Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#42
Martin Napsal(a):Pokud jde o ta města, zase jde jen o to, jak to dělat udržitelně. Asi se shodneme, že třeba železebetonová monstra, která budou navržena tak, aby spotřebovala co nejméně energie a případně byla i zelená, tj. budou například přispívat k nižší teplotě ve městě, jsou něco jiného, než plocha 20x20 km zabetonované plochy s vysokými monstry bez kousku zeleně a v létě spotřebou elektřiny na klimatizaci, že se zapotí i Temelín. A že rozhodně není alternativa vrátit se do jeskyní Pinkiesmile Posun dopředu je skutečně znát (už dnes se ekologická stránka bere při stavbě hodně v potaz).

Souhlasím, stavět by se mělo s ohledem na energetickou náročnost při užitku takové výstavby + samozřejmě i materiál a energie na výstavbu, mně se líbí kupříkladu vize energeticky soběstačných domů se solárními kolektory a bateriemi.

Martin Napsal(a):A pokud by bylo k dispozici i u nás cenově přijatelné "maso", které nevyžaduje živočišnou produkci, a chutově by odpovídalo mým představám, není co řešit (prakticky to už je jen otázka rozšíření). Naopak si myslím, že to je způsob, jak si svůj standard ještě zvýšit (více masa s menším dopadem).

Pokud by "vypěstované" maso mělo nižší ekologickou stopu než maso z čuníka z velkochovu (kupříkladu), bral bych takové maso všemi deseti.

Jinak ohledně plýtvání zdroji v západní společnosti - ano, je to patrné snad ve všech oblastech, třeba jen hloupý příklad - když doma nevařím já, vždycky někdo uvaří o porci/dvě více a nakonec se to nesní a vyhodí, to samé s pečivem a dalšími produkty. U nás v ČR to asi nebude tak patrné (přece jen na tom nejsme tak dobře jako dále na západě), ale plýtváme. Neříkám, že bychom měli poslat rohlíky, co se neprodají do osmi v Albertu letadlem hladovým dětem do Nigérie, ale rozumným nakupováním bychom snížili odbyt, tzn. nižší produkce a ušetřené zdroje planety (je taky možné, že by se produkce nesnížila a jen se přesytil trh jinde).

Ohledně neudržitelnosti populace v Indii, Číně a Africe vzhledem k "zastaralé" metodě pěstování/chování potravy - pokud by nás byla kupříkladu třetina, vystačili bychom si i s těmito metodami, pokud populace poroste neudržitelně i nadále, nespasí nás ani pokrokové metody (ale třeba se pletu? V tomhle nejsem expert ani nevidím do budoucnosti).

Martin Napsal(a):Problém není přímo samotný materialismus, problém je jeho neefektivita. Proč by měl každý vlastnit auto, které do 5 let zreziví nebo se v něm zabije, když lze vyrobit auto, které nereziví, má životnost desítky let a je autonomní? Proč bychom měli vlastnit přístroj, který se do půl roku rozbije, když už desítky let umíme vyrábět trvalé stroje a přístroje (armáda, vesmírný program)? Proč "vyrábět" maso v prasáckých velkochovech a pěstovat něco na poli, když už dávno máme technologie to dělat mnohem lépe?

Budoucnost v tomhle vypadá slibně, fandím Tesle a Muskovi ohledně autonomních osobních a nákladních elektromobilů.

Elektronické spotřebiče a další výrobky mně a mým známým slouží/sloužily vždy několik let a a jediný důvod k výměně za nový byla jejich morální obsolescence, což zase není takový problém u např. vysavače/kávovaru.

Martin Napsal(a):Musíme si ale uvědomit, že stejně jako se naše morálka nestíhá vyvíjet společně s technologickým pokrokem, ani naše těla se nestíhají adaptovat na náš měnící se životní styl.

Evoluce nemá šanci dostihnout náš technologický vývoj a změny životního stylu, např. si tělo stále ukládá přebytky energie, i když máme potravu na dosah ruky 24/7. Pokud nezačneme sahat do své DNA (například CRISPR), tohle se jen tak nezmění.

Ohledně morálky se tady vyjadřovat nebudu.

Na závěr - ano, metody učení jsou poněkud zastaralejší, ale to tady rozebírá jiné vlákno. Rainbowlaugh

"Don't cry because it's over, smile because it happened."
"Kdo tě jednou v srdci měl, ten nezapomene, i kdyby chtěl..."
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Eugene - 06.12.2017, 19:00

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)