Bronies.cz
[Kritika] Elfmanovy výtvory - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: Tvorba (https://bronies.cz/Forum-Tvorba)
+--- Fórum: Obrázky (https://bronies.cz/Forum-Obrazky)
+---- Fórum: Tvorba členů (obrázky) (https://bronies.cz/Forum-Tvorba-clenu-obrazky)
+---- Téma: [Kritika] Elfmanovy výtvory (/Vlakno-Kritika-Elfmanovy-vytvory)



RE: Elfmanovy výtvory - Mácaman - 21.04.2016

wow Ariel...ale hlavne Sunny! Tu sem zral...jinak zahradka pekna Twilightblush


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 22.04.2016

@Star Gem: teď převážně analogově (tj. pastelky a papír). Jen to pak proháním přes počítač (PC). Můj standardní mobil nemá ani foťák Rainbowlaugh Když už něco dělám přímo na PC, tak buď Paint Shop Pro 5 (Windows) nebo GIMP (na Linux Ubuntu).

@Mácaman: víc než Gedžitku? Rainbowlaugh OT: Zahrádka se prakticky teprve buduje (osázeli jsme kopec jahodníky, + měsíční vedle domku pro kočky) a vysázel jsem první ovocné stromky (broskev a meruňku).


RE: Elfmanovy výtvory - Mácaman - 22.04.2016

Martin - to ne, Gedzitka byla number one, ale Sunny ji svym ucesem a kanarkove zlutou srsti silne konkurovala - navic Sunny ma neco co Gedzitka nema - hopsinkovou stavu Pinkiehappy jop hrabat se v hline je fajn Pinkiesmile


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 30.08.2016

Delší dobu jsem tu nebyl a cvičil jsem.

Možná jsem jen potřeboval, aby mi nikdo neříkal, že se mi něco povedlo Pinkiesmile

Též jsem zjistil, že mě baví víc cvičit (tedy kopírovat) než sám něco nového tvořit, tak to byla taková menší odvykací kůra.

Co jsem tedy stvořil?

Dvě větší cvičení. Zatím se prezentuji jen tím prvním (z druhého mám zatím jen 5 stránek).

[Obrázek: big_practice_of_ponyhorses_and_humans_by...aaj41n.jpg]


K tomu nějaké to povídání "o ničem", které můžete klidně přeskočit:

PRVNÍ:

Tak, zatím mám za sebou necelou polovinu knihy "Andrew Loomis - Fun With a Pencil", totiž ta, co se zabývá zatím jen hlavou, a část knihy "Andrew Loomis - Eye Of The Painter". Abych nedělal jen jednostrané učení, prokládám to překreslováním snímků z filmu "Poníkova akademie" (vždy nejprve ze snímku z filmu, a pak pokus o zjednodušení). To celé za opakovaného přehrávání písniček z Lazy Townu Pinkiesmile

Ta druhá kniha jsou zatím spíš jen texty než obrázky, takže když už tam nějaká ilustrace je, beru jí jen jako ukázku, kterou si zkouším překreslit rychle (řádově do pár minut), abych se vešel do vymezené plochy (což je můj problém č.X, vejít kresbu do místa, kde původně měla být). Kolikrát ani pak není poznat, co to mělo být.

Původně jsem je začal překreslovat jen, abych se alespoň chvíli soustředil a studoval díla dřívějších umělců, ale také jsem si chtěl osvojit hlavně účinné kreslení pomocí odstínů černé. Jak jsem se pak dozvěděl, měla by to být jedna z metod učení se (malovat realitu tak malou, že nedostanu šanci tam namatlat všechny detaily, které pak nejsou ani důležité).

První knížka dost staví na geometrii. Musel jsem si vygooglit hodně dalších příkladů, abych viděl, kdy a jak se používá který tvar (naučit se lidi bez pochopení nestačí na aplikaci metody např. na koně či psa). Samozřejmě, co autor, to jiná metoda. Např. nakreslit koně je možné asi 20 způsoby. Ale to je v pořádku. Není má snaha se našprtat nějaký přesný postup.

Učím se pomalu a to stylem, že prostě zkusím a pokud mi to sedne, používám to podvědomně dál (někdy třeba převezmu jen nějaký detail a ostatní pravidla zapomenu). Něco mi nesedlo vůbec, něco úplně, ale pokud se to neuhnízdí v hlavě, je to na nic. Nicméně, třeba pár pravidel na koňskou hlavu dopadlo na úrodnou půdu. A že to zatím nevypadá bez reference tak dobře? Nevadí. O tom cvičení je. Např. jsem třeba úplně nepochopil "stavění" příliš mnoha tvarů na počáteční kouli pro vytvoření obličeje. Hlavní ale je, že jsem si to zkusil. Teď už je jen na mé hlavě, aby si to ve vhodný okamžik vyhrabala z paměti a použila.

Většina kreseb zde zobrazených je podle nějaké předlohy. Jen pár ( 10% ) jich je skutečně vlastních, a myslím, že je poznáte (hlavně hlavy poníků - většinou mi zespodu vyjde něco jako Scootaloo - někdy i koní, a trochu lidí).

Přidával jsem si průběžně i další cvičení, jako různé typy účesů, abych nemaloval neustále jen variace na jeden a ten samý. Prostě, když jsem došel k nějakému problému, našel jsem si na netu další možné příklady.

Na radu z druhé knížky se snažím nejen kopírovat, ale malovat i ze života. V tomto případě zatím jen z CGI a z fotek (např. tváře a hlavy lidí). Baby Tooth (Zuběnka) je menší odbočka, protože tak roztomilé stvoření jsem prostě nemohl nechat bez povšimnutí Pinkiesmile

Domnívám se, že mne bude čekat víc geometrie a matematiky jak budu postupovat dál, tak jsem si začal pročítat učebnici Matematiky pro celou střední školu. Když už nic jiného, alespoň tím donutím druhou polovinu mozečku si trochu promazat závity ("já jsem majorem a nevím z toho nic!" a to je jen středoškolská matematika).

Průběžně jsem si zařadil do cvičení i své starší kresby, které jsem vytvořil čistě na počítači. Tentokrát jsou pastelkou. U některých byl velký prostor k vylepšení stylu, před jinými mám teda spíš pokoru (poník pod vodou, poník a předci, Luny, Minty, Star Catcher, AJ, bratr se sestrou, noční pegasi - bez pozadí, Pinkamena - čistě jen vyjádření prostoru).

Nekreslíme pro technickou dokonalost, ani pro ocenění od ostatních, ale pro svou vlastní radost, potěšení, prostě pro krásu. To je třeba důvod, proč jsem něco kreslil vícekrát. Zkrátka to prostě nebylo ono (někdy se člověk až lekl! Rainbowlaugh ). Spíš šlo o to střídat témata (někdy mě téma začalo nudit po 3 obrázcích, jindy jsem sjel 5 stránek za večer). Lenost člověka daleko nedostane, ale nemá cenu se trápit něčím, co má přinášet uspokojení Ajsmug

Pokud jde o úspěšnost výuky, semtam se mezi kresby dostane hnusák, ale je jich rozhodně méně než kdysi (dávám si trochu větší pozor). Tedy něco z těch knížek se rozhodně uhnízdilo.

Tady se též konečně uplatnily ty hodiny strávené s kreslením medvídků, protože si teď mohu dávat bohatší nebo nejednoznačné výrazy tváře (mix dvou a více výrazů). Často měním i výrazy z cvičných obrázků, kde mi jde třeba jen o tvar hlavy.

Stále ale panuje určitá míra nejistoty. Ta se dostavuje hlavně při rychlokreslení, kdy mám určitou představu a výsledek je, řekněme, přinejmenším rozpačitý (např. problém kreslení zadních nohou koně v atypických úhlech).

Ještě jsem se nerozhodl nad stylem kreslení nohou (ostatně těla podle Loomise teprve budeme cvičit), ale u hlav je vidět, že něco na způsob G1 a G3 stylu už má definitivní podobu pro většinu úhlů, což je vidět na překreslených mých digitálek, nebo na rychlocvičení, kdy jsem převzal pózy jednoho autora a nakreslil je dost podle sebe.


OT: Taky Vás štve, že z pastelky spotřebujete tak sotva polovinu, než se s ní přes její krátkost nedá kreslit? Existují sice nástavce, ale když po mě chtěli v papírnictví přes stovku, tak jsem raději nacpal pastelku do roztavené vypsané propisky, a mám vyměnitelný nástavec taky (a to prý "kutilové" v Čechách vymírají) Rainbowlaugh Pak se dá sjet skoro až do konce (dokud se dá nacpat ještě do ořezávátka).

   




Co myslíte, naučil jsem se něco? Pinkiesmile (spíš řečnická otázka, samozřejmě že "nikoliv")

Od cvičení si nejspíš teď pauzu nedám, ale zkusil jsem nakreslit něco 100% vlastního (no, ne zcela, nejsou to OC).



Je to Mane6 kreslená akvarelovými pastelkami. Tvorba samotného obrázku byla pro mne zábavnější než se na jeho finální verzi dívat (moc se mi nelíbí). Opět klasický problém dostat něco z papíru do počítače. Fotka je ještě relativně slušná, pokud jde o splývání odstínů barev:

[Obrázek: mane_6_ponies_photo_by_elfman83ml-dafxttv.png]

ale scan, který je zase ostrý, je prostě hrůza. Ale už jsem asi přišel na základní problém,  to je jednoduše a prostě pastelka. Pokud se dostačná vrstva spojí s vodou, je to plynulé a bez problému i pro scanner. Pokud se ale maluje bez ní, tak je to tečkované a scanner to jen zvýrazní. Alespoň jsem zatím nepřišel na něco "lepšího".

[Obrázek: mane_6_ponies_by_elfman83ml-dafxtmn.png]

Nebo to je prostě tím, že si jen nerozumím s barvami. Když jsem totiž udělal obrázek jen v odstínech šedi (barvu jsem přidával až pak), tak vypadal relativně hezky (fotku ale nemám). Třeba mi barvy nejsou souzeny Pinkiesmile Alespoň pro mne je totiž horní obrázek v dalším spoileru hezčí než ten barevný:

[Obrázek: mane_6_ponies_in_gray_scale_by_elfman83ml-dafxwnx.jpg]

Taktéž kontury jsou klasickou černou pastelkou, takže tomu asi odpovídá i tak jejich zubatost.

ad zbytek pastelek: přestal jsem gumovat už dávno. Je to má lenost, ale taky poznávací znamení. V odstínech šedi to stejně není vidět (překryje to finální kresba).


RE: Elfmanovy výtvory - Dbleki - 30.08.2016

Ty sketche a celkové cvičení se mi líbí a i spoustu věcí vypadá i vskutku dobře. Jen bych být Tebou se nesnažila do jednoho papíru vsunout toho tolik, protože pak Tě limituje ten fakt, že tam máš málo místa a nemůžeš třeba kvůli tomu ani ten obrázek dokreslit a pak z toho vznikají takové až moc pidi obrázky Rainbowlaugh Zkusila bych si klidně na papír udělat méně věcí, ale za to větších, ať máš prostor na všechno Pinkiesmile.
Jinak je samozřejmě fajn, že si to začal brát o něco více vážněji, už jsem si trochu myslela, že si skončil nebo tak, ale chápu, že jsou věci, co člověk nemá tendenci hned ukazovat ostatním.


RE: Elfmanovy výtvory - Eugene - 30.08.2016

Jo, musím souhlasit s The Blackie, takhle si vypěstuješ zlozvyky a za chvilku budeš kreslit na poštovní známky. Rainbowlaugh

Takhle z dálky se to špatně luští, ale nejsem si jistej, že ses úplně zbavil symbolické kresby (vidíš obličej a nakreslíš ho tak, jak si myslíš, že vypadá, místo toho, abys o něm přemýšlel ve smyslu tvarů nebo forem). V tom by ti pomohlo najít si dobře nasvětlenej portrét a zkusit ho překreslit na papír tak přesně, jak jen to půjde (klidně si foto můžeš otočit vzhůru nohama, tvůj mozek to ošálí a nebude myslet tolik symbolicky).

Jsem rád, že se kreslení pořád věnuješ, čekal jsem dlouho na update.

EDIT: Až teď jsem si přečetl "nedůležitej" text a některé věci musím uvést na pravou míru. - Fun With a Pencil je takové intro k perspektivě a konstrukci v X,Y,Z prostoru. Takže jsem rád, že se snažíš a hledáš si jiné příklady a návody. Že se dá kůň nebo člověk zkonstruovat X způsoby, to je jasné, Já to beru, že konstrukce a 3D myšlení je základní skill (něco jako abeceda a psaní) a jakmile se ji naučíš, zkonstruuješ cokoliv jakýmkoliv způsobem. Když pochopíš formu a konstrukci, můžeš se podívat na fotku a zkonstruovat koníka nebo člověka podle svého třeba v jiné póze a s jinými proporcemi. Tohle je kouzlo kreslení. Pinkiesmile


RE: Elfmanovy výtvory - Terok - 30.08.2016

Takoveto cviceni da cloveku vice nez se zda (neni to na prvni pohled hned videt), zvlast pokud je mu to i trochu nekonfortni a cvici treba to, co mu moc nejde (i kdyz to nemusi byt zrovna tvuj pripad tady). Kdyz pripocitam, ze clovek nemusi vymyslet co chce kreslit, ale uci se z neceho hotoveho, je to i jednodussi. Hlavne to pak trosicku zmirni namahani hlavy, kdyz uz se rozhodnes nakreslit neco vlastniho, ze?

Jinak Ti tleskam, ja na to v takovem rozsahu nikdy nebudu mit odvahu/motivaci. Podle me je tam jisty pokrok videt, ale "more on that later" (musim to podrobneji prozkoumat doma).

Jen tak dal, necht jsi motivaci nejen pro me ;)

OT:
Citace:Nekreslíme pro technickou dokonalost, ani pro ocenění od ostatních, ale pro svou vlastní radost, potěšení, prostě pro krásu.
No, ehm.. Nejsem si jisty jestli to nemam uplne obracene. :D
Momentalne jsem v podobne fazi, obkresluji cvicim co se da a od koho se da. Ale nemyslim si, ze bych se mel cim chlubit zatim.

Asi ale zacnu zmensovat me trenovaci nakresy, casto se totiz pristihnu, jak se pitvam v detailech a v konecnem dusledku me to akorat zdrzuje, popripade prestane bavit. Kdyz uz se mi neco z toho zalibi, detaily muzu pridat vzdy. (zoom a digitalni tvorba ma v tomto vyhodu)


RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 30.08.2016

Především děkuji všem za komentáře..



@TheBlackie:

Velikost při cvičení dělám dle nálady. Když mám třeba čas, který chci strávit kreslením, dělám to větší, jinak menší (to se týká hlavně jen pracovních rychlonáčrtů, třeba hlav). Netvrdím, že to je správně, ale prostě takto funguji.

Nejspíš v tom bude nějaký zlozvyk.

Problém s umístěním: ano, vím o něm, stále trvá.. nesouvisí nutně ani tak s velikostí, jako s prvním umístěním např. hlavy. Pak třeba zjistím, že se mi dole nevejdou nohy, atd. U cvičení to nijak zvlášť nevadí.. v nejhorším je nakreslím zvlášť.


To já zase klidně ukážu všechno, jen jsem měl pocit, že prostě nebylo zatím co. Takže se to nakupilo (kromě toho, že jsem teď dělal i věci mimo oblast kreslení, co také nějaký ten čas sežerou).

I kdyby mělo jít jen o odstrašující příklad (nevím, jak to mají ostatní, ale mě dřív docela demotivovalo, když jsem projížděl galerie umělců, a i jejich skeče byly perfektní. Jenže ono opravdu stačí prostě kreslit a kreslit, a časem se i nějaký výsledek dostaví, jen si je nutno připustit, že málokdo začal kreslit hned suprově, a ne každý, jak píšeš, se chce vším "chlubit").


@Eugene:

Obrázek je možné samozřejmě si zvětšit, popř. odkaz na DA: http://elfman83ml.deviantart.com/art/Big-practice-of-ponyhorses-and-humans-by-books-1-622349627 (jen něco vypadá lepší z dálky Pinkiesmile než zblízka ) (třeba jsem ale jen špatně interpretoval tvá slova "z dálky")

Obličeje z fotek kreslím nejdřív tak, jak ho vidím, a pak ho zkouším namalovat pomocí pomocných tvarů. Určitě mě znáš lépe než já, tak nebudu říkat, že mi to jde dobře. Hlavně mám problémy s karikaturami (třeba teď jsem na stránce s miminy: ta realistická mi vyšla dobře, u těch "brats" šla kolem máma a "maluješ prase?" Rainbowlaugh). Pořád jsem spíš ještě u kulatých tvarů, než u hranatých (tak vznikl ten obrázek s Mane6, hlavně teda Pinkie Pie a AJ).

A vím, že tam mám hrubé nedostatky (zrovna včera se mi nepovedl profil z fotky, tak jsem šel pak na poníky; alespoň mám vždycky co studovat "proč se to nepovedlo").

Další update doufám bude dřív než zase za pár měsíců. Chtěl bych alespoň dojet kapitolu týkající se hlav.

O perspektivu jsem zatím jen škrtnul, když jsem si ty knihy pročítal. A asi je vidět, že co se týče kouzlení, až tak velký čaroděj zatím nebudu. Ad k tomu přirování, ne každý, kdo umí psát, napíše díla ála Shakespeare (a obráceně Pinkiesmile ). Ale co není, může být. Když už jsem se naučil některé věci, tak můžu i další.


@Terok:

Tak nekomfortní jsou mi teď hlavně lidi z profilu, a zvlášť, pokud postrádají realismus. Ano, snažím se cvičit to, co mi buď nejde a nebo bych to chtěl malovat později z hlavy. A jak píšeš, když sám člověk neví co by, tak má alespoň co kreslit.

Díky moc za pochvalu. Byť to zní trochu absurdně, protože zpočátku jsi byl ty jedním z příkladů pro mě.

"More on later" určitě. Něco se mi povedlo víc (třeba relativně slušná barevná kresba člověka, byť podle reference), něco ne až tak moc (ze srandy jsem si zkusil nailustrovat kompletní Sborník 2014, kromě básniček).

Pokud jde o tu dokonalost, měl jsem to taky dřív obráceně. Teď mi stačí, když se mi to líbí bez ohledu na to, jak to vypadá. Nevím, zda mi pomohl Loomis nebo obkreslování (spíš překreslování), ale je fakt, že poslední dobou je značek "X" (tj. upálit na hranici) vedle pokusů čím dál tím méně Rainbowlaugh

Také jeden z důvodů, proč maluji poštovní známky (na druhou stranu, proč ne, zkusím někdy něco ještě jednou perem), je rychlost. Když si potřebuji procvičit např. obličeje, netrvá to moc dlouho a šetřím přírodu. To, že to kreslím blbě, poznám často i z té miniatury.



Update: zkoušel jsem ještě, proč se mi vlastně ten finální barevný obrázek tolik nelíbí, a na vině jsou nejspíš moc tlusté černé kontury. Je tu jeden filtr, který ve mě vyvolává nostlagii na DOSové spritíky, ale redukuje zároveň tu hroznou černou, na kterou si příště budu muset dávat bacha.

[Obrázek: mane_6_with_filter__less_black__by_elfma...afz4qg.jpg]



Update2:

když už jsem to nahryz, tak takto vypadá má další příprava (je tam část předělaných mých digitálních kreseb, a část těch ze sborníku - nečekejte nic světového). Zatím jsem to nedával do počítače, tak alespoň takto přes fotky a budu muset pak vymyslet, jak to prohnat scanerem.

[Obrázek: big_practice_2___preview__photo_vs__scan...ag261v.jpg]



RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 05.09.2016

Na chvíli jsem se vrátil k pár svým starším obrázkům. Nevím, jak se zobrazovaly ostatním, ale u mě byl přechod z CRT na LED příšerný, a protože jsem se teď chtěl zase jednou věnovat noční kresbě, alespoň jsem si trochu vyhrál s kontrastem. Ale o tom teď mluvit nechci, protože to stejně nevyšlo zrovna extra Pinkiesmile

[Obrázek: playing_with_old_dark_images_by_elfman83ml-dago4b6.jpg]

O víkendu jsem si odskočil, ani nevím proč, k tématice nočních poníků (asi abych si ověřil, že to pořád ještě neumím Pinkiesmile ). Zkoušel jsem to pastelkami, a s nimi se teda vůbec nepovedlo docílit velkého kontrastu nebo černé. A jak to dopadlo při skenu do počítače ani nemluvě.

Takže jsem to dokončil digitálně. Perspektiva je asi úplně v háji, protože jsem na ní nějak nemyslel (např. zadní nohy + hlavně cestička vypadá proti poníkům hrozně malá). Světlušky fuj Pinkiesmile Je to bez reference, takže nemusíte porovnávat se skutečným západem slunce (spíš to vypadá v dálce jako peklo - byla by z toho ale celkem hezká voda).

http://elfman83ml.deviantart.com/art/Ponies-at-night-2016-632661260
[Obrázek: ponies_at_night_2016_by_elfman83ml-dago4jw.jpg]

Barvičky nejsou moje silná stránka. Ani nevím, zda se mi to líbí nebo ne (chvíli ano, chvíli ne). Nejvíc se povedl asi tak ocas (resp. vše kromě středu obrázku není až tak hrozné, spodek obrázku nejlepší asi, když to máte 1:1). Ty "tečky" jsem tam přidal na konec, abych se (neúspěšně) zbavil umělého vzhledu.

Jestli ono to zase nebude lepší černobílé:

[Obrázek: ponies_at_night_2016_grayscale_by_elfman...ago6xg.jpg]

No, vrátím se spíš trochu na zem, tj. trénovat postavičky. Mám rozdělaný ze včera jeden komix..



Snad poslední update k Mane6: přeci jen se dá velkým množstím filtru Dilate, následovaným jemným Patchwork (Patlanina) a následným Gauss.Blurem a hodně Sharpen černá relativně slušně redukovat (že to má neblahý vliv na barevné plošky je věc jiná; ale když pracujete ve 4x vyšším rozlišení, tak ani nezmizí detaily).

Nini ti tik snidni, jik jsim si mislil Pinkiesmile

Určitě by bylo jednodušší se naučit buď kreslit digitálně a nebo lépe s barvami, tak uvidíme.. Ajsmug

[Obrázek: mane_6_reduction_of_black_2_by_elfman83ml-dagsvak.jpg]



RE: Elfmanovy výtvory - Martin - 08.09.2016

Rozpracovaný komix, na kterém teď dělám.

Tentokrát jsem opustil pompézní barvy a grafiku, a zaměřil se jednoduše na postavičky. Stínování, pokud je, mám pouze zjednodušené (něco jako bylo v G3 MLP).

Reference na vzhled a barevnost postav jsem použil jen na první výskyt, se zbytkem si zkusím vyhrát sám.

Technika: náčrt tvrdou, ale skoro neviditelnou tužkou Tesco noname, pak černé akvarelové pastelky (tentokrát bez obrysů obyčejnou černou pastelkou 3800/36) na kontury a stíny, pak barevné pastelky, a pak štětec s vodou. Kontury obtahuji namáčením až jako poslední. Po zaschnutí použiji buď 0.3 mm černou fixu a nebo (protože se blbě chytá), obyčejné kuličkové psací pero pro zvýraznění kontur.

Guma je pro slabochy Pinkiesmile

Náčrty byly v neděli ráno, a při tempu 2 políčka za večer bude komix možná příští týden hotový.

[Obrázek: sonic_satam_comics_wip_by_elfman83ml-dah050k.jpg]

(perspektiva je nejspíš špatná, ještě jsem se nedostal k jejímu nacvičení)