Bronies.cz

Úplná verze: Fan-fiction terminologie
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Spusta lidí zde (a nejenom zde) vytváří literární díla inspirovaná světem MLP. Při nedávném rozhovoru jsem ale zjistila, že někteří nejsou obeznámeni s všeobecnou terminologií.
Takže se na ni trochu podíváme.
Připravte si tužky a poznámkové bloky, lekce pančitelky Azu začíná!

Trocha té historie

Co je fanfic? Je to literární dílo, které námětově čerpá z již existujícího díla (film, seriál, kniha, komix) a dále ho rozpracovává.
Principem fanfiction je použití postav, námětů a světa vytvořeného původním autorem, ovšem tak, že výsledné dílo není jen kopií (plagiátem) původního díla, ale kreativním výtvorem fanouška. Nové dílo tedy často volně dějově navazuje na děj původního díla nebo vytváří odbočky a nové verze.

Fenomén fanfiction se poprvé objevil v 60. letech 20. století kolem fanouškovské základny seriálu Star Trek, takže za fanfic vděčíme Trekkies Rainbowlaugh (bronies opravdu nejsou první fandom, co píše fanficy) Tehdy se ještě publikovaly v tematicky zaměřených fanzinech (fanouškovských magazínech), amatérsky vyráběných a šířených.

K pravému rozmachu fanfiction ale dochází až v 90. letech s nástupem internetu, tedy zjednodušením dostupnosti dílek k dalším čtenářům. Vytváří se první fandomové stránky a v roce 1998 je založena stránka fanfiction.net, která je dodnes největší databází fanfiction příběhů napříč žánry a fandomy.

Celosvětově je v současnosti nejrozšířenější fanfiction k dílu J. K. Rowling a její série děl Harry Potter, podobný úspěch slaví i povídky na téma Twilight.

Tvorba a šíření fanfiction (na internetu) z důvodu neziskovosti, převážně nízkého věku autorů a také z toho důvodu, že se jedná o přirozený fenomén, který je součástí popularity každého známého autora, není obvykle považována za porušování autorských práv, potírána ani stíhána. I tak se ale doporučuje v díle uvést dovětku o původním majiteli díla.

Výtvarným protějškem fanfiction je fanart.

A teď se zevrubněji podíváme na terminologii se kterou se při brouzdání fanficovými stránkami setkáte nejčastěji. Protože je to na obsáhlejší dokument, sepsala jsem je do google doc dokumentu. Snažila jsem se jasnost a stručnost. Kde to šlo, uvádím příklady z MLP prostředí, popřípadě z jiných, notoricky známých fandomů.

https://docs.google.com/document/d/1n8UL...sp=sharing

Doufám, že vám tento elaborát pomůže při psaní nebo aspoň udělá radost objevením nových informací.

Tímto končím svou hodinu, třído, máte přestávku!
Moc děkuju za takhle skvělý přehled. Twilightsmile
Spoustu zkratek jsem vůbec neznala, ani ty žánry.
Thx. ^^ Raritywink
Právě proto jsem tohle stvořila. Přece jen se pohybuju v prostředí fanficu nějáký ten pátek a začínala jsem na fanfic stránce, kde se tahle terminologie docela dost vyžadovala (tagování povídek minimálně dvěma žánry a subžánry apod.) a zjistila jsem, že tady to málokdo zná. Přitom na zahraničních stránkách je to standard.
Jo, tak tohle je článek jak víno - spousta informací o fanfic povídkách, některé pojmy byly pro mě nové, takže jsem zase o něco chytřejší, navíc napsáno tak, že se to četlo samo Twilightsmile
Díky mockrát, od tebe ta pochvala zahřeje u srdíčka speciálně.
To víš, na takové uchárny já mám talent Rainbowlaugh

Snažila jsem se to psát srozumitelně a aspoň trochu zábavně, tak jsem ráda, že se mi to dle ohlasů povedlo.
Dočteno, můžu říct, že mě některé věci dobře rozesmály, ale to už jsem ti říkal na IRC.

No a dodatek ke všem: R&R tu nikdy fungovat nebude, pokud se čtenáři trochu nezmění a neuvědomí si, že ten jeden dva odstavečky, co k tomu napíšou za tři minuty udělá pro autora mnohem víc, než ho jen zahřeje na srdíčku.

MBite

Dobré info pre tých čo o tom málo vedia.

Doplnil by som tam ešte info o [Gore] ten sa od [Dark] líši tým že je čisto krvavý (napr cupcakes, možno vieš aj nejaký podobný na Harryho)

Prekvapilo ma že tam nieje info o HiE skratke, častá v fimfictione. Ajsmug

Citace:Snarry (Snape/Harry Potter)

WHAT THE FU.. vieš čo nemal by som sa diviť Rainbowlaugh predsa som na internete.
MBite:

HiE tam není, protože se článek týká všeobecných pojmů, HiE je čistě fandomová záležitost.

GORE označuje "krvavost" všeobecně.
Já se setkala s používáním konkrétnějších výrazů dle rázu povídky - bloodplay, rapefiction, whumpage (povídka zaměřená čistě na násilí), H/C (hurt/comfort)... tebou uvedené Cupcakes by tedy byly whumpage.

Slash je v komunitě Harryho Pottera velmi oblíbený takže páry typu Snarry, Drarry, Snack (Snape/Sirius Black), Lucius/Sirius, Ron/Harry atp. nejsou ničím vyjímečným.
Dokonce byly na toto téma psány i diplomové práce Pinkiehappy


Motivace čtenářek slashové fikce http://is.muni.cz/th/252576/fss_b/
České čtenářky slash fan fiction a jejich pohyb v rámci virtuálního prostoru http://is.muni.cz/th/261365/ff_b/

A divím se, že fanoušky MLP:FiM překvapuje slash tvorba, když 90% tvorby bronies je femslash Twilightsmile
(kdybych to měla říct na plnou hubu, tak dvě kobyly jim nevadí, ale homosexuální lidský pár je udivuje... hmm)

MBite

Nevedel som že toto je čistá non-pony terminológia. Twilightsmile oko mi preskočilo riadok a bol som v mylnom presvedčení.

Na EgD sa dá stretnúť ohľadom [Dark] aj také slovné spojenie že [Grimdark]. Nejednotnosť výrazov spôsobuje časté chyby.

Ešte ma napadli také terminológie že MST a self insert fic. Prvá vec ale nieje čisto fanficová.


Mňa iba na sekundu prekvapil slash, horšie je to že ak sa niekedy vrátim naspäť k knižkám, tak to bude to prvé čo ma napadne keď budú pri sebe. Zničila si mi detstvo Pinkiesad2
Já ne, internet Pinkiehappy tam se spisovatelé a čitatelé slashe rekrutují Pinkiehappy

(a týká se to nejn HP, ale i LOTRa, tam se to těmi hobit/hobit, elf/člověk, elf/trpaslík akcemi jenom hemží)
Stran: 1 2 3