Bronies.cz
Myšlenka dne - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: OffTopic (https://bronies.cz/Forum-OffTopic)
+--- Fórum: Generální OffTopic (https://bronies.cz/Forum-Generalni-OffTopic)
+--- Téma: Myšlenka dne (/Vlakno-Myslenka-dne)



RE: Myšlenka dne - Santhiras - 16.02.2014

(16.02.2014, 00:37)madA12345 Napsal(a): ..pokud obecně platí, že všechno je možné, pak to platí konkrétně i pro situaci, kdy něco možně není, tj že taková situace může nastat.

V tom případě by tato věta byla paradoxem. Neboť pokud je doslova "všechno možné" logickým vývodem toho je i to, že může nastat situace, kdy něco možné není.

(16.02.2014, 00:37)madA12345 Napsal(a): To je jasné. Já jenom říkám, že existuje alespoň jedna situace, která je nemožná Twilightsmile

Teorie paradoxu. Vesmír byl opět jednou zničen. Pinkiecrazy


RE: Myšlenka dne - Keranis - 16.02.2014

Hej madA1-5 má pravdu! Pinkiehappy "Všechno je možné" --> "Je možné, aby něco bylo nemožné" --> "Všechno je možné"


RE: Myšlenka dne - czAdamV - 16.02.2014

Paradox to není. Je to tzv. spor, který se používá v matematice a logice při dokazování. Pokud z nějakého výroku logicky vyvodíš nepravdivý výrok nebo výrok, který je ve sporu s výrokem původním, pak je původní výrok také nepravdivý, tudíž jeho negace musí být pravdivá Twilightsmile


RE: Myšlenka dne - Keranis - 16.02.2014

Jó jó, výroková logika. To jsme brali v prváku v matematice, z té obvyklé látky to trčelo jako mrakodrap ze zaplivané vesnice. A že to bylo parádní učivo Pinkiehappy

Napadla mě jistá spojitost mezi šílenstvím a kreativitou. Konkrétně přímá úměrnost. Všimněte si: Ti největší vynálezci a umělci byli často naprosto jebnutí! Pinkiesmile


RE: Myšlenka dne - Santhiras - 16.02.2014

Kerísku.. rozdíl mezi šílenstvím a genialitou je v úspěchu.

Šílení jsou všichni. Avšak Ti, co nakonec uspějí ve svých snaženích, jsou nakonec cejchováni genialitou. Ti ostatní se ztratí v proudu času, byť mohli mít pravdu.


RE: Myšlenka dne - FlyPonyCZ - 16.02.2014

Slovo "promiň" jsi lidé vymysleli aby si mohli ubližovat.


RE: Myšlenka dne - Santhiras - 17.02.2014

Nehledej se vzcadle, ale v očích svých nepřátel. Jenom tam uvidíš, co v Tobě doopravdy je.


RE: Myšlenka dne - Elevea - 17.02.2014

Od té doby, co lidi vynalezli peníze, se už neděkuje.


RE: Myšlenka dne - Fun1k - 17.02.2014

Moje Myšlenka dne tentokrát není ode mě, ale od Carla Sagana z knihy Pale Blue Dot:

Citace:[Obrázek: palebluedot.jpg]

“Look again at that dot. That's here. That's home. That's us. On it everyone you love, everyone you know, everyone you ever heard of, every human being who ever was, lived out their lives. The aggregate of our joy and suffering, thousands of confident religions, ideologies, and economic doctrines, every hunter and forager, every hero and coward, every creator and destroyer of civilization, every king and peasant, every young couple in love, every mother and father, hopeful child, inventor and explorer, every teacher of morals, every corrupt politician, every "superstar," every "supreme leader," every saint and sinner in the history of our species lived there-on a mote of dust suspended in a sunbeam.

The Earth is a very small stage in a vast cosmic arena. Think of the endless cruelties visited by the inhabitants of one corner of this pixel on the scarcely distinguishable inhabitants of some other corner, how frequent their misunderstandings, how eager they are to kill one another, how fervent their hatreds. Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.

Our posturings, our imagined self-importance, the delusion that we have some privileged position in the Universe, are challenged by this point of pale light. Our planet is a lonely speck in the great enveloping cosmic dark. In our obscurity, in all this vastness, there is no hint that help will come from elsewhere to save us from ourselves.

The Earth is the only world known so far to harbor life. There is nowhere else, at least in the near future, to which our species could migrate. Visit, yes. Settle, not yet. Like it or not, for the moment the Earth is where we make our stand.

It has been said that astronomy is a humbling and character-building experience. There is perhaps no better demonstration of the folly of human conceits than this distant image of our tiny world. To me, it underscores our responsibility to deal more kindly with one another, and to preserve and cherish the pale blue dot, the only home we've ever known.”

Mě to tak pohnulo, že jsem z toho asi půl hodiny brečel. Je to nádherné, pravdivé, a hrozně smutné.

Tady je to taky ve fromě videa:



RE: Myšlenka dne - Jamis - 17.02.2014

(16.02.2014, 00:37)madA12345 Napsal(a):
(16.02.2014, 00:26)Santhiras Napsal(a): Problém je v tom, že pokud si snažíme představit něco, co považujeme za nemožné, tak pouze na základě svých vlastních znalostí a záznamů v paměti. Jenže to je pouze předpoklad. Dám příklad.

Kdybys tohle řekl ve starověkkém řecku, někteří z nich by si představili člověka, jak létá. Předpokládali totiž, že je to nemožné. Ale považoval bys to za nemožné i dnes?
Proto nepracuji se žádnou konkrétní představou ale s abstraktním pojmem "nemožné". Asi nebylo nejšťastnější zvolit slovní spojení představte si, spíše jsem myslel to, že pokud obecně platí, že všechno je možné, pak to platí konkrétně i pro situaci, kdy něco možně není, tj že taková situace může nastat. To je ale v rozporu s původním výrokem, tudíž musí platit jeho negace.

(16.02.2014, 00:26)Santhiras Napsal(a): Na zamyšlení: To, že něco pokládáš za nemožné neznamená, že to skutečně nemožné je. Twilightsmile

To je jasné. Já jenom říkám, že existuje alespoň jedna situace, která je nemožná Twilightsmile

... a proto je třeba vždy uvádět předpoklady Rainbowlaugh dokazovat tvrzení bez předpokladů (nebo s předpoklady, které nejsou jasně definovány a tvořit tak pseudoparadoxy) nelze a u abstraktních tvrzení tohoto typu to platí dvojnásob Ajsmug Zde chybí jeden zásadní: co je myšleno výrazy "být možné" a "být nemožné"? Píšeš, že jsou to zcela abstraktní pojmy, ale i když jsou "zcela abstraktní", musí mít význam (imho tento případ), jinak buď tvrzení nemá smysl, nebo se dané pojmy nevztahují k významu tohoto tvrzení a tedy není třeba se jimi z významového hlediska zabývat. Stačí třeba moje představa k tomu, aby se něco stalo "možným"?

Příklad: Dle matematických pravidel, nelze dělit nulou. Tedy je to nemožné za předpokladu, že chceme zachovat tato matematická pravidla. Pokud za "být možné" definuji jako "lze napsat na papír", tak dělit nulou je možné, protože "x/0" jsem na papír schopen napsat (ostatní předpoklady [ara mám papír a tužku která píše] jsem pro jednoduchost vynechal).