Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#90


Je jedno, jestli tomu budeme říkat plánované zastarávání, ku**ítka, šizení materiálu, a nebo naopak vyrobení co nejkvalitnějšího produktu, ovšem s přihlédnutím ke kupní síle dané části trhu, tedy pracovat s omezením daném cenou (podobně jako školní jídelny nevaří často blafy proto, že chtějí otrávit děti nebo aby se k nim častěji vracely, ale protože mají omezený rozpočet na porci). Výsledek je tentýž - plýtvání zdroji, produkování ohromného množství odpadu, tedy v souhrnu: devastace životního prostředí. A nejde o zvířata a stromečky, protože i my v něm žijeme.

ad tiskárny: a kde je má svobodná volba si sám určit, jestli budu tisknout sice s o 10-20% horší kvalitou tisku nebo si nechám vytéct "vyčištěný" inkoust na stůl, ale budu za to tisknout 3x tak dlouho? Není. Software od výrobce mi prostě zakáže tiskárnu dál používat (někdy pomůže reset přes tovární menu - to se ale dozvíte jen na netu a ne v příručce od výrobce, někdy vůbec ne). A protože servis se nevyplatí, vyhodí se tiskárna (zdroje) a koupí se nová. A nejde o slova. Můžu 100x říct, že nenávidím kapitalismus, ale pokud pak tiskárnu vyhodím a koupím si novou, protože "nechci řešit opravu a tisknout potřebuji", v podstatě jsem tím pošlapal to, co jsem řekl, protože ho podporuji - to, že to někdy jinak nejde, by měla být jen motivace snažit se přijít na to, jak by to šlo

Je totiž jedno, že ty zdroje ničíme "jinde". Na celosvětovém trhu budou prostě chybět a tak se seberou zase jinde.. jenže ten deficit to nesníží, a tak bude zase chybět tam a proto se doveze zase odjinud. Zkrátka, kdo se nemůže bránit, tomu se zdroje seberou (ať už válkou nebo obchodem a korupcí). A dokážeme se bránit? Malá pidi zemička bez přístupu k většině zdrojů?

A je častý mýtus, že RBE, tedy ekonomika založená na zdrojích, tedy v souladu s přírodou a jejími zákony a zdroji, je nutně komunismus bez peněz. I kapitalismus může být RBE (i pokud třeba zdroje budou za nějaké kredity), kdyby se trh choval skutečně jako trh a ne jako blbé stádo. Je v sobeckém zájmu každého člověka přežít? No ale proč se tak na trhu nechováme? Proč naše činnosti vedou ke zničení našeho životního prostředí, tedy k přesnému opaku? Pořád na netu čtu jen Kapitalismus vs. RBE, jenže my potřebujeme pro začátek fúzi, tedy Kapitalismus+RBE.



Včera šel v televizi pořad o "solárních baronech"

https://www.barrandov.tv/video/129834-ja...-26-6-2018

a musím říct: Jen tak dál chlapci Pinkiesmile Až budou "ukradené" peníze konečně lidem chybět, tak se snad rozhoupou k nějaké aktivitě. Protože zatím se jako celkem chováme:

https://www.google.cz/search?q=t%C5%99i+...26&bih=770

Nejhorší je, že i kdyby jen 10% toho byla pravda, je to dost blbé..

Nevím proč, ale pokaždé, když slyším slovo "baron", tak vidím jen: http://aliens.wikia.com/wiki/Baron_of_He...f_Hell.gif Pinkiesmile

A že miliardáři peníze vrací do oběhu? Ano, to je pravda. Jenže to má jeden háček. Nám nejde o to, že peníze obíhají mezi bohatými a chudými. Nám jde o transfer zdrojů a majetku (movitého i nemovitého). Peníze nejsou důležité samy o sobě, důležité je, co si za ně můžete koupit (to jim dává hodnotu).

Protože k čemu nám bude, že se peníze vrátí k chudým, když někde ve vzdálené budoucnosti se může dost dobře stát, že zdroje budou vyčerpány, a "všechen" majetek bude v rukou jen pár % lidstva? K čemu pak bude tomu zbytku, že má na účtech nějaká imaginární čísla nebo potištěné papírky (podobně jako se někde dřív obchodovalo s kameny ležícími i na dně řeky, protože se loď, co převážela platbu, potopila a stavělo se jen na víře, že tam ten kámen je a že má nějakou cenu - http://www.mingeo.wz.cz/geostezka/geoZaj...penize.htm a https://www.scienceworld.cz/clovek/svet-...enez-1325/ )?

A hlavně, kde bude soběstačnost lidí, o které tak básní všichni ostatní (že až dojdou peníze, tak si prostě začneme zase dělat všechno sami)? Kde vezmou ještě nějaké zdroje (půdu, nezávadnou vodu, kvalitní vzduch), aby mohli opravdu být samostatní?


Co se týče oné recyklace FV:

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/786...zivotnosti

Možná, že FV panely nejsou vhodné pro velké elektrárny (kvůli klesání výkonu), ale pro jednotlivé domy vhodné jsou i po "konci životnosti", protože ať už panel vyrábí 100%, 90% nebo 65%, stále je to energie "zdarma" a "bez emisí".

Což vyvolává otázku: stačí světová produkce například na to, aby každý člověk dostal FV panel(y) a průmysl pak vyráběl ekektřinu jinak (vodní elektrárny, větrné, geotermální, přílivové)?

https://en.wikipedia.org/wiki/Growth_of_photovoltaics

Když pomineme rok 2006 a 2007, posledních 10 let prožívá FV velký boom. Přibližně dokážeme nyní výrábět ročně panely o výkonu 100.000 MWp (Wp=výkon při ideálním jasu). Tedy to vychází na 100 miliard Wattů. Čili pro každého člověka by se ročně dalo vyrobit cca. 13W. Pokud bychom vzali, že taková průměrná malá domácí elektrárna by měla 1kWp, aby pokryla základní spotřebu, naplnit celousvětovou poptávku by trvalo cca. 77 let. Když tedy vezmeme v potaz, že by nikdo doma panely neměl a všichni je chtěli, a nezvyšovala se jejich produkce. A pokud je životnost panelů cca. těch 50 let, nevidím to zrovna černě.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8...%99i%C4%8D

Paradoxně, chudé části světa jsou na tom mnohdy lépe než civilizovaní lidé. Protože zde často není přístup k elektřině, a nebo je drahá (stejně jako jiné zdroje), a různé organizace se snaží, aby třeba lidé nekáceli lesy a jejich pálením (kvůli vaření) nezvyšovali obsah CO2. Zatímco my, vrchol civilizace, platíme jako mourovatí za elektřinu či plyn, a zvlášť v létě, kdy bychom mohli vařit venku zdarma, musíme pak ještě platit další peníze za klimatizaci, která odvede z domu teplo od vaření. Připadá vám to logické či snad inteligentní? Ajsmug



Nedávno jsem se bavil s jednou paní, co má děti, o tom, jak "jde současný svět do zádele" (spíš než já mluvila ona), a protože má děti, došlo třeba i na téma mobilních telefonů:

http://www.smartmag.cz/nejlepsi-telefony-pro-deti/

Já nemám nic proti tomu, aby děti měly telefon. Když jsem já chodil na ZŠ, tak ještě nebyly moc dostupné, ale na střední škole jsem si ho někdy v polovině pořídil (byť bazarový). Hodí se na spoustu věcí, když se potřebujete třeba domluvit na odvozu, nebo zjistit co se bralo v den, kdy jste byl nemocný.

Problém je spíš jiný. Dětem se dnes pořizují mobily, a drahé mobily, třeba jako motivace za vysvědčení, což prý děti "motivuje" ne se vzdělávat kvůli sobě, ale aby "prolezly" a dostaly mobil. Takže vlastně účel školy se degradoval ze vzdělávání na nějakou soutěž, či snad trest, a dítě je odměněno prostě za to, že si daným zařízením projde. A odměna to není ledajaká - šlo až o částky dosahující 30 tisíc. A jedno z dětí prý daný smartphone prostě ztratilo.

Já netvrdím, že se to tak děje všude. Jsou to beztak zatím jen výjimky. Ale to se může snadno změnit. Ostatně, nic, ani to zlé ani to dobré, se neobjevilo ze dne na den po celém světě. Někdo s tím začal a ostatní to postupně přebírají. I obezita byl u nás před pár dekádami spíš jen problém k "pobavení" (vidíte, jak jsou ti Američani vyžraní?). No, dnes se tomu už málokdo směje, protože to je najednou velký společenský, zdravotní i finanční problém (vidíte, jak je polovina Čechů vyžraná?)..

Neřeším teď, že si toho děti neváží. To není rozhodující. Přístup není o tom, že si něco musíme zasloužit nebo se tomu klanět. Potřebujeme žít a ne se bát na něco sáhnout. Potřebujeme ale k tomu udržitelný přístup.

Tady se totiž nekupují mobily kvůli komunikaci, ale často kvůli sociálnímu konstruktu. Budujeme v dětech návyky, že kdo má drahé věci, tak je vážený a lepší než ti, co je nemají, a že tedy nezáleží moc na tom, kdo jaký je, ale kolik má peněz, a pokud si vás někdo neváží, je řešení prostě kupovat a kupovat, mít drahé věci, dávat je na oddiv.. a to se ještě bavíme o legálním získávání majetku (byť, ten kdo krade, to často nedělá proto, aby se tím chlubil).

Pokud je problém šikina, tak by bylo mnohem efektivnější, pokud máte skutečně důkazy (děti si mohou vymýšlet, ale to je dané výchovou - pokud vám dítě nikdy nelhalo, proč by mělo teď?), než to "řešit" nákupem drahých věcí - to může jít do nekonečna, a někdy ani nemusí fungovat - a levnější stěžovat si u učitelů, u vedení školy, a nejlépe ne někde v kanceláři, ale před ostatními učiteli či dokonce před rodiči nebo žáky. Pokud to nepomůže, podejte na školu stížnost ke školní inspekci, trestní oznámení, dejte záležitost do médií.. ukažte odpovědným lidem (zde učitelům), že když se problémy neřeší, přibydou jim další. Vaše povinnost není brát ohledy na reputaci školy, váženost ředitele či snad chudáky učitele, že berou malé platy, děti je buzerují a proto na děti kašlou. To je jejich problém, který by oni měli řešit (v nejhorším s tím seknout, ať si problém uvědomí a vyřeší společnost sama). A může je k řešení dostatečně nakopnout to, že jim nedáte pokoj a spolu s dalšími rodiči jim budete dělat neustále další a další problémy navíc. Nevidím důvod, proč by neschopnost zaměstanců školy vést řádně výuku mělo odnést vaše dítě šikanou od ostatních dětí a proč byste vy měli vynakládat svůj čas a energii řešit to za učitele.. http://www.sikana.org/clanky_soubory/sikana.html - od toho tu máme policii, kterou platíme ze svých daní, a neexistuje žádné "to si jen děti hrají" - pošlapat zdraví, majetek, důstojnost, atd. vašeho dítěte přeci není něco, nad čím byste měli mávnout rukou. I kdyby všechny případy policie odložila, není na škodu se spojit s ostatními rodiči, a bombardovat školu dalšími a dalšími. Uvidíme, jak dlouho to policie nebo škola vydrží. Máme stát, tak si nestěžujme, že nefunguje, ale využívejme jeho prostředky: http://www.mvcr.cz/clanek/zaloba-na-ochr...rganu.aspx Pokud by každý využíval institut žaloby vždy, kdy má na něj právo, tak ano, z toho by se náš soudní systém spolu s policií a dalšími orgány nejspíš pokakal.. ale alespoň by třeba někomu došlo, že je třeba věci řešit (jinak) http://www.policie.cz/clanek/preventivni...ikana.aspx


Jakou generaci tímto vycháváme?

https://www.i60.cz/clanek/detail/14994/j...ory-spatne

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_reg...40528.html

Jak je to v jedné TV reklamě? Děti se od nás přirozeně učí

http://www.nastarakolena.cz/domovy-pro-s...dina-1353/

Hádejte, proč já svou maminku do domova nedám? Mám dva důvody.. za prvé: byl jsem se podívat do několika domovů i LDN. Tam bych nechtěl žít ani den. A za druhé: mám maminčin důchod nacpat cizím lidem nebo státu?

Je to jen aplikace inteligentní sobeckosti do praxe Ajsmug (osobně jsem si to nazval "program Opečovávej svého důchodce"), a světe se div se, přináší užitek i ostatním. Na podobné teorii je postaven i kapitalismus, jenže tu položila postupující lidská hloupost (sobeckost zůstala, inteligence se vytratila - resp. nestihla držet krok s postupující globalizací, propojeností světa a nástupem technologií: Objem inteligence ve vesmíru je konstantní, jen lidí je stále víc Pinkiesmile ). V podstatě nejde o motivy nebo jak to nazveme, ale jaký to má výstup (důsledek, účinek).

Pracovní vytížení jako důvod: ano, rozumím tomu, protože i moje babička takto dožila v domově a LDN (bohužel vyžadovala později kvůli mozkové mrtvici celodenní péči), jelikož pracovní povinnosti nám prostě neumožňovaly být u ní 24 hodin denně (ne, že bychom se nemohli uskromnit - nic nám nebrání pracovat jen 4 hodiny denně, žít ze sociální podpory a trávit u ní všechen volný čas, a veškeré peníze, které nám zbydou, investovat do ní, ale nepovažuji toto za přístup hodný 21.století a našeho technologického pokroku).

A tomu bych se po zkušenosti chtěl rovněž vyhnout. Pokud jsou pracovní povinnosti překážkou, kterou systém klade mezi mě a mou rodinu, tak prostě seknu s prací, jakmile to bude možné (a vzhledem k věku maminky mám nejvyšší čas). Po skandálech s ošetřovatelkami/ošetřovateli nevěřím žádnému zařízení, že by se o maminku postarali lépe, než já.

Princip koliktivní viny a hranice negativního návratu (to, že se třeba teď supermarkety zavázaly, že nebudou - do pár let - už odebírat vejce z klecových chovů už nehraje roli, metál jim za to nedám, já mám už lepší zdroj vajec, za chvíli svůj, tak i kdyby supermarkety udělali cokoliv, mě neprodají).

Můžete namítnout, co já, jakožto bezdětný, mám co kecat ostatním do výchovy dětí. Jakým právem? Právem toho, který bude žít ve světě, který vaše děti budou řídit Ajsmug



Včera se přehnala nad námi solidní průtrž, až to pomalu nebraly okapy. Po 10 minutách bylo po všem, ale hurá, mám konečně zalito a naplněny všechny sudy. Při pohledu na ty přívaly vody jsem si vzpomněl na:

https://zpravy.idnes.cz/turecko-ankara-z...anicni_pmk

Ale opět, není to můj problém (zatím). Pro mě je déšť požehnání. To, že někde ničí blbě postavenou infrastrukturu a podílí se na tom i nekvalitní správa půdy, která vodu nejen že nezadrží, ale ještě se k ní přidá, si musí lidé řešit sami. Jestli jsme na vině my, tak nám nakopat, abychom se konečně probudili..

Buď mohou nadávat, jaká jsem já nesoucitná svině, a proklínat mě, nebo mě jít třeba ukamenovat, ale v tom případě nevím, jak jim to pomůže, a nebo konečně začít věci řešit tak, aby se jim zvýšil blahobyt.. a není to problém jen Ankary, vyplavených a zničených obcí jsme v poslední době měli dost.

https://domaci.eurozpravy.cz/zivot/22543...-bez-vody/

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalos...trofe.html

https://zpravy.idnes.cz/znicena-koryta-r...domaci_zem

A pak se divíte, proč nejsou peníze za lepší zdravotnictví nebo platy učitelů? Nejen solární baroni totiž odčerpávají tyto peníze. Škody sice často zaplatí pojišťovny, ty vykryjí zajišťovny, ale ty peníze tam stejně nakonec nacpali sami lidé, pokud už škody neplatí přímo obce nebo stát z daní. A co je horší: ty zdroje, které jsme takto spláchnuli, nám už nejspíš nikdo nevrátí - nehledě na to, že si představuji blahobyt jinak než být někde v evakuačním centru a nebo řešit uprostřed noci, kde mi uplávává televize, fotoalbum s fotkami mrtvého dědečka a nebo kde se mi topí zvířata..



Životospráva za socializmu (1976):

https://www.youtube.com/watch?v=Z8qaULz-vAc

Docela trefný komentář o tom, jak za socialismu byly všude fronty. Tý jo, já nevěděl, že jsme stále v socialismu Pinkiesmile Když jedeme nakupovat do rychnovského Kauflandu, tak jednou byl rekord asi 15 minut ve frontě u pokladny Pinkiesmile A pochopitelně, byla otevřena jen půlka pokladen (asi byly fronty přes délku budovy ještě moc krátké).

Ale pravda, také nechápu, jak se někomu po té době může stýskat.. nicméně, je to trefné trochu v tom, že životospráva mnohých lidí (nejen) za kapitalismu také není zrovna něco, čím bychom se měli chlubit Ajsmug


Problém lidí, kteří odmítají nové myšlenky je vlastně asi jen jeden: jakmile se totiž nová myšlenka dostane mezi lidi, nestačí jí jen odmítnout po té, co jsem si jí přečetl, abych "vyhrál". Protože se totiž může dost dobře stát, že si jí přečetl někdo další a přijal ji za svou (nebo alespoň z části - to se často stává, když se nová myšlenka přijímá inteligentně - rozcupuje se a snažíme se dokázat, že nefunguje a často se to obrátí proti nám Pinkiesmile ).

Tedy, v tuto chvíli už "nebojuje" svým postojem jen proti člověku, který myšlenku vymyslel. Už bojuje i proti "naočkovaným" lidem, co podle ní žijí. A to nemůže dělat pasivně. Protože tito "osvícení" lidé tu myšlenku šíří dál, a tam se opět setkávají se stejným přístupem - část odmítne, část přijme.

A jednou se prostě zástupy těch, co jí odmítli musí setkat se zástupy těch, co jí přijmuli. Pokud je myšlenka špatná, měl by každý být schopen ostatním lidem to vysvětlit a ti by se jí měli sami vzdát. Pokud je ale dobrá, a přesto s ní nesouhlasí, co může asi tak dělat? Kopat kolem sebe, jenže ani to nepomůže, protože se počet lidí, co s ním nebudou souhlasit, bude jen zvyšovat..

Pokud chcete zabránit nějaké myšlence, musíte se sám stát aktivistou. Pokud nesouhlasíte s TVP, není problém, pokud budete také třeba dělat přednášky.

Položte si otázku: proč mnoha lidem přijde RBE nebo TVP atraktivní? Nebo, když už to musí být, i ten komunismus? Můžete vyrukovat s tím, že kapitalismus je nutný, že se musíme okrádat a zabíjet, protože bez toho.. bychom umřeli (jako lidstvo). Na některé to jistě zabírá. Ale co ti ostatní?

Nasadíte lepší argumenty (což od vás vyžaduje studium) a nebo začnete zase jen kopat kolem sebe a plivat jedy? Ajsmug A co myslíte, když se podíváte kolem sebe, pomáhá to? Stačí se podívat na volební výsledky KSČM skoro 30 let po revoluci..

Ale já chápu, že to je těžké Pinkiesmile Drtivá většina lidí jsou staromilci (a já se za ně počítám také), takže ať už na ně budete útočit argumenty a nebo nadávkami, stejně to s nimi nehne.. dokud jim samým se to nebude nějakým způsobem zamlouvat.


Mýty a realita kolem geneticky modifikovaných potravin
https://www.youtube.com/watch?v=OiRscFC2CFA

..aneb co je a co není GMO.. jak to souvisí s kapitalismem? S ním přímo ne, ale se způsobem myšlení: co je a co není kapitalismus? A není to spíš tak, že všechno je mix všeho? A nebo B?

Nevědomost je jed (odkaz do videa viz.výše): https://youtu.be/OiRscFC2CFA?t=479 ale to není jen o greenpeace a rýži. Když někdo nic neví, a toho "někdo" jsou davy, je snadné něco nakecat, oni tomu budou věřit a podle toho se chovat. A upřímně, jsme proti tomu imunní? Když se sám podívám na to, čemu všemu jsem v životě věřil a co se následně ukázalo jako blbost..

http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy...log/57092/

Já jsem pro GMO, ale jsem třeba proti Monsantu resp. spíš hlavně jeho agresivní politice*. Můžete hádat proč.. byť argumenty v tomto zvědárském videu dávají smysl, a ani se nedivím, proč ani trochu nepadly v dokumentu, který Monsanto kritizoval (nehodily by se do krámu). A mimochodem, ono ani nelze moc dobře říkat "zlé americké Monsanto", protože ho už před pár lety koupil německý Bayer Ajsmug

*) Sám sebe se snažím přesvědčit, že v bezpeněžní ekonomice by Monsanto byla dost užitečná společnost pro lidstvo s tím svým know-how o GMO, pokud by byly tyto plodiny, i kdyby třeba jen zpočátku, potřeba

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-caso...-ryze.html

Já bych jen podotkl, že (si myslím, že) zlatá rýže je stejný "nesmysl" jako vejce obohacovaná o omega3. Nedostatek omega3 signalizuje, že v první řadě špatně jíme. Takže je jednodušší změnit jídelníček než vytvářet náplast na problém. Je zajímavé, že v bohatém světě lidé problémy s vitamínem A nemají, a to zlatou rýži nejedí. Takže, v čem je skutečně zakopaný pes nedostatku vitamínu A v Asii? Zlatá rýže je řešení symptomu, nikoliv skutečného problému (příčiny).

https://technet.idnes.cz/zlata-ryze-gene...2_veda_mla

Jde hlavně o chudé obyvatele tropických zemí, jejichž strava bývá poměrně jednotvárná. Velkou část potravy tvoří rýže. Loupaná bílá rýže (neloupaná, "hnědá" se hůře skladuje) neobsahuje látky nutné pro vytvoření vitamínu A v lidském těle.

http://www.ibot.cas.cz/botanika/2016-2_Zlata-ryze.html


ad ta vejce: http://www.vyvazenezdravi.cz/5-hlavnich-...maci-vajec (část Není vejce jako vejce)
Zrovna nedávno byl docela "hezký" skandál s klecovými chovy (i když, skandál, taková realita se ukazuje už nevím jak dlouho), a i kdybych naprosto pustil z hlavy cokoliv o humánosti, vážně byste si koupili a hlavně snědli vejce od nemocné slepice? Pokud ano, proč nemůžeme jíst maso nemocných krav? Myslíte, že virus bude mít problém nakazit vejce uvnitř slepice?

A hlavně, při všech těch odhaleních, v čem všem jsou pesticidy, máme ještě věřit čemukoliv, co je na pultech obchodů, že to je zdravotně nezávadné? Ona námitka ve stylu "to bych už nemohl jíst nic" není na místě: jíme v první řadě proto, abychom zdravě žili. Pokud nás jídlo "zabíjí", tak už můžeme rovnou spáchat sebevraždu a vyjde nás to levněji Ajsmug
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 27.06.2018, 17:59

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)