Hodnocení tématu:
  • 5 Hlas(ů) - 3.8 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vaše nedávné zážitky
Pokud si pamatujete můj zde poslední zážitek, tak jsem konečně rozhřešil tu záhadu. NVidia má píp grafiky a přenechává zprávu paměti píp procesoru, konkrétně integrovaný grafice. Já byl zvyklý mít integrovanou grafiku nastavenou v safe modu (zkontroluj existenci dedikované a pokud existuje, vypni integrovanou), protože Radeony mají svůj řadič paměti.
Takže ta píp NVidia si po spuštění nechala namapovat pomocí integrované grafiky paměťový prostor, pak integrovaná grafika zjistila, že je aktivní dedikovaná grafika a vypnula se, čímž dedikovaná grafika přišla o řadič paměti, tak se taky odstavila. Jediné, co zůstalo naživu, byl transfer obrazu z bufferu, který zoufale stále dokola vykresloval poslední snímek a mezitím BIOS občas pípnul, jak se snažil restartovat s detekovanou ale nepracující grafikou.
Abych se dostal k tomuhle poznatku, byl jsem nucen odnést grafiku do práce a postavit pro ni úplně nový testovací počítač, abych vůbec zjistil, jestli funguje. Temná jsou zákoutí NVidie, nevěřte zelenému ďáblu. (A jo, mám teď o 50% víc FPS)

PS: Sprostá slova použitá jinde jsem vypípal.
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět
[Obrázek: kk2p9Qc.jpg]
[Obrázek: EL4jQ9J.png]

Pro tohle jsem se na fórum prostě lognout musel. Děkuju vám, že jste si na mě vzpomněli... dojali jste mě k slzám.

Keranis' Translation Trance - Moje překlady fanficů
Broníci a jejich charakteristika - Vědecký výzkum!
KAPUT - Tady kecám.
Odpovědět
nazdar Pinkiesmile logni se castejc Pinkiecrazy
"Ale já jsem nevyrostla ve stodole. Jen jsem se tam narodila a prožila většinu dětství." Applejack

Moje literární tvorba 

Love and Tolerate
Odpovědět
(někde tam je i moje ruka)

[Obrázek: DhUjYs9W4AEQKJT?format=jpg]
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
Lístky doma, takže o víkendu hurá směr Slovakiaring! Pinkiesmile
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
Jak někteří z vás ví, podařilo se mi vyhrát poukaz na jízdu ve Ferrari. Nicméně 458 Italia, kterou jsem se měla svézt lehla popelem (doslova). Sportdrive ale nenechá své zákazníky na holičkách, takže sehnali náhradu - stříbrné Ferrari FF. Tím se počet Koníčků, kterými jsem si svezla p*del, vyšplhá na tři a poprvé to bude dvanáctihrnek (předtím to byly osmiválcové 340 a 458) :-D
You didn't choose the thug life. And the thug life didn't choose you either.

It's no problem for me, but it's a problem for you.
Odpovědět
a poprve to bude ctyrkolka Pinkiesmile
"Ale já jsem nevyrostla ve stodole. Jen jsem se tam narodila a prožila většinu dětství." Applejack

Moje literární tvorba 

Love and Tolerate
Odpovědět
Elektřikář vs. padající proudový chránič Pinkiesmile

Pokud se vám někdy stávalo, že vám náhodně vypínal proudový chránič, asi tušíte, o jaké martýrium se může jednat.


Nechcete zatím volat odborníka (což bych jinak radil)? Tak zavolejte odborníka.

Horší je, když jste sám (nebo si to myslíte) onen odborník Rainbowlaugh Můžete to využít jako šanci se zdarma trochu pobavit a dostat se mimo komfortní zónu.

Může ale nemusí vám pomoci Google: https://www.google.cz/search?source=hp&e...Q9g-xTPlrg

Nejlepší rada zní: měřit! Měřit, a když to nepomůže, tak měřit!

Nejspíš máte doma základní multimetr, takže vypnout hlavní jistič (!) před domem (!!!). No jo, ale co měřit?

Všude se to píše jasně: mezi N a PE (modrý a žlutozelený). A přesto jsou fóra plná dotazů na toto téma - co mám dělat? Jak to poznám?

V tom případě zní rada jasně: na nic nesahat a dál nečíst, volat elektřikáře.


Pokud budete měřit fázi (!) vůči ochrannému vodiči, klidně za vypnutými jističi, dostanete možná "nelogické" výsledky, které často způsobují spínané zdroje (i obyčejná trafa, časovače, atd.).

Typická ukázka: v zásuvce nic není, naměříte nekonečný odpor. Připojíte dvoužilové trafo, a najednou máte měřitelný odpor mezi fází a ochranným vodičem. Proč? Protože máte skrze spotřebič napojení i na N vodič, a to, co měříte, je odpor spotřebiče. Čistě technicky už to ukazuje vadu, ale nepomůže vám to zjistit, která zásuvka nebo okruh to dělá.

Musíte prostě odpojit příslušný PE vodič v rozvaděči a měřit odpor. Cokoliv menšího než nekonečno je průšvih. Pokud si změříte odpor mezi horním a pravým "kolíkem" v libovolné zásuvce bez tohoto odpojení, průšvih sice uvidíte, ale opět nepoznáte, kde je. Proč je to nutné dělat takto debilně?

Protože se to i debilně projevuje. Pokud si pročtete příhody lidí, kterým se to náhodně spíná míchačka či signál HDO, a nebo drobná trhlinka na drátku v zásuvce, kterou "aktivuje" jen určitý typ prudlužky, pochopíte. Pinkiesmile


Co byl náš případ?

Pustili jsme jednou troubu, a bác, chránič dole. Si říkáme, co se děje? Tak nahodíme, pustíme a nic. Dva dny klid. A pak zase. Plus k tomu novinka, že najednou nešel chránič nahodit. Museli jsme shodit jističe trouby a pak šel. A trouba pak taky. Vzpomenete si, že jste před měsícem a něco přidělávali nové okruhy na fotovoltaiku.

I když jste si jistí, že jste vše proměřili, stejně to jdete změřit znovu. A najdete velké kulové. Pár dnů je klid, a pak vyhodí chránič vařič. Tentokrát už musíte shodit jistič boileru, abyste vůbec mohli chránič nahodit. A druhý den to vyhodí rychlovarná konvice na úplně jiném okruhu. Si říkáte, co mají tyto věci společné?

Nic Pinkiesmile Dobře, tak sledujete dál (v tuto chvíli je to trochu už u hubu, ale alespoň máte jistotu, že chránič funguje - byť může být přecitlivělý, ale lepší než kdyby nevypínal vůbec; tady už vám multimetr často nepomůže, protože potřebný měřák má často jen revizní technik, jenže tam je problém, že když bude mít štěstí, najde chybu za půl hodiny, když ne, tak za půl dne, a zadarmo to dělat nebude: když nemáte prachy a nebo je dávat nechcete, musíte mít znalosti. Pokud je nemáte, musíte si holt sehnat ty prachy).

Jeden večer chci zapnout počítač, tak zmáčku vypínač u zásuvky a bác, chránič dole. Musím zase shodit jistič boileru, abych to mohl nahodit. Jdu to schválně zopakovat, a ten samý výsledek. Tak si říkám: no jasně, boiler. Tak ho rozdělám, kontroluji kontakty. Pár konektorů je uvolněných (asi teplem? je to hned nad spirálou), včetně PE. Dotáhnu. Drát teploměru je podezřele vedený a mohl by se dotýkat různých dalších konektorů. Předělám.

Pro jistotu ještě proměřím všechny okruhy, rozdvojky, spotřebiče na průraz. Nic. Tak nahodím jističe, zapnu PC a vše chodí. Tak si říkám: zřejmě závada vyřešena (a podotýkám, že v té době sporák zapnutý už dlouho nebyl, protože...).

Druhý den volá maminka: zase! Tentokrát trouba Pinkiesmile A dokonce už nejde ani zapnout! Musela nechat jističe sporáku dole, jinak nefungovalo nic.

V tuto chvíli si možná myslíte, že je vše v háji, ale opak je pravdou.

Protože nic není horšího, když něco nefunguje jen občas (třeba rozdělovač u starých škodovek, které pak kuckají jako kdyby byl ucpaný karburátor a ono nikoliv Pinkiesmile ). Takto jsme dlouho nemohli přijít na závadu u staré televize, která se čistě náhodně vypnula, když jste se mihli okolo SCART kabelu - pak vás to odvádí úplně špatným směrem (špatný byl zdroj, tedy naprosto nesouvisející věc, ale to načasování je vražedné).

Přijedu domů, že to změřím, a maminka se dívá na televizi. Jak to, že to zase chodí? Pinkiesmile Ale jdu už skoro najisto. Odsunu sporák, připravím si nářadí, vypnu proud a jdu k rozvaděči.

Tentokrát jsem vzal měřák, a mezi PE a N odpor nula. Odpojil jsem PE sporáku od svorkovnice a proměřil, zase nula. Proměřil jsem zbytek svorkovnice, nekonečno. Viník je jasný. Zřejmě, jak jsem s ním hnul, tak se to spojilo už natvrdo.

Shodou okolností sporák vyhazoval chránič vždy po určité době připojení, už když jsme si ho přivezli před 8 lety. Ve starém domě byl totiž připojený tak, že měl PE a N uvnitř spojené plíškem! Vím, že to je běžné starší zapojení, ale sakra, byť ten starý dům měl ještě pojistky, PE už měl! (nový dům byl také důvod, proč jsme museli při stěhování měnit starou mikrovlnku - pojistky ve starém působišti jí snesly, ale jističe v novém ty její náběhové proudy prostě nezkously).


Nakonec se ukázalo, že spodní "spirála" v troubě měla kontakt s kostrou. Oprava by vyžadovala rozberat celý sporák včetně "chutné" skelné vaty, a vzhledem k tomu, že to je asi 2015 let starý spotřebič (u kterého už ani nemáme plotýnky, protože už dávno "shnily", a místo nich je na něm klasická stolní deska a na ní indukční vařiče), rozhodli jsme se pro nákup nové trouby. Nejspíš půjde o vestavnou, protože se zatím jeví jako nejlevnější, ale uvidíme, co seženeme.

Protože nekompletní spotřebič mi v recyklaci nevezmou, rozberu ho venku, kabely si nechám, vatu použiji nejspíš na zateplení střechy budoucího kurníku, topná tělesa (a termostat) si hodím do krabice (třeba někdy budu budovat přímotopy), sklo také schovám, mřížku si nechám třeba na budoucí gril a zbytek rozřežu flexou a prodám do šrotu jako netříděné železo Ajsmug


Proč to všechno píšu? Protože se podle diskuzních fór najde ještě dost lidí, kteří odborníka nevolají, a snaží se to nějak vyřešit, a to řešení se snaží vydolovat od lidí na netu, kteří pochopitelně nemají věštírnu. A to ještě mám docela kliku, že v mém případě to byla jen taková blbost. Ještě větší štěstí mají třeba kutilové, kteří si vrutem provrtají vedení ve zdi natvrdo. Což nebyl můj případ Twilightoops ale alespoň s tím byla trochu srandy (u elektřikářů je to doslova "to die for" Pinkiesmile ).

Jeden velký přínos to rozhodně mělo: mám teď nechtěně provedenou malou revizi na 90% rozvodů a spotřebičů v domě Rainbowlaugh
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
Ták, tým je konečně připravený - jde se nadělovat Trollestia
Který z pytlů byste si vybrali? Černý od čerta Pinkiecrazy nebo bílý od anděla? Ajsmug
   
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama -
Reklamááá!  
Moje písmotvorba zdeEresielin svět 
A malůvkotvorba tu: Eresielina čmrkárna
Odpovědět
Máti, já a moje přítelkyně jsme po dlouhé debatě rozhodli, že koupíme posilovací stroj, protože už začínáme mít problém obcházet se na schodech. OK, volba padla na "tyč sem tyč tam nohy šup šup" - orbitrack. Vybrali jsme peníze ze společného prasátka, které jsme čtyři měsíce poctivě plnili a zakoupili jeden úžasný, magnetický, robustní... No prostě pořádného cvaldu, co se nám skoro do pežotka nevešel.
Na druhý den, v pátek 21.12. večer nám shořela pračka.

(Samozřejmě nebyly problém peníze, ale čas. Příštích pět dní totiž byl tak nějak problém zajít do obchodu Rainbowlaugh )
Elevea zdejší, Elevea webový
Ten, kdo historii nezná, je nucen ji opakovat. Ten, kdo historii nemaže, je nucen ji vysvětlovat.
Sborník, sborník, sborník!
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)