Bronies.cz
Myšlenka dne - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: OffTopic (https://bronies.cz/Forum-OffTopic)
+--- Fórum: Generální OffTopic (https://bronies.cz/Forum-Generalni-OffTopic)
+--- Téma: Myšlenka dne (/Vlakno-Myslenka-dne)



RE: Myšlenka dne - Fun1k - 12.04.2016

Protože slaná voda raketám nedělá dobře, třeba Space Shuttle měl boostery, které přistávaly rovnou v moři, ale jejich zbovuuvedení do použitelného stavu se prodražilo.


RE: Myšlenka dne - Elevea - 12.04.2016

Boostery jsou velmi levná a jednoduchá technologie. Prakticky jde o trubku naplněnou pevnou hořlavou směsí. Ta po zapálení nekontrolovaně, respektive kontrolovaně dle návrhu, ale neřiditelně hoří zezdola nahoru. Obsahuje minimum elektroniky, žádný chladící systém, žádná čerpadla, žádnou trysku, žádné ventily a řízení poměru směsi. Jde o konstrukční minimum. Prakticky tam nemá co korodovat (i když posádka Challengeru by mohla povídat).
Naproti tomu raketa Falcon je mnohem sofistikovanější zařízení. Její konstrukce je navržena pro maximální počet znovupoužití a to vyžaduje všechny systémy, které booster nemá. Je proto naprosto nevhodné, aby do systémů pronikalo jakékoli znečištění, se kterým se nepočítá. Kdyby se musela před každým startem rozebrat, vyčistit a zase složit, pak by se prakticky jednalo o nově postavenou raketu a cyklus by byl zatížen náklady, kterých se snaží SpaceX zbavit.
Proto přistává na plošině. Bylo by velmi smutné, kdyby se start nezdařil kvůli tomu, že se někde mezi palivovým potrubím usídlil rak poustevníček.


RE: Myšlenka dne - czAdamV - 12.04.2016

Ještě bych k tomu dodal, že boostery pro Space Shuttle byly na pevné palivo, to je asi ten nejpodstatnější rozdíl. Proto byla jejich konstrukce tak jednoduchá, raketu na kapalné palivo takhle jednoduchá nikdy nebude.


RE: Myšlenka dne - Martin - 12.04.2016

Děkuji všem za info. Právě ty boostery jsem měl původně na mysli, konstrukční složitost vs. slaná voda (či jakákoliv voda) mne vůbec nenapadla Twilightoops


RE: Myšlenka dne - Fun1k - 16.04.2016

To zní rozumně:

[Obrázek: lvCEPOA.png]

Jinak by to taky mohlo dopadnout jako nedorozumnění ve Scary Movie 3 Rainbowlaugh


RE: Myšlenka dne - Elevea - 22.04.2016

Nedělejte si srandu z Číňanů. Kdyby Adam a Eva byli Číňani, tak by nás Bůh nevyhnal z ráje, protože by se vykašlali na jabko a sežrali hada...


RE: Myšlenka dne - Azuliana - 08.05.2016

[Obrázek: 13177838_10154859688448312_3749711979397...8385236b3d]


RE: Myšlenka dne - Mácaman - 07.06.2016

[Obrázek: 626368e5a31bb08e376f397b1e6a8271.jpg]


RE: Myšlenka dne - AngelF1re - 07.06.2016

Nedavno som na magiu verit zacal, sice je to asi kapitalna hovadina pre ostatnych, ale aj tak. Kto chce, nech napise SZ, sem to pisat nebudem. Rainbowlaugh Rainbowlaugh
Vazte si zivot. Mate iba jeden, a je iba na vas, ako s nim nalozite. Bud si ho znicite a skonate skor, nez zistite jeho pravy zmysel, alebo si ho budete vazit, uzivat si kazdu chvilu ktoru mate, tesit sa.


RE: Myšlenka dne - Discordian - 07.06.2016

Já jsem hráč, mám spoustu životů.