Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky
#9
Další rozhovor je tady. A koho, že jsem si to teďka pozval. No přece všem známého Froldu.

Moc díky, že sis udělal čas na tento rozhovor a na úvod bych se tě chtěl zeptat, tak jako každého, jak si přišel ke své přezdívce?
Moje přezdívka je takové trochu rodinné dědictví. Jmenuji se Frolík a to už samo svádí k tomu, že nám ostatní říkají Froldové. Měl ji můj děda, můj otec podle ní dokonce pojmenoval drogérii, kde kdysi pracoval ("U Froldy") a já ji používám nejen na internetu, ale i v osobním životě. Občas přijdou drobné variace, třeba MFrolda, MikeFrolda, podle toho jak je potřeba, když je ta obyčejná zabraná  Pinkiesmile . 
Jak ses vůbec dostal k My Little Pony a k Bronies komunitě? A jak si předtím na seriál a komunitu pohlížel?
K seriálu jsem se dostal přes jednoho mého dobrého známého. Udělal na to parodii pro svůj okruh kamarádů (třeba ji někdy zveřejním Rainbowlaugh) a já to asi po deseti vteřinách vypnul, protože na poníky jsem koukat nechtěl. Pak jsem si řekl, že tomu dám zkoušku, obzvlášť, když se mi svěřil, že poníky považuje za velmi dobrý seriál, který má vtip a nápad. Podíval jsem se, ohodnotil kladně a začalo to ve mně hlodat. Udělal to totiž na anglickou verzi (v té době ani dabing nebyl - prosinec 2011 - leden 2012) a tak tam občas prosvítaly útržky z dabingu. Řekl jsem si, jak by to vypadalo v originálu. Podíval se a řekl si, jak by to vypadalo v dalších dílech a už jsem jel. Po Canterlot Wedding jsem se od něj dozvěděl, že existují nějací bronies (dříve jsem se s komunitou nesetkal a to ani na internetu) a tak jsem si dal do googlu - bronies.cz. Našel jsem forum, objevil literaturu a roleplay a započalo seznamování. Pak jsem se podíval na Druhý Velký pražský sraz a tam se seznámil s nejlepšími lidmi, které znám (s čestnými výjimkami ovšem).
Já si myslím, že zveřejnit bys to určitě mohl. Jestli ta parodie od tvého kámoše je alespoň stejně dobrá jako od Smusy, kterou zná určitě každý, tak se bude líbit i ostatním. Co tě na seriálů tak zaujalo, že si ho začal sledovat? A změnil si nějak potom svůj pohled na okolní svět?
Troufnu si říct, že lepší a třeba se na to někdy na FF nebo PGF nebo jinde najde i čas. Zpočátku jsem ho sledoval formou relaxace, prostě to bylo něco normálního, co nebylo nijak extra úchylné, krvavé, šílené a mělo to i své poučení a nápad. Později mě hodně zaujala komunita a ta mi hodně změnila pohled na svět. Za tři roky jsem prošel tak ukrutnými změnami, že bych tomu sám nikdy před tím nevěřil  Pinkiesmile .
Jak reagovali tví příbuzní a kamarádi, když se dozvěděli, že sleduješ zrovna tento typ seriálů?
Nejprve to brali jako žert, později, když zjistili, že to je vážné a jezdím na srazy, tak se ptali, jestli jsem normální. Nakonec se s tím smířili a dnes už si jen občas udělají srandu. Jsou rádi, že někde nechodím někam blbnout a také, že se neválím doma. Jen je trochu mrzí, že s bronies začínám utrácet trochu moc peněz (cestovné do zahraničí a tak). Za hračky a suvenýry už skoro vůbec neutrácím, tak to není tak zlé  Pinkiesmile  . Dřív to bylo horší.
U mě to bylo podobné. Také si ze mě chvilku dělali srandu, ale pak je to přestalo bavit a prostě to přijali. Měl bys nějakou radu pro ty, kteří se stidí říct, ať už svým rodičům a nebo kamarádům, že sledují seriál s poníky.
Znejte své rodiče a poznejte, co si můžete dovolit. Každý rodič na to bude reagovat jinak, ale pokud k tomu přistoupíte rozumně a ne jako splašené hejno špačků, neměl by to být problém se svěřit
Jsme ve výtvarné sekci a tak se tě musím zeptat. Jak si se vlastně ke kreslení dostal a jak dlouho už se tomu věnuješ?
Takhle, kreslil jsem si samozřejmě už dřív, od školky až do střední školy, většinou válečné, rád jsem kreslil techniku, občas jsem zkoušel osoby, ale ty mi moc nešly. Měl jsem prostě v hlavě geniální obrázky, ale nedokázal jsem je převést na papír. Aktivně jsem se tomu začal věnovat až u bronies, kdy jsem si i pořídil tablet a začal jsem digitální tvorbu. Za ty tři roky co kreslím jsem udělal obrovský pokrok, ale stále to není dost. Nicméně to ještě přijde  Pinkiesmile  .
Takže říkáš, že ti komunita dopomohla k tomu, že si v sobě objevil talent, o kterém si ani nevěděl, že ho máš. Tím, že si zmínil tu digitální tvorbu. Chtěl bych se zeptat na to, jestli máš raději tu klasickou a nebo právě tu digitální?
Komunita pomůže k tomu, abys pravidelněji cvičil (místo jednou za půl roku třeba jednou za měsíc a častěji). A samozřejmě ti dává nějakou zpětnou vazbu. Já třeba moc rád streamuju  Pinkiesmile . Myslím si, že oba styly mají něco do sebe. Já se držím té digitální, protože má větší prostor na opravu chyb a mám ji lépe natrénovanou, jsou ale třeba umělci, u kterých valím oči, co dokážou s papírem a vodovkami.
Ohledně těch streamu. Musím říct, že se mi moc líbí. Rád sledují ostatní jak kreslí. To mi dopomáhá k tomu, abych zlepšoval i tu svojí tvorbu. I když k tomu, co dokážeš nakreslit ty, mám ještě hodně daleko Pinkiesmile . Kde vlastně bereš inspiraci pro své obrázky?
Ještě jedna poznámka, občas Baterka zapomene přepnout nálepku a už se mi stalo, že mi někdo říkal, jak se mu líbila tahle a tahle postava a přitom jsem ji nekreslil Rainbowlaugh . Moje tvorba jsou spíš takové hladké linkové věci.

Inspirace. Občas mě něco napadne, tak si ty nápady schovávám do zásoby a někdy se mi něco zdá, občas si prohlédnu nějakou galerii a mám tak nějak svůj směr, kterým chci mířit. A s mou rychlostí se ty nápady spíše kupí než ubývají Rainbowlaugh .
Máš nějaký cíl, kde to chceš se svojí tvorbou dotáhnout?
Hodně hodně daleko Rainbowlaugh . V Sotheby se asi prodávat nebudu, ale nějakou větší popularitu na internetu, mít vlastní komiks a dělat třeba vtipy a další, to by bylo něco Pinkiesmile . Možná by se dalo něco získat třeba přes commissions a další takovéhle věci, ale to až za hodně dlouho, zatím nemám úroveň na to něco takového dělat Pinkiesmile . A ještě nějakou dobu (v řádech let) mít nebudu.
To je snem asi každého umělce. Ale co ty víš, možná se ti to jednou splní. Jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Máš nějakého oblíbeného autora?
Rozhodně mám. Mimo CZ/SK to je třeba freedomthai, sice dělá NSFW tvorbu, ale jeho styl a hlavně to jeho pozadí, to je něco dokonalého. Tu a tam mám nějaké oblíbené obrázky.

Z CZ/SK to jsou Cally, Azu, Cwossie, Wylla, Oggy, občas Fahu (pokud nerepaintuje cosplayery a dělá vlastní), tu a tam Baterka a další. Docela se mi líbí Kája a určitě se budu chytat za hlavu až se mi někdo připomene a já ho nezmínil Rainbowlaugh 
Čím tě zrovna tito výtvarníci zaujali? Co se ti na jejich tvorbě líbí víc, než na tvorbě jiných?
S některými se znám osobně, takže v tom vidím i něco skrytého a řeknu ti, nic se nevyrovná tomu pocitu, když čekáš na určitý obrázek a pak ho máš v ruce a cítíš z něj ty hodiny práce. U některých mě to zaujalo stylem, někde barvami, někdy jak to nakreslili. A někdy co na tom obrázku je.
Jak vůbec pohlížíš na tvorbu českých a slovenských Bronies? Myslíš si, že se můžou v pohodě srovnávat se zahraniční tvorbou?
Tak, ne každý samozřejmě, když někdo kreslí nějaké poníky s pořád stejnými ksichty a pořád stejnými motivy tak ho nezachrání ani to, že má stovku děcek, co za ním/ní pořád lezou a chtějí svá OC. Na druhou stranu znám pár lidí a některé jsem i jmenoval, kteří jsou schopni obstát a často dokonce i překonat konkurenci ze zahraničí.
Kdyby si měl ze svých všech obrázků vybrat jeden, který se ti povedl a jeden, který se ti nepovedl, tak které obrázky by to byly a proč?
Povedl tenhle - http://i.imgur.com/FIYkowS.png. Je to vlastní tvorba a vypadá to cute Rainbowlaugh .
Nepovedl tenhle - http://fc03.deviantart.net/fs71/i/2013/1...6asod6.png . Vypadá to fakt hrozně.
Ovlivnil nějak začátek 5. sezóny tvojí tvorbu? A jaký máš zatím na ni názor?
Neovlivnil, obecně mám více osobní přístup, ale některé motivy a nápady ty sezony vždycky přinesou. Mám na ni vesměs pozitivní názor, jen po ní ještě víc nesnáším tu duhovou bláznivku.
Co se ti na kreslení líbí nejvíc?
Výsledek Rainbowlaugh .
Doufám, že to nebude Rwakkovy vadit, že mu touto otázkou fušují do jeho rozhovoru Pinkiesmile . Píšeš také povídky, ale již delší dobu si nic nevídal. Máš v brzké době něco v plánu? Nebo se teďka věnuješ pouze kreslení?
Literaturu jsem měl vždycky na vyšší nebo alespoň na stejné úrovni jako kreslení a to hlavně protože to je moje tvorba. Snažím se nyní dopsat pár věcí, co mi tu už dlouho leží (no snažím, tak dva roky na tom občas zapracuji Rainbowlaugh) a také bych rád rozjel své pořádné vlastní stránky (frolda.cz) a ne ty webnodové jednorázovky.
Jaké máš kromě kreslení další koníčky? Jakou máš oblíbenou hudbu...apod. S čím by ses chtěl ještě podělit s ostatními?
Těch koníčků je mnoho, každý něco máme, ale nějak extra se mi dělit nechce. Prostě klasika, hry, počítač, psaní, kreslení, poníci, broníci a další Rainbowlaugh . Hudbu, jasně mám, ale je to taková všehochuť, že se nedá vybrat styl.

Podělit bych se chtěl třeba o nějakou tu radu pro začínající. Nezoufejte, že vaše první díla vypadají jak polámané pytle brambor (nebo mouky Rainbowwild) ono to přijde. Dejte tomu čas a píli.
A máme zde poslední otázku na kterou se ptám každého. Co by si vzkázal svým fanouškům.
Děkuji za vaši podporu, dorazte občas na stream a nezapomeňte (nejen u mě) nechat i nějaký ten komentář, má to větší moc než myslíte a nestojí to nic než pět minut času Pinkiesmile .

Tímto bych chtěl Froldovi poděkovat za skvělý rozhovor a popřát mu hodně štěstí v jeho další tvorbě.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky - od sc@lix - 24.05.2015, 18:58
RE: Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky - od sc@lix - 27.05.2015, 17:06

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)