Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Broníci zahradničí
#1
Smile 
Před chvílí jsem dosekala dvorek (...starým rezavým srpem  Ajbemused ), zalila včera zaseté bylinky a říkám si tak, že zahradnická činnost je v pony světě celkem "living" a docela jsem se podivila, že tu ještě není žádné téma tohoto zaměření Pinkiegasp . Tedy pokud už není někde archivované, jakožto mrtvá záležitost, která zdejší převážně ajťácké komunitě nic neříká  Twilightblush . Ale tak, když už mám sdílivou náladu...  Pinkiehappy


Zažíváme první jaro v našem domku (po starých majitelých=docela hegeš a džungle v režii Přírody). Máme tu místo trávníku jahodníky (rozlezlé prostě všude), skleník (musím vyklidit a vymyslet, co tam zkusit zasadit), asi 3 ořešáky, 7 lísek, džungli maliní a v něm uvězněných rybízů, asi 2 staré mrňavé jabloně a 3 broskvoně (nejspíš jsou to všechno broskvoně), z čehož jedna byla starým pánem zatmelena betonem...(vidět to AJ, tak ji křísíme  Applejackconfused ) a spoustu práce.... Mužíček už založil záhon a vysázel nějaký česnek a cibuli, zasadil si své první víno a já zatím jen piplám 2 rajčata na chodbě (píchla jsem do hlíny jedno koupené nakrájené cherry rajče a sleduji, co to udělá  Twilightsmile ). Ráda bych se vrhla do pěstování naplno, ale ...no...lenost..znáte to  Twilightblush Uvidíme, třeba se přemůžu a vysloužím si nějaké pěstitelské CM  Rainbowlaugh (ruku na srdce...nejspíš ne Applecry )
Odpovědět
#2
To mi připomíná situaci, když jsme se stěhovali do mého současného bydliště. Taky dost pralesní zahrada, ale v tomhle období, kdy už pomalu léto klepe na dveře, jsme to tam měli spíš jako u Fluttershy. Zanedbaná a opuštěná zahrada byla ideální domov šneků, slimáků a podobné žoužele a v létě se tam na to ve večerních hodinách začali stahovat ježci. Skoro každý den nám několik ježků pročesávalo zahradu... a staralo se o hudební čísla. Pes prostě nedokázal přiznat porážku a tak pořád dorážel, píchal si čenich a pak "zpíval." To jsme pak dělali sousedům třikrát-čtyřikrát za noc velkolepou show, kdy někdo chytil ježka do kýblu a šel ho vyklopit na kraj dědiny, za ním šel pes, který se odmítal vzdát své nové hračky a za psem občas šla i zvědavá kočka.
Cynik, pokrytec, ignorant, flegmatik, egoista. To jsou mé klady. Mám však i zápory.

Když vás uprostřed noci vzbudí syčící kozí lebka co seskočila z nočního stolku a utekla na pavoučích nohou, bude se vám spát mnohem lépe když zjistíte, kam to sakra zalezla.

Se stim smiřte
Odpovědět
#3
(jsem to nejprve četl jako "broníci v zahraničí" Pinkiesmile )


Mě čeká sekání o víkendu (letos už podruhé).
Máme 6 let starou el.sekačku (šunt za 1300 Kč) a stále jede (jen doznala jistých domácích úrav - ty pojistky, co se musí držet, mě štvaly). Akumulátorový vyžínač už na rostoucí počet keřů nestačí, tak dostal kamaráda do sítě (jen jsem zjistil po dodání, že je moc krátký a nedá se nastavit. No co, stroj za 400 Kč nebudu vracet, takže pomohla rozbrušovačka a plastová vodovodní trubka Pinkiesmile ).


V pony světě možná, v kapitalismu moc ne, ale spousta lidí se k tomu vrací. Myslím, že zde takové (přímo zaměřené) vlákno zatím nebylo.



Život na vesnici je pohodička. Okresní město 5 minut autem daleko, do práce 15 minut autem daleko, všechno doveze pošta při objednání přes internet (bydlíme hned naproti Pinkiesmile ). Pohoda, klídek.. ale ne smrádek.


Nikdy neříkej nikdy

Nikdy se nevrátím na vesnici. Nikdy si nepořídím do nového domu kočky. Nikdy už nebudeme dělat skalku. Nikdy už nebudeme dělat záhony. Nikdy se nebudu hrabat v čistírně odpadních vod... Pinkiesmile

Kdepak ty loňské vody jsou..


Takže se na to podíváme:


- slimáci... CHECK Twilightoops Ale daří se je likvidovat

- šneci.. NOPE Twilightoops A přitom by nám nevadili..

- psi: ani náhodou. Stačí, že je má každý okolo nás

- kočky.. CHECK http://elfman83ml.deviantart.com/art/Sle...-389083409 + http://elfman83ml.deviantart.com/art/A-c...-551583367

- skleník.. CHECK http://elfman83ml.deviantart.com/art/Sma...-604161066

- ježci.. CHECK http://elfman83ml.deviantart.com/art/Hav...-558146646

- jahodníky (nejen) v trávě: CHECK

- ořešák: u obecní cesty hned naproti přes silnici.. CHECK

- jabloně: obecní alej hned kousek směrem k rybníku.. CHECK

- třesně: kousek na kole u silnice, ale už vyrostly první dvě z pecky: CHECK

- meruňky a broskve: letos zasazené.. CHECK

- čurbes na zahradě: relativně, ale vlastní CHECK http://elfman83ml.deviantart.com/art/Gar...-384027369

- stěhování do nového bydliště: Sice před 5 lety ale taky CHECK: http://elfman83ml.deviantart.com/art/My-...-313736018 (stará fotka)



Co se týče zahradničení, minulý rok jsme měli okruky, rajčata, nějaké ty jahody a omylem brambory (řádově na množství to bylo dost slušné žrádlo, okurky jsme měli prakticky denně).

Letos jsme to rozšířili, brambor jsme do skleníku zasadili 15x tolik (no nekupte to, 6 Kč za všechny), urychlili jsme v něm přes ty mrazy papriky, petrželku a pažitku, teď tam dostou ředkvičky, rajčata, další okurky, a hlavně saláty (kterým se očividně daří; jím je prakticky ke všemu - nějaký to Pohlreichovo "oblohy se dneska už nedělají" si může vetknout za klobouk), kedlubny a květák.

I nějaké ty bylinky jsme zaseli, i když zatím v malém (ještě pořád zkoušíme, co kde a jak roste).


Také jsem začal stavět pořádný skleník (5x5x3 metry), v létě si nechám dovézt kompost (tak 4 tuny by mohly stačit). Tam budou více méně běžné plodiny, ale ve velkém (a pěstované průběžně, aby rostliny nevyrostly všechny naráz).

Vedle kočičárny (to je ta "budka") jsem založil záhon pro měsíční jahody (původně byly v dřevěné bedýnce) a také tam vyrostly dozatimní záhony (dřevěné bedýnky) pro venkovní rajčata a papriky.


Příští rok mám ale v plánu "vykoupit" zahradnicví Kruh tzv. od každé položky v eshopu 1 kytku (což zahrnuje např. 4 druhy kiwi, asi 50 bylinek, a tak dále), protože je tam dost plodin, co odolává mrazům (kiwi do -30, malinovníky, atd.), a hlavně zatímco my máme nadmořskou výšku 316 m, oni je pěstují o víc jak 100 metrů výš. Pro ty méně odolné pak koupím už nějaký hotový skleník (něco menšího, tak do 4x3x2 metry).


Určitě se pochlubím fotkou, jak to u nás vypadá teď Ajsmug


Takže, i když ajťák a původně městký floutek, taky se hodlám vrhnout do pěstování naplno. Mám k tomu hodně důvodů, kromě chuti a ceny. Inu, kdo nechce makat až do stáří, ten se musí otáčet (říkáme tomu "hýčkej si svého důchodce"), a něco pro to udělat, i když je jinak člověk líný jak vepř (spolupráce typu "já jsem chudá penězi, a ty urozeností"). Tady se ukázala výhoda mít široký záběr zájmů a nebýt úplně blbej co se týče používání Google; OT
(a taky mé díky patří Jamisovi a XSoftovi, kteří ve mně probudili opětovný zájem o matematiku, ergo jsem si některé věci spočítal a přišel na to, že můžu žít v kapitalistickém systému, ale chovat se jako člen prvotně pospolné společnosti - jen se o to pochybné díky musí podělit, protože pro oba nestačí. A samozřejmě jistá dávka počtů je i pro pěstění a plánování, byť to je základní škola).


Celá tato sranda něco stojí, pokud jde o vodu a hnojení. Ale... Daří se mi "krást" vyřazené vodní sudy a IBC kontejnery, takže děšťové vody máme dost (hodlám ještě tak 4000 litrů kapacity přidat). Protože máme povinně ČOVku, mám v ní čerpadlo a přes retenční kubíkovou nádrž s tím zaléváme. Na to, jak to vypadá celkem kašlu, jde o funkci, ale i tak sázím okrasné rostliny kde se dá, aby se to zamaskovalo (hlavně břečťany).

Takže vlastně kromě pořizovacích nákladů (500 Kč a víc za kontejner) to nestojí nic. Hnojivo jsem kupoval jen 1x - 5 kg balení, a minulý rok v létě Krystalon balíček (mám ho doteď, a zálevám s ním miniskleník 1x každý týden).


Budu asi muset uvažovat o nasazení domečků pro čmeláky (zatím lákám jen divoké včely a sousedi mají myslím úl).


Je na tom krásné, že to nevyžaduje žádné znalosti. Vše, co potřebujete k farmaření nebo stavění si snadno dohledáte na Google včetně statických výpočtů pro nosné prvky konstrukce nebo vegetačních období různých rostlin (co se proboha teda učí na těch zemědělských a stavebních školách takových let? Kamarád, co dělá zedníka (a bere víc než já mimochodem), dostal 14 denní kurz Pinkiesmile )
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#4
Discordian: Takové vesnické idylky plné dobrodružství  Pinkiehappy Ježka jsem u nás zatím nepotkala, ale někde nám tu brousí kuna Rainbowdetermined2

Martin: Ten pididomek z fotek na DA, to je jako k bydlení??? A kolik lidí se tam musí narvat, u Celestie??  Pinkiegasp V tvých pěstitelských záměrech ti vážně fandím - zní to dost zajímavě   Ajsmug Tvůj nezájem k vlastnění psa sdílím - nejsem psomilec a když začnou hafani sousedky řvát uprostřed noci, nejraději bych jim do tlam narvala všechny kočky, co se nám neustále snaží dostat do baráku Twilightangry2 (jsou tu 4 - jedna po starých majitelích a 3 právě oné sousedky). Ehm...no upřímně, já nejsem vůbec zvířátkomilec  Twilightblush . Sice jim neublížím (jen v myšlenkách) a postarám se o ně (když není zbytí), ale vážně to není moje hobby  Ajbemused Jinak, jak se lákají divoké včely?? Převlékneš se za slunečnici?  Rainbowlaugh
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama -
Reklamááá!  
Moje písmotvorba zdeEresielin svět 
A malůvkotvorba tu: Eresielina čmrkárna
Odpovědět
#5
Ten pidi domek je skutečně k bydlení, původně byl pro 2-3 lidi, my tam jsme dva. Pro představu, jeho dispozice jsou: OT
7.2 x 7.2 metrů zastavěná plocha

19m2 podkroví (dá se tam chodit, původně tam neměla být podlaha) - momentáně to je skladiště a "strojovna"
2m2 zádveří
2m2 WC
6m2 koupelna s WC
11m2 kuchyně
24m2 obývací prostor (sloučil jsem pracovnu, obývák i ložnici do jednoho)
takže myslím celkem pohodička (uměl bych si představit i dům tak o 7 metrů čtverečních menší)

Nejsem megaloman, abych potřeboval 150m2 obytné plochy, na kterou bude sedat prach.

Ten domek není až tak malý. To jen ty garáže vedle jsou relativně velké (3.6x7 metrů ta zděná), a hlavně, to auto před ním je malé (3.5 metru).

Co se týče psů, tak štěkání mě ani tak nevadí, spíš to, že ty potvory bez dozoru běhají kde je napadne a hrabou Twilightoops Kočky sice taky nejsou svatouškové, ale nadělají mnohem menší škodu (ty nenapadne přehryzávat kabelová vedení).

To já jsem asi větší zvířátkomil. Takhle bych o nich snad ani nedokázal mluvit (ani v myšlenkách). Jinak se taky staráme o toulavé kočky, nebo co zbyly po babičce (ten zahradní domek je speciálně pro ně). Momentální odhad je 3 "naše" (z toho 1 tu zůstal jako kotě po toulavé kočce), 1 cizí kocour, ale více méně už taky náš, a cca. 2-3 další putovní (jen co vím).

Na divoké včely stačí udělat hodně děr do dřeva nebo porobetonu (který samozřejmě nutně nepotřebuješ, dělat díry do garáže by byla blbost Pinkiesmile ).

Zde je momentální stav celé té krásy. Na zahradě přibylo dost okrasných kytek, proti starším fotkám i pár brečťanů na stavbách, 1 foto panýlek, střecha na kočičí domeček, skleníček, opora pro živý plot z břečťanů a růží u jezírka (spíš louže), nádrže na vodu, a základy pro první větší skleník:

[Obrázek: update__house_and_garden_by_elfman83ml-da0acj1.jpg]

Zatím si spíš jen "hrajeme", snad příští rok to rozjedeme ve velkém..

P.S.: První rok jsme také zkoušeli kosit ručně srpem, stejně jako já jsem všechny šrouby dělal šroubovákem a řezal všechno ručně.. nikdy více.. i ten nejhorší šunt do elektriky/na baterie za 300-400 Kč udělá 20x lepší službu.. jen pak garáž vypadá trochu jako vetešnictví (až skončím s prcemi, asi to budu muset řádně uklidit Rainbowlaugh a to ještě část vybavení pro čistě venkovní práce - sekání, míchačka, krumpáče, jsou buď u koček nebo vedle té Felicie):

   
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#6
Páni! Musíte mít oba úžasný přístup k životu!  Pinkiehappy Vždycky jsem snila o malé chatce v lesích, ve které by bylo jen to nejnutnější k životu, abych se mohla zabývat jinými věcmi než úklidem a údržbou  Twilightsmile . S nástupem rodinného života jsem ale tu myšlenku musela opustit, protože klumpů je hodně a nebyly by kam uložit  Twilightoops Stále ale tvrdím, že velký barák je zkáza partnerského soužití - každý může zalézt do jiné místnosti a poutu se oslabuje... Takže ti prakticky závidím  Ajsmug 

Moje slova o zvířátkách byla samozřejmě hodně nadsazená, ale fakt, že bych žádné mít nechtěla, je pravdivý  Twilightblush

Hi hi. Abyste náhodou v budování neskončili jako vlastníci pidifarmy  Rainbowlaugh Což je v mých očích něco přenádherného  Raritystarry
https://www.youtube.com/watch?v=NCmTJkZy0rM
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama -
Reklamááá!  
Moje písmotvorba zdeEresielin svět 
A malůvkotvorba tu: Eresielina čmrkárna
Odpovědět
#7
Nevím, co myslíš tím úžasným přístupem, snad kromě toho, že nás oba momentálně život relativně rozčiluje Pinkiesmile (to víš, těsně před důchodem taky práce-zaměstnání začne nudit). Ale to je každého problém, jak si život zamiluje.

Jestli si pod slovem "klumpy" představuji správně různé harampádí, tak věř, že bylo Pinkiesmile

Relativně slušně ho máme srovnané asi na 5 místech (z toho část je na půjdě, kde jsou domácí elektrospotřebiče, dlaždičky, atd; část v garáži, kde je vodoinstalace, elektrické dráty, šrouby, nástroje a "zbytky" (vždycky se to někdy bude hodit); část v přístřešku (venkovní velké nástroje a stroje) a část u koček buď uvnitř a nebo pod střechou).

Nám právě rodinný život nehrozí (myšleno, že bychom se namnožili), tudíž domek malý, a okolo je možnost se vyřádit/seberealizovat na zahrádce.

Jsem si jistý, že až tak daleko jako na té pidi farmě to matka zajít určitě nenechá. Přeci jen by to taky mělo alespoň nějak vypadat. I když, to si povíme v roce 2018 v létě, kdy by mělo být dobudováno.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#8
Aj pardon! Špatná informovanost Twilightblush Já se domnívala, že ten druhý obyvatel je partnerka a ona je to maminka  Twilightblush Tak v takovém případě si jeden společný obývací prostor představit nedokážu - to bych si asi hodila mašli  Twilightoops

Dobudováno v domku není nikdy  Ajsmug Domek je něco jako živý organizmus - tu se něco rozpadne a musíš to předělat, tu něco přistavíš a musíš zbytek přeorganizovat, tam vegetace příliš zbujní a musíš ji přeskupit do jiného konceptu... Nevím proč mi zrovna běží hlavou reklama na Horbach - s ním to zvládnete!  Rainbowlaugh
- Nevytvářej si domněnky - Nezraňuj slovem - Buď sám sebou - Uč se milovat život i sebe sama -
Reklamááá!  
Moje písmotvorba zdeEresielin svět 
A malůvkotvorba tu: Eresielina čmrkárna
Odpovědět
#9
U nas mame docela dost slimaku, rozlejzaj se vsude a i pres intenzivni propichovani je jich moc. Co chodim do prace, tak o ulici dal si poridili indicke bezce - fakt super kachny, co vam neuleti, jsou nizko-nakladove, znici slimaky dokonale, na urodu nechodi, nepotrebuji velkou udrzbu a pretrvaji i mraz a snih.

Samozrejme jako kazde zvire ma sva specifika a starosti - viz linky v tom videu, ktere popisuji pozadavky chovu.



Ale jsou fakt rozkosni a vtipny je sledovat Twilightsmile
Twilightsmile  READ &  RAVE ! djpon3
Fancy some DA?
Attending in 2018: Friendship Fest, Japan, Festival Fantazie, 7. Zimní Karaoke party
Wielder of the BassCanon Mk.VIII !

CZ/SK bronies z.s.
Odpovědět
#10
Není nad to, když mají děti a rodiče vřelý vztah Ajsmug Ale to už nějak odbíháme od tématu.

Údržba, ať už domku, nebo zahrady nebo skleníku (pletí, hnojení) je samozřejmě nikdy nekončící proces, ale přeci jen je jendodušší se starat o něco, co už je hotové, než to teprve dělat (např. přivést si autem 2 prkna na opravu je vždycky snažší než objednat támhle 500 metrů Al profilů, támhle kubík trámů, támhle tuny hlíny, támhle kytky, atd.).

Pokud jde o vegetaci, více méně se nechává (kromě trávy) růst přirozeně.

Každopádně mi to vychází stále lepší a levnější než mít byt (v mé situaci).

Mount-field, co dodat Rainbowlaugh (v Hornbachu v Hradci jsem zpočátku hodně nakupoval, než jsem našel levnější stavebniny v Rychnově)



Na Běžce jsem viděl "reklamu" myslím v Receptáři. Taky tam (nebo někde) ale říkali, že občas žerou všechno, jen ne ty slimáky, pokud rovnou neutečou Pinkiesmile

Naštěstí my s nimi máme problém jen ve skleníku (mají tam teplo a vlhko, byť to teda na vlhoměru to ukazuje 35% - asi proto, že většina vody je sražená na skle, takže probíhá jakási recirkulace v podobě "deště"). Tam stačilo dát Vanish a semtam je sebrat z jejich oblíbeného místa a vyhodit na zahradu (sice se vrátí, ale to je jejich volba, pak umřou).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 3 host(ů)