Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#88
Nejsou zdroje? A divíte se?

https://www.info.cz/magazin/cinska-mesta...-2167.html

https://www.thenational.ae/business/prop...ng-1.12784

https://www.thenational.ae/business/prop...s-1.101093
http://www.businessinsider.com/dubai-40-...ant-2011-2

https://bydleni.idnes.cz/prazdne-domy-c9...stavba_web

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/dopr...22432.html

https://www.info.cz/magazin/galerie-7-me...-5176.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomi...esta-duchu

Kde peníze "pomáhají"

https://www.lidovky.cz/mosty-za-miliardy..._domov_spa

A to je jen malý výčet..

https://www.google.cz/search?q=h%C5%99bi...26&bih=770

https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...vkkUhQkGqs

a nezačínejte prosím ani s nějakou "položili život na oltář svobody a míru". Jaké svobody? Nebo jakého míru?

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ozb...47ab5f122/

https://zahranicni.eurozpravy.cz/amerika...m-nejhure/

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/z-d...f6b220ee8/


Říká se "jestli chtějí válku, mají jí mít". Ale ona se dá vést i beze zbraní a armády. Dnes možná začíná obchodní válka (USA, Evropa, Čína, Rusko), ale nemusíte být zrovna stát, abyste se jí mohl účastnit. To je to "krásné" na dnešním tržním systému.


Pokud se stanete "politikem" a přesvědčíte k určitému chování masu lidí (protože sám nic neznamenáte), můžete například docela hezky vydírat firmy: budete požadovat maximální kvalitu, ale zároveň tu nejmenší možnou cenu.

Tomu nejspíš žádný kapitalista není schopen odolat dlouhodobě (max. za cenu drancování životního prostředí - což jen znamená, že dříve nebo později dojde v daném místě domorodcům trpělivost a od zdrojů ho odstřihnou), ale vás to nemusí zajímat. Trváme si na nízké ceně (protože náš život není od toho, abychom si museli vše draze platit), ale zároveň na vysoké kvalitě (protože lidská bytost tu není od toho, aby konzumovala blafy a šunty jen proto, že je v nějaké "třídě" či "hierchii" a nemá na něco lepšího).

V momentě, kdy kapitalista poleví s kvalitou nebo zvýší cenu, ukážeme mu záda a půjdeme ke konkurenci (která se ráda strhá, jen aby získala daný trh pro sebe - dumpingové ceny nejsou žádnou novinkou, ale často se očekává, že se podaří lidi zblbnout nebo vyřídit všechnu konkurenci, aby časem přistoupili na vyšší cenu, která se už výrobci vyplatí - to se nesmí stát - a navíc, i kdyby zbyla jen jedna firma vyrábějící auta nebo parfémy, kdo je k přežití potřebuje? Tak budou mít celý trh pro sebe. No fajn, ale nulový odbyt. Koupit předražené auto jen proto, že jiné na trhu není, to není tržní, to je nechat se zotročovat. A čím je zboží jednodušší (potraviny, voda), tím méně hrozí monopol - protože to může dělat každý i bez knowhow). Prostě, když už jsme v kapitalismu, chovejme se tedy opravdu tržně.

Co se tedy stane? Kapitalista zkrachuje. Nevadí. Na jeho místo nastoupí další. A pak další. A jednou možná i samotným kapitalistům dojde, že je tahle hra, která je likviduje, už nebaví. V tržním prostředí takto musí soupeřit člověk s člověkem, byť mezi nimi stojí jakási vágní "právnická osoba".

Protože tu platí "nerovnice" (či spíše nepřímá úměra): čím větší blahobyt pro kapitalistu (větší příjem/zisk), tím menší blahobyt pro nás (vyšší výdaje), a obráceně. Nemůžete vyrobit kvalitu za nula, a prodat ji někomu za nula, ale mít z toho maximální zisk. Pokud chcete zisk, musíte ty peníze "sebrat" někomu jinému. Tento systém je postaven na tom, že se hledá jakýsi nesmyslný kompromis v blahobytu spotřebitelů a prodejců (kolikrát to už ani nejsou výrobci) - nabídka vs. poptávka určuje cenu (musíte prodat za takové peníze, aby to někdo koupil).

A nefunguje to (v globálu). Na jedné straně máte bohaté (čím bohatší, tím menší podíl v populaci) a na druhé straně chudé. Problém je hlavně v tom, že aby mohli bohatí bohatnout, musí prodávat. Ale chudí už nemají za co si dané zboží koupit Ajsmug A je logické, aby v systému, kde jde hlavně o zisk a konkurenci, museli bohatí ze svých peněz dotovat ty chudé (ať už přímo penězi do kapsy a nebo např. vytvářením pracovních míst či budování infrastruktury), aby zde byl trh, který by kupoval jejich zboží? Dává vám to jako celek smysl? Resp. proč tady vlastně tedy vůbec jsou peníze, když váš zájem je mít jich co nejvíc, ale zároveň potřebujete, aby i ostatní měli peněz co nejvíc, protože jinak vám je nemá kdo "dát".. V praxi to smysl dává, protože dané "dotace" většinou provádí stát, který je k tomu danými firmami "donucen" (například kvůli zaměstnanosti), takže v konečném důsledku chudá a střední třída dotuje jiné chudé (charita, sociální dávky, pomoc rozvojovým zemím), aby tito mohli udržovat kapitalismus v chodu, tedy přesouvat "své" peníze kapitalistům - což je střední a vysoká třída. Jenže logicky, tímto způsobem se jednou i ona střední třída vyčerpá

Co je nám do rodiny kapitalisty? Nám jde hlavně o sebe, a kapitalista by měl dělat to samé. Že se o to snaží skrze kapitalismus, který mu nedává žádné záruky blahobytu a hrozí mu krach, to už je jeho problém. Ať výrobu zboží třeba dotuje ze svého, to nás jakožto spotřebitele nemusí zajímat.

Ano, tento způsob chování může vést, a nejspíš by i vedl ke kolapsu stávající společnosti, protože by prostě nikdo nebyl ochoten vyrábět pod náklady, zatímco spotřebitelé by nebyli ochotni slevit ze svých zásad "zasloužím si to nejlepší". Ale můžeme se ptát, zda je to horší než setrvávat v současném systému, který vyžaduje, abychom se chovali podle jeho pravidel nikoliv pro naše co největší blaho, ale jen a proto, aby systém mohl fungovat dál, což pro většinu z nás znamená spokojit se sice s relativně zabezpečným světem, ale s klesající kvalitou nejen výrobků, ale i životního prostředí, což nevyhnutelně vede na jedné straně k chudobě (vlastnit plný dům nefunkčních spotřebičů není přeci žádné bohatství) a na straně druhé k zániku - když už ne druhu, tak jednotlivce určitě; a největší změny se udály většinou v dobách krize - protože jak se říká "dokud to funguje, tak se v tom nikdo nešťourá" a jde o to, zda to skutečně funguje, a nebo se to už jen tváří, že to ještě funguje

Jestli chtějí lidé lásku a mír, musí se zasadit o systém, který ji umožňuje a podporuje. Do té doby musí lidé "bojovat" s tím, co je. A je sobecky nesmyslné, aby někdo obětoval svůj blahobyt či snad dokonce svůj život jen pro jiného (cizího) člověka (byť takových na světě existuje dost, ale není jich většina) nebo snad pro svého konkurenta (takových je už absolutní minimum).

Je nesmyslné prosazovat mír a lásku v systému, který je postaven na konkurenci, soupeření, válčení. Prostě to "nejde". To je jako snažit se k sobě dostat dva stejně nabité póly magnetu. Pokud se vám to vůbec podaří, bude to jen za cenu velkého výdeje energiie a stejně to nebude trvalé (udržitelné), natož aby to platilo všude.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-caso...tejte.html

Něco podobného zjednodušeně řečeno a převedeno na aktivitu: pokud budete chtít něčeho dosáhnout, stejně jako váš oponent, mírová cesta pasivity vás často v současném systému nikam nedovede. Jeden člověk, co půjde k volbám a hodí hlas, přehlasuje milion lidí, co chtějí jiné řešení, ale k volbám nešli (a teď slovo "systém" používám obecně, tedy sem spadá i demokracie). A pod slovo "volby" spadá i hlasování nohama či peněženkou.


TVP: https://www.youtube.com/channel/UC6UjKW1...3uGhIffjiA (CZ titulky - https://www.youtube.com/watch?v=yr4WOf_n...jsvLDI5KMW)
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 20.06.2018, 16:04

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)