Hodnocení tématu:
  • 7 Hlas(ů) - 3.14 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronies a křesťanství
Nechcem tu útočiť na kresťanstvo ako také (mnohí významní vedci boli a sú kresťania), no tiež sa mi nepáči, keď niekto pri obhajovaní niečoho neuvažuje. Na jednej kresťanskej stránke som sa stretol s takými argumentmi na podporu kreacionizmu, že som sa chytal za hlavu, ako môže byť niekto taký dutý. No toto už bol extrémny prípad.

(27.01.2013, 23:41)Xeelee Napsal(a):
Mám pocit, že především katolíci budou mít s tím, že dospělej člověk kouká na MLP, asi velkej problém. (...) Osobně mívám s katolíky problém. Většinou šlo o dost otravný a někdy i dost nepříjemný konfliktní typy, který se mi snažily něco vnutit. Většina lidí z jinejch církví, který sem zatím měl možnost poznat, bylo v pohodě. Bavil sem se i s několika svědky Jehovovými a opravdu mě překvapilo, že to byli do jednoho inteligentní lidi, kteří se mnou normálně diskutovali, argumentovali a nic mi nevnucovali. Měl sem na ně štěstí?

Ja som (alebo aspoň niekedy som bol) katolík a nevidím problém debatovať s niekým, kto je iného vyznania. Evolúciu uznávam, aj existenciu Boha, no pápeža ako takého napríklad neakceptujem, takisto ani "sektárske myslenie", ktoré sa podľa mňa niekedy v RKC (žiaľ) uplatňuje (konšpiračné teórie teraz odložme). Mám známych medzi katolíkmi, protestantmi, buddhistami a dokonca aj wiccanmi, no dlho sa mi nestalo, že by som sa s niekým hádal kvôli viere.
S MLP problém nemám a katolíci, ktorých poznám, o ňom zrejme ani nepočuli. Nestretol som sa s tým, že by väčšina MLP haterov boli katolíci ani som nevidel farára kázať o tom, že MLP je zlo. Podľa mňa je to individuálne a ak si mal na katolíkov smolu, je to škoda.
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět
Duh, lidé se samozřejmě z opic nevylíhli, ale v nějaký moment se oddělili od společného předka (stejně tak jako ostatní, již vyhynulé druhy rodu Homo se potom oddělily od něj). Geez, tohle je jeden z nejvíce nevědomých argumentů, které kreacionisté používají.
[19.2.2012 20:06:21] : Jsem dneska zkouknul první epizodu My Little Pony: FiM
[19.2.2012 20:06:53] : Fluttershy je best

OC přepracováno od bloodorangepancakes
Odpovědět
(28.01.2013, 00:30)da old horse Napsal(a): Čo sa týka predstavy fungujúcej rodiny a roly muža a ženy, tak sledovanie kresleného seriálu pre deti dospelými chlapmi nie je žiadnym problémom pre katolíkov.

Zkus si spočítat, kolik je v MLP FiM funkčních rodin Rainbowlaugh Já vím o jedný. Tohle ale opravdu není ani zdaleka jedinej problém. Bronies boří stereotypní představu o mužích a jejich roli ve společnosti. V MLP FiM se taky poníci neřídí křesťanskou morálkou. Tohle ale křesťané stejně řešit nebudou, protože se na seriál nepodívaj. Nevšim sis, že většina lidí si utváří názor na základě povrchního prvního dojmu nebo názor přebírá od nějakýho jedince či skupiny lidí, mezi kterými se pohybuje? Pro spoustu lidí sme homosexuálové a podobný individua a mám důvod věřit, že u křesťanů je tahle představa rozšířenější než u zbytku populace.

Katolíka, kterej si myslí, že je Bible psaná v metaforách a vlastně ji nebere vážně, bych vážně chtěl vidět. A katolíci vs. vědecký poznatky... U nich to není moc slavný. Kdybys psal o křesťanech obecně, tak to beru. Tohle mi přijde poněkud mimo. A nejhorší sou mladí zapálení katolíci hlásající svou pravdu.

Hlavně tu podle mě jde o střet konzervativního a liberálního smýšlení.
Brahmavihára – buddhistické L&T
„Maybe next time you will take a second look
and not judge the cover of the book“
– Zecora
ENTP | Ask me spike letter
Odpovědět
(28.01.2013, 00:57)Fun1k Napsal(a): Duh, lidé se samozřejmě z opic nevylíhli, ale v nějaký moment se oddělili od společného předka (stejně tak jako ostatní, již vyhynulé druhy rodu Homo se potom oddělily od něj). Geez, tohle je jeden z nejvíce nevědomých argumentů, které kreacionisté používají.

Jo, tak se to učí, no. Každopádně tohle dokázaný neni. Já myslim, že ty všechny kosti, co se našli (a v mnoha případech třeba jen zub, ppdle kterýho se usuzovala celýho tvora), že to můžou bejt různý drzhy člověka, dneska už máme jen jeden, ale pro mě byl člověk člověkem od Adama a z ničeho se nevyvinul.
Odpovědět
(28.01.2013, 00:53)Geeshta Napsal(a): Já věřim na vývoj v rámci jednoho druhu, diferenciaci, ale ne na to, že ryba vylezla a stala se z ní žába... Věřím, že Bůh stvořil život na zemi, ale ne na to, že se lidi vylíhli z opic.

Člověk má se šimpanzem 98,5 % společnejch genů. Liší nás prakticky jen to kdy a co různý geny spouští. Všichni savci maj hodně společnejch genů. Stejně tak plazi, kteří maj hodně společnejch genů s ptáky. A co se evoluce týká, tak existují živé i zkamenělé důkazy, že existují různé mezičlánky mezi různými druhy vč. opic a člověka. Spousta věcí se ale dá poznat i z podobnosti v anatomii. Koukni se na kostru ptáků nebo vodních savců. Zjistíš, že maj prsty. Takhle bych moh pokračovat opravdu hodně dlouho.

Jak by bez evoluce mohlo vzniknout tohle? Bez ní by to byla jen spousta skoro nevětvících se čar.
Brahmavihára – buddhistické L&T
„Maybe next time you will take a second look
and not judge the cover of the book“
– Zecora
ENTP | Ask me spike letter
Odpovědět
Nechtěl bych tu rozvádět složitou diskuzi zda je či neni evoluce, to není účelem tohohle vlákna, vim, že já tě o svý pravdě nepřesvědčim ani ty mě o tý tvý, ale jestli chceš vědět, proč věřim stvoření:
Xeelee Napsal(a):Člověk má se šimpanzem 98,5 % společnejch genů. Liší nás prakticky jen to kdy a co různý geny spouští. Všichni savci maj hodně společnejch genů. Stejně tak plazi, kteří maj hodně společnejch genů s ptáky.
To je však neprokazatelná myšlenka, podobné věci mohou i nemusí být příbuzné. Sekvence nukleotidů se mnohdy sobě podobají právě u velmi nepříbuzných organizmů a naopak. To samé platí u morfologií (tvarů) nebo v podobnosti funkcí. Člověk má 40 % genetické informace podobné rybám a 25 % podobné pampeliškám, to však neznamená, že jsou lidé skoro poloviční ryby a čtvrtinové pampelišky, jak by plynulo z evoluční logiky, jakou např. uplatňují evolucionisté na šimpanze.
Xeelee Napsal(a):A co se evoluce týká, tak existují živé i zkamenělé důkazy, že existují různé mezičlánky mezi různými druhy vč. opic a člověka.
Zkameněliny se totiž velmi nepříjemným a dobře pozorovatelným způsobem podobají současným živým organizmům, a nenesou žádné známky evoluce. Zkameněliny tvoří stejné skupiny sobě podobných organizmů jako dnes živé organizmy na zemi. Za údajné milióny let k žádným podstatným a pozorovatelným změnám mezi zkamenělými a žijícími organizmy nedošlo. To, co evolucionisté hledají, totiž přechodné souvislé řady od jedné skupiny k jiné (např. mezi třídami), nenalézají, ač by za údajné stovky miliónů let muselo těchto souvislých řetězců existovat miliardy miliard a dokonce by musely být i na živu – pokud by se opravdu všechny organizmy na této zemi vyvíjely krůček po krůčku z jediné dávné prabuňky. My však nalézáme jen konečné formy tvořící striktně oddělené skupiny, jako jsou třeba ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci a lidi, to samé je mezi rostlinami, houbami, jednobuněčnými a dalšími kategoriemi.
[quot=Xeelee]Jak by bez evoluce mohlo vzniknout tohle? Bez ní by to byla jen spousta skoro nevětvících se čar.[/quote]
Pro mě je to ještě větší podpora boží existence, takhle složitý svět, složitost organismů, i to, že to vůbec funguje nemůže být za žádných okolností náhoda, spousta vědců zkoumá a neustále přichází na to, jak to funguje, ale nikdy nezjistí proč to tak je až zbyde poslední řešení - vyšší inteligence (nazývejte si jí jak chcete)

I já termín evoluce a evolučně výš a níž, evolučně starší a mladší, používám, pro mě je to jen princip, systém a ne reálná teorie, je to jen stupeň složitosti organismů, není ale nijak dokázaný, že by se vyvíjely jeden v druhý, není to pozorovatelný, ale nebudu se pouštět do napadání evoluce, to by vedlo k flamewar.
Odpovědět
Trocha som saobával, či môj post nespôsobí hádku medzi evolucionistami a kreacionistami. Mojim zámerom to každopádne nebolo.
O presnom fungovaní evolúcie sa dopodrobna samozrejme nevie, stále sa nachádzajú nové a nové poznatky. No o tom veda je, hľadať s vsúčasnom poznaní nedostatky a snažiť sa nájsť riešenie, v tomto prípade či už pomocou genetiky, porovnávacej anatómie, morfometrie, kladistiky, fosílnych nálezov. Keď sa nájdu nedostatky, nezavrhuje sa všetko, treba hľadať pomocou výskumov riešenia. Mnoho výskumov má negatívne výsledky no aj to je výsledok a tým pádom sa hľadá iná cesta.
Evolúcia je hlavne veľmi pomalý proces, takže nie je nič také, že že by zrazu z ryby (ryby ozaj v širokom zmysle, ktoré majú ďajeko od dnešných a ťažko sa dajú nazývať rybami) po ďajšej generácii vznikla žaba.
Na vznik či zachovanie fosílií treba vždy mnohé podmienky. To čo sa nájde je hrozne malá časť vyhynutých organizmov.
Organizmy môžu "zanikať" či už prostredníctvom evolúcie, či z rôznych dôvodov vymieraní tých ktoré sa neprispôsobili nevhodným podmienkam prostredia (o tomto jej aj výrok "Survival of the fittest", ktorý sa všeobecne nesprávne prekladá ako "prežitie najsilnejších"). Môže ísť napríklad o pomalé či rýchle zmeny klímy, prírodné katastrofy (terestriálne aj extraterestriálne, kompetíciu organizmov, narušenie potravinového reťazca.....
Každopádne, na rozpitvávanie týchto vecí by trebalo väčšieho odborníka ako som ja, ja som paleontológiu iba pred pár rokmi vyštudoval (a nie každý paleontológ sa zrovna striktne zaoberá evolúciou).

Je to tu už asi mimo fóra a dosť offtopic, tak tiež navrhujem túto tému ukončiť.

P.S. Xelee:
Mal som namysli napríklad, že stvorenie sveta za 6 dní je mnohými myslené obrazne a berú to, že to muselo trvať dlhšie, no že za tým stojí Boh (nevylučujúc pri tom poznatky o vesmíre).
Ja viem o viacero katolíkoch (včtne mňa), ktorí vedecké poznatky bez problémov prijímajú, či už z univerzity alebo z rodiny. Zas je pravda, že som bol na prírodných vedách.
MY PRIMARY FUNCTION IS FAILURE
deviantart: http://daoldhorse.deviantart.com/
Odpovědět
Hlavně by mne zajímalo, jak si teologická věda poradila s faktem, že Bůh stvořil Adama a Evu v určité podobě (nebudeme řešit, zda byl černoch či běloch), a přesto nám (bez evoluce dle jejich mínění) po světě běhá spousta lidských ras nehledě na genetické poruchy a mutace Ajsmug
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
Meh, jde se bořit. Jsem katolík (ne odmalička, otec i matka byli "pokřtění pohani", táta nepraktikoval nikdy, máma přestala ještě před biřmováním), konvertoval jsem když mi bylo necelých 23, zatím jsem krizi víry neměl a moje víra je IMHO dost pevná. Přesto je mi mušafuk, co papež/kurie/biskup/farář vyhlašuje o sociální nauce, Haloweenu, politice, cojávímčem. Inspirovat se můžu, poslouchat je nemusím. Každou autoritu je třeba zpochybnit a uznat ji jen, pokud je hodna úcty. Proto třeba respektuju abp. Duku, ale nikoliv abp. Graubnera. Respektuju papeže Jana Pavla II. i Benedikta XVI., ne ale Pavla VI. nebo (Hospodine, ochraňuj), pseudopapeže Alexandra VI.

K ostatním náboženstvím chovám vesměs úctu, k těm ke kterým nemůžu (antiteismus typu Dawkins, scientologie, LaVeyanský satanismus) se snažím aspoň praktikovat to "Tolerate", ale jak říká klasik, "Bro, you are making it really hard to love and tolerate you".

A teď Bronies a katolicismus - nějaký biskup, myšlenkově zaseklý v době kruciát, by pravděpodobně měl s MLP: FiM problém a blábolil by cosi o propagaci homosexuality, blábláblá. Náš farář (Praha-Nusle, přijďte se na mě někdy podívat, ministruju) by asi řekl něco ve smyslu "že radši nejdeš pomáhat se mnou do špitálů místo čumění na tyhle kraviny". No ale to by koneckonců řekl i o Futuramě, Simpsonech, hokeji nebo Ulici. A co já s tím? Kněží, biskupové a papež si mohou myslet co chtějí, já taky. Na rozdíl od převažujícího zde mindsetu my fakt nejsme povinni vykazovat faráři každej tejden všechny svoje myšlenky a sebemrskat se (a než někdo plácne něco o zpovědi, nastudovat, dočerta). Máme svobodu od Boha a ta zlá, zlá církev, která má zlatý hajzlíky, vraždí koťátka a šíří zlo a temný krystaly, nám ji ani v těch nejtemnějších dobách nemohla sebrat.

No nic, TL;DR: Bronies a katolicismus se můžou snášet výborně. Na kříži si nepředstavuju Trollestii ani Lunu, netvářím se, že Luna v seriálu je Ježíš Kristus a obecně si myslím, že idea Love and Tolerate je v zásadě totožná s myšlenkou křesťanství, která zní: "Don´t be a jerk."

INB4 Hurr Durr zlá církev Herp Derp zabedněnec a ovce, misogyn, násilník...bring it on, fillies and gentlecolts!
"I would not harm thee for all the world, friend, but thou art standing where I am about to shoot." - amišské přísloví
Cynický brony, který z vašich frou frou lovey-dovey příspěvků nejspíš facepalmuje.Facehoof
Odpovědět
Dobre napísané. To, že si katolík, som si domyslel už podľa avatara a vážim si ľudí, ktorí v tomto majú normálne názory. Aj s tými kňazmi je to individuálne - poznám pár, s ktorými by sa kľudne dalo zájsť na pivo (alebo ich rovno bronyfikovať Rainbowlaugh) ale aj jedného, ktorý je tak skostnatelý a tolerantný, že by asi MLP zniesol pod čiernu zem, keby o ňom vedel.

Ani ja neberiem MLP ako náboženstvo (až na tú moju recesiu s oltárom, viď vyššie), no MLP a kresťanstvo sa nevylučujú, majú viacero vecí spoločných.
Fórum umiera, zmierte sa s tým.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)