Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Příklad ITES na lámání si hlavičky #101
#1
Tongue 
Mám tu jednu takovou ne/zajímavou pitomost pro velmi chytré hlavičky (z mého pohledu, kdo na to 100% přijde, tak má IQ asi 350 - ale třeba na to není třeba nadprůměrná inteligence, jen já jsem nadpůrměrně blbej Pinkiesmile ).


Zadání je velmi jednoduché (ale řešení nikoliv; prakticky neřešitelné, jde spíš o "zábavu" při zkoumání něčeho, co nedává smysl, ale přitom to funguje):

Šance, že tuto úlohu vůbec ani nenakousnete, dosahuje astronomických výšin, takže kdo si chce ušetřit zklamání, nemusí ani dál pokračovat (proti tomu byly matematické úlohy naprostá brnkačka). Není (ani nemůže z podstaty být) postavena na obecných znalostech.. cílem příspěvku je spíš humornou formou poukázat na to, že ne všechno je tak snadné, jak je nám předkládáno, byť pro zábavu.


Řekněme, že se k vám dostal tento zvukový záznam nějakého signálu (přikládám jako MP3):


.zip   zvukDelsi1.zip (Velikost: 11,61 KB / Stažení: 10) (MP3)

.zip   zvukDelsiWAV.zip (Velikost: 1,77 KB / Stažení: 5)

a Vaším úkolem je přijít na to, o co se jedná. Jinými slovy: dekódovat jej.

Kdo si nerozumí se zvukem, přikládám rovněž v grafické podobě:

[Obrázek: obrazek1ve.png]


Protože předpokládám, že na toto žádná sebevíc inteligentní bytost na Zemi nemůže přijít, přiložím vysvětlení, co je to celé za hovadinu, což je současně také první nápověda:


Napadlo vás už při sledování scifi filmů, jak moc jednoduché by asi mohlo být dešifrovat mimozemský signál? Nebo se nabourat do mimozemských počítačů? Či se naučit mimozemský jazyk, abychom spolu mohli komunikovat?

No, podle Hollywoodu to zvládne průměrně vzdělaný člověk s technickým nadáním do pár hodin, maximálně dnů.

Protože takoví jsme tu jistě všichni, tak mi jako odpověď bude stačit i to, že si jen tipnete, co daná data vlastně jsou. Šance, že se trefíte, je docela vysoká Ajsmug



Nyní, když pravděpodobně víte, co máte hledat, bych si dovolil nabídnout nápovědu číslo 2, která vám VELMI ulehčí zpracování úlohy. Pokud jí tedy vůbec potřebujete (že by?)..


Zvukový záznam ve své původní podobě jako PCM, který sice na poslech nedává moc smysl (menší než ona MP3), ale mohlo by Vám velmi pomoci sdělení, že na rozdíl od MP3 se jedná o NEKOMPRIMOVANÝ formát.


.zip   zvuk.zip (Velikost: 257 bajtů / Stažení: 6)

(WinAMP jej nejspíš nepřehraje, ale otevřít v nějakém audio editoru půjde - SoundForge například - nápověda: umožňuje odečítat hodnotu amplitudy)

A kdo je spíš na vizuál, mám tu i základní obrázek:


.bmp   obrazek1.bmp (Velikost: 1,13 KB / Stažení: 14)

kdo ho nevidí (načíst ho v nějakém softwaru budete nejspíš muset tak jako tak), zde je jeho (pixelově) zvětšená verze:

   

Ten první, rozmazaný obrázek, by nejspíš odpovídal tomu, co bychom získali spolu se šumem z odposlechu jejich techniky (neznáme ani frekvenci).



Řešení přinesu příští týden, jelikož jsem si jistý, že [spoiler: dekódovat něco takového není vůbec tak snadné, jak se nám snaží dokázat televize] a že bude velmi potřeba Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Příklad ITES na lámání si hlavičky #101 - od Martin - 09.03.2018, 10:10

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)