších věcí, a už si nemusím připadat jako blbec: platit někomu, aby za mne udělal špinavou práci, to je celkem "lidské"; platit někomu, aby mne zdravě nakrmil, to je přeci logické - a pohodlnější; ale platit někomu, aby mi svými produkty ničil zdraví? Byť i v malé míře ať už přímo (látky v potravě) či nepřímo (ovzduší, voda), a i tím, že já sám neznám míru? To bych musel být korunovaný vůl.. no, však jím jsem).
- z té kukuřičné mouky jsme zkusili udělat pizzu (opět vlastní kečup). Kvasnice jen s vodou a cukrem (byť podle receptu; bez mléka, resp. tuků) zrovna moc nekvasí A samotné těsto, pokud použijete stejné poměry (voda/olej) jako na bílou mouku moc nedrží po hromadě. Ale jíst se to dá. Jen se to správně naučit. Prý by to mělo být zdravější. Ale zkusíme příště placky.
- jako poslední z nákupu jsme vyzkoušeli "lunchmeat" ve formě tofu. Voní to asi jako játrová paštika a syrové to chuťově připomíná např. kuřecí salám (ten se dá také jíst syrový). Vhodné např. na rohlíky či jednohubky (plátky). My jsme to zkusili opéct (už nikdy vařit) a s hranolkami. Normální jídlo, každý jsme měli 60g porci a zmizelo to z talíře hned. Toto si umím představit na talíři.
- pro zasmání: jen tak bokem, narazil jsem na leták z Billa, a hned jsem si vzpomněl na tu "propagandu" (o tom se zmíní snad v každé vegan přednášce), jak nám všichni ukazují šťastné kravičky na pastvinách (i mne je jasné, že v ČR není dost volně se pohybujících se stád, aby to uspokojilo poptávku). Ale mne zaujala jiná věc (ať je sranda): schválně si porovnejte velikost slepic s kravami a těmi vraty v pozadí. Jak je vidět, dneska už i správně udělat Copy&Paste je pro některé lidi nad jejich schopnosti (já sice taky dost často dělám spíš obuvníka, jenže mne za to nikdo neplatí)
- ze svého okolí jsem vypátral dva lidi (jedna příbuzná, druhá známá od mámy z práce), co mají rakovinu. A oba tyto konkrétní případy (nemusí to být platné na všechny) dostaly od doktorů přísný zákaz konzumace masa (jako náhradu dostaly B12 v tabletách). Já se jen ptám - sice to neznamená, že maso způsobuje samo o sobě vždy rakovinu, ale pokud se nesmí jíst během jejího průběhu zřejmě kvůli jejímu posilování, proč bychom ho museli bez obav jíst, dokud jsme zdraví? Samozřejmě to není jen masem (protože onkologicky nemocní pacienti potřebují hlavně bílkoviny, takže je v tomto ohledu naopak maso i žádoucí). Nemoci mají spoustu dalších spouštěčů a jedním z nich je třeba stres. Tzn. můžete jíst třeba bůhvíco zdravého, ale když vás denně budou vytáčet v práci, dost možná vás klepne MaxiFerda dřív, než hostinského U pečínky. Zdá se vám, že si tady protiřečím? Maso to a najednou maso ono? No, ono je to totiž tím, že nic není černobílé, a celé to téma je dost komplexní (což ve mne ale jen vyvolává další paranoiu: pochybuji, že kdejaký prodejce potravin, kterému jde o peníze až v první řadě, se bude zabývat všemi možnými vztahy a vlivy na mé zdraví, a to ani když mu po zádech bude šlapat Evropská Unie).
- mám tu jeden OT příklad, proč 100% nevěřit reklamám v televizi