Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Debata o nekonečnosti vesmíru
Včera nás Prima Zoom poctila dalším dílem ze série "10 konců světa", který se týkal invaze mimozemšťanů.

https://prima.iprima.cz/porady/ 10-koncu-sveta/invaze-mimozemstanu

Pokud jde o průběh, dal se očekávat (nicméně od civilizace na takové výši bych čekal efektivnější útok - např. bombardování planety asteroidy - je to "levnější", a to i v případě následné teraformace).

Dokument se podobal staršímu http://www.dailymotion.com/video/ xt2nx8 kde nás také napadli mimozemšťané (resp. jejich robotický předvoj), ovšem jednalo se o civilizaci jen o něco vyspělejší než my, tedy jsme měli ještě alespoň nějakou šanci (to nejjednodušší, s čím bychom asi mohli počítat, by byla invaze "primitivních" uprchlíků - https://www.youtube.com/watch?v= bC2oR4FZZnk )

Odkazy jsou záměrně "nefunkční", aby někdo mladší nemohl vykřikovat, že omylem kliknul a byl indoktrinován realitou a vytržen ze svého růžového světa Přeci jen, některé záběry nemusí být zrovna příjemné vidět Ajsmug


Nejde mi ani tak o mimozemšťany, nebo o fakt, že proti nim (nebo třeba asteroidu) nejsme v současné době nijak připraveni (ani se o to nějak zvlášť nesnažíme), takže to teď nechme stranou.


Co mne osobně trápí víc je naše až přílišná centralizace společnosti (podobně na to částečně poukazoval film Vlákna-Threads). To kvůli tomu, že útočné ufony* zatím ještě nikdo spolehlivě neprokázal, na rozdíl od slunečních erupcí Ajsmug Nejen nějaké politické vedení a řízení států, ale zastrašující je i infrastruktura, na což dokument dost často poukazoval. O tom ostatně hovořil i druhý zmíněný dokument o invazi. Tento nový tomu ale nasazuje korunu.

*) takové ty teorie jako že ufoni už dnes sestřelují naše rakety nebo občas nějaké to letadlo jsou sice hezké, ale v tom případě to je banda nýmandů, která občas havaruje s talířem do nějaké stodoly a jak se takových má pak člověk bát? Pinkiesmile

Co se dá považovat za fakta a potenciální riziko:

Naše energetická síť je centralizovaná, že by to snad lépe nedokázal ani tatíček Stalin a Lenin s kolektivizací. Elektrárny jsou navíc často poblíž velkých měst. Jejich vyřazením způsobíte i civilní ztráty. Propojenost sítí má za následek, že výpadek jedné přetíží druhou, která následně také zkolabuje, což je problém třeba u našich hranic.

https://www.securitymagazin.cz/technolog...45840.html

Přitom tím vyřadíte z provozu továrny i desítky km daleko (často stačí vyřadit i transformátory po cestě - což dokáže i silnější sluneční erupce). A kdyby nám šlo o boj s ufony, prakticky tím zruší naše výrobní kapacity.. Jo, za druhé světové války se to vyrábělo. V USA nikdo nebojoval, a SSSR si továrny přesunul na východ. Naše situace v případě útoku Ufonů by se ale spíš blížila situaci Německa v roce 1945. Na nějaký Den nezávislosti můžeme zapomenout Pinkiesmile

Naše logistika je velmi centralizovaná, všechno se vozí pomalu z jednoho uzlu (centrální sklad supermarketů - kam se nejprve sváží zboží od dodavatelů a teprve z něj se pak rozváží k odběratelům), a většina měst je závislá na externích zdrojích nebo dodávkách. To pochopitelně nejde moc řešit, když se města rozrůstala bez hlavy a paty, a neuvažovalo se o tom, že v nich za 100-200 let budou jezdit kovové krabice Pinkiesmile

A snad vůbec poprvé je ukázána i zranitelnost Internetu (když pominu různá You Tube videa, která z toho udělala armagedon už dávno), který tvoří dnes již páteř naší společnosti a civilizace vůbec. To už by podle tvůrců nemělo moc společného s původním návrhem, který jakžtakž zaručoval funkčnost i při zničení některých uzlů. Komunikace přes satelity je rovněž zranitelná, drahá, a ovlivnitelná počasím či indukcí ze Slunce (erupce).

Chybí nám velká decentralizace, kdy každé město bude mít svou vlastní energetickou síť (zdroje), lépe řečeno každý dům alespoň nějaký zdroj (například fotovoltaické panely - protože to řeší mnohé krizové scénáře, kdy po blackoutu lidstvo zdivočí a začne všechno a všechny ničit a krást). Totéž platí i o výrobě potravin (alespoň v malém lokálně jako nouzový zdroj, který ale rovněž v dobách míru snižuje náklady a spotřebu zdrojů, které by jinak padly na přepravu). Nejde o izolovanost, ale o možnost přežití i pokud by najednou dodávka "zvenčí" ustala.

Vůbec to, že existují nějaká klíčová odvětví, klíčové posty, stavby, uzly.. pokud je něco klíčového, znamená to, že když to přestane fungovat, vezme to s sebou jako domeček z karet i zbytek společnosti. A to není moc povzbudivé. Ochromit společnost, které vládne 200+80+1 lidí je mnohem snažší (zvlášť, pokud je náhodou chytnete pohromadě při zasedání), než kdybychom byli mravenci (královna je důležitá pro rozmnožování, ale kolonii neřídí).

Nepotřebujeme mimozemšťany, aby nás něco mohlo v současném nastavení ohrozit (stačí nám plně obsah naší sluneční soustavy, a to nemluvíme třeba o válce či terorismu).

Všechno dnes souvisí se vším. Když nebude internet, nebudou ani poníci Ajsmug A to nemyslím jen v tom smyslu, že se nedostanete na You Tube nebo Skype. Bez internetu nebude fungovat bankovní systém, v podstatě ani logistika včetně potravin, atd. Pochopitelně, můžeme přejít třeba na komunikaci rádiem, ne? Dřív přeci internet také nebyl.

Jenže asi tušíte, že dřív nebylo tolik lidí, takový objem přepravy, tolik různých typů zboží a služeb. To, že se dřív lidi uživili vypalováním lesů a motykami neznamená, že stejný postup můžete nasadit dnes a zachovat tím stejnou životní úroveň miliardám lidí. A jak nám historie ukazuje, takový přechod z dnešní doby blahobytu to doby třeba 30.-50. let minulého století by nebyl moc idylický.

Někdo se podívá na dokument o ufonech a prohlásí to za totální blbost. No, někdo se na něj podívá, ufony ignoruje, a přesto tam najde spoustu věcí k zamyšlení. Lidé se nestarají o věci, dokud fungují. Bohužel, až jednou třeba náhodou přestanou fungovat, bude už pozdě (Blackout v New Yorku roku 1977 byl hezký příklad, jak by proběhl přerod dnešního světa na svět o 100 let dřív, a teď si to představte ne v jednom městě, ale globálně na celé planetě - kde je nějaká pojistka, aby se to nestalo? No není..).

Všichni řeší, co by dělali, až se to stane.. Ale to se nesmí stát Pinkiesmile To by měla být naše priorita. A ten jediný, kdo skutečně může změnit Váš svět, jste jedině Vy sám.. A opravdu to platí. I kdyby vám chtěl život nalajnovat někdo mocný, pokud byste opravdu chtěli, nejspíš byste si sehnali dost lidí, a ten někdo by taky mohl skončit na dně přehrady - když bych použil příměr jak se to řeší dnes, ale to už jdu do krajností Bojíme se války, ale málokdo, včetně těch, co se bojí války, si připuštějí, jak moc by nás mohla poškodit taková mírová sluneční erupce, pokud by vyřadila elektrickou síť a/nebo internet. Vesmír je myslím mnohem větší hrozba než nějaká "naše" válka (protože ta se často dá alespoň lokalizovat).

Nejspíš každý víme, jak nepříjemné je, když něco, co normálně funguje a na co se spoléháme (přitom to už pomalu ani nevnímáme), najednou přestane fungovat (většinou v tu nejméně vhodnou dobu a je lhostejné, jaká pitomost to je). Ať už jde o sekačku, světlo, internet, počítač, čistá voda či vzduch.. Ajsmug


Zvláštní, člověk se jde podívat na film o ufonech, nakonec o nich neví nic, ale odchází s pochybami o fungování internetu Pinkiesmile A nebo začne uvažovat o tom, jestli si film přeci jen něco nepřikrášluje:

https://www.lupa.cz/clanky/srdce-interne...t-servers/

Přeci ale jen, nikdo asi nepočítal s destrukcí všech kořenových serverů najednou (a pravda, taková událost, když pomineme ufony, je docela nepravděpodobná i v případě solární erupce - zasáhne obvykle jen část planety).

https://www.cnews.cz/jak-znicit-internet/


Autoři dokumentu rovněž zapomněli na jistou drobnost, a to že i bez internetu nám stále zůstává možnost komuninace na dlouhých vlnách, na které se dá kromě hlasu (či morzeovky) v nejhorším posadit i datové vysílání. Pokud ovšem můj předpoklad, že se v armádních štábech válí vždy alespoň nějaké staré rádio, není lichý..


Ale to bylo jen takové rýpnutí a rozbor TV fikce (alespoň jsem se tentokrát vešel na 1 A4, narozdíl od mého rozboru teorie "lidstvo se po nárazu asteroidu vrátí do doby kamenné" Rainbowlaugh ). Ale chápu. Kdyby to odpovídalo realitě, asi by to nevypadalo v televizi tak efektně (a na válku s vyspělou civilizací, která by trvala 1 minutu, by se asi moc lidí nekoukalo*).

*) jak by to vypadalo, kdyby planetu Zemi napadli ufoni? No asi stejně, jako kdyby nějaká moderní armáda napadla domorodce v pralese, zvlášť pokud by jí nešlo ani o ty domorodce, ani o ten prales. Rozhodně by tam neposlala výsadkové komando, proti kterému by domorodci zřídili domobranu, ale vymazala by celý prales z mapy napalmem nebo něčím silnějším.. asi tak. A už vůbec bych nečekal, že bude ta armáda využívat pro komunikaci místní sdělovací protředky, podobně jako se Ufoni v ID4 spoléhali na naše satelity Pinkiesmile

https://www.thesun.co.uk/tech/4191449/wh...m-reading/


Film ale stále moc přesvědčivě neodpovídá na otázku, proč Země?

- pokud jde o nerosty či vodu, je velmi nepravděpodobné, že by mimozemšťané vyrabovali už celý zbytek galaxie a rovněž asteroidy v naší sluneční soustavě (pokud ano, pak už stejně není o co bojovat, vesmír je kaput, vydrancovaný a nazdar šáteček), a tedy že by investovali zdroje na válku

- teraformace cizí planety je zajímavá, ovšem nabízí se otázka, o kolik těžší je teraformace libovolné jiné planety nebo měsíce, který není obydlen, a kde tedy rovněž ušetříte zdroje na válku (jiná věc je, pokud teraformovat nepotřebujete, ale zase by bylo zvláštní, kdyby civilizace schopná tvořit robotické armády a cestovat vesmírem nebyla schopna třeba i stavby nových planet - zničit jinou civilizaci je možná levnější, ale časově? Musíte počítat, že k cizí planetě je nejprve třeba doletět a tam udělat průzkum: poslat tam podhodnocenou armádu, o kterou byste mohli přijít, by bylo docela riskantní).

Existuje jeden velmi racionální důvod pro naše zničení, zvlášť pokud by se prokázalo, že ani technologický vývoj nezaručí mírumilovnou civilizaci (my nejsme zrovna ukázkový příklad, teprve se vyvíjíme - ano, válčíme, ale v poměru k arzenálu, jaký máme dnes, umírá mnohem méně lidí než v minulosti). A to je eliminace konkurence. A pokud možno ještě v zárodku (teď pro ně nepředstavujeme hrozbu, ale oni nebudou čekat, až jim začneme sahat na jimi zabrané planety).


Na trochu optimističtější vlně se ale dá nadhodit jeden další argument: pokud by existovala v naší galaxii vyspělá civilizace, nejspíš by nebyla mladší jen o tisíc let - to by byla velká náhoda (pokud by byla, měli bychom naopak v souboji s ní nejspíš šanci). Počítejme spíš o miliony let a víc (klidně i miliarda). Taková civilizace by už dávno věděla o všech obyvatelných planetách v naší galaxii (nemusela by čekat na naše rádiové signály), pokud by je už dávno neměla všechny zabrané.

http://www.sentientdevelopments.com/2012...r.html?m=1

Jaký by v takovém případě měli ufoni důvod k ignoraci naší planety (tím spíš čekat, až se na ní vyvine něco, co se dokáže bránit)? Možná nejsme až tak výjimeční, a navzdory hollywoodským představám je dost možné, že naše planeta ostatním civilizacím nestojí ani, aby si o ní otřeli botu Pinkiesmile

Situace, že zrovna teď k nám míří nějaká civilizace, navíc agresivní, které jde o zničení lidstva (a ne třeba o obchod), která se o naší planetě dozvěděla teprve nedávno, protože sama teprve nedávno dokončila průzkum galaxie dalekohledy, je snad ještě méně pravděpodobná, než vyhrát hlavní výhru ve Sportce.. Takové ty teorie jsou řekl bych božského původu: naznačují totiž, že naše planeta, když už není středem vesmíru, je výjimečná alespoň jako zdroj pro jiné bytosti, a my jsme zrovna ti vyvolení, kteří se s nimi potkáme a utkáme v boji.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Debata o nekonečnosti vesmíru - od Martin - 24.03.2014, 11:12
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 30.03.2014, 12:08
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 31.03.2014, 12:58
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 31.03.2014, 16:35
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 31.03.2014, 17:51
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 31.03.2014, 18:40
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 01.04.2014, 12:40
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 01.04.2014, 19:28
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 02.04.2014, 17:50
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 03.04.2014, 18:25
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 05.04.2014, 15:44
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 06.04.2014, 14:59
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Zmok - 07.04.2014, 11:34
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 07.04.2014, 18:08
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 08.04.2014, 12:22
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Zmok - 08.04.2014, 14:21
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 08.04.2014, 22:28
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 10.04.2014, 22:10
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 17.04.2014, 19:19
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Zmok - 18.04.2014, 13:16
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 18.04.2014, 19:14
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 18.04.2014, 21:50
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 22.04.2014, 20:12
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 23.04.2014, 09:42
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 23.04.2014, 17:56
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 25.04.2014, 10:17
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 24.06.2014, 18:05
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Zmok - 24.06.2014, 18:24
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 24.06.2014, 18:43
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 24.06.2014, 19:29
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Fahu - 25.06.2014, 14:27
RE: Debata o nekonečnosti vesmíru - od Martin - 24.04.2018, 15:16

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 5 host(ů)