Hodnocení tématu:
  • 4 Hlas(ů) - 4 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Kritika] From Tuxik´s mind to yours, aneb pohádky na dobrou noc
#1
Vzhledem k nově zavedenému family-friendly přístupu na fóru, přesouvám veškerou svou literární tvorbu na nově zkonstruovaný blog. Blog v budoucnu projde mnoha úpravami, tohle je momentálně jen provizorní řešení.

Změní se i můj přístup k tvorbě. Jelikož je moje tvorba pro bronies.cz příliš kontroverzní, neplánuji psát cokoliv určené přímo pro tuto skupinu, tudíž literární projekt Blázinec momentálně stopuji a nedokáži teď přesně říct, jestli ho někdy opět otevřu.

Pokud máte nějaké otázky či připomínky, podělte se o ně.

Blog
http://tuxikovadilna.blogspot.cz/
"You want dubbing quallity? Bah! It´s the quantity what earns money!"


Odpovědět
#2
Tak jsem tu na to náhodou narazil. Zprvu jsem čekal, že si přečtu pár vět a vykašlu se na to...
Nevím jak, ale když jsem začal číst, tak mi to přišlo tak zajímavé, že jsem se nedokázal odtrhnout.

Mě osobně se to tedy velmi líbilo a jsem zvědavý co napíšeš příště.
Nejsem žádný kritik, takže jsem tam nenašel nic co bych vytkl... Ajsmug
Odpovědět
#3
Povídka se mi moc líbila, doufám že budeš pokračovat Twilightsmile
Meow?
Odpovědět
#4
(07.04.2013, 23:04)Schify Napsal(a): Tak jsem tu na to náhodou narazil. Zprvu jsem čekal, že si přečtu pár vět a vykašlu se na to...
Nevím jak, ale když jsem začal číst, tak mi to přišlo tak zajímavé, že jsem se nedokázal odtrhnout.

Tak to je velmi zajímavé, jelikož dle mě je začátek - no nudný. Twilightblush Navíc, 9 stránek? Vsadím se, že toto od čtení odradí kdekoho.

(07.04.2013, 23:04)Schify Napsal(a): Nejsem žádný kritik, takže jsem tam nenašel nic co bych vytkl... Ajsmug

Kritika nemusí znamenat jen hledání chyb. Slouží hlavně k tomu, aby kritik vyjádřil svůj postoj k dané věci, vypíchl body, které se mu líbily, ale také ty, které mu nepřišly zrovna vhod.

V budoucnu plánuji napsat i další povídky, ale předtím než tak učiním, tak bych docela ocenil nějakou radu do budoucna. Přeci jenom to je moje první veřejná publikace a nějaká zpětná vazba by se hodila, abych věděl, na co se pro příště více soustředit a kterým věcem se raději vyhnout. Applejackunsure
"You want dubbing quallity? Bah! It´s the quantity what earns money!"


Odpovědět
#5
(08.04.2013, 18:39)Tuxik Napsal(a): ...
Navíc, 9 stránek? Vsadím se, že toto od čtení odradí kdekoho.
...

Já bych klidně bral i delší, mě se to fakt líbilo Twilightsmile Akorát ten začátek mi přišel trochu divnej, ale po chvíli jsem se do toho začetl a jestli tam dál byly nějaké chyby, tak nemohly být nijak výrazné, protože mě z děje vytrhlo až slovíčko Konec Rainbowlaugh
Meow?
Odpovědět
#6
Tuxik: Říkáš, že 9 stránek odradí kdekoho?

Za jeden den jsem dokázal přečíst My Little Dashie: A sequel a My Little Dashie : A Threequel,
což je dohromady téměř 50 tisíc slov (podle počtu slov cca 100 tvých stránek) a celé v angličtině...

Neříkám, že je to něco čím bych se mohl chlubit, ale v porovnání s tím je tvoje povídka jednohubka Rainbowlaugh
Odpovědět
#7
mad:
Jo začátky jsou moje slabina, jelikož mám často promyšlený děj, ale kvalitní úvod dohromady nedám, proto se snažím je psát co nejkratší, aby obě strany trpěly co nejméně Rainbowlaugh Možná by to mohlo být delší, ale zase si říkám, jestli by to nebylo na škodu - navíc jsem psaní nechtěl natahovat na 2 dny Pinkiehappy

Když se podívám na osnovu, tak několik scének mi v povídce vypadlo. Možná bych mohl někdy v budoucnu (hodně daleko v budoucnu) udělat rozšířenou verzi, ale nemohu to zaručit. Ajsleepy

Schify:
V dnešní době, kdy lidi opravdu nečtou, je 9 stránek už požadováno za hodně. Jednou jsem zmákl přečíst 270 stránkovou knížku na jeden zátah, ale to byla opravdu vyjímečná situace, jelikož mě ta knížka absolutně pohltila. Chtěl jsem jen poukázat na to, že 3 stránky je snad chopen přečíst každý, minimálně ze zvědavosti, ale jak už to začne nabývat, tak motivace ke čtení klesá. Ohledně povinné literatury k maturitě se každý staral jen o jedno - kolik má knížka stránek a pak se stávalo, že když už si někdo chtěl vylosovat nějaké dílo, tak ty krátké mnohdy nebyly to, o čem bys chtěl povídat (ale to jsem odbočil).
"You want dubbing quallity? Bah! It´s the quantity what earns money!"


Odpovědět
#8
Tuxik:
Když už jsi to načal, tak bych chtěl něco dodat...
U mě se schopnost něco přečíst jen a čistě odvíjí od toho jak mě to zajímá.

Povinná četba do školy je pro mě utrpením a upřímně nechápu proč radši nepracujou na audiovizuální verzi těch originálních děl, protože i když se donutím tu knížku přečíst, tak skoro necítím, že by mi něco dala, kromě několika hodin utrpení... A o tom to přeci být nemá... Zfilmovaná verze by byla daleko stravitelnější...

Takže, pokud mě dílo (v tomto případě fanfiction) baví, tak mě nedělá problém louskat ho i v angličtině v kuse 8 hodin...

Snad toto odbočení příliš nevadí, pokud ano tak se omlouvám.
Odpovědět
#9
Pěkná povídka, milá zápletka. Pinkiesmile

A teď ta kritika Pinkiehappy :
Asi největším problémem je telling (viz. pravidlo Show vs. tell), který kazí emoční stránku celé povídky (ty emoce tam jsou, ale utlumeny). Jako ukázku bych vzal větu v závěru: 'Rarity byla dojata.' Zde čtenáři přímo říkáš jak se Rarity cítila, ale ztrácí to tím dopad. Vždycky je lepší emoci ukázat než ji říct, což jsi ostatně udělal hned vzápětí ('Její oči se opět plnily slzami...'), což zároveň dělá předchozí větu zbytečnou. Místo 'byla smutná' piš 'tekly jí slzy', místo 'byla naštvaná' piš 'zaskřípala zuby', místo 'měla strach' piš 'celá se rozklepala'. Celá povídka je pak daleko barvitější a snáz vtáhne čtenáře do děje. (bohužel, české vysvětlení tohoto pravidla jsem nenašel, ale zasílám alespoň jeden z mnoha anglických článků na toto téma: http://www.readwriteandedit.com/showvstell.html )

Doufám že jsem byl ku pomoci Twilightsmile
Fimfiction
Rarity is best pony.
„Nikdo nepočítá s Brnem.“ – D'Artagnan
Odpovědět
#10
Pokud devět stránek s tolika mezerama odradí každého, tak už se nedivím, že většinu mých děl nikdo nečte. Rainbowlaugh

Ne, jde o to, že bys neměl hodnotit povídku podle velikosti (já mám co mluvit, nejsem jinej Twilightoops )

Mně se povídka líbila a byl to takový ten slice of life, jak je kategorie na FimFiction, prostě z každodenního života. Obzvlášť se mi líbila hláška: Tohle je třetí večírek tento týden a to je teprv středa.

Bylo to dobrý, občas se najdou nějaké chybky, ale většinou to je, že se někde přepíšeš.
“Where must we go… We who wander this Wasteland in search of our better selves?“ The First History Man
"Přátelství může trvat jen mezi dobrými lidmi." Cicero
Vir Ilustris

Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)