Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronies dokumenty - seznam, shrnutí, diskuze
#1
Ve své neutuchající snaze zjistit, proč existují bronies a proč zrovna bronies (přátelství, uměleckou tvorbu, charitu nebo cony/srazy mi do toho prosím netahejte, to není výsada animovaných poníků Ajsmug ) projíždím snad všechny dokumenty nebo světonázory, které se na You Tube vyskytují.

Při té příležitosti bych se rád podělil s jejich obsahem (jak to subjektivně vnímám já). Takové spojení "příjemného" s (?) užitečným. Bude jich něco málo přes 40, a budou se zde objevovat, jak to budu stíhat. Pokud máte sami některé své oblíbené dokumenty, můžete je zde s krátkým komentářem postnout (popř. nám říci váš názor na mnou zveřejňované dokumenty - ať už toto vlákno bude jen souhrn dokumentů nebo i diskuze o nich, to nechám na vás). Takže se zde možná některé dokumenty objeví dvakrát.

Upozornění:
Kromě popisů dokumentu uvádím i svůj názor na něj, jak na mne působí, a jaký pocit ve mne vyvolal. Pokud neznám doplňující informace, a tyto v dokumentu chybí, většinou se po nich nepídím, protože účelem tohoto vlákna není objektivně zhodnotit každou osobu, která se v dokumentu objeví, včetně jejich "zásluh", které vznikly až po samotném dokumentu. Stejně jako se po tom nebude pídit velká spousta jiných lidí, potencionálních diváků. Jsem jen člověk, a většinou jsem daleko od pravdy. Pokud máte informace, které hovoří v můj neprospěch, uveďte je prosím jako názor protistrany.

Nemusíme zde řešit, co to znamená brony a nebo jak jsme vůbec vznikli. O tom prvním se zde už diskutovalo hodně ( http://bronies.cz/Vlakno-Uvaha-Jaka-je-definice-Bronies, http://bronies.cz/Vlakno-Anti-brony-disk...kutecnosti ) a na to druhé nejspíš odpověď neexistuje ( http://bronies.cz/Vlakno-Preco-mate-radi-MLP ). Ale jestli se Vám do toho chce, jak je libo.

Pokud se teda toužíte dozvědět něco o ponících, fandomu, ať už jde o jeho současnost nebo vznik, či přímo o bronies, máte možnost. Některé dokumenty jsou moc obecné, a neškodné, a lze je chápat jako "dokumenty pro širokou veřejnost". Buď jsou neutrální a nebo spíše kladné, aby podali lidem obraz o komunitě bez nějakých vad na kráse, či nechávají možnost posoudit fandom jim samým. Pak jsou zde dokumenty spíše od bronies, tudíž zde převažují informace nad obecnými fakty, čili je šance se zde něco dozvědět, i pokud už v komunitě nějaký ten pátek jste. Občasná vada na kráse je, že někteří lidé jsou až moc hrrr a považují fandom za něco extra, a tomu také odpovídá forma podání. Každopádně se zde alespoň občas lze dozvědět i něco o temnější stránce. Poslední kategorie jsou takové ty "divoké" dokumenty, které občas rozesmějí, občas člověka zarazí a donutí ho přemýšlet, ale které by asi veřejnost raději vidět neměla Pinkiesmile

Občas zde padne otázka, jak někomu ukázat, kdo vlastně bronies jsou. Až se zde nashromáždí, budete si třeba moci i vybrat, co pustit svému kamarádovi či rodičům (pokud umí anglicky). Jedna věc je totiž to, že některé dokumenty vznikly pro tento účel (čili vlastně nejsou pro bronies jako takové - ti zde nic nenajdou - pokud si nechtějí honit triko svou výjimečností), ale pokud "chce" veřejnost vidět v bronies to špatné, proč by si měla sama od sebe takový dokument vůbec shánět a pouštět? Je třeba jim ho ukázat. Abych vám ukrátil čas a ušetřil hledání, zde je výpis dokumentů, které budu popisovat (kdybyste nechtěl čekat):

A Brony Explores, Fandoms International
A Brony Tale 2014
A Helping Hoof. A Brony Documentary [HD]
Almost converted at Bronycon Why grown men dress up as magical horses
Andrew Brockert, Con Chair of BronyCon _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Are Bronies Changing the Definition of Masculinity _ Idea Channel _ PBS Digital Studios
Bronies 'Friendship is Magic' (The Feed)
BRONIES - The Documentary (HQ) (EARLY LEAK!!!)
Bronies Explained
Brony Debates - Demographics and Stigma
Brony Documentary NSI Tafe
Canterlot Gardens It's Great To Be Different (Beta Cut)
Chrissy and Lauren Faust _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Fire at BronyCon _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Friendship is Magic - A documentary on all kinds of ponyfags
Hayden Swan and Lauren Faust _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Inside the 'Brony' phenomenon
James and Calum _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
John Joseco _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Megan Youmans _ The Traveling Pony Museum _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Mr. _ Mrs. Cake _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
My Little Brony Documentary
My Little Brony Fandom is Magic - A Short Documentary
My Little Obsession - A Brony Documentary
My Little Pony G1 - G4 Review _ RETOONED
Oh Crap -- I'm a Brony! (Documentary)
Perspectives Cutie Mark Con, Why is Friendship is Magic So Popular
Rants - BRONY! MY LITTLE PONY FRIENDSHIP IS MAGIC
Sethisto, Equestria Daily's Editor in Chief _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
Tabitha St. Germain Recounts Her First Brony Experience
Tale of the Brony - NomNom
The Berlin Pirate Party _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
The Carney's Honeymoon at BronyCon _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
The Slik Family _ BRONIES 2 More Unexpected Fans of My Little Pony
We Are The Bronies! _ YouTube Nation _ SPECIAL
What is a Fandom
Who are Bronies
My Local Brony - A Documentary


A spoustu z nich lze najít v kanálech jako je tento: https://www.youtube.com/user/BronyDoc

Pokud znáte nějaké další, můžete je zde zmínit.

Nuže tedy s chutí do toho a půl (procenta) je hotovo. Nečekejte ode mne nějak extra kvalty.



Seznam zde popisovaných dokumentů (v pořadí, v jakém je najdete v tomto vlákně):




Inside the 'Brony' phenomenon

Jde spíše o takové běžné seznámení veřejnosti s bronies. Nepopisuje se zde vznik fandomu ani nic takového, jen je zde ukázka Conu, a rozhovory s bronies (a Tarou), proč je podle nich seriál a fandom dobrý. Pokud jste brony, nedozvíte se tam nic nového. Tento "dokument" se dá shrnout "být bronym je fajn, protože mám možnost se scházet s kamarády, získávat kamarády, bavit se s lidmi, kteří mají podobné zájmy a nebo rádi dělají to, co dělám já". Tudíž si místo "brony" můžete dosadit "trekkie" nebo "otaku" a vyjde to nastejno. Ani od moderátorů nezaznělo nic moc uštěpačného.


Bronies The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
https://www.youtube.com/results?search_q...ittle+Pony
(je to na YT legálně nebo není?)

Tak tento dokument asi známe všichni. Přečíst si o něm můžete na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Bronies:_Th...ittle_Pony a zde má své vlastní vlákno: http://bronies.cz/Vlakno-Bronies-The-Ext...ittle-Pony

Dokument se více méně soustřeďuje hlavně okolo pár vybraných bronies, kde popisuje jejich život před a po setkání s poníky, dále tu máme Cony a animaci. Můj názor na něj už asi znáte a zatím jsem ho nezměnil. Je to sice relativně slušný dokument, pokud jde o to ukázat veřejnosti tu lepší stránku bronies, ale pokud čekáte, že se dozvíte, proč se vlastně broníci na seriál dívají, budete zklamáni. Dočkáte se jen omílaných frází "protože ten seriál je super", "protože učí morální lekce a uvědomil jsem si, že chci být lepším člověkem" (a hromadu samozřejmých věcí, jako že na Cony se lidi nechodí válet nudou, atp.). Na to, jak moc se snaží vyhýbat kontroverzním tématům, a tedy zde neukazuje jisté "věci", dovedl celkem slušně naštvat fanoušky starších generací (kteří v něm viděli oficiální podporu boje některých bronies proti všemu, co nemá na sobě razítko FIM). A nejen je: http://www.btchflcks.com/2013/09/the-bro...ganda.html Já jsem od něj prostě čekal info o obecných důvodech, a ne propagaci lásky a tolerance. Toť vše, nic víc (ani méně) v mém postoji není. Pokud ho budete chtít použít jakožto obranu a pustit ho nebrony lidem, není záruka, že to bude fungovat. Na lidi v mém okolí to fungovalo asi následovně: "Stejně nechápu, proč se na poníky díváte".


The Brony Chronicles - A Documentary on My Little Pony and Bronies (Part 1)

Další dokument, o kterém si tu již debovalo zde http://bronies.cz/Vlakno-The-Brony-Chronicles a zde http://bronies.cz/Vlakno-Titulky-pro-Brony-Chronicles
Můj názor na něj už zazněl, takže pro úsporu času ho nebudu opakovat: http://bronies.cz/Vlakno-The-Brony-Chron...#pid217996
Lze souhlasit, že to není asi nejvhodnější materiál pro vaši babičku, abyste "obhájili" svou zálibu, ale ze všech recenzovaných dokumentů byl tento zatím nejvíc objektivní. A pro lidi pídící se po informacích je tam také dost věcí, které udrží jejich pozornost. O kvalitě dokumentu z mého pohledu hovoří i fakt, že teorie, které jsem na základě jeho shlédnutí vytvořil (o vzniku fandomu), platí prakticky až dodnes (nepodařilo se je vyvrátit jinými zjištěními).
Technologicky je to také velmi podařený dokument. Pokud se brony chce dozvědět něco o historii MLP, dozví se to bez nutnosti, aby mu někdo vnucoval, že cokoliv před FIM nestálo za nic. Pokud se fanoušek starších generací chce dozvědět něco o bronies, stačí se prokousat trochou "reklamy" a dozví se jak klady, tak i zápory, takže nedostane pocit, že před ní stojí Goebbels a vnucuje mu nějakou "pravdu" (což nefunguje v tomto případě moc dobře). Myslím, že ani většina bronies nikdy neviděla ani polovinu toho, co zde zazní pohromadě. Čili pro lidi mého typu, kteří chtějí vyšťourat co nejvíc informací, je to jasná volba. Takže vlastně, pro koho ten dokument není vhodný? Kromě babiček Pinkiesmile Jediná kategorie, která mne napadá, jsou totální magoři. Každý, kdo u toho vydrží onu půlhodinku, ať už je to váš spolužák a nebo maminka, pokud má všech pět pohromadě, si musí na bronies udělat jasný a veskrze kladný názor.
Jen ohledně dělení kluků a holek podle barev: já vám nevím, ale mě růžová nikdy moc nesedla Pinkiesmile A nemám pocit, že mi to vnucovala společnost. Komu se třeba líbí černý poník? Svedete to na společnost nebo rasismus? http://kokino-home.blogspot.cz/2012/06/d...kluky.html Růžová je jen převlečená červená, a jakou barvu má nejčastěji Ferrari? Rainbowlaugh


The Brony Chronicles - A Documentary on My Little Pony and Bronies (Part 2)

Druhá část se dá už spíše použít jako obranná. Kdo tam hledá informace, nenajde je tam. Pokud chcete ale nějak podložit svou lásku k poníkům, je tato poněkud delší část docela vhodná. Ať už jde o barevnost, rozdílnost pohlaví, předsudky, a další. Jakožto příklad se zde používají jiné fandomy. Proti trochu hovoří fakt, že je to docela roztahané, ale má to svůj důvod. Není to propaganda, je to velmi jemně popsané, že to takhle prostě na světě funguje, že to je normální. Je to dobrý dokument i pro roztěkané bronies, jak jim rád říkám. Mohou se trochu zamyslet nad tím, proč je svět nemá rád a proč by je měl rád. A ani jedno z toho nesouvisí s nějakým seriálem o ponících. Mohou zde najít příklad v osobnostech, kteří bronies jsou nebo byli. Cílovou skupinou tohoto dokumentu tedy budou lidé typu "nerd" a sami bronies. Mohl by ale narazit u společenství lidí, kteří byli vychováni k toleranci, a dávno brali za "normální" věci, ke kterým se většina bronies teprve s útrapami prokousává (mnozí z nás sice považují toleranci a přátelství za fajn věc, a sledování seriálu za normální, ale převažuje v nich strach jít s tím tam, kde je někdo zná - například rodina, ale doufejme, že jejich procentuální zastoupení pomalu snad klesá). Osobně oceňuji informační hodnotu tohoto dílu, ale patřím k těm, kteří odejdou po hodině sledování s dojmem, že je to nošení dříví do lesa (byť si uvědomujeme, že svět rozhodně není ideální a nekončí u branky našeho dvorku, máme trochu averzi k proslovům jinak obdivuhodných lidí, kteří pro společnost/fandom/kamarády dělají vše možné, ale občas si stěžují, jak to někteří nedokážou ocenit - svět prostě občas tvoříme jen pro ty, co si ho zaslouží).


Ballad of the Brony A Documentary on Bronies and Friendship is Magic

Odkaz zde na fóru, byť toho k němu moc nepadlo: http://bronies.cz/Vlakno-Ballad-of-the-Brony
Dokument začíná zběžným seznámením s předchozími generacemi a dále popisuje seriál FIM. Dokument je pojatý spíš trochu zábavnější formou z pohledu bronyho, takže lze čekat jistou formu subjektivity, ale tomu se málokdo ubráníme. Jsou zde zmíněny i názory protistrany, ale většinou jsou potřeny stylem, že tak skvělý seriál jako FIM je prostě přitahuje blbce, kteří do něj musí hlodat. Z hlediska zábavy je zde docela hezká část o zrodu bronies na webech jako 4chan, ale z toho, co si pamatuji (přiznám se bez mučení, že jsem ho už viděl celkem dávno), zde byli bronies vyzdvihováni jako bojovníci za svobodu. Což některým lidem (jako jsem já), kteří si prošli dobou, kdy někteří bronies hlásali "výjmečnost FIM a válku všemu před ním", a hledají informace kde to se vzalo, leze docela na nervy. Dokument není zrovna vyvážený, a v některých lidech může vyvolávat nálady typu "to jsem čekal, že jsou bronies nafoukaní". Každopádně s větším odstupem je to celkem zajímavá přehlídka toho, co ovlivnilo FIM (a obráceně), jakou jsou meme, uvidíme přehlídku tvorby, a ukázky jak veřejnost reagovala na bronies. Pokud se to dá shrnout: neukazoval bych to někomu, kdo hledá něco, čeho by se proti bronies mohl chytit. Je to výborné shrnutí, co dneska FIM a bronies jsou, takže ať už chcete jen obecné informace nebo hledáte střípky a zajímavosti, nemůže vás to zklamat. Musíte ale důkladně zvážit, komu to chcete pustit (a věková kategorie 12-25 by myslím byla nejvhodnější). A jistou zaujatost tím, že autor brání FIM proti zbytku světa jako zázrak, je nutné přejít tím, že i brony jsou jen lidé a každý svou "lásku" vidí v lepším světle než ostatní. A bezva hudba v závěrečných titulcích Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Bronies dokumenty - seznam, shrnutí, diskuze - od Martin - 06.01.2015, 15:43

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)