Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nejlepší poskytovatel internetu?
#1
Poslední dobou uvažuju, že si začnu platit vlatní internetové připojení, ale nevím, kterého bych měl zvolit. Vygoogloval jsem si pár poskytovatelů, ale samozřejmě se na svých stránkách všichni vychvalují, tak podle toho se nerozhodnu.
Jak kvalitativně rozdílné služby jsou? Mé netrénované oko kromě kromě rozdílu v cenách toho moc nepozná, a cena přitom pro mě není nejdůležitější faktor. Prioritou je spíše rychlost (>20 Mbits/s), volnost (aby ISP nešpehoval), a spolehlivost.
VDSL asi v mé lokalitě (Strašnice) bude dostupnější než optika, a asi jednodušší na instalaci.

Jaké jsou vaše zkušenosti?
[19.2.2012 20:06:21] : Jsem dneska zkouknul první epizodu My Little Pony: FiM
[19.2.2012 20:06:53] : Fluttershy je best

OC přepracováno od bloodorangepancakes
Odpovědět
#2
Záleží na lokalitě a pokrytí, jestli máš dostupný připojení kabelem, ne jen vzduchem, co tam je za dostupný poskytovalatele atd. Lokalitu nemá smysl psát rámcově, nabídka se liší dům od domu.
Odpovědět
#3
No, najlepšieho ti odporučiť neviem, no môžem ti odporučiť kam neísť. Do Telekomu. Tam práve som a maximálna nespokojnosť s prístupom k zákazníkovi a nahlásenemu problému.
Mám internet 30Mbit/s a reálne nameriam 8 a Telekom tvrdí, že chyba nieje u nich, vraj oni majú všetko v poriadku. A chybu dávajú mne, ajkeď neviem začo.
Odpovědět
#4
Dragon_Rider242: zkušenosti se slovenským operátorem mu budou k ničemu, když bydlí v praze.
Odpovědět
#5
No ja neviem, ale Telekom je aj na Slovensku aj v Česku, pokiaľ viem
Odpovědět
#6
Tuším že má společného vlastníka s O2, ale technická oddělení jsou odlišná.
Mé zkušenosti:
O2 - nebrat. Nikdy.
Lokální wi-fi - povětšinou ujdou, záleží kus od kusu
UPC optika - pokud k tobě mají kabel, tak je vem. 99% jsou v pohodě, ale dávají špatný HW - občas je nutné vyměnit.
T-mobile jsem měl kdysi mobilní v místě kde nic jiného nebylo, aktuální nabídku neznám.

TL, DR: Pokud k tobě někdo táhne optiku, tak vem to. Pak kabely, poté lokální wi-fi.
Při výběru si dávej pozor na agregaci - 10/10 wi-fi s agregaci 1:10 je podstatně lepší než 20/20 s agregací 1:50 Pinkiesmile
Agregace == kolik dalších lidí má slíbenou stejnou rychlost. Příklad - do baráku vede kabel který propustí maximálně 100/100. V baráku žije 20 rodin, takže normálně by každý dostal 5/5 - což vypadá špatně. Takže místo toho dají nabídku na net 50/50 s agregací 1:10. Ve výsledku máš zaručené připojení 5/5, ale když ostatní své připojení používají méně, tak dostaneš víc - až k limitu 50/50. Připojení bez agregace se prodává jen firmám za úplně jiné peníze.
Hint #1: Pravidla jsou kámoš, ne žrádlo Ajsmug
Spoilers!
Odpovědět
#7
Já jsem u brněnského, NETBOX. Dle mě asi nejlepší poskytovatel, bydlím v městské části, kde i samotný NETBOX má sídlo a všechno technické zázemí, takže pro mě +. Jeden z mála poskytovatelů, u kterýho máš rychlost internetu, kterou nabízí. Rainbowlaugh
Ze zkušenosti rozhodně nedoporučuji O2 a UPC. Slibují hory doly a pak jsi rád, když máš 1/4 z toho, co slíbili. Technická podpora nulová.
Steam Twitter DeviantArt (no MLP)
Discord (nettysfall)

Navštěvuji srazy převážně v Brně, ale když se mi chce, zajedu i jinam. Rád cestuji.


Odpovědět
#8
Já teda s O2 co se týče podpory a problémů neměl problém. Vždy hned vyhověli. Akorát v poslední době mě štvou ty jejich výpadky, protože to vždycky přijde v nejblbější dobu. Každopádně je to pořád nejlepší volba, protože mám buď na výběr O2, nebo T-Mobile, který ale využívá jejich linku, takže bych si nepomohl (ani cenově) a pak ještě jeden wifi poskytovatel, který 20mbit děli asi mezi 5 nebo více lidí, takže vyjde O2 lépe.

Jinak když se rozbil router, přijel technik, zkontroloval, poslali nám nový. Když jsem měl výpadky (které byly jen u nás, ne jako teď všude), tak stačilo zavolat a do hodiny OK. Každopádně kdyby tu byl lepší poskytovatel, určitě bych šel jinam. Protože u O2 si platíme 8mbit a máme 5mbit...
www.mlpinfo.cz

Steam

Jsem jen hloupý poník bez cutie marku.

All pizza and no pizza makes pizza a pizza pizza.
Odpovědět
#9
Ono tohle se těžce zjištuje, dost to závisí v jakym stavu má ISP infrastrukturu na té konkrétní lokalitě. Obecně mohu za sebe říct následující: (snad to nebude moc dlouhé)

O2 – Většinou v poho, pokud je v místě dostupné VDSL2 s možnou rychlostí 20 Mbps a více tak většinou chodí jak má (rychlostní profil na lince 17a). Pokud nemáš doma zavedenou linku tak si ohlídej, aby ti jí technici nainstalovali korektně a ne toto co provedli u instalace u které jsem nebyl. Co se týče modemů od O2 tak je to jedna velká tragédie, comtrendy, zyxely, huaweiky všechno stejnej krám kterej se po čase sekne. Jedinej způsob jak se to dá vyřešit je přepnout modem do bridge režimu a PPP spojení "vytáčet" z routeru za ním osobně to takhle provozuju a uptime tam mám přes 229 dní. Ceny mají na dnešní poměry tak nějak OK byť vzhledem k tomu co papírově poskytuje konkurence (menší ISPíci) tak většinou bývá nekonkurenceschopná zvlášť pokud jde o upload. Nevýhoda xDSL technologie je především v tom že jakmile zahltíš uplink tak ti prakticky přestane fungovat přípojka z toho důvodu je na xDSL linkách potřeba mít nějaké řízení rychlosti aby ti jeden upstream nezabil kompletně celou linku v případě že si to ohlídáš sám tak to není třeba až tak řešit. Technicky jde o přípojku typu FTTN, výhoda oproti CMTS systémům je v tom, že máš vlastní vyhrazené vodiče až do ústředny s nikým je nesdílíš tzn jde síťově o topologii hvězda.

UPC – Nemám osobní zkušenost ale doufejme do 2 měsíců bych na ně chtěl přejít neb je v realizaci v našem bydlišti protažení infrastruktury z vedlejšího vchodu. Co vím tak modemy jsou podobná tragédie jako u O2 (viď Intrixi  Pinkiecrazy  ) i když se to dá vyřešit stejně jako u O2 bridgnutím a routováním nějakým sofistikovanějším zařízením za modemem. Co se jejich nabídky týče tak pokud v místě není natažený sklo (optika) tak nemaj konkurenci. Ani ažDSL či wifi se parametry nemůže rovnat, cenově srovnatelné služby začínají s downlinkem na 100 Mbps což pro xDSL i bezdrát (802.11) je jen zbožné přání. S lidmi co to tu u mě hodlají natahovat jsem hodil technickou řeč a poslední roky upgradujou a rozšiřujou infrastrukturu po celý Praze i mimo ni, kromě toho všechny problémy co UPC v lokalitách má jsou především z toho že kabeláž co tam je nebyla nikdy určena pro přenos dat ale to prý v posledním roce prý na spoustě míst začali vyměňovat. Z technického pohledu připojení jde vlastně o FTTB, kdy většinou k patě baráku je natažený sklo s rychlostí 10 Gb Ethernet a někde i 40/100GbE. Což znamená že budeš mít dlouhodobě jak nízký latence možnost postupného zrychlení až na hranici 1 Gigabit což je myslím strop co nově nasazovaný EuroDOCSIS 3.1 dokáže. Nevýhoda oproti xDSL je hlavně v tom že celé "pásmo v kabelu" je sdílené mezi všechny modemy na větvi. Reálně asi dneska nenarazíš na rychlostní strop ale je celkem dobré o tom vědět, je o topologické úspořádání tzv. "bus" (sběrnice).

Menší ISP bezdrát – závisí na providerovi, kvalita se dost různí i v rámci providera. Bavíme se o 802.11 standardu, cokoliv jako 10 GHz wifi neexistuje a pokud to někdo tvrdí tak neví co říká, takovým bezdrátovým spojům se říká FWA. Zvláště hustších sídlištích a v centrech měst bych to moc nedoporučoval, v závislosti na rušení to většinou chodí spíše blbě. Ono to může fungovat dobře ale protože to jede v bezlicenčním pásmu tak to v znamená, že tam může vysílat kdokoliv. A v realitě se často stane že jakmile se zdroj rušení objeví tak s tím ISPík nemůže nic dělat. Mimo větší aglomerace to většinou chodí jak má byť si myslím že WiFi v poslední době už moc nestíhá a nezřídka kdy se stává že access pointy bývají večer dost přetížené což sebou nese vysokou latenci. Technicky jde o podobné topologické uspořádání typu "bus" jako u kabelovek ale tady k tomu jako bonus máš to že pásmo jen half-duplex což sebou nese vlastnost, že DL+UL směry jednou na střídačku a vysosáním jednoho směru mizí i pásmo z toho druhého.
Menší ISP kabelové připojení – Častokrát asi nejlepší připojení v poměru ceny/užitnosti. Rychlosti většinou synchronní (DL=UL)  sic né takové jako UPC ale to tolik nevadí. Pokud máš tu možnost tak bych do ní šel. Co mám vysledováno tak tací ISP většinou staví síť typu FTTB jako kabelovky a k koncákům Ethernet nebo FTTH (sklo až do bytu) typu PON kdy většinou nepotřebuješ nějaký složitý modem ale jen připojit kabel do síťové karty v PC či routeru nebo max optický převodník v případě PONu na Ethernet pokud je tam sklo. Řadí se sem v podstatě ISPíci co byli či stále částečně jsou wifináři nebo takové firmy jako NetBox, RioMedia, Poda, WIA, cznet atd...

Nakonec bych dodal že pro tebe bude klíčový parametr cena, co vím od lidí co ISPčkujou tak už před několika lety platilo že po započítání všech nákladů a nějakého měsíčního servisu per klient by neměl ISP jít s měsíční cenou pod 350 kč, resp. ne dlouhodobě. Lze to použít jako ukazatel kvality, kdokoliv kdo poskytuje koncové přípojky pod touhle hranicí to musí zákonitě někde šidit a často tak, že se to šidí v investicích do infrastruktury. Ve výsledku máš sice levnou ale nekvalitní službu.

Snad ti to pomůže v rozhodování, obecná poučka platí že kabel je vždycky stabilnější médium pro přenos libovolného signálu než jakýkoliv bezdrát i s licenční ochranou od ČTÚ.
Czequestria 2021 stream in works. Další srazy a přednášky jsou v mém webu a YT channelu.
Archiv: Komixový index
TeamSpeak 3 Server fangfactory.net
Web|Twitter|Steam
Odpovědět
#10
Děkuji moc za rady a tipy, až na to dojde (zatím nad tím jen přemýšlím, protože pořád nemám stálou práci), tak to použiju jako referenci. Twilightsmile
[19.2.2012 20:06:21] : Jsem dneska zkouknul první epizodu My Little Pony: FiM
[19.2.2012 20:06:53] : Fluttershy je best

OC přepracováno od bloodorangepancakes
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)