Bronies.cz
Spisovatelský Workshop - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: Tvorba (https://bronies.cz/Forum-Tvorba)
+--- Fórum: Literatura (https://bronies.cz/Forum-Literatura)
+--- Téma: Spisovatelský Workshop (/Vlakno-Spisovatelsky-Workshop)

Stran: 1 2 3 4 5 6 7


Spisovatelský Workshop - Memphis - 22.11.2012

Takže. Já Greytail a Rivel Arosis jsme pro vás sepsali něco jako pravidla pro psaní Povídek. Text je k nalezení zde. Můžete se případně ptát a my vám budeme radit. Dávat vám doporučení a pomoc. berte to jako dobré rady od těch kteří mají už něco napsané.

Jak psát?
Tak tady to je. Dotazy pište zde.


RE: Spisovatelský Workshop - Iliris - 22.11.2012

Díky, tohle moc pomohlo, obzvláště ta část o Mary Sue. Pinkiesmile


RE: Spisovatelský Workshop - Drakasin - 22.11.2012

U té jedničky. Dovolím si, v mém případě, nesouhlasit.

Nejlepší příběh je dle mého ten, který se děje "za běhu". Člověk tak přímo bere (i když nejspíše nevědomně) zkušenosti ze svého života a každodenních situací (nebo přímo ze sitace daného dne, kdy to autor píše), čímž dáva příběhu živější děj. Já to např. taky tak dělám a nemohu říct, že by to nefungovalo. Historii světa si taky vytvářím "za běhu". Stejně, jako když dospíváme a učíme se historii, tak se učí historii i čtenář/postava mého příběhu bez předem nadefinované lajny.
Je sice pravda, že někdy se dostávám do problémů (např. čas, což je zvlášť pravdivé, když se v povídce vyskytuje např. cestování v čase), ale všechno se dá s dostatkem fantazie vyřešit.

Ale tak je pravda, že každému vyhovuje něco jiného. Někdo si rád předem nadefinuje svět, někdo zase rád improvizuje. Např. Já jsem vždycky byl ten typ, který si z pískoviště dokázal vytvořit ve své mysli fungující a živé království s (na dětskou mysl) rozsáhlým dějem.

Tím jsem chtěl asi říct, že jednička nemusí platit vždy. S ostatnímy body ve většině případů souhlasím. Chtělo by to ale trošku rozšířit co se psaní samotného týče (tipy, triky, atd.). Jinak dobře zpracované a stručné/přímo k věci. Jediné, co můžu dodat je: psát, psát a psát. Za svoji první povídku/fanfikci (teď už spíše román, když vezmu vpotaz, že to má už kolem 200 stran) jsem se naučil spoustu věcí co se psaní týče.


RE: Spisovatelský Workshop - Greytail - 22.11.2012

Tak jsou i takoví autoři, kteří dokážou napsat příběh takříkajíc ,,za běhu." Ale nikdy bych to neradil někomu, kdo začíná psát už jenom z toho důvodu, že se mu může příběh sesypat jako domeček z karet.


RE: Spisovatelský Workshop - Azuliana - 23.11.2012

Moje rada: psát, psát, psát, číst, číst, číst.
Píšu už asi od 15, ale až v nějakých 20 jsem seznala, že už to má jakž takž kvalitu, aby se s tím dala vyjít na světlo.
Když mě napadne námět, hodím ho na papír a zkusím si k němu sepsat nějakou kostru, klidně i v poznámkách, abych věděla odkud kam má příběh směřovat, aby se mi nestalo, že třeba něco rozepíšu a pak zjistím, že vlastně nevím, jak to ukončit. Většinou v těch poznámkách můžu už předem eliminovat místa, kde by to dějově skřípalo a tak.
Pak sepíšu něco, co by se dalo nazvat "prototyp". Je pravda, že hodně často píšu dost chaoticky, tzn. napíšu scény, které už mám v hlavě zformulované a pak k nim dopisuju "výplň". Takže trochu guláš...
A správný guláš se musí co? Ochutnat, dokořenit a nechat odležet. Takže "prototyp" dám přečíst nějakému betareadrovi, většinou kamarádovi, který mě upozorní na gramatické a stylistické chyby a řekne, jestli mu můj guláš chutná nebo ho mám za stálého míchání vylít do záchoda Pinkiehappy
Pokud chutná, necháme odležet. Já většinou nechávám odležet dva dny až týden, ale stalo se, že sem na povídku i půl roku nesáhla Pinkiesmile
S odstupem si povídku znovu přečtu, udělám poslední úpravy, nechám si od někoho opravit poslední chyby a tradá, je hotovo Pinkiehappy


RE: Spisovatelský Workshop - Grill - 02.12.2012

Myslím ale, že pro naprosté nooby jako jsem já, je to naprosto super. Díky za rady, snad se mi, když se jich budu držet, podaří i něco chytrého vyplodit Pinkiesmile


RE: Spisovatelský Workshop - Frolda - 02.12.2012

Já osobně se ztotožňuji jen s některými pravidly, ale to bude tím, že jsem trochu atypický. Sám jsem musel přijít na některé taháky a pomocníky a teprve po delší době jsem se stal průměrným autorem. Když se kouknu na starší práce hodnotím je s trochou sarkasmu velice špatně. No, každopádně jsem si jist, že kdo chce se psaním začít, měl by postupovat podle návodu výše a jak říká Azuliana - číst, psát, číst, psát. A hlavně nebýt přesvědčený, že vaše díla jsou majstrštykem. Také se mi párkrát stalo, že jsem krutě narazil.


RE: Spisovatelský Workshop - RadlanJay - 02.12.2012

Není to špatné, jen bych chtěl připomenout jednu věc -
kvalita textu/příběhu/ideje je jedna věc, ale odezva je záležitost druhá.

Chci tím říct, že někteří mohou psát sice geniálně, ale nikoho to nebude zajímat. Naopak znám hodně autorů, co píšou jako prasata, a lidi jim za to cpou peníze do chřtánů. A to nemusíme ani do zahraničí, i unás tady jo plno podobných autorů.


RE: Spisovatelský Workshop - Iliris - 03.12.2012

I když já osobně o tomhle teda nic nevím, jde o to, že někomu může připadat autor naprosto úžasný a jiní ho mají za neschopného pisálka, všechno je jen o názoru většiny čtenářů. Každopádně, mohl bys mi dát alespoň jeden příklad takových autorů? Já o žádném nevím.


RE: Spisovatelský Workshop - MidnightShadow - 03.12.2012

Co se tyka v CR a fantasy/scifi autora, tak je to jednoznacne Kulhanek. Pise jako prase, jeho knihy maji tradicne roky zpozdeni, ale lidi ho miluji. A to jeho pribehy nejsou nic moc Rainbowlaugh