+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: OffTopic (https://bronies.cz/Forum-OffTopic)
+--- Fórum: Seriály, filmy a knihy (https://bronies.cz/Forum-Serialy-filmy-a-knihy)
+--- Téma: série Zvonilka (/Vlakno-serie-Zvonilka)
Disney za posledních několik let vypustil do světa novou pohádkovou sérii, která si téměř dala za cíl pokořit počtem filmů i Land Before Time.
Obsahuje CGI animaci, která je lepší průměr, nicméně svůj účel plní dobře. Pěkný je i český dabing, jak už u Disneyho bývá zvykem. Na to, abyste si filmy řádně užili, potřebujete notnou dávku infantilnosti, protože přesto, že filmy nestaví jen na roztomilosti víl a zvířátek, jsou tyto prvky zastoupeny dost hojně, aby vám vykouzlily úsměv na tváři.
Většina disneyho filmů používá jako poselství přátelství a víru v sebe sama. Ne jinak je to i v těchto filmech, ale to by samo o sobě byla nuda, takže se jako hlavní linie využívá vždy několik jiných prvků.
Je to klasická pohádka, kterých byl na trhu poslední dobou nedostatek. Filmy nepřetékají popkulturními narážkami nebo přízemním humorem, byť i ten se občas objeví. Bylo to natočeno pro potěšení oka malého diváka, kterou může sledovat i dospělý. Pokud čekáte něco na způsob Frozen nebo Rebelky, budete zklamáni. Ale pokud je vám blízký Bambi 2, vaše srdce jistě zaplesá.
Zvonilka a spol. Vás zkrátka dokáže překvapit svým osobitým způsobem, a to ne tím, že byste tam obdivovali úžasnou a dokonalou animaci, nebo nějaká přehluboká poselství, akční scény se spoustou mrtvol, ale tím, jak zjistíte, že se ještě dokážete bavit jako malé děcko. Přitom ani těch písniček tam není zase až tolik (většinou jen 2 - na začátku a na konci).
Vychází se zde z předpokladu, že někde na světě (možná v paralelním světě), existuje místo, kde existují víly. Lidé na ně pochopitelně nevěří, kromě malých dětí.
Víly samozřejmě nejsou všechno jen slečny, ale najdeme zde i jejich mužské protějšky. Nutno ale říct, že i když je to cílené spíše na holčičky, jsou si zde muži a ženy celkem rovni, až na jednu dvojici víláků, která je zde čistě jen jako komediální prvek.
Pokud jste někdy viděli animovaného Petra Pana, jistě si pamatujete Zvonilku (já teda viděl oba díly, ale nepatří mezi mé oblíbené Disneyovky). A pokud ne, vídáváte ji pokaždé, když nějaká disneyovka začíná (onen oblouček v Disney logu):
pozn.: Pokud si budete všímat (nemusíte ani moc dobře), určitě objevíte na samotné Zvonilce jednu typickou věc pro starší animáky, která by už dneska neprošla. Mohu Vás ujistit, že i přes enormní výskyt lepých dívek v minisukních si dávali v CGI filmech autoři velký pozor (např. s pomocí vhodných úhlů kamery) na to, aby jim "něco" neuteklo (což asi pár lidí zarmoutí). https://www.youtube.com/watch?v=BP59qci9AX4
Každá víla se zrodí z prvního dětského smíchu, a pokud má štěstí, vítr ji zanese do Hvězdné roklinky, kde pod vládou královny Klarion víly žijí a pracují (mimo jiné si z nás dělají srandu, jelikož to jejich přičiněním se mění roční období, ale nakecaly nám, že za to může oběh planety Země okolo Slunce a my tomu jako blázni věříme ):
Zvonilka se zrodí jako nevinná duše, ale Walt Disney si je zřejmě dobře vědom, že si z ní někteří za dobu její existence udělali sexuální symbol a tak se později i v prvním díle obléká a trochu i zpočátku chová.
Protože filmy Tinker Bell (tinker znamená "všeuměl", takže české jméno v tomto případě moc nedává smysl) se světem Petra Pana počítají, dají se krásně sledovat coby prequely (něco jako byl "Lví král 3" nebo-li "Lví král 1 1/2 Hakuna Matata" pro fanoušky Lvího krále 1).
Přesto, že by měla být hlavní hrdinkou právě Zvonilka, filmy se netočí jen okolo ní (snad kromě prvních dvou). Kromě ní potkáme i dalších 5 kamarádek, takže tu máme jisté Main6 (a ne, nic nenaznačuji, navíc první Zvonilka vyšla 2 roky před FIM; já udělal chybu, že jí celou dobu přehlížel - inu, ani v Petrovi Panovi nepatřila tehdy mezi mé oblíbené postavy; hned po Petrovi samotném, který se choval jako blbec a narcis. Přitom z dnešního pohledu se tam chová zajímavě (žárlí a snaží se zabít svou sokyni v lásce - Wendy; zlatá 50.léta ). Časem poznáme i další postavy.
Filmy je vhodné sledovat v pořadí, v jakém vyšly, protože na sebe dost navazují nejen postavami, ale někdy i událostmi.
Zajímavý je také vývoj některých postav (mimo Zvonilky, což se dalo očekávat). Např. víla Vidia, která si zpočátku se Zvonilkou moc do noty nepadne (přitom je to ironie, protože právě ona přivedla Zvonilku na svět). Té se postupem času řekněme obrousí hrany, a byť je stále zdrojem sarkastickým poznámek, už po sobě nejdou jak pes s kočkou.
Úvodní film slouží samozřejmě k seznámení se s postavami. Zvonilka se narodí jako všeumělka. Existuje totiž několik typů víl - každá se svým talentem, podobně je tomu i u jejích kamarádek. Některá si rozumí se zvířátky, další umí ovládat vodu, třetí vítr, další je element země, a tak dále. Kromě královny tu existují i ministři ročních období, kteří řídí jednotlivé části Hvězdné roklinky. Důležitou postavou v tomto díle bude Terínek, který spravuje vílí prach proudící ze stromu Obrození.
Zvonilka je velmi zvědavá a netrpělivá víla, a snadno se rozčílí. A jak zjistilo pár nebohých zvířátek, v její přítomnosti je životu nebezpečno.
Pohrdá svým životním údělem, a namísto aby svůj talent využívala k něčemu, v čem je opravdu dobrá, tedy ke kutění, snaží se svůj osud změnit a to přináší celému údolí jen a jen potíže. Možná byste řekli, že film vlastně nabádá lidi, aby byli spokojeni s tím, co mají ("je čas, aby sis našla své místo v životě. V životě i ve frontě!" - film Anastazia), ale jak uvidíme, Zvonilka dokáže změnit svůj úděl aniž by tím šla proti své přirozenosti.
Zvonilka je již právoplatnou členkou Roklinky, dokonce už spolu s Terínkem chodí (jenom ona o tom asi ještě neví), což je ale kámen úrazu. Když je totiž vybrána, aby za Všeumělky vyrobila žezlo, nabídne se Terínek, že jí pomůže. Je ale tak vlezlý, že to v ní jen vře a výsledkem není jen, že žezlo není připraveno, ale ještě zničí jediný Měsíční kámen svého druhu, bez kterého Strom obrození zahyne, tím přijdou víly o svůj prášek, a nebudou moci létat. Což je pro bytosti, které jsou o velikosti brouka, dost zásadní problém.
Zvonilka se s Terínkem do krve pohádá, a jen shodou šťastných náhod se dozví, že existuje možnost, jak problém vyřešit kouzelným zrcadlem. Až cestou zjistí, že odmítat pomoc přátel se ne vždy vyplatí. A myslíte, že závěr filmu bude, že Zvonilka najde zrcadlo, bude si přát, ať je vše OK a všechno se vyřeší? I kdepak.. to nebude tak jednoduché.
I svět víl má svá pravidla a jedno z nich je: Nikdy se neukazovat lidem! Co myslíte, že Zvonilka provede? Ne, že by na tom neměla trochu i vinu Vidie, ale přeci je, problém je na světě. Je jen štěstí, že oním člověkem je malá holčička, která na víly věří. Takže i přes počíteční bojácnost se nakonec Zvonilka s malou Lizzy zpřátelí. Jen musí překonat menší bariéru, a totiž, že lidé řeči víl nerozumí.
To, že ji její kamarádky snaží zachránit, to je jen vedlejší příběh. Tím hlavním je vztah Lizzy s jejím otcem. Ten samozřejmě na víly nevěří. Pracuje pro muzeum, a sbírá různé druhy motýlů (ke Zvonilčině zděšení). Na svou dceru nemá moc čas, a její povídání o vílách považuje za nevědecké, a myslí si, že jeho Lizzy jen lže, aby se vyhnula trestu. Nakonec se Zvonilka přeci jen ukáže ještě jemu, ale ten na víly přesto neuvěří a považuje ji za zmutovaného motýla, tudíž perfektní příspěvek do muzejní sbírky.
V tomto dílu už nám také začíná Vidia trochu roztávat, a patří mezi ty lepší postavy z celé série.
Zde poznáme konečně zimní část Roklinky. Ve většině animovaných filmů je zima zobrazena jako něco, co je špatné, přináší to smrt a nebo je potřeba se toho zbavit a těšit se na jaro.
Ne jinak je to zpočátku i v tomto filmu. Existují zimní víly a ty ostatní. Obě skupiny mají zakázáno se stýkat. Z pochopitelných důvodů. Teplomilky by v zimě umrzly a nebo by si poškodily křídla (jak zjistíme, pokud se křídlům stane něco vážného, jako např. že se zlomí, daná víla už do smrti nebude moci létat), a zimní víly zase nedokážou žít v teplém prostředí.
Stane se něco nevídaného. Ne to, že tam Zvonilka samozřejmě vleze. Pokud jste dávali v prvním filmu pozor, neuniklo Vám, že Zvonilka má nejspíš [spoiler: sestru!] Jenže ta je "samozřejmě" zimní víla, takže jejich snaha se sblížit skončí málem smrtí Modrovločky a Zvonilku bude porušení zákazu stát schopnost létat...
A zjistíme také, proč a odkdy vlastně daný zákaz existuje. A že bude zdrojem velkého problému, který bude málem všechny víly stát život. Jenže na tom stojí poselství, že i zima je svým způsobem krásná, a i námraza je pro život velmi důležitá.
Film je to zatím vůbec nejdelší (má 90 minut v porovnání s cca. 75 minutami u těch ostatních). A anglický název se k němu hodí víc, protože v tomto filmu není hlavní postavou Zvonilka, ani její kamarádky. Máme tu novou vílu - Zarinu.
Ta má velký talent na alchymii. Bohužel pro její pokusy s vílím prachem má málokdo pochopení. Je to něco ve stylu "když něco funguje, tak se v tom nešťourej". Zarina však chce vědět PROČ se to a to děje, a nebo zda něco jde či nejde. Když při jejím posledním pokusu zlikviduje "půlku" roklinky, uteče z domova.
Po roce mají víly něco na způsob olympijských her a hle, Zarina se vrací. Kupodivu ale s enormními schopnostmi, které jejímu původnímu talentu moc neodpovídají. Snadno uspí všechny víly (včetně našich známých z minulých dílů), a ukradne modrý vílí prášek, o kterém již víme ze druhého dílu, že jen díky němu vyrábí strom zlatý. Jediné, kdo "přežil" nálet (protože jim to politicky myslelo), je naše drahá vílí skupinka. Ta se za Zarinou vydává.
Jenže vyjdou najevo dvě nemilé skutečnosti:
a) Zarina se spřáhla s piráty (a jejich velitel, James - budoucí kapitán - jí dokonce i rozumí)
b) pomocí zdokonalení svých schopností nyní ovládá i ostatní talenty
Vílám se sice krátkodobě podaří modrý prášek získat zpět, ale Zarina si s nimi snadno poradí a použije na ně už tolikrát vymyšlené klišé s prohozením talentů (které bylo ve spousta starších seriálů, včetně MLP G1).
Zarině se podařilo vypěstovat vlastní Strom obrození a s jeho pomocí chce vyprodukovat dost vílího prachu na to, aby se z pirátské lodi stala vzducholoď a tím jim umožnila bez obav plenit (film se ohrává na začátku 20. století, kde semtam narazíte na první auta, ale to je tak vše).
Film obsahuje také jednu výjimečnou písničku, která je hravá, veselá, a byť v záplavě ostatních filmů možná zapadne, ve Zvonilce září jako klenot. Navíc si zde Češi poněkud vyhráli, takže podobně jako Kráska a zvíře měla své "české pivo", zde najdeme odkaz na Karlův most:
A musím říct, už dlouho jsem žádnou písničku neposlouchal tolikrát dokola a ještě si u toho broukal. Jak málo stačí k dětské radosti.
Piráti se tam sice na první pohled chovají možná trochu jako dementi, ale mají svůj důvod a Zarině z toho na konci zbydou jen oči pro pláč.
Tento film se zatím dodává jen jako bonus, pokud si koupíte kompilaci, a to jsem neprozřetelně neudělal (chtěl jsem nejdřív vidět, zda to stojí za to, tak jsem si koupil jen první film), takže mi prozatím uniká.
Část informací k tomu můžeme získat z Kraťasů, viz. níže.
Tento film zatím ještě nevyšel, takže jediné, co můžeme dělat, je těšit na něj.
Je škoda, že další plánované filmy Disney zrušil. Kromě film je na internetu velká hromada zdarma dostupných krátkých skečů, které slouží prakticky jen k tomu, aby si Disney ze všech hlavních aktérek udělal velkou srandu:
Těch je třiatřicet, plus k tomu jsou ještě dva takové delší, bonusové (a německy mluvící lidé jich mají k dispozici ještě o ždibec víc)
Kupodivu ani to není úplný výčet a při hledání české Zvonilky můžete narazit i na další (jsou totiž v dalších sekcích):
(a ne, je to sice trochu podobné, ale Tabitha alias Rarity "Drama Queen" tam skutečně nehraje - občas si některé dabérky zní dost podobně; já jednou nabyl dojmu že v nových Care Bears slyším Rainbow Dash alias Ashleigh Ball. Ani tam nebyla - šlo o Chiaru Zanni).
Oficiální ukázky z filmů pak můžete najít přímo na You Tube kanálu Disneye:
Jsou samozřejmě anglicky, ale při troše snahy vygooglíte i český dabing (spíš to něco málo, co na netu je).
P.S.: Ani se nesnažte zjistit, jak vílám fungují křídla. To, že potřebují k letu vílí prášek, že se nesmí namočit a že jsou velmi křehká, to by bylo fajn, ale zřejmě nejsou napojená pevně na tělo, protože fungují, i když přes sebe hodíte oblečení (nicméně, pokud je složíte, můžete je oblečením zakrýt)
Je to zkrátka roztomilá série, která na vás nebude útočit podněty ze všech stran, a u které můžete v klidu vypnout mozek a nechat se unášet na vlně roztomilosti.
Tak Monster High je něco jako Equestria Girls, či WITCH (ale ty byly myslím lepší v tom, že to bylo v normálním světě a jen pár holek mělo nějaké schopnosti). Winx je jim už podobné, ale mínus roztomilost a plus akce. Je to defakto vlastně lidská společnost, jen s příšerkami (podobně jako jsou Kačeří příběhy lidská společnost s kačery a MLP:FIM nebo Tales lidská společnost s poníky). Ale samotný seriál jsem ani jeden neviděl (jen jsem se teď podíval na You Tube a Wiki, abych věděl, o co vlastně jde).
Ale Zvonilka je něco na způsob Rychlé roty, nebo Zoufálka. Sice se organizují podobně jako lidé, ale nejsou úplně postaveni na naší úrovni. Nejspíš také pomáhá to, že jsou menší než my (a o dost). To jim zaručuje jistou dávku roztomilosti samo o sobě.
Co se týče cenzury... (OT)
(byť se budu bavit o věcech, které jsou běžně dostupné ve filmech s hodnocením "mládeži přístupno", raději to nečtěte, pokud je vám málo let )
Tak dá se říci, že to probíhá i neprobíhá (záleží, jak si představuješ pojem "cenzura"). Něco zkrátka projde, něco už ne.
Disney občas "cenzuruje" starší filmy, když je vydává na DVD. Jako příklad mohu uvést Rescuers, kde původně jakýsi šprýmař animátor dal do rychle se míhající scény jistý obrázek, kterého si původně nešlo dost dobře všimnout.
Jinak ostatní scény zůstaly, a patří mezi ně i ne úplně oblečená holčička Penny. Nic, co by neprošlo dneska kontrolou, ale nové filmy a seriály by se už takto nejspíš natočit nedaly, aby dostaly Géčko.
(na druhou stranu ale u Frozenu a poslední Zvonilky byly bonusy Mickey Mouse, kde v jednom běhá Goofy jak jej příroda stvořila, a Mickey si tam strká do kalhot zmrzlinu, a v druhém stopuje kráva tak, že ukazuje projíždějícím řidičům.. vemeno, a to prošlo). To nevysvětlíš
Podobně by na tom mohli být třeba Chipmunkové (seriál z 90. let):
Tento díl zatím na DVD nemám, takže nevím, zda to vystřihli (nebo zda ten díl vůbec na DVD vyšel).
Japonské seriály a filmy, to je výjimka. Tam točí podobné filmy i dneska (a není to nic v erotickém duchu, prostě jen nevinné scény).
Disney měl těch průšvihů víc, ať už jde o Jessicu v Králíku Roggerovi, nebo o obal Malé mořské víly: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Little_Mermaid_(1989_film)#Controversy
(překvapivě scéna, ve které je úplně nahá, se prý snad na Blue Ray dostala ještě v lepší kvalitě, než že by něco někdo zakrýval).
Ale zrovna ta zmíněná Rebelka, to není zrovna dobrý příklad, že dneska nic takového už nemůže vyjít
I starší poníci prodělaly jistou formu "cenzury". Je jisté, že například ze speciálů vypadlo několik písniček a to z prostého důvodu: bylo potřeba víc jak 20 minutový speciál rozsekat do dvou 10 minutových dílů, ale pak se nabízí otázka, proč z DVD zrovna vypadla i ta přibližně 3-5 vteřinová scéna, kde Applejack olizuje Glory (a je těsně useknutá i v závěrečných titulcích):
Ona se ta "cenzura" spíš objevuje v postupné změně stylu. Zatímco "pohádky" ve svých začátcích z vysoka kašlaly na nějakou korektnost, jako jsou rasové menšiny, sexualita, atd., ke konci století se toto vytrácelo, a spíš se to nahrazovalo násilím a drsnou mluvou (dobrý příklad je český dabing prvních želv ninja - samý debil, kretén, atd.). I od toho se ustoupilo, a byť se filmy snaží být co nejvíc politicky korektní (všimni si, že i ve Zvonilce je alespoň jedna víla černoška), používá se čím dál tím častěji takový ten přízemní humor, jako je prdění, zvracením atd. - toho posledního se dočkaly i tyto filmy se Zvonilkou). Vulgární slova se užívají už jen zřídka a většinou jen jako forma vtipu (Madagaskar - "tak tohle je na prd", Hledá se Nemo - "vyprdni se na to", Příšerky sro. - "říká se kretén a ne kritén, když mi chceš nadávat, tak se snaž!").
Něco o tom i zde: (nevím, na kolik je to důvěryhodné, musel bych zapátrat víc a ověřit to)
Nejspíš by se daly dané snímky najít na webu, ale pochybuji, že to dneska nějaká televize odvysílá (občas se to objeví jako rarita někde v kině, nebo to možná vyjde na DVD pro dospělé). Hasbro má třeba připravenou výmluvu (z doslechu), proč nevydá nesestříhaný Rescue from Midnight Castle, že už k těm scénám nemá kvalitní záznam (jaká náhoda, že zrovna k těm).
Každopádně je fakt, že když si porovnáš, jak byla v mnoha scénách zobrazena Zvonilka před půl stoletím a teď, tak si té změny musí všimnout každý (a nejde jen o animaci). Popravdě, ten starý "styl" by tomu asi moc neseděl, a je docela fajn, že se člověk může soustředit na podstatné věci, aniž by ho něco rozptylovalo (byť asexuální, bohužel jsem pořád ještě chlap ).
Vlastně když se na to podívám ze širšího pohledu, FIM epizoda "Winter Wrap Up" má celkem shodný děj s prvním filmem. Zvonilka defakto také přijde ke všemu jak slepá k houslím, a během přípravy slavnosti se snaží fušovat do řemesla všem ostatním, jen aby nemusela dělat to, co umí nejlépe. Nutno říct, že výsledky byly ty samé.
Což je něco, jako kdyby Twilight pomáhala Fluttershy se zvířátky podobně, jako s Rarity stavěla hnízda, a výsledek by byl podobný, jako stádo splašených králíků (zdravím Applejack) Twilight si také musela své místo ve skládačce najít sama (zvláštní, že také až po tom, co se všechno pokazilo).
0:56 - podobnou scénu byste našli i v Době ledové ("kde je mrňous") nebo v Madagaskaru (Alex vs. Mort, kolo první). Recyklace vládne světu
Nejde určitě o nějakou referenci, spíš jen o shodu náhod (těch témat na propírání není nekonečné množství). Ale pobaví to vždycky.
pises hodne zajimavych informaci martine, rad to ctu
OT - cenzura
podle meho nazoru maji treba zrovna takove Winx na deti mnohem horsi vliv nez nejaky nahaty Goofy. 1/ty vily zaprve vypadaji s prominutim jako jiste profesionalni pracovnice, takze malym holcickam je vtloukano do hlavy ze je normalni se v jejich veku oblekat do ultraminisukni a sitovanych silonek atd... 2/ ty vily jsou vsechny velmi stihle, nebal bych se rict ze vyhuble, maji nozky jako hulcicky atd - pak sou z toho poruchy prijmu potravy u tech malych holek (osobne bych uvital nejakou animovanou hrdinku trochu plnostihlejsich tvaru, i kdyz i takove sou, ale je jich moc malo. nerikam aby detem byla davana za priklad tloustka, ale co ty miliony holcicek , ktere proste stihle nejsou?) 3/kdyz je tam muzka postava, tak je to smesny kulturista bez mozku - holcickam se tedy podprahove rika (v jejich veku) ye nejdulezitejsi na muzi je dokonale telo
Ale.. nepíši nic, co by se nedalo najít na netu (rád se ale vykecávám).
To máš právě tou "cenzurou". Ta záleží od krajiny původu. Protože jde o USA, tak samozřejmě nahota ne, ale vulgarismy, styl oblékání či násilí ano. A vychrtlost se toleruje. I spousta Disneyovských hrdinek je 90-60-90.
Také to může ale souviset s tím, že ty japonské pohádky mají přeci jen trochu jiné motivy a příběhy, než o popularitě a kráse (aneb s démony můžete bojovat i ve zvířecí kůži).
Naopak třeba některé evropské pohádky je nutné cenzurovat při exportu do USA.
Holt prostě západní kultura zatím vidí v těchto postavičkách neškodné vzory, byť se o tom všude neustále píše, že to je špatně. (tady nemusím mít nutně pravdu)
Mno, ony ty víly ve Zvolnice také nejsou zrovna průměrné ženské. Ne že by byly nutně anorektické, ale je to takový styl Lilo & Stitche:
Dole kupa sádla, nahoře nic Zkrátka ty víly v Tinker Bell vypadají, že mají hrozně tlustý zadek a nohy, zvlášť na některých záběrech. Sice ne všechny mají stejnou postavu, a záleží také na oblečení, ale někde to je prostě dost vidět (Fauna má tlustčí nohu než pas ).
OT:
Equestria Girls používá podobný styl postav (jenom to ve 2D a díly volnějšímu oblečení není tak moc vidět, pokud si teda na sebe nevezmou sukni ála obrácený deštník). Ale proti TB vílám jsou ještě přijatelné (akorád body navíc pro Zvonilku, že dokázali udělat cute vzhled i bez toho, aby jim dávali enormně velké oči).
Boli sme na tom s deťmi a moja 4,5 ročná dcéra mala z toho nočnú moru a ešte doteraz to nevie stráviť. Kerý idiot napchal hororové prvky do animákov kde decká (a ich rodičia) očakávajú kvetinky, zvieratká, harmóniu a rozkošné (aj trocha podpichovačné) vily. Toto je na úrovni japonských hentai akčákov. vrch07256732 3***
Myslím si, že všechny animáky by měly končit happy endem, už jen kvůli dětem, které na něm chodí. Nedělám si srandu, ale po skončení filmu všichni dospělí v kině brečeli. Jak se potom asi cítí ty děti? Gr.Martina 3***
Vypadá to na podobný přechod, jako FIM udělal z S1 do S4..