Bronies.cz
[Kritika] Elfmanovy výtvory - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: Tvorba (https://bronies.cz/Forum-Tvorba)
+--- Fórum: Obrázky (https://bronies.cz/Forum-Obrazky)
+---- Fórum: Tvorba členů (obrázky) (https://bronies.cz/Forum-Tvorba-clenu-obrazky)
+---- Téma: [Kritika] Elfmanovy výtvory (/Vlakno-Kritika-Elfmanovy-vytvory)



RE: Elfmanovy výtvory - Zmok - 13.04.2016

Aby měl obrázek úspěch, musí v divákovi něco vyvolat. A dobrej shipping v těch, co jsou na shipping, něco spolehlivě vyvolá :-)


RE: Elfmanovy výtvory - Eugene - 15.04.2016

Přijde mi, že pořád chodíš v kruhu a opakuješ stejné chyby, jestli se z toho chceš vymotat a zlepšit se, doporučil bych ti dvě knížky a nějaké metody, které jsem využíval a vracím se k nim, protože opravdu pomáhají.

Kresli větší náčrtky, chápu, cos tu psal (čtu si všechny příspěvky ve všech vláknech tady), jenže kreslení malým schová spoustu chyb, které by byly jinak viditelné a navíc má člověk tendenci kresbičku uspěchat a tím si vytváří špatné návyky.

Zkus si představit, jak bude poník/figurka/člověk vypadat dříve, než ho začneš kreslit, pokud je to moc obtížné, zkus aspoň část.

Jestliže ti dělají problém končetiny a jejich orientace v prostoru, problém je v perspektivě a formě, což už ti tu trochu načrtla Blackie. Vím, kreslíš si svým stylem a forma/perspektiva se zdá zpočátku složitá a nudná, jenže! Bez ní se neposuneš a když si vzpomenu, jak často a kolik obrázků tady vkládáš, už jsi mohl být s dobrými základy hodně daleko.

Proto bych ti doporučil omezit kreslení z hlavy (nemůžeš se při kreslení držet pravidel a formy, kterou neznáš), zkusil bych spíše kresbu zátiší, naučí tě základy formy, proporce (velmi důležitý skill na vše), stínování atd. Můžeš používat tužku, uhel, cokoliv. Pokud tě tohle nebere, mám ještě dvě poslední rady.

Drawing on the Right side of the brain od Betty Edwards (na netu jsou k dispozici cvičení podobného rázu, stačí trochu pohledat, v knížce je spousta blábolů, ty jsem přeskočil a dělal jen cvičení, pomohou ti kreslit to, co vidí tvoje oči a ne to, co si myslí tvůj mozek, velmi důležité pro další krok - studium z referencí).

knihy od Andrew Loomise - má jich několik a nejlepší je, že jsou v public domain licenci, můžeš si je stáhnout zadarmo v elektronické verzi. Začal bych s Fun with Pencil, to by tě mohlo bavit, potom s Drawing the head and hands. Pokud chceš kreslit z paměti a vytvářet lidi, zvířata a pózy, Loomis je na tohle excelentní. Učí konstrukci v perspektivě a jeho forma je dobře čitelná.


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 15.04.2016

Děkuji za tvůj čas (doufejme, že ne zbytečnou ztrátu času).

Opakování chyb není u mne bohužel jen doména kreslení, ale i ostatních věcí (ať už skutečných, např. stavebnictví, nebo jen softwarových). Uvědomuji si, že naučit se něco (dočasně) nerovná se pochopit to, a to bude asi hlavní problém.

Ano, kreslení v malém je možná z tohoto důvodu pro mne i zajímavější a zábavnější (ne že by se tam zase díky tomu nedaly nasekat jiné chybičky, 1 mm hnutá čára a je to špatně).

S představivostí bych myslím problém neměl, byť mé představy jsou živé a ostré spíš, když spím (už jsem tahle podle snu napsal i fan fikci Pinkiesmile ), za deního světla to jsou spíš záblesky občas zahalené do mlhy v určitých místech (samozřejmě, když to zrovna nepotřebuji, tak je to ostré a v pohodě).

Mohl, ale taky nemusel Ajsmug Jsem rád, že nade mnou nelámeš hůl, jen někteří lidé jsou na něco trochu víc tupé.. nebo alespoň do doby, než pochopí co se po nich chce (a to někdy dlouho trvá).

Jestli tomu dobře rozumím, při kreslení zátiší je nejspíš hlavně potřeba mít nějaký prostorový objekt, ideálně krychli, nebo alespoň víc objektů různě daleko, případně se překrývajících, abych alespoň trochu perspektivu cvičil (samotný zmačkaný ubrus s utrženou kytkou bude asi vhodný na stínování ale ne na pochopopení prostoru)


Ty knihy si určitě prostuduji. Už jsem podle pár knížek, které mě měly naučit kreslit, zkoušel postupovat, tyto si pročtu celé a samozřejmě i vyzkouším přímo na papír. Podle počtu stran mám do vánoc co dělat.. Určitě podle nich budu postupovat, ale nemohu slíbit, že po jejich pročtení na tom budu lépe než jsem teď (šance je).

Mě učení nikdy moc nešlo, což se projevovalo i na škole (a známky to nijak nereflektovaly = byly mnohem lepší než by měly teoreticky být), bude to nejspíš zase o špatném přístupu..


RE: Elfmanovy výtvory - Eugene - 15.04.2016

Nemáš zač, já si myslím, že naučit se kreslit může každý, chce to jen být správně naladěn a opravdu to chtít. Já si vždycky jako malý představoval, že kreslení je přirozený talent bez pravidel a učení, buď tu jiskru člověk má nebo ne, což se později ukázalo jako velký blábol. Je to skill jako každý jiný.

Knížky jsou asi nejlepší prostředek k učení kreslení, pokud člověk nenavštěvuje ateliér nebo nemá soukromého učitele (střední umělecké školy atp. nepovažuji za ideální). Jednak člověk nakoukne do myšlení a pohledu profesionála (pokud nečteme How to draw manga a podobné "knihy"), ale nejvíc pomůže určitý strukturální přístup k tématu, začneme kupříkladu kolejemi v jednobodové perspektivě a končíme New Yorkem v tříbodové zakřivené perspektivě. Navíc pokud student nechápe určitý bod, může si ho projít znovu nebo pohledat na internetu, možnosti jsou skoro neomezené.

Kresba zátiší nemusí být pouze čistě o perspektivě, ale začal bych opravdu s kostkami a jednoduchými formami. Pokud zvládneš tyhle, není problém pokročit dál, protože všechno složitější se dá rozložit či zkonstruovat ze základních forem.

Každopádně můžeš začít kdekoliv, pokud budeš studovat správně a klást si otázky, sám se nasměruješ tam, kde máš největší mezery.

Nepodceňuj se, když si budeš říkat, že máš špatný přístup nebo že ti něco nejde, nikdy ti to nepůjde. :) Je důležité přiznat si pravdu, jo, ale s vědomím, že to můžeš změnit k lepšímu. Každopádně, pokud začneš studovat knihy od Loomise, připrav se na hodně frustrace a nervů, protože jeho konstrukce jsou velmi solidní a mohou se zdát být složité při překreslování. Alespoň já to tak měl a mám doteď... :) Ale Fun with pencil by tě měla dobře nastartovat, Loomis věděl, jak člověka naučit kreslit.

Držím palce! Já věřím, že se dost zlepšíš, ne, vím to. ;)


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 15.04.2016

Taky jsem měl takové představy Pinkiesmile

Perspektivu jsem právě nedávno objevil na kreslení místností, ale třeba mne nanapadlo jí používat na kreslení postav jako takových. Ad zakřivená perspektiva, už od doby Dooma a jeho závěrečného obrázku (je to gore, takže si to proboha negooglete) jsem si vůbec nebyl jistý, že to je vůbec skutečné, natož to namalovat Rainbowlaugh Až tak moc daleko se dostat nemusím, abych byl šťastný..

Do knih jsem se už se trochu díval. To není kolikrát návod na kreslení, ale technická dokumentace ke stroji na zabránění rozpínání vesmíru Pinkiesmile No nevadí, tužku jsem ještě vzteky nezlomil (klávesnice a monitory jsou na to zvyklé), co tě nezabije, to tě posílí.

Kostky budou asi základ, ty tam jsou taky všude (škoda, že jsme technické kreslení měli jen v prváku).

Pravda je, že momentálně nechápu, což nemusí nutně vést k tomu, že to nikdy nedokážu (jen si musím najít způsob, jak si celý problém zjednodušit, podobně jako foton, pak už se z toho "nezblázním" a půjde to snadno).

Loomis ještě nepotkal mě..

Ještě jednou Díky! Snad to padne na úrodnou půdu. Pohnojeno je již dost. (což mi připomíná, že musím pohnojit ve skleníku Rainbowlaugh) Odhadem tak 3 měsíce se sem nemusíš dívat, pokud vůbec něco postnu, budou to jen testy. Vlastně asi nikdo (leda by ho zajímaly rádoby pokroky).. možná jen sem tam mezi to fláknu něco vlastního.


RE: Elfmanovy výtvory - Zmok - 15.04.2016

Myslim, že nejdůležitější na kreslení je si všímat a zapamatovávat jak věci doopravdy vypadaj. Když někomu řekneš, aby nakreslil člověka, nejspíš udělá pět čárek a kolečko. Lidská pamět totiž používá síleně ztrátovou kompresi. Všechny nepodstatný informace se zahoděj a zapamatuje se to schematicky. A reálně to stačí. Výjimkou je jen policejní vyšetřování a kreslení. Mě třeba pomohlo dívat se na věci, snažit se zamatovat si všechny aspekty, a pak zavřít oči a co nejvíc si jich vybavit. Včetně hmoty, těžiště, hrubosti povrchu. Je docela zajmavý, že hmatová paměť mi dost pomáhá k určení přesnejch tvarů věcí.

Bohužel všchno co chceš kreslit si musíš takhle přesně pamatovat. Pokud teda nekreslíš takovej ten jednoduchej komix, tam právě funguje ta schematičnost. Je to desetisíckrát víc informací než kolik jsi zvyklej si zapamatovávat (můj odhad™). Reference pomůžou zaplnit díry, ale stejně potřebuješ nějakej duševní model celý scény, jinak z toho vznikne akorát koláž. Dobrá zpráva je, že mozek je tvárnej a dá se naučit, že si toho má zapamatovávat víc.


RE: Elfmanovy výtvory - Eugene - 15.04.2016

Nejdůležitější je zbavit se symbolů - tj. jak si mozek představuje, že vypadá kupříkladu oko, sluníčko, stromeček atd, zkrátka jak píšeš. Jinak s tím pamatováním to není tak horké podle mě, nejkritičtější je anatomie, kde je zapotřebí znát skupiny svalů, tvary kostí a napojení svalů, jak který sval funguje, proporce a pak to nějak používat při konstrukci figur v perspektivě a pohybu. Reference jsou imo v pohodě, pokud z nich člověk slepě nekopíruje, ale jen bere informaci a přetváří si ji podle sebe. Pokud chce Elfman konstruovat figury/zvířata z hlavy, bez systému schémat s formou to nepůjde, pokud není skrytě druhý Kim Jung Gi. ;)

Proto si více méně stojím za svým, dělat minimum hotových rádoby artworků a studovat co nejvíce základy, pro většinu to není zábava, ale radši budu číst knížky a krok po kroku zlepšovat svoje schopnosti, než se snažit nad něčím, co bude ve finále jen podprůměrná malůvka.


RE: Elfmanovy výtvory - Zmok - 16.04.2016

Však jo, oni to v těch knihách píšou dobře, to bych si netroufnul zpochybňovat :-) Moje zkušenost je taková, že když vim dost přesně jak něco vypadá, jsou všechny tyhle věci snadnější. Nahrazování geometrickema tvarama, skicování od boku, pespektiva...

Já zas vycházim z toho, že velkou část života tvoří směřování k nějakejm cílům a tak stojí za to si už tu cestu udělat aspoň trochu příjemnou. Zvlášť když se všechno mění, i my, a přitažlivost cílů někdy pohasíná. Ideální oblíbit si samotný zlepšování, ale když to nejde, klidně budu chrlit hromady podprůměrnejch malůvek ;-)


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 21.04.2016

Omlouvám se, že neodpovím, ale nemám co "chytrého" bych k tomu dodal. Snad jedině, že 100% Kim Jung Gi se v mé hlavě s vysokou pravděpodobností nenachází Ajsmug


Než se plně vrhnu na studium z knížek, chci ještě dokončit rozdělená cvičení. Toto bylo jedno z nich: cizí postavičky ze seriálů, které jsem v průběhu tvorby cvičil (jako reference vlastní kresby, pózy pokud možno jiné než původně).

Asi ho nemá moc cenu hodnotit. Snažil jsem se zde o jednobodovou perspektivu, ale kůň velikostně moc neštymuje. Každopádně chyby, pokud tam jsou, se snad opraví později při studiu. A pokud je tam něco, co lze pochválit, je snad lepší to nedělat, abych si zase o sobě nemyslel, jak mi to jde dobře.

[Obrázek: random_cartoon_characters___last_by_elfm...9zsop7.jpg]

Pracovní verze části obrázku je zde. Nejprve dělám hrubý náčrt postavičky (kružnice, přímky), pak její přižný tvar, detaily a výraz, a teprve pak dělám finální kresbu (s větším přítlakem, jinak pastelka je pořád ta samá):

[Obrázek: sketches_of_cartoon_characters_2016_by_e...9zozeh.jpg]

Dělal jsem to trochu déle, jen po večerech, když mě to bavilo.

Kdo by nepoznal všechny postavičky, tak..


Bezzubka, Chvostík, Bunnie, Antoione, Rudolf, Bolt (rádoby), Chihiro, Ariel, Bambi, Rebeka a Molly Cunninghamovi, Anastázie (skoro), Rain, Kit CloudKicker, rádoby tučňák Mambo, Bára/Sunni, Tod, Nala, Stitch, Marie, Oliver, Tiana v podobě žáby, náhodný ponykůň, Ruby, Dupík a Kvítek, Bianca, a poslední je Anabelle, kterou nádherně nadabovala Kath Soucie alias Princess Tiffany z MLP G1, kde ostatně také hrála pěknou krávu Pinkiesmile

http://www.behindthevoiceactors.com/movies/Annabelles-Wish/Annabelle/
http://www.behindthevoiceactors.com/tv-shows/My-Little-Pony/Princess-Tiffany/

(i ve sloveštině se to dá hezky poslouchat, byť to už nemá to kouzlo, ale nevím jaké normy pro vulgarismy mají u našich sousedů, ale jsem si jistý, že slovo "prů..r" by u nás ve Vánoční pohádce pro děti asi neprošlo - sledujte kohouta: https://www.youtube.com/watch?v=F8nk-s2Yg1I&feature=youtu.be&t=1153 ) V angličtině tam dost často snadno poznáte onu princeznu: https://youtu.be/AKIG5BbV_5E?t=913 Je to taková roztomilá, smutno-veselá vánoční pohádka.



A pak tu máme OT, což je sice Elfmanův výtvor, ale k umění to má hodně daleko Pinkiesmile (čti: prasárna)


Když mě zrovna nebaví kreslit, tak se hrabu v hlíně Pinkiesmile

Toto je experimentální skleník v1.0, tudíž je dost malý (2m2). Větší bráškové (25+10m2) jsou na cestě.

Vlastní zelenina a ovoce nejen lépe chutná, hlavně je to i zábava, nehledě na nesrovnatelně nižší ceny za produkovanou jednotku než v obchodě (ano, voda a hnojivo je zdarma - kdysi se mě někdo ptal, zda bych chtěl žít v Praze, tak už ví proč ne - a Slunce zatím nikdo nezdanil), ale hlavně je to velmi důležitá příprava na důchod (a nástup do něj nikterak nesouvisí s MÝM současným věkem):

[Obrázek: small_experimental_greenhouse_by_elfman83ml-d9zp9nu.jpg]

Jsem věčný experimentátor, a protože nejblbější sedlák má největší brambory, navzdory obecné pravdě o pěstění a zalévání jsem měl větší výnos na hlízu než je průměr (a to ještě byla shilá a zcvrklá Rainbowlaugh). A to se prý nesnesou okurky s rajčaty..

Ono je fajn mít kromě práce (učení se malovat) i nějakého toho koníčka Pinkiesmile




RE: Elfmanovy výtvory - Star Gem - 21.04.2016

Doopravdy hezky kreslíš  Pinkiesmile a kreslíš na pc nebo na mobilu jinak já musim všechno kreslit na mobilu protože na pc nemam paint tool sai XD Rainbowlaugh Rainbowlaugh