29.03.2018, 15:03
(Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.03.2018, 17:15 uživatelem Martin. Edited 1 time in total.)
Mohlo by být docela zajímavé se podívat i přechod z jednoho systému do druhého, aneb nenasazujme si růžové brýle, protože věření slibům revolucionářů je často cesta do pekel (kdo nevěří, ať se podívá do historie).
Je kapitalismus jediným zlem na světě ve smyslu, že jeho odstraněním (lépe řečeno náhradou) se násilí ze světa naprosto vymítí? I kdyby jen z 95%? A co peníze? Když odstraníte peníze, zmizí násilí ve smyslu krádeží? Pomohou počítače a stroje vytvořením nadbytku pro všechny lidi odstranit krádeže?
Když se nad tím zamyslíte, nejspíš ne. Mohou ho sice elimovat na téměř neskutečně malou hodnotu, ale úplně nezmizí. Důvod? Lidé kradou, protože jim něco chybí, a chtějí to. Stroje sice mohou výrábět prakticky všechno v takovém množství, že nikomu nic už chybět nebude, ale stejně tomu něco chybí.
Totiž, existují prostě věci, které budou vždy pouze v jednom exempláři. Co třeba díla starých mistrů? Ano, dnes již máme technologii, která prakticky na "atomární" úrovni dokáže replikovat jakýkoliv obraz, takže byste nepoznali, že nejde o originál, ale i tak bude stále originál jen jeden. Nebo si dokonce kreslí obrazy vlastní..
http://www.wired.co.uk/article/new-rembr...3d-printed
https://qz.com/495614/computers-can-now-...d-picasso/
Já osobně bych to nepovažoval za takový problém. I dnes existuje třeba jen jedna Mona Lisa, a většina z nás uričtě nemá nutkání ji jít ukrást.
Pokud jste se zajímali o projekt Copiosis:
https://www.duchdoby.cz/copiosis-cesta-k...o-prinosu/
možná jste si všimli, že to je jen přechodná fáze. Je to takový kapitalismus v novém kabátě. Svým způsobem je to jen hezčeji podaný nepodmíněný příjem.
Ani zde neřešíme problém s nedostatkem. Ano, pro většinu lidí bude tento systém, byť i jen jako přechodná fáze, vyhovující, a tedy násilí může skutečně klesnout pod 5% dnešního stavu. Skutečně, spoustě z nás opravdu stačí, abychom měli co jíst, kde bydlet, v čem jezdit, na čem si hrát, a aby to nebyl šunt, a pak hlavně, aby nám dal stát a všichni ostatní pokoj, a mohli jsme si dělat co chtěli.
Když ale vyloučíme ty mentálně zvrácené jedince, které prostě ve vězení stejně nepřevychováte, část lidí může být motivována svým egem mít něco lepšího než ti ostatní.
Pokud bude práce sice na dobrovolném základě, ale stále může být zdrojem lepšího standardu, který jinak dosažitelný nebude, může to u několika jedinců vyvolávat nutkání krást. Je pak otázka, na kolik se dá nějaká značka oblečení či ruční výrobky nějaké známé dílny či řemeslníka nahradit strojovou výrobou, která by uspokojila ty, kteří by chtěli něco lepšího, ale nemusel by to být nutně originál.
A další otázka je, nakolik se takové chtíče dají elimovat vzděláním a výchovou, protože už dnes, ve světě peněz, většina z nás prostě chápe, že když si něco nemůže dovolit (dnes na to nemá peníze, v budoucnosti bychom třeba nebyli ochotni dělat něco pro ostatní lidi a tím získávat "kredity"), prostě to mít nebude, a neřeší to. Natož aby to šla ukrást. Pustíme to z hlavy. Sice nemáme Bentley, ale máme třeba SuperBa, a stejně máme lepší věci na "práci" než pořád někde cestovat, tak to ani nevadí.
Toto je sice zcela validní obava, ale stejně jako dnes, i v budoucím systému se stále bavíme jen o minoritě společnosti. Žádný rozvrat se nekoná. Počet takto chtivých jedinců bude v nejhorším stejný jako dnes, jen se zbavíte spousty těch, kteří kradou z obyčejného důvodu nedostatku nebo možnosti na krádeži nějak vydělat (v momentě, kdy cena jídla, kovů či jiných věcí spadne na nulu, a tedy se stane neprodejnými, přestane se i krást za účelem prodeje - protože to by dělal jen debil).
Co mne osobně trápí spíš víc je degenerace lidstva jako takového. Jde o narážku na ty, kteří tvrdí, že když nebudou peníze, lidé budou sedět na gauči a stanou se z nás tlušťoši jako ve filmu VALI.
Totiž, "problém" této jejich teorie je, že peníze tu stále ještě máme, a přitom už lidstvo dávno degeneruje. Toto není otázka spjatá s existencí peněz. Jak jsme si ukázali na příkladu dobrovolníků nebo koníčků, odstranění peněz by tak maximálně přeskupilo lidi mezi skupinami. Peníze ani nejsou nutné ke sledování poptávky. Neřeší absolutní nedostatek. V době strojů nejsou ani potřeba k placení zaměstnanců. Tedy jsou v podstatě v dnešní době k ničemu.
To hlavní, co způsobuje degeneraci lidstva, ale zároveň je jeho velkou spásou a v podstatě tím jediným, co jej posouvá kupředu, není politika, peníze, nutnost zaměstnání nebo existence zlata jako platidla.
Je to technologický pokrok.
Už od doby, kdy jsme začali používat na práci jednoduché nástroje či zvířata, začala cesta naší degenerace. Lidský mozek se pomalu zmenšuje a je to jen přímý důsledek našeho životního stylu. Lidé v podstatě dělají čím dál tím méně věcí, a k tomu nepotřebují tak složitý mozek.
Tím nemyslím lidstvo jako takové, ale jedince jako takové. Specializace jsou čím dál tím užší, a tedy v podstatě i vědci hloupnou ve smyslu % obsažnosti znalostí lidstva. Zatímco dřív takový kovář, když uměl číst a psát, dovedl v podstatě zvládnout 50% činností, které lidstvo znalo, dnes takový vědec specialista je rád, když zvládá řádově desetiny procenta.
Netýká se to jen naší inteligence. I stavba našeho těla chátrá. Když to přeženu, naše nejlepší maratonce by průměrný lovec rodu homo, který naháněl antilopy po afrických pláních strčil hravě do kapsy, a dost možná by i naše nejlepší boxery či vzpěrače srovnala na hromadu nějaká neadrtálská žena.
Pochopitelně toto není důvod k extrémním obavám. Pokud člověk neumí chodit, není to problém, pokud má k dispozici třeba robotické protézy. I ve světě zvířat se často nedostatek v jedné oblasti kompenzuje něčím extra v oblasti jiné.
Je nějaké řešení tohoto stavu? Rozhodně ne odstraněním technologií. Ano, sice bychom se mohli vrátit do jeskyň, kde bychom zase vše dělali rukama, čímž by se průměrný jedinec určitě hodně vypracoval, ale civilizace jako taková by šla do kytek (a spolu s ní i většina její populace).
Řešení je redundace. Sondy se do vesmíru posílají ne s jedním počítačem, ale často se dvěmi či třemi. V případě, že jeden selže, sonda stále může fungovat. I internet je navržen tak, že když selže jeden klíčový uzel, nahradí ho jiné.
https://technet.idnes.cz/curiosity-posko...vesmir_mla
Pokud se staneme na tolik závislí na technologiích, že bez nich pomalu už nebudeme schopni třeba ani chodit nebo jíst, je nanejvýš žádoucí, aby daná technologie měla tolik bezpečnostních opatření, že i kdyby selhaha polovina systému, stále by měl umožnit lidem žít jako doposud. Toto není problém zajistit. Prostě se místo jednoho řídícího počítače na klíčové místo nasadí počítačů deset. A místo jednoho klíčového místa jich uděláme rovnou několik. Šance, že by na všech těchto místech selhaly současně všechny počítače dřív, než by je roboti stihli vyměnit, je velmi malá. Techniku ohrožuje třeba indukce ze solárních erupcí, ale už dávno známe faradayovy klece, atd.
https://www.stoplusjednicka.cz/muze-zpus...stredoveku
Stejné problémy řešíme i dnes. Máme mnohé klíčové systémy, které nejsou nijak zálohované, a když selžou, je z toho problém. Ať už jde o výpadek elektrické sítě při obyčejné bouřce či vichřici (nebo solární erupci jako v Kanadě - https://en.wikipedia.org/wiki/March_1989...etic_storm ), nebo poškození vodovodu, a pak má půlka města na týden útrum s pitnou vodou. Vtip je v tom, že i když dnes o problémech víte, řešit je nemůžete. Sice na to máte na planetě zdroje, ale daná firma či stát na to nemá peníze..
Nasazovat technologie přeci není o tom, že něco velmi důležitého vyrobíte jen v jednom exempláři a ještě k tomu ve stylu, který umožňuje velké selhání, jako například ve filmu Město Ember (krabička, sirky), a pak budete vykřikovat, že to je strašné a že by se to nemělo dělat, protože by to mohlo selhat. Já třeba mohu namítat, že je nezodpovědné dávat do autobusu jen jednoho řidiče. Může dostat třeba infarkt, takže by jich tam mělo být pět, ale protože není, měl by současný systém okamžitě skončit!
Obavy z toho, že něco selže, nemohou přeci bránit změně systému. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že současný systém s tím má úplně ty samé problémy, ale ještě k tomu si s sebou nese spoustu problémů vlastních. Je to stejné, jako ležet na tvrdé posteli, a bránit se přesunutí na postel s měkčí matrací se zdůvodněním, že i na ní budete muset dýchat kyslík, a že tedy můžete udusit.
Zdrojů na masivní nasazení počítačů a jejich záloh máme dost a dost:
https://www.google.cz/search?q=skl%C3%A1...26&bih=770
Strach je největším problémem lidstva. Když mají lidé strach, lze s nimi snadno manipulovat. Rovněž ale platí, že lidé, kteří se bojí, často jednají iracionálně, pudově. Pudy se výborně hodí do barbarských kmenů nebo do přírody, ale v civilizované světě nemají co pohledávat.
Lidé se často bojí toho, co neznají. Takže jsme zase u toho. Lidi je třeba vzdělávat, nic jiného nebude dlouhodobě fungovat. Jakmile začnete problémy řešit represí, vytváříte jen atmosféru strachu. Lidé se možná budou bát, ale sami nevědí proč. A když neznají příčinu své chyby, budou jí neustále opakovat.
https://www.duchdoby.cz/povera-jako-anto...1-stoleti/
Týká se to strachu ze změny režimu stejně jako strachu ze žraloků, pavouků či vlků. A bohužel, jak vidíme, neznalí lidé, co se bojí, "řeší" věci po svém - násilím (vybíjením daných zvířat, napadáním nových myšlenek, atd.).
https://zoom.iprima.cz/podivni-partaci/2-epizoda
Tito lidé budou ale, stejně jako my ostatní, až přijde ten správný čas na změnu, rozhodovat o tom, zda se uskuteční a nebo zůstane vše při starém. Na to především myslete. Nevzdělanost ostatních lidí může ohrozit Vaši budoucnost, Váš blahobyt.
Musíme se zeptat sami sebe, co nám nabízí současný systém a co nám nabízí jeho alternativy. U současného systému je to celkem jasné.. vidíme, co všechno jsme do dnešní doby postavili. Ale také zničili. A co ještě zničit můžeme.. a to se netýká jen životního prostředí..
https://zoom.iprima.cz/10-koncu-sveta/jaderna-valka
(QSFW, vysílá se to před 20:00)
Jestli to je pro děti? No, rozhodně tam není nic, co neviděly třeba ve zprávách, na to si myslím dává Prima ještě relativně majzla. Jestli to musí vidět? No nemusí.. ale jelikož jsou ony ta generace, která bude vytvářet budoucnost, měla by znát o dnešním světě co nejvíc. A to jak z té kladné strany, tak i z té záporné. Když neznáte celý obraz (nebo celou pravdu), těžko se můžete fundovaně rozhodnout..
A jestli je řešení jaderné ozdbrojení? Ne, není to řešení. Maximálně je to odsunutí problému. I kdybychom ze světa odstranili všechny bomby i rakety, stále máme znalosti a technologie na jejich výrobu. Kdo bude chtít, postaví si je znovu.
Svět potřebuje v tomto případě osvětu, což zase není nic jiného, než kompletní vzdělanost každého jedince. Jsou lidé, kteří mohou mít doma celý arzenál zbraní, ale jako sběratelé nikomu nikdy neublíží, byť mohou být i funkční. Naproti tomu dejte psychicky labilnímu jedinci třeba jen malý nožík, a uvidíte, jakou paseku s ním dokáže napáchat.
Problém není ve zbraních samotných, problém je v jejich využití. Aneb jak bylo v jistém "propagandistickém" filmu: Záleží na tom, jaká hlava té síle vládne. Pistole samotná je celkem k ničemu (nenajíte se z ní, díra se s ní taky kope blbě). Dejte ale člověku motiv, kdy by jejím použitím mohl získat něco navíc (loupež), a už se z ní stává nebezpečná věc. Je řešení odstranění zbraní? Ne, řešení je odstranění motivace jejího použití. Kolem nás je milion věcí, které se dají použít jako zbraň, ale chybí motivace (není zde očividný zisk).
A je to stejné na úrovni jedince stejně jako u států. Problém není v jaderných zbraních, problém je v imperialiasmu a honbě za zdroji. A je jedno, zda jde o sovětský imperialismus, americký, francouzský nebo anglický.
Kdybychom nemuseli neustále zvyšovat výrobu kvůli zvedání HDP, které je samo o sobě k ničemu, nemuseli bychom tolik spotřebovávat zdroje a pak by ani nebyl důvod se o ně prát (pokud dáte třem kočkám do třech misek jídlo, které uspokojí jejich potřeby, a zatímco jedna se půjde najíst, ty další dvě se začnou rvát o ty zbylé dvě misky, kdo z toho vyjde jako vítěz? Ta první kočka, protože její energetická bilance bude vyšší - nebude plýtvat energii na rvačku, a nebude rovněž ani tolik potrhaná).
https://technet.idnes.cz/modularni-route...rdware_nyv
(nastupuje modulárnost, jedna z "podmínek" projektu Venus/RBE, byť zatím v plenkách)
Světu nevládnou oligarchové nebo kapitalisté. Světu vládne smečka blbé lůzy. Ano, to jsme my. Kdybychom chtěli mít svět bez válek, bez chudoby, bez práce a bez peněz, jednoduše bychom si ho vyžádali. Jenže nechceme. Nebo nevíme, že můžeme chtít. Když k nám v roce 1968 přijely tanky Varšavské smlouvy, neseděli v nich židozednáři, Stalin nebo ilumináni. Seděli v nich ti samí blbci, spodila, dolních 99%, jako byli ti, na které ty tanky střílely. V zákopech východní fronty se nemlátili Hitler a Stalin, ale banda lidí, kteří neuměli být svobodní, ale za to uměli dobře poslouchat. Takové otroky by záviděl i starověk!
"Oni nám to nařídili"
Oni si mohou kvákat co chtějí, ale nemají žádnou moc. Vy vykonáváte jejich rozkazy, protože se bojíte, že když to neuděláte, nějaká jejich prodloužená ruka - opět člen naší lůzovní kasty - vám na jejich pokyn něco udělá, protože se bojí ze stejného důvodu. Jinými slovy: když by mocnář nařídil svým jediným dvěma poddaným, aby se zbili do krve, tito to udělají, protože se budou bát, že v opačném případě je ten druhý poddaný zbije do krve. Dává vám to smysl?
Je král vládcem poddaných, protože má nad nimi moc, nebo jsou poddaní poddanými jen proto, že jsou poslušni králi a poslouchají ho?
bod 9: https://www.duchdoby.cz/desatero-monetarniho-otroka/
My setrváváme v iluzi, že lidem musí někdo vládnout, a tak si stále vynucujeme paradoxní rámec, že abychom mohli být "svobodní", musí nám někdo poroučet (vláda, policie). Lid nepotřebuje vládu, potřebuje zabezpečit své potřeby a být v nejhorším organizován. A toto mohou snadno zastat stroje a počítače, neboť mají mnohé přednosti, které lidem chybí (zpracování ohromného množství údajů bez únavy) a naopak postrádají jisté vlastnosti, kterých mají lidé až dost (touha po moci, agresivita).
https://www.duchdoby.cz/statni-urednici-...-nechcete/
On není Bůh! https://www.youtube.com/watch?v=SRlmBs7EwMk
Lidé jsou moc hloupí na to, aby si vládli sami. Proto se volí politici. Jenže politici jsou - do jisté míry - přeci jen lidé, ne? Takže jsou i stejně hloupí. Kdo by chtěl, aby mu vládl hlupák? Jedině ještě větší hlupák!
Tři příklady naprosto bezvýznamných typů bytostí na této planetě:
https://www.google.cz/search?q=faraon&so...26&bih=770
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...FMJ2MWfce8
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...llxHuQYP-o
Příklady bytostí, které těm třem typům přikládají neskutečný význam a moc:
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...d0hHC_TG_8
To sedlo na toho pravého: https://www.youtube.com/watch?v=sIh6l2E9vAA
Je kapitalismus jediným zlem na světě ve smyslu, že jeho odstraněním (lépe řečeno náhradou) se násilí ze světa naprosto vymítí? I kdyby jen z 95%? A co peníze? Když odstraníte peníze, zmizí násilí ve smyslu krádeží? Pomohou počítače a stroje vytvořením nadbytku pro všechny lidi odstranit krádeže?
Když se nad tím zamyslíte, nejspíš ne. Mohou ho sice elimovat na téměř neskutečně malou hodnotu, ale úplně nezmizí. Důvod? Lidé kradou, protože jim něco chybí, a chtějí to. Stroje sice mohou výrábět prakticky všechno v takovém množství, že nikomu nic už chybět nebude, ale stejně tomu něco chybí.
Totiž, existují prostě věci, které budou vždy pouze v jednom exempláři. Co třeba díla starých mistrů? Ano, dnes již máme technologii, která prakticky na "atomární" úrovni dokáže replikovat jakýkoliv obraz, takže byste nepoznali, že nejde o originál, ale i tak bude stále originál jen jeden. Nebo si dokonce kreslí obrazy vlastní..
http://www.wired.co.uk/article/new-rembr...3d-printed
https://qz.com/495614/computers-can-now-...d-picasso/
Já osobně bych to nepovažoval za takový problém. I dnes existuje třeba jen jedna Mona Lisa, a většina z nás uričtě nemá nutkání ji jít ukrást.
Pokud jste se zajímali o projekt Copiosis:
https://www.duchdoby.cz/copiosis-cesta-k...o-prinosu/
možná jste si všimli, že to je jen přechodná fáze. Je to takový kapitalismus v novém kabátě. Svým způsobem je to jen hezčeji podaný nepodmíněný příjem.
Ani zde neřešíme problém s nedostatkem. Ano, pro většinu lidí bude tento systém, byť i jen jako přechodná fáze, vyhovující, a tedy násilí může skutečně klesnout pod 5% dnešního stavu. Skutečně, spoustě z nás opravdu stačí, abychom měli co jíst, kde bydlet, v čem jezdit, na čem si hrát, a aby to nebyl šunt, a pak hlavně, aby nám dal stát a všichni ostatní pokoj, a mohli jsme si dělat co chtěli.
Když ale vyloučíme ty mentálně zvrácené jedince, které prostě ve vězení stejně nepřevychováte, část lidí může být motivována svým egem mít něco lepšího než ti ostatní.
Pokud bude práce sice na dobrovolném základě, ale stále může být zdrojem lepšího standardu, který jinak dosažitelný nebude, může to u několika jedinců vyvolávat nutkání krást. Je pak otázka, na kolik se dá nějaká značka oblečení či ruční výrobky nějaké známé dílny či řemeslníka nahradit strojovou výrobou, která by uspokojila ty, kteří by chtěli něco lepšího, ale nemusel by to být nutně originál.
A další otázka je, nakolik se takové chtíče dají elimovat vzděláním a výchovou, protože už dnes, ve světě peněz, většina z nás prostě chápe, že když si něco nemůže dovolit (dnes na to nemá peníze, v budoucnosti bychom třeba nebyli ochotni dělat něco pro ostatní lidi a tím získávat "kredity"), prostě to mít nebude, a neřeší to. Natož aby to šla ukrást. Pustíme to z hlavy. Sice nemáme Bentley, ale máme třeba SuperBa, a stejně máme lepší věci na "práci" než pořád někde cestovat, tak to ani nevadí.
Toto je sice zcela validní obava, ale stejně jako dnes, i v budoucím systému se stále bavíme jen o minoritě společnosti. Žádný rozvrat se nekoná. Počet takto chtivých jedinců bude v nejhorším stejný jako dnes, jen se zbavíte spousty těch, kteří kradou z obyčejného důvodu nedostatku nebo možnosti na krádeži nějak vydělat (v momentě, kdy cena jídla, kovů či jiných věcí spadne na nulu, a tedy se stane neprodejnými, přestane se i krást za účelem prodeje - protože to by dělal jen debil).
Co mne osobně trápí spíš víc je degenerace lidstva jako takového. Jde o narážku na ty, kteří tvrdí, že když nebudou peníze, lidé budou sedět na gauči a stanou se z nás tlušťoši jako ve filmu VALI.
Totiž, "problém" této jejich teorie je, že peníze tu stále ještě máme, a přitom už lidstvo dávno degeneruje. Toto není otázka spjatá s existencí peněz. Jak jsme si ukázali na příkladu dobrovolníků nebo koníčků, odstranění peněz by tak maximálně přeskupilo lidi mezi skupinami. Peníze ani nejsou nutné ke sledování poptávky. Neřeší absolutní nedostatek. V době strojů nejsou ani potřeba k placení zaměstnanců. Tedy jsou v podstatě v dnešní době k ničemu.
To hlavní, co způsobuje degeneraci lidstva, ale zároveň je jeho velkou spásou a v podstatě tím jediným, co jej posouvá kupředu, není politika, peníze, nutnost zaměstnání nebo existence zlata jako platidla.
Je to technologický pokrok.
Už od doby, kdy jsme začali používat na práci jednoduché nástroje či zvířata, začala cesta naší degenerace. Lidský mozek se pomalu zmenšuje a je to jen přímý důsledek našeho životního stylu. Lidé v podstatě dělají čím dál tím méně věcí, a k tomu nepotřebují tak složitý mozek.
Tím nemyslím lidstvo jako takové, ale jedince jako takové. Specializace jsou čím dál tím užší, a tedy v podstatě i vědci hloupnou ve smyslu % obsažnosti znalostí lidstva. Zatímco dřív takový kovář, když uměl číst a psát, dovedl v podstatě zvládnout 50% činností, které lidstvo znalo, dnes takový vědec specialista je rád, když zvládá řádově desetiny procenta.
Netýká se to jen naší inteligence. I stavba našeho těla chátrá. Když to přeženu, naše nejlepší maratonce by průměrný lovec rodu homo, který naháněl antilopy po afrických pláních strčil hravě do kapsy, a dost možná by i naše nejlepší boxery či vzpěrače srovnala na hromadu nějaká neadrtálská žena.
Pochopitelně toto není důvod k extrémním obavám. Pokud člověk neumí chodit, není to problém, pokud má k dispozici třeba robotické protézy. I ve světě zvířat se často nedostatek v jedné oblasti kompenzuje něčím extra v oblasti jiné.
Je nějaké řešení tohoto stavu? Rozhodně ne odstraněním technologií. Ano, sice bychom se mohli vrátit do jeskyň, kde bychom zase vše dělali rukama, čímž by se průměrný jedinec určitě hodně vypracoval, ale civilizace jako taková by šla do kytek (a spolu s ní i většina její populace).
Řešení je redundace. Sondy se do vesmíru posílají ne s jedním počítačem, ale často se dvěmi či třemi. V případě, že jeden selže, sonda stále může fungovat. I internet je navržen tak, že když selže jeden klíčový uzel, nahradí ho jiné.
https://technet.idnes.cz/curiosity-posko...vesmir_mla
Pokud se staneme na tolik závislí na technologiích, že bez nich pomalu už nebudeme schopni třeba ani chodit nebo jíst, je nanejvýš žádoucí, aby daná technologie měla tolik bezpečnostních opatření, že i kdyby selhaha polovina systému, stále by měl umožnit lidem žít jako doposud. Toto není problém zajistit. Prostě se místo jednoho řídícího počítače na klíčové místo nasadí počítačů deset. A místo jednoho klíčového místa jich uděláme rovnou několik. Šance, že by na všech těchto místech selhaly současně všechny počítače dřív, než by je roboti stihli vyměnit, je velmi malá. Techniku ohrožuje třeba indukce ze solárních erupcí, ale už dávno známe faradayovy klece, atd.
https://www.stoplusjednicka.cz/muze-zpus...stredoveku
Stejné problémy řešíme i dnes. Máme mnohé klíčové systémy, které nejsou nijak zálohované, a když selžou, je z toho problém. Ať už jde o výpadek elektrické sítě při obyčejné bouřce či vichřici (nebo solární erupci jako v Kanadě - https://en.wikipedia.org/wiki/March_1989...etic_storm ), nebo poškození vodovodu, a pak má půlka města na týden útrum s pitnou vodou. Vtip je v tom, že i když dnes o problémech víte, řešit je nemůžete. Sice na to máte na planetě zdroje, ale daná firma či stát na to nemá peníze..
Nasazovat technologie přeci není o tom, že něco velmi důležitého vyrobíte jen v jednom exempláři a ještě k tomu ve stylu, který umožňuje velké selhání, jako například ve filmu Město Ember (krabička, sirky), a pak budete vykřikovat, že to je strašné a že by se to nemělo dělat, protože by to mohlo selhat. Já třeba mohu namítat, že je nezodpovědné dávat do autobusu jen jednoho řidiče. Může dostat třeba infarkt, takže by jich tam mělo být pět, ale protože není, měl by současný systém okamžitě skončit!
Obavy z toho, že něco selže, nemohou přeci bránit změně systému. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že současný systém s tím má úplně ty samé problémy, ale ještě k tomu si s sebou nese spoustu problémů vlastních. Je to stejné, jako ležet na tvrdé posteli, a bránit se přesunutí na postel s měkčí matrací se zdůvodněním, že i na ní budete muset dýchat kyslík, a že tedy můžete udusit.
Zdrojů na masivní nasazení počítačů a jejich záloh máme dost a dost:
https://www.google.cz/search?q=skl%C3%A1...26&bih=770
Strach je největším problémem lidstva. Když mají lidé strach, lze s nimi snadno manipulovat. Rovněž ale platí, že lidé, kteří se bojí, často jednají iracionálně, pudově. Pudy se výborně hodí do barbarských kmenů nebo do přírody, ale v civilizované světě nemají co pohledávat.
Lidé se často bojí toho, co neznají. Takže jsme zase u toho. Lidi je třeba vzdělávat, nic jiného nebude dlouhodobě fungovat. Jakmile začnete problémy řešit represí, vytváříte jen atmosféru strachu. Lidé se možná budou bát, ale sami nevědí proč. A když neznají příčinu své chyby, budou jí neustále opakovat.
https://www.duchdoby.cz/povera-jako-anto...1-stoleti/
Týká se to strachu ze změny režimu stejně jako strachu ze žraloků, pavouků či vlků. A bohužel, jak vidíme, neznalí lidé, co se bojí, "řeší" věci po svém - násilím (vybíjením daných zvířat, napadáním nových myšlenek, atd.).
https://zoom.iprima.cz/podivni-partaci/2-epizoda
Tito lidé budou ale, stejně jako my ostatní, až přijde ten správný čas na změnu, rozhodovat o tom, zda se uskuteční a nebo zůstane vše při starém. Na to především myslete. Nevzdělanost ostatních lidí může ohrozit Vaši budoucnost, Váš blahobyt.
Musíme se zeptat sami sebe, co nám nabízí současný systém a co nám nabízí jeho alternativy. U současného systému je to celkem jasné.. vidíme, co všechno jsme do dnešní doby postavili. Ale také zničili. A co ještě zničit můžeme.. a to se netýká jen životního prostředí..
https://zoom.iprima.cz/10-koncu-sveta/jaderna-valka
(QSFW, vysílá se to před 20:00)
Jestli to je pro děti? No, rozhodně tam není nic, co neviděly třeba ve zprávách, na to si myslím dává Prima ještě relativně majzla. Jestli to musí vidět? No nemusí.. ale jelikož jsou ony ta generace, která bude vytvářet budoucnost, měla by znát o dnešním světě co nejvíc. A to jak z té kladné strany, tak i z té záporné. Když neznáte celý obraz (nebo celou pravdu), těžko se můžete fundovaně rozhodnout..
A jestli je řešení jaderné ozdbrojení? Ne, není to řešení. Maximálně je to odsunutí problému. I kdybychom ze světa odstranili všechny bomby i rakety, stále máme znalosti a technologie na jejich výrobu. Kdo bude chtít, postaví si je znovu.
Svět potřebuje v tomto případě osvětu, což zase není nic jiného, než kompletní vzdělanost každého jedince. Jsou lidé, kteří mohou mít doma celý arzenál zbraní, ale jako sběratelé nikomu nikdy neublíží, byť mohou být i funkční. Naproti tomu dejte psychicky labilnímu jedinci třeba jen malý nožík, a uvidíte, jakou paseku s ním dokáže napáchat.
Problém není ve zbraních samotných, problém je v jejich využití. Aneb jak bylo v jistém "propagandistickém" filmu: Záleží na tom, jaká hlava té síle vládne. Pistole samotná je celkem k ničemu (nenajíte se z ní, díra se s ní taky kope blbě). Dejte ale člověku motiv, kdy by jejím použitím mohl získat něco navíc (loupež), a už se z ní stává nebezpečná věc. Je řešení odstranění zbraní? Ne, řešení je odstranění motivace jejího použití. Kolem nás je milion věcí, které se dají použít jako zbraň, ale chybí motivace (není zde očividný zisk).
A je to stejné na úrovni jedince stejně jako u států. Problém není v jaderných zbraních, problém je v imperialiasmu a honbě za zdroji. A je jedno, zda jde o sovětský imperialismus, americký, francouzský nebo anglický.
Kdybychom nemuseli neustále zvyšovat výrobu kvůli zvedání HDP, které je samo o sobě k ničemu, nemuseli bychom tolik spotřebovávat zdroje a pak by ani nebyl důvod se o ně prát (pokud dáte třem kočkám do třech misek jídlo, které uspokojí jejich potřeby, a zatímco jedna se půjde najíst, ty další dvě se začnou rvát o ty zbylé dvě misky, kdo z toho vyjde jako vítěz? Ta první kočka, protože její energetická bilance bude vyšší - nebude plýtvat energii na rvačku, a nebude rovněž ani tolik potrhaná).
https://technet.idnes.cz/modularni-route...rdware_nyv
(nastupuje modulárnost, jedna z "podmínek" projektu Venus/RBE, byť zatím v plenkách)
Světu nevládnou oligarchové nebo kapitalisté. Světu vládne smečka blbé lůzy. Ano, to jsme my. Kdybychom chtěli mít svět bez válek, bez chudoby, bez práce a bez peněz, jednoduše bychom si ho vyžádali. Jenže nechceme. Nebo nevíme, že můžeme chtít. Když k nám v roce 1968 přijely tanky Varšavské smlouvy, neseděli v nich židozednáři, Stalin nebo ilumináni. Seděli v nich ti samí blbci, spodila, dolních 99%, jako byli ti, na které ty tanky střílely. V zákopech východní fronty se nemlátili Hitler a Stalin, ale banda lidí, kteří neuměli být svobodní, ale za to uměli dobře poslouchat. Takové otroky by záviděl i starověk!
"Oni nám to nařídili"
Oni si mohou kvákat co chtějí, ale nemají žádnou moc. Vy vykonáváte jejich rozkazy, protože se bojíte, že když to neuděláte, nějaká jejich prodloužená ruka - opět člen naší lůzovní kasty - vám na jejich pokyn něco udělá, protože se bojí ze stejného důvodu. Jinými slovy: když by mocnář nařídil svým jediným dvěma poddaným, aby se zbili do krve, tito to udělají, protože se budou bát, že v opačném případě je ten druhý poddaný zbije do krve. Dává vám to smysl?
Je král vládcem poddaných, protože má nad nimi moc, nebo jsou poddaní poddanými jen proto, že jsou poslušni králi a poslouchají ho?
bod 9: https://www.duchdoby.cz/desatero-monetarniho-otroka/
My setrváváme v iluzi, že lidem musí někdo vládnout, a tak si stále vynucujeme paradoxní rámec, že abychom mohli být "svobodní", musí nám někdo poroučet (vláda, policie). Lid nepotřebuje vládu, potřebuje zabezpečit své potřeby a být v nejhorším organizován. A toto mohou snadno zastat stroje a počítače, neboť mají mnohé přednosti, které lidem chybí (zpracování ohromného množství údajů bez únavy) a naopak postrádají jisté vlastnosti, kterých mají lidé až dost (touha po moci, agresivita).
https://www.duchdoby.cz/statni-urednici-...-nechcete/
On není Bůh! https://www.youtube.com/watch?v=SRlmBs7EwMk
Lidé jsou moc hloupí na to, aby si vládli sami. Proto se volí politici. Jenže politici jsou - do jisté míry - přeci jen lidé, ne? Takže jsou i stejně hloupí. Kdo by chtěl, aby mu vládl hlupák? Jedině ještě větší hlupák!
Tři příklady naprosto bezvýznamných typů bytostí na této planetě:
https://www.google.cz/search?q=faraon&so...26&bih=770
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...FMJ2MWfce8
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...llxHuQYP-o
Příklady bytostí, které těm třem typům přikládají neskutečný význam a moc:
https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...d0hHC_TG_8
To sedlo na toho pravého: https://www.youtube.com/watch?v=sIh6l2E9vAA