Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
Schválně, zkuste se podívat na toto video, a přemýšlet opravdu o tom, co tam zazní. Já zkusím udělat to samé..


UPDATE: Video na You Tube bylo zablokováno (protože "trh" je víc než "svoboda" Pinkiesmile ), tak jej můžete najít zde:
https://video.info.cz/strunc/v-cesku-se-...35837.html

Člověk, který využívá výdobytky civilizace 20. a 21. století si "stěžuje", že si mladí dělají svět čím dál tím snažší, a že se tu rozmáhá jakási tendence dát každému blahobyt aniž se řeší, jestli si to zaslouží.

Ale no tak Pinkiesmile

Já ale rozumím, na co naráží. Že mnoho lidí dneska neumí pořádně udělat nic "rukama" (a tím nemyslím makat na poli ručně nebo v dolech s krumpáčem). "Řemeslo má zlaté dno" bude platit vždycky, i v době totální automatizace. Já se nepřu, že některé strojově a sériově vyráběné věci mohou být o něco horší (zvlášť, pokud se řeší poměr cena/výkon a ne kvalita/udržitelnost) než když je dělá nějaký mistr. Jenže těch mistrů nemáme na planetě dost.

Takže jestli nechat půlku planety hladovět, aby si každý svůj život zasloužil prací, protože holt těch lidí, co umí opravdu makat kvalitně je a bude málo, a nebo nakrmit všechny s tím, že holt makat nebude muset skoro nikdo, a i ta kvalita třeba nebude úplně 100% (to ale není ani dneska pro většinu z nás), já sám mám jasno, co z toho bych si zvolil.

Žádný kompromis ve stylu "průmyslová výroba a k tomu kvalitní řemeslo" neexistuje, protože už ta sama průmyslová výroba by pro lidi s podobným myšlením, kdyby žili před 100 lety, byla stejné zlo jako dneska snaha "neomarxistů" dát všem blahobyt, protože by to už nebyla "poctivá ruční práce".

Problém podle mne není usnadňování si života robotizací nebo tím, že budeme studovat místo toho, abychom makali. Problém je degradace výrobků už rovnou při jejich výrobě tím, že jejich kvalitu budeme drtit nízkou cenou, aby se daly prodat na určitém segmentu trhu (v tomto případě těm nejchudším - a ano, klidně se za ně považujte; sice nežijete ve slumu, ale na 99% nemáte doma 5 Ferrari, nejspíš ani jedno).

Já třeba nepovažuji pana Pohlreicha za blbce nebo zpátečníka. Ale jen se prostě může bát něčeho, čemu úplně nerozumí, a nebo se to snaží pochopit na základě svých nebo historických zkušeností. A ruku na srdce: kdo by se mu divil? Kdybyste uměli pilotovat 10 druhů letadel, a pak bychom vás posadili do kosmické lodi bez zaučení a manuálu, nebylo by to první, o co byste se pokusili, pilotovat tak, jak jste byli doposud zvyklí?

Poslouchejte názory lidí. Neodmítejte je rovnou, snažte se je pochopit.

aby se spíš zvětšoval prostor pro to, aby se lidé mohli postarat o sebe sami

S tím souhlasím! Ale ať je jim teda poskytnuto to, co k tomu potřebují. Zemědělská půda, voda, nerosty, suroviny (dřevo) patří planetě. Ne soukromníkům ani státům. To bylo ukradeno během historie. (nebo jim to planeta prodala? Kde mají smlouvu?). Stejně tak znalosti. Někdo je vymyslel a ostatní je dnes využívají (nebo zneužívají). Většina lidí je ani nemá. Buď k nim nemají přístup a nebo nemají čas je získat (nemluvím o vysokoškolském diplomu - spousta politiků má vysokou a kam nás dovedli?).

Až bude toto nastoleno, pak klidně ať jedeme "každý za sebe". Ať lidem do života nekecá ani šéf, ani trh, ani vůdce, ani pastor, ani strana, ani stát, ale ani reklama, móda či kultura.

Kdo má tu smůlu, že nemůže, ať je mu pomoženo

A co je smůla? Je menší inteligence smůla? Je menší výdrž (síla) smůla? Je nemocnost smůla? Je nezazobaný tatíček smůla? Problém je, že s jistou dávkou IQ se rodíme, a nedá se dost dobře zvyšovat během krátké doby. Proč by tedy ten, kdo se nenarodí s talentem (a to ještě takovým, o který zrovna trh stojí) měl být trestán tím, že bude muset pracovat delší dobu, aby si vydělal stejnou částku jako ten, kdo měl jen "štěstí"?

Vede to ke zneužívání systému

Když je tak systém nastaven, a je možné ho zneužívat, není tedy očividné, že systém je vadný?

Souhlasím, že všichni nebudou mít nikdy nárok na všechno. Jenže "všechno" - to je jen iluze. Všichni nepotřebují všechno. Mnozí lidé ani nevědí, co "všechno"* je (co takový domorodec, náčelník v pralese? Co by pro něj bylo všechno bohatství světa? Určitě ne vila na Bahamách - nic takového nikdy neviděl, ani neví, že to existuje, a k bohatému nebo dokonce šťastnému životu to očividně nepotřebuje).

*) (toho se můžeme možná celkem zbavit, když nebude společnost vyvolávat dojem, že kdo nemá lepší věci je automaticky podřadný - a důvod, proč se to dnes dělá, je myslím jasný: potřebujete prodat i naprosto nepotřebné věci, třeba šperky za desetitisíce - většina lidí stejně ani nepozná sklo od diamantu, takže by tady nešlo o omezení svobody být "krásný").

Lidé potřebují hlavně v první řadě zdravý život. A pak svobodu! Protože když osvobodíme člověka od zajišťování svých životních potřeb, zbyde mu víc času na sebe, své koníčky, či spíše seberealizaci. Pak nepotřebuje ani nutně chodit do divadla nebo létat do vesmíru (ano, mnoho lidí chtít bude, než najdou lepší smysl života, ale už jen snížením poptávky se tím pádem dostane na víc lidí). Neříkejte, že bychom třeba nedokázali všem, i těm nepracujícím, poskytnout zdarma televizi (tím myslím vysílání), internet (videa, hry, programy), atd.

Ano, pokud bychom na tom byli ještě tak blbě, že by to jinak nešlo, prosím. Ať skutečně ti, co budou společnosti prospěšní, budou mít nějaké výhody (schválně, kolik takových vám ještě zbyde - spousta lidí dá přednost relaxu: a pro mne je lepší líný zloděj, co mne neokrade, protože v nejhorším sedí celý den doma u televize, než pracující aktivní zloděj, co mne okrade, protože získal někde pocit, že zrovna nutně potřebuje ten super drahý mobil, co u někoho viděl, protože je "in"; pravda, mnoho lidí krade, aby získalo peníze na chlast a drogy, ale teď se zeptejte: co je do takového stavu přivedlo?).

Odměny tedy třeba ano, ale zase, aby to nevyvolávalo závist těch, kteří tyto výhody nemají. Protože když pak někoho úspěšného někdo okrade, zmlátí nebo dokonce zabije, aby si na něm vzal to, co mu někdo nedá, tak to teda pěkně děkuji za takovou odměnu!!*

*) A taky děkuju za to, že z mých daní, které mi "ukradnete", živíte ve vězení rok zloděje, který ukradl hodinky za 10 tisíc, což stojí stát 1/4 milionu! Tak to mu je raději dejte, boha jeho. Vyjde nás to levněji. Nebo mi dáte záruku, že až ho pustíte, nepůjde zase krást a tedy znovu sedět? Mohu služby státu, ze které si platím, někde reklamovat?

Nebo vy máte snad v dnešním světě dojem, že když někdo bere sociální dávky 5, 10 nebo klidně i těch 20 tisíc měsíčně, že se má stejně dobře jako někdo, kdo pracuje (nebo "pracuje") a bere 50, 100, 300 tisíc nebo milion měsíčně? Ano, třeba má. Protože z toho vyžije a je šťastný. Ale určitě si nemůže dovolit stejné věci.

Nepodmíněný příjem nebo 4 pracovní dny v týdnu na mě působí jako levicový experiment

..říká člověk, člen národa, který ještě do roku 1968 musel pracovat i v sobotu. Ano, Japonci jsou třeba známí workoholici, a jsou na tom lépe než my, že? Ale také za to platí daň (a to nejen v počtu "smrtí z přepracování"): https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zabav...33665.html

Co budete mít z toho, že většinu svého života strávíte spánkem, na cestách do/z práce a nebo přímo prací, že tím pomůžete blahobytu a pokroku celé společnosti? To je blábol, který byl snad živený ještě v dobách socialismu.

My, kapitalistická společnost, jsme tedy vlastně vysoce altruističtí jako mravenci: pracujeme pro blaho kolonie, umíráme pro blaho kolonie, ale sami nic neznamenáme. Já blázen! A já si myslel, že kapitalismus je největší zlo, a on je to vlastně spolu se socialismem ten největší dar lidstvu Pinkiesmile

To, že se máte dobře, by nemělo být něco úplně automatického

Kdo se nás ptal, když nás do tohoto světa porodil? A jak se definuje "mít se dobře"? Pro někoho to znamená drahý sporťák, pro druhého se alespoň jednou za dva dny trochu najíst. Takže je normální žít ve světě, kde "mít se dobře není automatické"? Takže je tedy automatické "mít se špatně"?

Já jsem takhle byl vychovanej

A jsme u toho. Tohle je největší problém. Výchova! I nacisti byli vychovávaní.. nespojuji pana P s nacisty, jen narážím na jeho pojetí "výchovy". Výchova je indoktrinace. Vštěpujete někomu, jak se má chovat. Co je správné. Který bůh je správný, která forma státu je správná, která forma vlády je správná, která forma ekonomiky je správná, která délka vlasů je správná (proti "máničkám" nebrojili jen vysocí soudruzi ve Straně), která barva pleti je správná, které pohlaví je správné (aby mohlo vládnout tomu druhému)..

V čem se to liší od náboženství, sekt či KLDR, nacismu, atd.? Protože nám někdo říká, že kapitalismus je ten hodný? Víte kolikrát je v Koránu nebo Bibli napsáno, že "Bůh je dobrý"?

Celý můj život byl o tom, že to, čeho jsem dosáhl, byl výsledek nějaké práce

Ano, jenže ta naše "nějaká práce" je každé století nižší a nižší (zatímco zisk/výstup je vyšší a vyšší). I kdyby jste pracoval stejně tvrdě jako tehdy, ale ve středověku, nikdy byste se takhle dobře neměl! Takže ano, spoustu věcí dostáváte dnes "za nic". Pracujete stejně (protože lidské tělo prostě má své limity), ale máte se čím dál tím lépe. To není o tom, jak moc člověk pracuje, ale o tom, jaký technologický pokrok má společnost, ve které žije.

Dneska je generace lidí, co měli život děsně jednoduchej

Aha, a to je hřích nenarodit se do chudoby? Je hřích narodit se až po vynálezu (objevu) elektřiny? Je hřích nebýt odveden na vojnu a vychováván k násilí vůči jiným lidem? Myslíte si, pane Pohlreich, že jste socialista nebo vyžírka, protože jste si dovolil narodit se až po druhé světové válce? Takže jste měl život mnohem jednodušší? Že jste vlastně dostal "za nic" víc svobody a jistotu přežití?

Prospělo by těm lidem, kterým je 30, si občas šáhnout na nepříjemné věci

Myslíte, že se žádný dnešní "zhýralý" člověk nesetká třeba s autonehodou, neschopností splácet (byť krátkodobě), s nutností najít si nové místo, s nepříjemným šéfem, podvodníkem (či podvodnou firmou), zlodějem (nebo horším)? Nebo tyto věci považujete za příjemné? Ano, ve srovnání třeba s tajnou policií máme "pohodičku", ale co myslíte: kolik lidí ze středověku nebo ze Somálska by třeba klidně hned vyměnilo Československo v roce 1970 za svůj tehdejší život?

Není to reálný. Já si myslím, že to takhle nemá fungovat

Představte si dobu, kdy kde když budete chudý, tak vás stát nenechá umřít hlady! Ale jste v roce 1100. Myslím si pane, že mluvíte z cesty. Tohle není reálný..

Mám pocit, že se nehorázně plejtvá

Vítejte do klubu. A to i když nebudeme mluvit o zdrojích. Kolik lidí pracuje na místech, pro která mají vlohy? A kolik pracuje tam, kde je jejich třeba, bez ohledu na jejich vlohy? Proč se koníčky mnohých tolik liší od jejich profese? Není tohle plýtvání jejich potenciálem? Aby svou energii vkládali jako stroje do práce, která je nebaví, ale kterou je trh nutí dělat pro společnost, ale zároveň aby svůj talent vkládali do věcí čistě jen pro sebe, ze kterých nemá společnost většinou naprosto nic?

Proč žijeme v době, kdy se "práce" považuje za něco až nadpozemského? Práce se dá snadno nahradit stroji. Lidský mozek a talent (zatím) stroji nehradit nedokážete. Proč tedy lidským potenciálem plýtváme na práce strojů? Proč nadáváme, že nám Ukrainci nebo Vietnamci berou práci, ale sami bereme práci strojům?

To všechno jen proto, aby si každý musel "šáhnout na práci"? Zasloužit si svůj život? Nebo v lepším případě blahobyt? Je zvláštní mluvit o tom, že nejste proti sociálnímu státu, ale přitom ho odmítat přiměřene interpolovat dle technických možností planety. Takže je vlastně správné nenechat nikoho umřít, ale zároveň je špatné nenechat lidi "umřít"*, když nebudou chtít pracovat, a to ještě lépe tvrdě pracovat, ať už to znamená cokoliv? Je vlastně správné, že lidé (dnes už spíš stroje) po 100 letech vyrábějí hromadně počítače a televize, zatímco dřív nebyly, ale je špatné jim dát víc, než kolik se dávalo tehdy (tedy jen jídlo, oblečení a byt).

*) protože i Vy si tím pádem vybíráte, co lidem dáte jen tak za nic

Což až bude efektivita výroby, byť kapitalistická, ještě vyšší, a dojde k nahrazení větší části pracujících stroji? Bude tedy správné mít kapacity vyrábět mnohem víc moderních věcí než dnes, ale bude špatné je dát komukoliv jen tak, takže je raději prostě nevyrobíme a necháme lidi "strádat"?

Protože mi opravdu není jasná jedna věc: žijeme na omezené planetě. Historie výroby ukazuje, že čím dál tím víc prací lidí přebírají stroje. Aby se lidé udrželi v ekonomice, a pracovali, musí se vytvářet nová zaměstnání a služby. Ale tyto služby tedy spotřebovávají další zdroje navíc (protože to, že jejich práci přebraly stroje neznamená, že spotřeba zdrojů v daném odvětví klesla na 0, někdy to je spíš naopak - ano, využívají se možná efektivněji, ale vyšší výroba = vyšší spotřeba, a pokud není vyšší výroba, nebylo by třeba ani zavádět stroje).

Stále jsme na omezené planetě. Jak to tedy chcete udržet do nekonečna? Stále víc automatizovat a přitom stále víc pracovat a tedy vyrábět nebo "sloužit"? Aby vůbec bylo o lidi na trhu zájem (tedy aby se zaplatili)?


Toto není nic osobního proti panu P. Protože jeho názory nejsou ojedinělé, a to bych kvůli nim pak musel "nenávidět" každého, včetně většiny svých příbuzných (takže tato cesta by asi moc dobrá nebyla). Nesnažím se bojovat s lidmi, ale s názory. A lepší než přesvědčovat šiřitele myšlenky, je vysvětlit alternativu ostatním. Pak nebudu ve svém "boji" osamocen.

Nicméně to není o nějakém počtu. Nechci bojovat s myšlenkami tím, že proti nim nasadím kvantitu odpůrců, kteří nebudou ani vědět "vo co go". Jestli je to, co zastávám správné, a dokáži to vysvětlit tak, aby to ostatní přijali sami, nemusím pak bojovat s člověkem, který šíří bludy.

Bohužel, stejnou cestou se dají prosadit i postoje, co správné nejsou Twilightoops Vždycky to skape na (ne)vzdělanosti "bojovníků" (jak poznáte, že jsem Budha a ne Hitler? Nijak. Standardně to přefiltrujete tím, co vás naučila kultura a společnost, a tedy nebudete vědět zase nic - jen co, co si myslí ostatní, že jsem).

Možná proto mé články vypadají, že nemají hlavu ani patu, že jednou útočím na toto a podruhé na toto. Mám sice své názory, ale chci šířit osvětu stylem, který, jak doufám, v lidech vzbudí pochyby a snahu si sami zjistit pravdu, než aby věřili mě..

Já sám často zítra zjistím, že co jsem se naučil včera, jsem pochopil špatně, a musím svůj názor z části upravit. Proč byste mi tedy měli věřit? Že píšu pro některé zajímavě ještě neznamená, že i pravdivě. Víte, ono dobře se četl i Korán nebo Mein Kampf Ajsmug
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 31.08.2018, 16:26

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)