Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizoda 9 (S08E09) Non-Compete Clause
#1
http://www.mlpinfo.cz/clanek/ceske-titul...te-clause/

Tato epizoda se zdála při sledování delší, než opravdu je. A celkem se mi líbí to téma S8, kde už po několikáté mladá generace (studenti) dokázali té starší (autoritám, učitelkám), že učit o přátelství (či spolupráci) by měl někdo jiný Ajsmug


Takže.. v čem že má být tedy přátelství slučitelné s konkurencí? Pinkiesmile


Problém není v samotné soutěživosti, ale v přehnaných ambicích či snad dokonce v tom, že cíl vidím v porážce protivníka a nikoliv v tom, že já sám se v něčem zlepším.

A nepomohlo ani, když se AJ a RD snažily pravý opak, protože nepochopily podstatu problému. Účelem spolupráce není dokázat, že jsem lepší než všichni ostatní, i kdyby to mělo být v dokazování, že budu maximálně vstřícný a hodný.

Bohužel, obávám se, že v reálném světě to často nekončí tím, že by se autority poučily, ale spíš že mládeži je vštípen názor učitelů, jak to ve skutečnosti má být správně Twilightoops ale je fajn připomínat lidem, že se to dá změnit.Podobně laděné epizody, kde se nakonec přehnaná soupeřivost (či nečestná konkurence) ukázala jako velký problém (a někdy pomohla situaci zachránit kooperace - pomoc přátel): The Super Speedy Cider Squeezy 6000,
Fall Weather Friends, Rarity Takes Manehattan ..

Ostatně, i pokud jde o Flim Flam epizodu, pokud by se AJ s Flim Flamem dohodla na podmínkách, mohli z toho mít prospěch všichni (ostatně, F&F by jí nijak nekonkurovalo například s výrobou džemu), místo toho ale popustila své ego a ve výsledku nejen, že riskovala ztrátu všeho kvůli sázce a souboji s konkurenty, ale prakticky celá situace vedla i k tomu, že namísto, aby F&F produkovali kvalitu, kvůli konkurenčním tlakům snížili standard výroby až k žumpě.. co mi to jen připomíná? Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět
#2
Tahle epizoda byla od začátku trochu zvláštní. Fluttershy jako učitel měsíce tolikrát po sobě? Nu chtěl bych vidět ty lekce Twilightsmile třeba bych se taky poučil...

Soupeřivost AJ a Dashie je tradiční už od počátku - dvě silné osobnosti snažící se vyniknout v tomtéž na sebe pořád narážejí a taky do nedopadlo jinak. Tentokrát ale před zraky ostatních, kteří se od nich měli něco naučit. Po většinu epizody jsem si říkal, co se z toho vyklube, protože tohle rozhodně není způsob, jak ukázat jak soupeřivost ukazovat navenek.

Nakonec moc pěkná ukázka toho, že k cíli obvykle vede i jiná cesta, než očekávaná a z průšvihů si každý taky může něco odnést, ač to neplánoval a třeba ani nedoufal, že to mohlo mít pozitivní efekt.

Myslím, že není na škodu vidět své učitele (nebo kohokoliv obdivujete, uznáváte či považujete za autoritu) občas failnout - dost to prospívá zdravosti jakého mezilidského/poníckého/whatever vztahu, protože i v těch to občas zajiskří, ať chcete nebo nechcete. Jsou to jenom lidi, a i když zdatnější než vy v tom či onom, jak se asi zdatnějšími stali? No tím že dělali chyby a poučili se z nich Rainbowlaugh Ajsmug

Mimochodem... všimli jste si reakce studentů a jak se lišila od reakcí, které na podobné situace často vídáme v realitě? V takových chvílích můžete vidět, co jsou lidé okolo vás vlastně zač: když si na tom někdo hojí mindrák či honí ego, radši se mu vyhněte, alespoň do doby než si svůj vnitřní problém vyřeší. Je totiž jen otázkou času, kdy něco podobného dopadne na vás.

V přátelských vztazích to funguje stejně: podle toho, jak moc se dva dovedou nakonec srovnat s prožitým karambolem se ukáže, kdo přátelský vztah zvládá a kdo ne - soupeření tu bude vždycky a když někdo překročí hranici věci se zvrtnou. Pak je jen otázka, kdo se dokáže zastavit a s nadhledem říct "Tak tohle se nepovedlo" a situaci napravit. Ne nadarmo se říká, že jistého přítele poznáš v nejisté situaci. Pokud takové přátele máte, držte se jich, protože takových není mnoho.

Nakonec... jsem docela rád, že se v seriálu ukázala další věc, kterou v realitě vídám Twilightsmile když failnu při nějaké důležité věci a vidí to třeba stovky lidí, je více než přínosné se dívat, jak kdo reaguje. Je to jeden z momentů, kdy z lidí spadne ta maska, kterou normálně nosí. Pomáhá to rozlišit, komu můžete důvěřovat a u koho se mít raději na pozoru.

Jediná otázka je.... poučí se z toho do někdy do budoucna AJ a Dashie? Rainbowlaugh upřímně? nevím Ajsmug
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející toto téma: 1 host(ů)