Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Svým způsobem netradiční Disneyovky
#1
Pozor! Článek obsahuje citace z filmů. Ty jsou sice hodnoceny jako Vhodné pro všechny věkové kategorie (s dozorem), ale jsou na hraně slušnosti.


Tradiční disneyovský animovaný film má většinou nějakou tu milostnou zápletku, ideálně s princeznou, spoustu zvířátek, ale také bývá občas okořeněný plozením potomků nebo tragickou smrtí (Lady a Tramp, Bambi, Liška a pes, Lví král, Bambi, Medvědí bratři - sakra, tohle mě dostalo). O smrti záporných postav ani nemluvě (Malá mořská víla, Princezna a žabák - go to hell!).

Mezi klasickými filmy (které vás potěší jako například Fantazie 2000, "cizí" Příběh o Zoufálkovi, Anastázie nebo Alfa a Omega, ale jinak se jen zařadí do řady) se občas vyskytne něco, co vás dokáže překvapit podobně jako například V tom domě straší ("ty vole!", čípek, "povolám Judit!"). Ať už de o extra dětinskou roztomilost ve formě Bambiho II, téměř realistickou animaci ve filmu Dinosaurus a Máma mezi Marťany, na hlavu postavené filmy jako je U nás na farmě ("jsem kráva, a nečumte!", "co kdybychom si pomohli vzájemně?"), Strašpytlík (Mrně "jsem svině") či Herkules (Hádes na hrad) a nebo prostě jen velice atypické, ale zajímavé filmy (v tomto případě navíc ještě prokládané CGI animací) jako je Planeta pokladů ("blbej drát") či Lilo a Stitch ("Je to pes, myslím. Ale dneska ráno byl mrtvý", "tak mě prodej, a kup si králíka!").

Nepočítám samozřejmě Pixarovky, kde co kus, to pomalu klenot, ať už jde o Příběh hraček II (minulost Jessie mě vždycky dojme), Rebelka, Úžasňákovi, Auta či Hledá se Nemo (napoprvé vás to donutí si sednout). Ale kdo umí, ten umí (stejně jako se vydařily filmy Já, padouch; Monstra vs. Vetřelci - kdo mi zmrazí hlavu?; Zataženo, občas trakaře 1+2; Megamysl; Planeta 51; Croodsovi nebo dokonce Divoké vlny), a ty filmy/seriály, o kterých jsem tu už psal.

Občas ale i sám Disney vypustí do světa něco, co třeba ani neoplývá tou nejlepší animací, ale je to tak "divný" film, že vám nedává "spát" ani po letech. Dneska je samozřejmě běžné, že se ve filmech mluví dost často vulgárně (Příšerky s.r.o. "říká se kretén a ne krytén") a umírá se tam jak na běžícím páse - nu, i s tím někdo musel začít.


Já jsem vybral následující tři:

101 dalmatinů

Film je točený podle stejnojmenné knihy. Sice už v této době fungovala technologie Xeroxu, ale stále jde ještě o klasickou animaci, takže nakreslit všechny ty flekaté psíky muselo dát sakra zabrat (podle bonusů z DVD jich tam je dohromady asi 7 milionů - 32 na každé štěně)! Film je navíc proti běžným disneyovkám (i v té době) takový sterilní. Animace vypadá spíš jako, kdyby vyjela z tiskárny denního tisku. Plynulost chůze je pastva pro oči.



Je to příběh Anity a Rogera, jejich hospodyně a dvou dalmatinů, kteří žijí v jednom relativně "malém" městském domě v Londýně. Na začátku filmu uvidíme v praxi psího dohazovače. Protože Pongo, jeden z dalmatinů, je prostě samec jak se patří, čeká jeho vyvolená Perdita nadílku. Už narození štěnat je poněkud atypické. Když se Perdita dozví, že jí je odeberou, prohlásí, že by byla raději, kdyby se nikdy nenarodila. A když k tomu dojde, jedno z nich se narodí mrtvé. [spoiler: Ale nakonec ho Roger oživí.]



V tom ale nastupuje na scénu hlavní záporačka filmu. Cruela deVil (v češtině DeMon). Ta do disneyovských filmů "zapadá" teda ohromně. Sice už Sněhurka měla Zlou královnu, ale Cruela pravidelně dominuje žebříčkům světových záporáků. Kožich z ohrožených druhů, u huby žváro, jezdí jako prase, mluva jako dlaždič, a když vidí srst dalmatinů, napadne ji jediná věc: stáhnout a ušít oblečení. Však nám také ve filmu osvětlí všemožné způsoby, jak se o pejsky "postarat". Její dva pomocníci jsou sice úsměvná vložka, ale nejsou o nic méně milí.



Dalmatini jsou tedy uneseni, a vyjde najevo, že to Cruela rozjela ve velkém (doufám, jste opravdu nečekali, že by dva psi měli spolu 99 štěňat, že?). Na svou dobu ohromné jsou modely automobilů (CGI bledne závistí). Mno, a závěr filmu jen potvrzuje "novost" snímku, takže ve svém posledním proslovu po pořádné bouračce vyprská Cruela tolik vulgarismů, kolik do té doby ještě asi nezaznělo ve všech Disneyovskách dohromady. Ale z toho vy zase prostě vyprsknete smíchy: "Vy idioti, vy hlupáci, vy kreténi!" Nedá se ovšem říct, že by ona nebo její poskoci s nimi i během filmu nějak šetřili (takže to je samý "parchant"). Je to takový protiklad k vychované Rogerově rodině, kde se maximálně jejich hospodyně zmůže na "čapí nohu".



Pokud jste viděli film Lady a Tramp, hledejte reference. Není to jeden z těch nejvíc divných filmů, ale když přihlédneme k době, kdy vznikl.. tj. rok 1961.. Dobro zde sice zvítězí, ale zlo zůstane nepotrestáno!



Na motivy filmu existuje i pokračování Flíčkovo Londýnské dobrodružství, které ale není tak dobré, a seriál (a s atypickým stylem animace), který je spíš drsnější komedie (parodie) ve stylu Timona a Pumby. A také je už i hraný remake.




Atlantida: Ztracená říše
Téměř veledílo, na kterém mám rád snad všechno. Vizuální styl je hrubý, neotřelý, připomíná spíš snímky ze Země vycházejícího slunce. Hlasy jsou perfektní, většina postav má několik vrstev (nevíte, kdo je vlastně kdo, a kdo s kým na koho). Už jen téma - Atlantida. Ve filmu je tato civilizace zobrazena tak, jak si ji mnozí z nás představujeme: lidé našeho typu ve starověkém světě. Možná je to varování. Platón tento příběh nejspíš napsal jako morální poučení pro svůj svět. Ale platí vlastně až doteď.



O čem to je? Pche.. nepovím. Cokoliv bych vám řekl, tak bych vám zkazil radost z objevování děje. Jediné, co vám řeknu bude to, že tohle není disneyovka ani náhodou. Viděli jste film Zámek v oblacích? Už přihořívá, ale ještě to není úplně ono. Znáte film Komando? Tak si to tam přilejte. Ale mixněte si to s Cestou do středu Země.



Sice zde nenajdete nějak moc popkulturních referencí, ale film je nepotřebuje. Dělá si své vlastní. Co záběr, to nějaký zajímavý xicht nebo póza postavy. A aby se divák ani na chvíli nenudil, putujeme s posádkou, ve které najdeme namakaného ramba, blázna do hlíny, doktora posedlého řezáním holeních kostí, kuchaře vařícího blafy, dynamit mana (vytáhnutého z věžení), staré baby operátorky, drzou mladou mechaničku ("ví toho o motorech víc než Ford a celá jeho rodina") a nebo vychrtlého vědce. Každý z nich během filmu vypustí nespočet keců nebo hlášek.



Většinu z nich má na svědomí Packardová (nebo kuchař), ale ani ostatní postavy se nenachávají zastínit ("K večeři jsou fazole. Následuje kulturní program.. kdo tohle napsal?", "kartograf, lingvista, instalatér a přesto stále svobodný", "zatracený světlušky mi pokousaly zadek. Někdo mi ten jed musí vysát! Nehlaste se všichni!", "Tak, kdo tady není mrtvej, hlaste se?", "Kdo pozměnil nápis na dveřích knihovny, ha ha, moc nás nepobavil", "Naše přežití těď závisí na vás.." -> "Pomáhej nám pánbůh", "Právě jsi vyhrál hlavní cenu! Jsi větší osina v zadku, než jsem si dokázal představit!", "tak kdo chce přidat?" -> Ne, díky! -> "ha há, nic se neděje, tohle jídlo se nezkazí").

Těžko si vybrat alespoň jednu hlášku, ale má asi nej bude tato:

".. a co je tohle?"
"To je salát"
"Salát? Salát!?"
"To je totiž zelenina, kuchto - jedna ze čtyř složek správné výživy!"
"Mám všechny 4 správné výživy: fazole, whisky, bůček a špek!"

A pokud film zrovna nehýří slovním vtipem, tak nasazuje vizuální. Protože v týmu je i na hlavu padlý "prasák", padne i nějaká ta facka. No, zkrátka, tohle je Disneyovka jako řemen. Klidně by to mohl být hraný film, a nepoznali byste to. No řekněte, v kolika pohádkách jste viděli atomový výbuch? A stále je to podle všeho pro děti!



Další věc: mrtvol je tu tolik, že se autoři ani neobtěžovali je zakrývat. Ještě než film pořádně začne, uvidíme drastickou smrt mnoha obyvatel Atlantidy při jejím potopení. Než se člověk stihne trochu rozkoukat, už jsme na výpravě v ponorce. Za malý moment se však poroučí k čertu a většina posádky s ní. A aby toho nebylo málo, na konci filmu se rozpoutá pořádné peklo, které si nezadá se záběry leteckých bitev první světové války. A i to peklo myslím doslova. Krev jako tabu? Na to se tady nehraje. Je až neuvěřitelné, že tohle nepřišlo z Japonska.



Film ale umí pobavit i jinak. Kromě výborných CGI modelů má dost zajímavý příběh, který neustále graduje, a i když je to kvůli délce poněkud natlačené do sebe, když to vidíte poprvé, tak neustále čumíte jak tele na nový vrata. Autoři vás bombardují neustále novými podněty, a když už si myslíte, že jste viděli všechno, zvednou laťku a všechno začne znovu. Podobnou gradaci měl závěr S4 u FIM nebo řekněme i EqG2, ale vynásobte si to.. šesti! Potěší i takový detail, že se zde mluví občas i atlanštinou (stylově s českými titulky).



Vzniklo i pokračování. Možná nebylo tak úplně špatné, ale víceméně to alespoň z mého pohledu bylo dost zklamání.

Není král jako král


Walt Disney dost často točí filmy s jedním či více poselstvím, a prokládá je vtipnými scénami, aby se u snímku pokud možno bavili všichni členové rodiny, a ještě si z toho něco odnesli. Ale aby natočil vysloveně komedii, ve které se krčí mrška poselství a jen občas drze vystrčí růžky? To není tak časté. Však také tento film přišel na svět ve velkých bolestech. Jeho vývoj se táhl jak týden před výplatou, a když si ho převzal do parády nový režisér, rozhodl se všechny natočené materiály "vyhodit" a začít na filmu dělat úplně od začátku (jakou asi musel mít producent radost? Představte si pana produkčního z filmu Trhák: "nýmandi, neumětelové.. blbina na kvadrát, debilní paskvil, výplod šílence").



Příběh? Je to o rozmazleném králi Kuzkovi, který vládne v Jižní (střední?) Americe, a jeho královská rádkyně Izma ("živý důkaz, že dinosauři ještě nevyhynuli") ho promění v lamu (s pomocí nebo spíš navzdory svému stupidnímu pomocníkovi - "současný model se jmenuje Kronk", "nekonfekční postava, vosí pas a nohy dva metry dlouhý"), aby se tím zmocnila říše ("mrtvější už nebude"). No, a jemu pomáhá Pača, kterému král chce zbořit jeho vesnici, a postavit si tam bazén. Že jsem vám vykecal děj? Nebojte, film to udělá hned na začátku za mě. Jo, to jsem vám neřekl - film totiž začíná skoro od konce. A nic tu není tajemství. I Izminu tajnou laboratoř znají všichni ("kruci, proč tuhle páku vůbec máme!").



Král Kuzko se zde spíš jen snaží být vtipný, ale sám o sobě je trapný. Takže k němu přidali autoři Paču ("dámy první"). Ti dva už mají jistý potenciál. Jenže to bylo asi málo, a tak tvůrci přidali Pačovu manželku v pokročilém stupni těhotěnství (Izma: "jsem prateta nevlastní ženy jeho bratrance.. ale z druhého kolena") a dvě jejich děti ("mě se zdálo, že táta líbal lamu").



Asi nejlepší jejich společná scéna, je novomanželská večeře ("nízký krevní cukr") s horkou křupavou sviňkou (tedy, mám na mysli Kuzka a Paču Pinkiesmile ne opravdu, nemáte vidiny). Takhle scéna je boží už v tom, že je na place i Kronk s Izmou, a interagují nevědomky mezi sebou, a jediný, kdo si toho všiml, je Pača. Kronk u toho vaří ("chceš minutku, frájo? Tak si jí udělej"). Autoři do asi 5 minut dlouhé scény nacpali asi tak 30 hlášek (včetně totálně ujetě pojmenovaných jídel typu "bejk s ploutvema", což je asi "hovězí ve tvaru pstruha") a stejnou porci sehraných gagů. To jen jako příklad. Celý film trvá přes hodinu ("je ta baba horší než dýmějový mor?").



To zřejmě autorům bylo málo, takže jako druhá komediální dvojice je již zmíněná Izma s Kronkem ("moučník bychom mohli stihnout", "jsem unavená, Kronku, zaparkuj!"). A člověk neví, kdo z nich zrovna vede ("vždyť o tom nikdo neví, jenom my tři. A brzy už jen my dva!" "A jeden z těch dvou jsem já?"). No, protože 7 vtipných postav nestačí, je nutno přidat ještě zvířátka ("to je naposledy, co jsem si nechala poradit o veverky!"), a kromě nich ještě asi 20 vedlejších postav ("máme líbanky" "žasnu, že s tím lezete na veřejnost"). A Kronk má ještě imaginárního hodného anděla a zlého čertíka Ajsmug Jestli je ve filmu minuta hluchého místa, tak to je maximální limit.



Pamatujete na Pinkie Pie, jak kreslila čáru za výpravou? Nebo na tu malou kočičku, co vždycky vybafne na Daring Doo? To všechno najdeme i tady, a je toho mnohem, mnohem víc. Autoři si nenechají ujít jedinou možnost, a tak scéna za scénou je nějaká reference (Tarzan), vtip (ten okamžik, kdy zhebne kytka, a Izma usoudí, že ušetří na poštovném), vtipná blbost ("Izmo!?" "Co??!.. Doufám, že máš důvod!"), nebo hláška. Ten film by vůbec žádný příběh mít nemusel, a přesto by byl perfektní. Vlastně tam ten příběh občas trochu zdržuje. Ale naštěstí ho autoři rychle odbydou a vrátí se ke srandě ("proměnil jsem se v krávu. Můžu domů?" "Jsi omluvený. Ještě někdo?").



Je to taková správná švanda, u které ale nemáte pocit, že z vás někdo dělá vola (jako třeba u filmu Oggy a švábi). Film sám je celou dobu blbost ("ten sedlák! v restauraci.. nezaplatil"), porušuje všemožné fyzikální zákony, a ještě nás na to upozorňuje Rainbowlaugh ("jak to, Kronku?" "Nemám tušení, je to proti vší logice").

[video=youtube]https://www.youtube.com/results?search_query=emperor%27s+new+groove

Existuje i pokračování. To je sice také praštěné, ale už to zkrátka není ono. A je i seriál.




U všech výše uvedených preferuji český dabing nad anglickým (byť si pouštím pro srovnání vždy obojí), protože se skutečně povedl a prostě tam sedí.


Máte i vy (v tomto ohledu) nějaké své oblíbence? Nemusí jít třeba ani o Disneyovky, ideálně ale když to bude animované. Něco, co nejen překonalo vaše očekávání, ale spíš v úplně jiném směru, než by "bylo zdrávo"?
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Svým způsobem netradiční Disneyovky - od Martin - 26.01.2015, 11:08

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)