12.07.2018, 15:06
Dodatek k pěstování brambor bez pesticidů
Mimochodem, dva hezké komentáře o článku "brambory bez pesticidů nejdou":
A) Nechápem, na našej záhrade sme nikdy nepoužívali postreky a vždy sa nám urodia krásne a chutné zemiaky.
B) To bude tím, že vaše zahrada není 100ha lán
Pokud je A pravdivé (a podle svých zkušeností nemám důvod tomu nevěřit), pak B popisuje problém. Pokud brambory vyrostou na zahrádce bez pesticidů, ale na 100ha lánu je potřebujete, tak prostě zrušíme lány a budeme pěstovat brambory na zahrádkách (jen jich třeba dáme 100 pater nad sebe). A že by se tam nevešel "kombajn"? Koho zajímá takový mastodont? Ani mobily přeci nemáme s podvozkem Na malou plochu patří malí roboti.
Pokud toto dokáže vyrobit parta nadšenců doma na koleni:
https://www.youtube.com/watch?v=BqYrAWssrrY
https://www.youtube.com/watch?v=OTk0heBUth8
..pochybuji, že by obří robotické koncerny, kde pracuje tisíc chytrých hlav, nezvládly něco mnohem lepšího. A co teprve, kdyby se po internetu spojily miliony nadšenců.
Mandelinku žerou např.: bažant, koroptev, křepelka, ropuchy, z brouků třeba střevlíci - v přírodě jich bohužel rapidně ubylo :-(
To bohužel ne, nevím, jak bych udržel bažanta na bramborovém poli. Ono dnes vidět podobné ptáky je docela vzácnost, holt všechny meze zorány, remízky vykáceny, křoví vypáleno.
No ale to souvisi s hospodarenim zemedelcu - oni to podelali, oni to musi napravit.
Je správné někomu platit dotace za to, že nehospodaří s pesticidy a ty mu déšť nesplachuje do zdrojů pitné vody pro ostatní lidi, a tedy má díky zničené půdě (na které se ovšem podílel, aby konkurenčně obstál na trhu) třeba poloviční výnosy?
To je zajímavé. Není to spíš výkupné, kdy někomu platíte výpalné za to, aby vám neškodil
https://www.treking.cz/priroda/mandelink...borova.htm
a to v souvislosti s:
https://wave.rozhlas.cz/v-evrope-rychle-...hy-6943496
https://zoommagazin.iprima.cz/sos-zpevny...prima-zoom
Pokakáváme si to sami, a řešit to "jedy" je genialita hodná sebevraha..
Zajímavé odkazy a videa
Fokus Václava Moravce: Velký bratr
http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054...030530009/
https://ekonomika.idnes.cz/zamestnanci-r...omika_mato
No, asi takhle. Buď můžeme brečet, že nás roboti časem vyhodí z práce (pokud se osvědčí při nedostatku pracovníků, proč by se neosvědčili i na jejich místě?), a oslavovat tržní systém s nutností pracovat, a nebo vzít roboty jako něco, co nám práci usnadní nebo ji zastane místo nás, a ať už budeme mít tržní systém nebo ne, osvobodit se od nutnosti pracovat?
https://www.cad.cz/aktuality/77-aktualit...obots.html
A ano, i toto je "komunismus", či spíše sdílená ekonomika - roboty firma nevlastní, ale pronájímá si je (získává k nim přístup) pouze, pokud je potřebuje.
https://ekonomika.idnes.cz/zemedelstvi-4...nomika_fih
https://ekonomika.idnes.cz/japonec-ma-in...anicni_nio
https://byznys.lidovky.cz/plne-robotizov...y-trhy_pkk
(spíš bych se zeptal: a kdyby bylo třeba, dokázali byste lidskou práci nahradit stroji?)
S tímto asi Marx nepočítal Ale ono je to celkem jedno. I nedostatek pracovníků urychlí robotizaci (a nebo zpomalí ekonomiku). Jak je vidět, spotřeba (a tedy i výroba) zrychluje takovým tempem, že když už se seženou lidi do primární výroby, chybí jinde (každý nová firma či kancelář spotřebovává zdroje, od kancelářských potřeb po nátěry zdí, a to znamená nárůst logistiky v každém odvětví).
Otázka je, jestli to jen neukazuje, že "nekonečný růst" (HDP či ekonomiky) prostě není možný
a je možná dobře, že jsme narazili na strop díky nedostatku lidí než díky nedostatku nezničené planety.
https://www.novinky.cz/ekonomika/477493-...elske.html
Všiměnte si, že "hrozí" nějaké pokuty. Peníze? Muhehe.. bílá čára není zeď Proč to ti lidé dělají? Protože jsou zlí? Ne, protože se na tom dá vydělat, a dneska jde především o zisk. Podobně jako kauza Metanol. Ta navíc ukazuje, že je fuk, že 99% podnikatelů bude poctivých. Stačí, aby se našel jeden dva blbci a už to jede..
Samozřejmě, článek je primárně o něčem jiném, ale to neznamená, že se na něj nemůžeme zkusit podívat trochu jinak (jen jako zdroj informací o příčině).
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/har...echce.html
A jsme zase u toho. Kdyby se vyrábělo co lidé chtějí, tak se to nemůže stát. Né.. my musíme jet hromadně na sklad kvůli ceně.. ale zdroje na to nejsou, že? A teď tam budou ležet dokud se nevyhodí, protože je přeci nesmysl je dávat potřebným zdarma Buď je prodají pod cenou a nebo je raději zničí (nebylo by to prvně, a pokud to nedělají kapitalisté sami, stát, resp. celníci, jim v tom rádi pomohou, pokud jde o falšované zboží), aby se trh nenasytil a mohli prodat třeba v menším objemu novou generaci.
https://segmentnext.com/2018/06/21/30000...-gtx-1180/
Stále ještě můžeme doufat, že to není pravda, a neobviňovat chudáka "kapitalisma" z plýtvání. Ostatně, použilo se tam slovíčko "prý".
https://www.novinky.cz/koktejl/477522-de...matka.html
Hodně lidí pobuřuje, když má děti vychovávat třeba stát. Mají to prý dělat rodiče..
Letecké Kastrofy: Útok na Pentagon
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10158...-pentagon/
Zajímavé, jak se celým dílem táhne jeden společný jmenovatel: lidský faktor. A strach. Ruku na srdce, kdo z nás bychom zasáhli? Na druhou stranu, kdo by (ne)zasáhl teď? Protože v podstatě to je prašť jak ohoď (spíš si myslím, že většina z nás bude čekat, že se na teroristy vrhne někdo další, a v nejhorším to odnese on).
https://www.novinky.cz/cestovani/477302-...dpadu.html
Copak, ani peníze už nejsou ona pověstná motivace a dokonce už nefungují ani jako sankce? Jaké překvapení..
Jak se správně hádat a nezabít podle vědy? - Proč to řešíme? #374
https://www.youtube.com/watch?v=3XUjbrCrIs8
(ke konci videa je zajímavá diskuze k pojmu "vlastnictví" - Institut Vydržení §1089*, ale je vhodné na to poukázat i jako rozpor "mít ve vlastnictví ale zároveň nemožnost přístupu")
*) v podstatě to může zamezovat plýtvání (věc se nenechá zchátrat jen proto, že o ní její majitel už nestojí, ale není ochoten jí někomu dalšímu předat či spíše jí vyhodil) https://www.epravo.cz/top/prakticke-rady...91637.html
Prima Zoom: Náš nový domov ve vesmíru (2)
https://play.iprima.cz/novy-domov-ve-vesmiru
Položme si otázku: když může (nebo v dohledné době bude moci) armáda nějakých robotů (mravenců s IQ tykve) schopna postavit kolonii pro lidi na jiné planetě (ať už na Marsu nebo na Proximě B), proč by totéž nezvládla tady na Zemi?
ČT: Kongkong - 20 let poté
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10997...-let-pote/
Revoluce, která má jasně definované vůdce, má jeden velký problém. Když pomineme možnost, že tito vůdci budou myslet hlavně na sebe, tak vzniká riziko, že režim, kterému dané revoluce nevyhovuje, nechá daných pár lidí zatknout. Co pak udělá zbytek masy? Buď se rozprchne a nebo jen velmi omezí své snahy. Protože tyto davy byly závislé na tom, že jim někdo vždy říkal kam měly přijít, čím mávat v ruce a co řvát na politiky.
Pokud vzniká revoluce spontánně, je mnohem těžší ji zastavit. Nevíte, kde máte zasáhnout (toto je výhoda decentralizované společnosti, kterou prosazuje AnCap nebo TVP, zatímco socialismus nebo současné vládní systémy jsou centralizované). A pokud je zároveň na mnoha místech, nemáte ani dost represivních složek, aby dokázala vše zvládnout (zvlášť v době globální komunikace: kdyby režim sjednotil např. policii pro úspěšný úder v jednom městě, neobejde se to bez násilí, a jakmile se o tom dozví protestující v jiných městech, kde logicky policie bude chybět, co jim bude bránit, aby vše, co nějak souvisí s režimem, obrátili v trosky?)
Můžete namítnout, že když nemá dav vůdce, nevědí "chudáci" politici, s kým mají jednat. Ale my přeci nemáme politiky od toho, aby jednali a kecali. Mají konat, aby se lidem dařilo dobře a tedy neměli potřebu konat nějaké revoluce. Ale jak to mají udělat, když jim to lidé neřeknou?
Právě zde se ukazuje, že lidé nemohou vládnout jiným lidem. Protože buď nevědí, co lidé chtějí, nebo se zeptají jen malé části z nich (ankety, volby), a stejně to většinou neprovedou správně (špatný odhad, své zájmy, atd.). Přitom už máme něco, co dokáže celkem dobře odhadovat, co lidé chtějí a přitom se jich nemusí neustále ptát a otravovat je. Je to technologie.
Všimněte si třeba You Tube: jeho algoritmus vám celkem dobře dokáže doporučovat další videa, tedy celkem slušně ví, co chcete (v tomto případě na co se dívat), aniž by se vás neustále ptal. Prostě vás sleduje. Lidé na toto nemají čas ani prostředky. Proto není možné, aby nějaký vůdce (diktátor) zvládl bez technologie řídit třeba ekonomiku.
Jenže to nedokáže ani sám trh, což jsou zase jen lidé - navíc v tomto případě bez zpětné vazby k sobě navzájem (jedna část trhu tedy neví, co dělá druhá, a nemá ani třeba aktuální informace o spotřebě zdrojů: vy si něco objednáte, a teprve za týden zjistíte, že pro danou věc nejsou v místě, kde se těží, už zdroje, tedy máte útrum). Jak se to dnes řeší?
No, pochopitelně technologiemi (online informace). Firmy používají skladový sotware, vlády nebo supermarkety používají sledování obyvatel (např. skrze používání kreditních a zákaznických karet, kdy se ví, jaké máte preference), internetové služby ukládají historii prohlížení a vyhledávání (např. cílená reklama). No ale pokud ani trh, ani diktátoři bez technologií nic neumí (pořádně, ve velkém), znamená to, že veškerou potřebnou práci zvládají technologie. K čemu ale pak potřebujeme ony diktátory, politiky, trh?
Mimochodem, dva hezké komentáře o článku "brambory bez pesticidů nejdou":
A) Nechápem, na našej záhrade sme nikdy nepoužívali postreky a vždy sa nám urodia krásne a chutné zemiaky.
B) To bude tím, že vaše zahrada není 100ha lán
Pokud je A pravdivé (a podle svých zkušeností nemám důvod tomu nevěřit), pak B popisuje problém. Pokud brambory vyrostou na zahrádce bez pesticidů, ale na 100ha lánu je potřebujete, tak prostě zrušíme lány a budeme pěstovat brambory na zahrádkách (jen jich třeba dáme 100 pater nad sebe). A že by se tam nevešel "kombajn"? Koho zajímá takový mastodont? Ani mobily přeci nemáme s podvozkem Na malou plochu patří malí roboti.
Pokud toto dokáže vyrobit parta nadšenců doma na koleni:
https://www.youtube.com/watch?v=BqYrAWssrrY
https://www.youtube.com/watch?v=OTk0heBUth8
..pochybuji, že by obří robotické koncerny, kde pracuje tisíc chytrých hlav, nezvládly něco mnohem lepšího. A co teprve, kdyby se po internetu spojily miliony nadšenců.
Mandelinku žerou např.: bažant, koroptev, křepelka, ropuchy, z brouků třeba střevlíci - v přírodě jich bohužel rapidně ubylo :-(
To bohužel ne, nevím, jak bych udržel bažanta na bramborovém poli. Ono dnes vidět podobné ptáky je docela vzácnost, holt všechny meze zorány, remízky vykáceny, křoví vypáleno.
No ale to souvisi s hospodarenim zemedelcu - oni to podelali, oni to musi napravit.
Je správné někomu platit dotace za to, že nehospodaří s pesticidy a ty mu déšť nesplachuje do zdrojů pitné vody pro ostatní lidi, a tedy má díky zničené půdě (na které se ovšem podílel, aby konkurenčně obstál na trhu) třeba poloviční výnosy?
To je zajímavé. Není to spíš výkupné, kdy někomu platíte výpalné za to, aby vám neškodil
https://www.treking.cz/priroda/mandelink...borova.htm
a to v souvislosti s:
https://wave.rozhlas.cz/v-evrope-rychle-...hy-6943496
https://zoommagazin.iprima.cz/sos-zpevny...prima-zoom
Pokakáváme si to sami, a řešit to "jedy" je genialita hodná sebevraha..
Zajímavé odkazy a videa
Fokus Václava Moravce: Velký bratr
http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054...030530009/
https://ekonomika.idnes.cz/zamestnanci-r...omika_mato
No, asi takhle. Buď můžeme brečet, že nás roboti časem vyhodí z práce (pokud se osvědčí při nedostatku pracovníků, proč by se neosvědčili i na jejich místě?), a oslavovat tržní systém s nutností pracovat, a nebo vzít roboty jako něco, co nám práci usnadní nebo ji zastane místo nás, a ať už budeme mít tržní systém nebo ne, osvobodit se od nutnosti pracovat?
https://www.cad.cz/aktuality/77-aktualit...obots.html
A ano, i toto je "komunismus", či spíše sdílená ekonomika - roboty firma nevlastní, ale pronájímá si je (získává k nim přístup) pouze, pokud je potřebuje.
https://ekonomika.idnes.cz/zemedelstvi-4...nomika_fih
https://ekonomika.idnes.cz/japonec-ma-in...anicni_nio
https://byznys.lidovky.cz/plne-robotizov...y-trhy_pkk
(spíš bych se zeptal: a kdyby bylo třeba, dokázali byste lidskou práci nahradit stroji?)
S tímto asi Marx nepočítal Ale ono je to celkem jedno. I nedostatek pracovníků urychlí robotizaci (a nebo zpomalí ekonomiku). Jak je vidět, spotřeba (a tedy i výroba) zrychluje takovým tempem, že když už se seženou lidi do primární výroby, chybí jinde (každý nová firma či kancelář spotřebovává zdroje, od kancelářských potřeb po nátěry zdí, a to znamená nárůst logistiky v každém odvětví).
Otázka je, jestli to jen neukazuje, že "nekonečný růst" (HDP či ekonomiky) prostě není možný
a je možná dobře, že jsme narazili na strop díky nedostatku lidí než díky nedostatku nezničené planety.
https://www.novinky.cz/ekonomika/477493-...elske.html
Všiměnte si, že "hrozí" nějaké pokuty. Peníze? Muhehe.. bílá čára není zeď Proč to ti lidé dělají? Protože jsou zlí? Ne, protože se na tom dá vydělat, a dneska jde především o zisk. Podobně jako kauza Metanol. Ta navíc ukazuje, že je fuk, že 99% podnikatelů bude poctivých. Stačí, aby se našel jeden dva blbci a už to jede..
Samozřejmě, článek je primárně o něčem jiném, ale to neznamená, že se na něj nemůžeme zkusit podívat trochu jinak (jen jako zdroj informací o příčině).
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/har...echce.html
A jsme zase u toho. Kdyby se vyrábělo co lidé chtějí, tak se to nemůže stát. Né.. my musíme jet hromadně na sklad kvůli ceně.. ale zdroje na to nejsou, že? A teď tam budou ležet dokud se nevyhodí, protože je přeci nesmysl je dávat potřebným zdarma Buď je prodají pod cenou a nebo je raději zničí (nebylo by to prvně, a pokud to nedělají kapitalisté sami, stát, resp. celníci, jim v tom rádi pomohou, pokud jde o falšované zboží), aby se trh nenasytil a mohli prodat třeba v menším objemu novou generaci.
https://segmentnext.com/2018/06/21/30000...-gtx-1180/
Stále ještě můžeme doufat, že to není pravda, a neobviňovat chudáka "kapitalisma" z plýtvání. Ostatně, použilo se tam slovíčko "prý".
https://www.novinky.cz/koktejl/477522-de...matka.html
Hodně lidí pobuřuje, když má děti vychovávat třeba stát. Mají to prý dělat rodiče..
Letecké Kastrofy: Útok na Pentagon
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10158...-pentagon/
Zajímavé, jak se celým dílem táhne jeden společný jmenovatel: lidský faktor. A strach. Ruku na srdce, kdo z nás bychom zasáhli? Na druhou stranu, kdo by (ne)zasáhl teď? Protože v podstatě to je prašť jak ohoď (spíš si myslím, že většina z nás bude čekat, že se na teroristy vrhne někdo další, a v nejhorším to odnese on).
https://www.novinky.cz/cestovani/477302-...dpadu.html
Copak, ani peníze už nejsou ona pověstná motivace a dokonce už nefungují ani jako sankce? Jaké překvapení..
Jak se správně hádat a nezabít podle vědy? - Proč to řešíme? #374
https://www.youtube.com/watch?v=3XUjbrCrIs8
(ke konci videa je zajímavá diskuze k pojmu "vlastnictví" - Institut Vydržení §1089*, ale je vhodné na to poukázat i jako rozpor "mít ve vlastnictví ale zároveň nemožnost přístupu")
*) v podstatě to může zamezovat plýtvání (věc se nenechá zchátrat jen proto, že o ní její majitel už nestojí, ale není ochoten jí někomu dalšímu předat či spíše jí vyhodil) https://www.epravo.cz/top/prakticke-rady...91637.html
Prima Zoom: Náš nový domov ve vesmíru (2)
https://play.iprima.cz/novy-domov-ve-vesmiru
Položme si otázku: když může (nebo v dohledné době bude moci) armáda nějakých robotů (mravenců s IQ tykve) schopna postavit kolonii pro lidi na jiné planetě (ať už na Marsu nebo na Proximě B), proč by totéž nezvládla tady na Zemi?
ČT: Kongkong - 20 let poté
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10997...-let-pote/
Revoluce, která má jasně definované vůdce, má jeden velký problém. Když pomineme možnost, že tito vůdci budou myslet hlavně na sebe, tak vzniká riziko, že režim, kterému dané revoluce nevyhovuje, nechá daných pár lidí zatknout. Co pak udělá zbytek masy? Buď se rozprchne a nebo jen velmi omezí své snahy. Protože tyto davy byly závislé na tom, že jim někdo vždy říkal kam měly přijít, čím mávat v ruce a co řvát na politiky.
Pokud vzniká revoluce spontánně, je mnohem těžší ji zastavit. Nevíte, kde máte zasáhnout (toto je výhoda decentralizované společnosti, kterou prosazuje AnCap nebo TVP, zatímco socialismus nebo současné vládní systémy jsou centralizované). A pokud je zároveň na mnoha místech, nemáte ani dost represivních složek, aby dokázala vše zvládnout (zvlášť v době globální komunikace: kdyby režim sjednotil např. policii pro úspěšný úder v jednom městě, neobejde se to bez násilí, a jakmile se o tom dozví protestující v jiných městech, kde logicky policie bude chybět, co jim bude bránit, aby vše, co nějak souvisí s režimem, obrátili v trosky?)
Můžete namítnout, že když nemá dav vůdce, nevědí "chudáci" politici, s kým mají jednat. Ale my přeci nemáme politiky od toho, aby jednali a kecali. Mají konat, aby se lidem dařilo dobře a tedy neměli potřebu konat nějaké revoluce. Ale jak to mají udělat, když jim to lidé neřeknou?
Právě zde se ukazuje, že lidé nemohou vládnout jiným lidem. Protože buď nevědí, co lidé chtějí, nebo se zeptají jen malé části z nich (ankety, volby), a stejně to většinou neprovedou správně (špatný odhad, své zájmy, atd.). Přitom už máme něco, co dokáže celkem dobře odhadovat, co lidé chtějí a přitom se jich nemusí neustále ptát a otravovat je. Je to technologie.
Všimněte si třeba You Tube: jeho algoritmus vám celkem dobře dokáže doporučovat další videa, tedy celkem slušně ví, co chcete (v tomto případě na co se dívat), aniž by se vás neustále ptal. Prostě vás sleduje. Lidé na toto nemají čas ani prostředky. Proto není možné, aby nějaký vůdce (diktátor) zvládl bez technologie řídit třeba ekonomiku.
Jenže to nedokáže ani sám trh, což jsou zase jen lidé - navíc v tomto případě bez zpětné vazby k sobě navzájem (jedna část trhu tedy neví, co dělá druhá, a nemá ani třeba aktuální informace o spotřebě zdrojů: vy si něco objednáte, a teprve za týden zjistíte, že pro danou věc nejsou v místě, kde se těží, už zdroje, tedy máte útrum). Jak se to dnes řeší?
No, pochopitelně technologiemi (online informace). Firmy používají skladový sotware, vlády nebo supermarkety používají sledování obyvatel (např. skrze používání kreditních a zákaznických karet, kdy se ví, jaké máte preference), internetové služby ukládají historii prohlížení a vyhledávání (např. cílená reklama). No ale pokud ani trh, ani diktátoři bez technologií nic neumí (pořádně, ve velkém), znamená to, že veškerou potřebnou práci zvládají technologie. K čemu ale pak potřebujeme ony diktátory, politiky, trh?