Bronies.cz

Úplná verze: zajda píše
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Ahoj já jsem zajic a byl jsem přemluven něco napsat, tak tady to je. Časem budou povídky přibývat a doufám že se vám budou líbit  Twilightblush
Návrat Chrysalis
On
No, máš se ještě hodně co učit, koneckonců je to tvoje prvotina. Jo a ještě: nelíbí se mi tam to slovíčko experiment tak esli bys ho moh' změnit?
Budu něžný Twilightsmile

Je to ten nejponíkatější policejní zápis o kritické situaci, jaký jsem kdy četl. A teď rozeberu proč:
1) Je to velmi odosobněné - Velmi rychle přeskakuješ od postavy k postavě, abys dal možnost projevit se všem. Ve výsledku však prakticky nepromluví nikdo, přestože používáš přímou řeč.
2) Popisuješ zbytečné události - Na to, abys sehnal mane6 i s miniony, spotřebuješ 30% statě. Přitom v ní popisuješ běžné činnosti. Naproti tomu finální bitvě, jež uzavírá celý příběh, věnuješ sotva jednu stránku, včetně přípravy v hospodě.
3) Jsi bezcitný - V celém vesmíru čtvrté generace MLP zemřela jenom jediná postava - Král Sombra - a to jen proto, že scénáristi prostě nevymysleli, jak ho jinak zastavit. Postavil jsi mě před instantní bezdůvodnou smrt, pravda krvelačné bytosti, jenom proto, abys rozjel masakr o pár řádků dále. Všechna smrt a utrpení se ti vejde do dvou řádků mezi ústupem a útokem. Nevybízím tě k popisování rozervaných těl. Když už ale má někdo zemřít, dej tomu prostor.

Chceš malý trénink? Napiš na A4 povídku třeba o tom, jak Twilight sama na pláži staví hrad a ten jí pořád padá, i když použije magii. Vžij se do jejích Sysifovských citů a pořádně ji potrap. Věř mi, k pobavení čtenáře není třeba epických námětů, které vyrazí dech. Ty už jsme všichni četli. Ale přiznám se, že já mám epiku rád Twilightsmile.

To byla část zabývající se samotným sdělením. Nyní forma:
Nebudu přehnaně řešit pravopisné chyby, protože ty si lidé musí načíst a jiná cesta nevede. Jde mi především o základní strukturu dokumentu.
a) Snaž se dodržet koncepci odstavců - Nahoře na pravítku máš u dokumentu dvě zarážky. V Google docs jsou to modré šipky, jež směřují dolů, přičemž ta levá má nad sebou ještě obdélníček. Jsou to odrážky, které vymezují horizontální odsazení odstavců. Obecně nedoporučuji s nimi manipulovat, kromě toho obdélníčku. Ten kontroluje odsazení prvního řádku v odstavci. Když si jej posuneš na pravítku na číslo 1, například, tak se ti po enteru všechny další odstavce automaticky odhodí do této vzdálenosti. Nikdy nepoužívej k odsazení odstavců mezery.
b) Využívej odstavce správným způsobem - Pokud nejde o složitější situaci, která se musí řešit kreativním způsobem, platí grammar nazi pravidlo číslo jedna - Ein Person! Ein Ansprache! Ein Aktion! - Jedna osoba, jeden proslov, jedna akce! Snaž se v jednom odstavci držet jedné rozvíjející se myšlenky, klidně popisuj události a tak, ale v okamžiku, kdy začneš přímou mluvu bez přímé návaznosti na předchozí text (někdo konal, ale teď mluví někdo jiný), odhoď odstavec a piš nového aktéra do nového odstavce. Celá teorie kolem odstavců je samozřejmě složitější. Největší problém téhle teorie je v tom, že ta pravidla jsou především intuitivní a ne tak striktní, jako je například gramatika.
c) Konstrukce souvětí - Budeš se divit, ale tady je taky pravidlo jedna - Ein Verb! Ein Prädikat! Ein Satz! - Jedno sloveso, jeden přísudek, jedna věta! Každá věta, kromě výkřiků, oslovení a podobných struktur, obsahuje maximálně jeden přísudek. Většinou je to sloveso nebo nějaká složenina. Počet přísudků odpovídá počtu vět. Příklad:
"Chvíli před tím než dorazil vlak do Ponyvillu tak Twilight koukla na Spika a povídá:"
Souvětí obsahuje 3 přísudky: dorazil, koukla a povídá.
Slova "koukla" a "povídá" jsou v poměru slučovacím, tudíž mezi větami nejsou čárky. Pokud vyčleníme ze souvětí slova vázaná na sloveso "dorazil", pak nám zbyde tento tvar: Chvíli před tím Twilight koukla na Spika a povídá...
Takže zde máme větu "než dorazil vlak do Ponyvillu tak", kterou potřebujeme oddělit. Slovo "tak" je spojka, která navazuje tuto doplňkovou větu do souvětí, které ji obaluje. Takže mezi čárky ji umístíme následujícím způsobem: Chvíli před tím, než dorazil vlak do Ponyvillu, tak Twilight koukla na Spika a povídá...

Hm, to by moho pro dnešek stačit. Malé doporučení na konec: Vše, co ti jde od ruky, si po sobě aspoň třikrát přečti, ať tam nemáš překelpy Twilightsmile.
Ahoj, tož jsem si to přečetl a dám trošku zpětné vazby. Teď nevím, co je práce korektora, a co ne, nicméně doufám, že si to částečně pobereš k srdci – mým cílem je tě popohnat vpřed, aby ses zlepšil jako autor. Což myslím chceš, vzhledem k tomu, že sis našel korektora (nebo si on našel tebe Rainbowlaugh) a ukazuješ tak, že ti záleží na čtenářích. Za což tě chválím jak cyp.

Má to hlavu a patu, a to je při psaní nejdůležitější. Vidím, že ovládáš alespoň nějaké základy jako dělení textu do odstavců a psaní přímé řeči – pochvala v tomto ohledu. I když ta přímá řeč občas taky ujede, ale není to nic závažného. Z pohledu spisovné češtiny tam máš pár chyb různého druhu, nejčastěji psaní i/y (např. sloveso pravit se píše s měkkým i, tzn. ona/ona/ono praví a ne pravý), nějaké překlepy (doleji místo dojeli), chyba v malých písmenech (píše se Zapovězený les s velkým Z)

Někdy není jasné, která postava promlouvá, pro ukázku příkladu takovéto chybky viz spojler:
Rarity se ještě učesala a hned vyrazili pro Apple Jack a Rainbow Dash. Mezitím Twilight dorazila k Pinkie Pie

„Twilight! Tebe sem dlouho neviděla. Teda…od rána, kdy si nasedala na vlak, což je sice pár hodin nazpět, ale pro mě je to dlouhááááááá doba. Kam jsi vůbec jela? Budu hádat, jela jsi za Celestií, aby si jim řekla, že Chrysalis se vrací a tebe poslala, aby nás šest a ještě k tomu Starlight, Trixie a Discorda a všichni se sejdeme v Křišťálové říši.“

Tady v téhle pasáži není na první pohled jasné, jestli promlouvá Pinkie, nebo někdo jiný. Člověkovi, kterému poníci nejsou cizí, taková informace potom vyplyne z té řeči – všichni přece víme, jak se Pinkie chová a mluví. Ale představ si teď, kdyby to četl někdo úplně jiný. Nebylo by vůbec jasné, kdo mluví. Takováto chyba se dá snadno opravit, např. „Mezitím Twilight dorazila k Pinkie Pie, která řekla...“

A ještě jedna zásadní chyba: když píšeš literaturu, tak se drž jednoho času, když vypravěč vypráví příběh (přímá řeč postav může samozřejmě být v jakémkoli čase, který chceš, záleží na kontextu). Většinu času užíváš času minulého, nicméně občas ti to ujede a používáš čas přítomný – nejčastěji se ti to stává u uvozovacích vět k přímé řeči.

Jo a nezakončuj nikdy nic literárního slovem konec. To je jak pěst na oko.

To je z mojí strany vše. Ty se jen drž a nepřestávej psát. Na začátečníka je toto dílko úctyhodné (věř mi, literární sekce tady měla i začátečníky, kteří byli...nic moc). Jseš na správné cestě stát se dobrým autorem, jen to chce psát a psát, protože nijak jinak se z tebe dobrý autor nestane. A ještě to chce hodně číst! Twilightsmile
Jak jsem již zmiňoval v PMkmku na messengeru: Je to docela uspěchané, ale je to tvá prvotina, takže to chápu. Taky jsem měl ze začátku problémy. Postupem času se ale zlepšíš a půjde ti to Twilightsmile

Co se týče korektury. KDYBY jste viděli původní verzi, tak asi každému hrábne. Vzhledem k tomu, že mám evidentně nervy z elementů harmonie, tak jsem to vydržel.
Když jsem to opravoval ve vlaku směrem na Olomouc, tak se mne zeptala paní vedle: To jste psal vy?
Já se na ni otočím (přes sluchátka jsem ji slyšel Rainbowlaugh) a odpovím: Tohle? Já dělám jen korekturu. Já píšu jinak...ale cítím se jak divoký prase, protože jsem to celé rozrýpal.

#Srandamusíbýt

Hviezdosz: Sám jsem při korektuře pár věcem nerozuměl Rainbowlaugh
Po dlouhé době jsem se něco rozhodl vydat. Bude se hlavně jednat o poznání tajemné postavy z prvního příběhu, jménem On. Doufám že se vám bude líbit a budu rád za jakékoliv reakce, ať už kladně nebo záporné. Mám ještě několik povídek na skladě které budu postupně vydávat a přijde mi rozumné je vydávat tak jak byli po sobě napsané.