Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tulpaforcing aneb Vymente zdravý rozum za poníkov
#1
Čo je to Tulpa? Slovo pochádza z Tibetského Tulpæ, a jeho významy sa často líšia podľa kontextu. V tomto threade sa budeme zaoberať iba jedným, a to úmyselnou autosugesciou halucinácií. Konkrétne sa jedná o vizuálne a zvukové halucinácie (niektorí tvrdia že aj hmatové a čuchové) obsahujúce konkrétnu osobu, alebo, ako ste určite uhádli čo mám na mysli, animovaných postáv, ako napríklad tých z MLP. Čo je na nich najlepšie - majú skoro autonómne vedomie - majú vlastnú povahu, vlastné nápady a myšlienky.

Takáto Tulpa, v jej finálnej forme, je vaším neustálim spoločníkom a skoro plnohodnotnou osobou, keďže je s nou možné viest plnohodnotný rozhovor. Ako náhle je Tulpa vytvorená, môže s vami zostať potenciálne celý život. Má prístup k všetkým vasim spomienkam (často aj tým na ktoré sa už aktívne nepamätáte, rôzne príbehy opisujú Tulpy s pamäťou omnoho lepšou ako jej majtel (dalej len host resp. hostiteľ), takže Tulpa vie byt veľkou pomocou pri memorizovaní faktov a dokáže dokonca slúžiť ako časovaný pripomienkovač), má prístup k vaším emóciám a pocitom (to však neznamená že ich s vami zdieľa) a k celej vašej mysli.

Ako som si čítal rôzne 'how to' a 'guides' nemali by ste vytvárať (ďalej len tulpaforcing resp. tulpaforcovanie) reálnu, resp. existujúcu osobu, z dvoch dôvodov - osobnosť Tulpy sa často upraví mimo vašich pôvodných predstav a nespokojnosť s takouto Tuplov často vedie k jej úplnému zaniknutiu. Toto prakticky vylučuje vytvorenie napr. Mane 6, alebo aj background ponies ktorých osobnosť je nejakým spôsobom už vytvorená fandomom, ako napríklad Doctor Whooves. Odlišné by to mohlo byt u napr. Lyri Heartstrings, o ktorej osobnosti nie je známe v podstate nič, aspoň mne nie. Preto o nej uvažujem ako o vhodnom predmete na tulpaforcing, ale o mne neskôr.

Pre tých ktorí sa dočítali až sem, a krútia hlavou čo mi šibe – Tulpaforcing NIE JE úmyselné privodenie si schizofrénie alebo rozdvojenej poruchy osobnosti. Jedná sa o halucinácie, ktoré zmiznú ako náhle ich budete ignorovať dlhšiu dobu. Uznávam že to nie je normálne ani prirodzené, ale sú ľudia ktorý sú ochotný obetovať časť svojho duševného zdravia výmenou za takéhoto spoločníka.

Pre tých ktorých to zaujalo a radi by sa dozvedeli viac, prípadne postupy ako si Tulpu vytvoriť, ohláste sa sem do threadu. V prípade záujmu začnem prekladať články a návody (aj tak si ich asi budem všetky čítať). Veľmi skrátene: Tulpa sa dá vytvoriť odhadom za 3 mesiace, pri dotácií 1 a pol hodiny tulpaforcingu denne. Prebieha vo forme opakovaného DETAJLNÉHO predstavovania si jednej a tej istej bytosti dookola, a postupné prehováranie k nej. Po dlhšom čase predstavovania si niečoho takéhoto si mozog začne vymýšľať odpovede – a máte hotovo. Ak si nájdem čas, a naozaj sa rozhodnem že Tulpa je dobrý nápad, nie len zaujímavosť, a nájdem dostatok aspoň relatívne dôveryhodných materiálov, začnem na nej pracovať, a budem tu zverejňovať denník. Pokiaľ sa niekto rozhodne o to isté, jednoznačne mi dajte vedieť.

Odkazy a zdroje:

Kód:
http://tulpa.info – informačná stránka
http://ltt.zanacross.co.uk/tulpa/ - odkazy na blogy s denníkmi, návody a IRC
http://chupitulpa.tumblr.com/followed - zoznam tumblr.ov venujúcich sa fenoménu Tulpa a s denníkmi tulpaforcerov.

Prosím neťahajte sem astrálne bytosti, čakry, aury, anjelov, a neviem čo ešte. Zostante na úrovni psychológia, psychiatria, biológia.
FCAf5ad A+ C** D H+ M-- P R- T++ W-- Z- Sm RL-* a# cn+++ d+ e- f+ h* iwf+++ j p sm#
Skloňujte Kiraa podľa předseda/hrdina Ajsmug
Odpovědět
#2
Má přístup k mojí paměti? Dokonalý tahák do školy.

Jen si najít prostor a čas, abych nevypadal jak schizofrenik před svou rodinou.
Odpovědět
#3
Actually, ano. Tulpa je v tomto udajne podobna hypnoze, takze ano, da sa vyuzit aj takto.
FCAf5ad A+ C** D H+ M-- P R- T++ W-- Z- Sm RL-* a# cn+++ d+ e- f+ h* iwf+++ j p sm#
Skloňujte Kiraa podľa předseda/hrdina Ajsmug
Odpovědět
#4
Zní to zajímavě, ale 3 měsíce je na mě až moc dlouhá doba....
Fimfiction is love,
Fimfiction is life.
Odpovědět
#5
Zajímavý. Už jsem mluvil s Ježíšem, tak věřim že by šli i poníci :-) Akorát to dá moc práce, to by mě určitě přestalo bavit.
drunken mantis grabs your ass
Odpovědět
#6
Koukám že tě téma zaujalo Pinkiesmile
Osobně, přestože to beru s rezervou, si myslím že to fungovat může - lidský mozek má neuvěřitelnou schopnost přesvědčit o něčem sám sebe, doplňovat si chybějící informace… A z případů lidí s mnohačetnou osobností je zjevné že uživit více jak jedno vědomí pro něj není problém.

Jinak mane6 nebo jiné postavy s tobě známým charakterem není podle všech informací dobré vytvářet nejen kvůli možnému zklamání, ale hlavně z jednoho důvodu - při tvorbě pak totiž spontánně dochází k vnucování požadovaných vlastností, takže se nakonec může stát, že vzniklý konstrukt nemá vlastní vůli.
Odpovědět
#7
Takže žádná Twilight? Pinkiesad2 Rainbowlaugh
Odpovědět
#8
Heh, rozhodne to vyskúšam, už teraz si občas predstavujem Vinyl, a áno mienim vytvoriť Vinyl. Viem, že ste písali, že by sa to nemalo, ale úprimne mám rád, keď porušujem takéto "pravidlá". A hlavne ja chcem spoločníka s vlastnou vôľou a nie moje druhé ja, aj keď časom by som si vytvoril aj to. Len sa tomu musím začať venovať, tak isto musím už konečne odskúšať aj lucídne snenie...
Odpovědět
#9
Lucídne snenie je fajn, ale nikdy som to nedoklepol do konca. Dostal som sa iba do fazy kedy ma akekolvek pokusy o zmeny prostredia vytrhli zo "spanku". Jediné čo sa mi podarilo bolo niekoľko krát si uvedomiť že spím potom ako som normálne zaspal - to bola vcelku sranda Pinkiesmile
FCAf5ad A+ C** D H+ M-- P R- T++ W-- Z- Sm RL-* a# cn+++ d+ e- f+ h* iwf+++ j p sm#
Skloňujte Kiraa podľa předseda/hrdina Ajsmug
Odpovědět
#10
Myšlenka hezká, podání... myslím trochu nešťastné. Chápu, že se to nedá pojmout pár slovy, ale nazvat Tulpy halucinacemi by mě fakt nenapadlo Pinkiesmile

Před lety tvořila podobná nauka poměrně velkou část mého života (začínal jsem někdy v '95 na Silvově metodě, později přibyly další) a když se většina těch nauk očeše od filosofie (která k tomu samozřejmě patří), tak jde o postupy, které dokáží využívat možnosti mozku, ke kterým standardně "nemáme přístup". Řečeno slovy programátora: "Napište si vlastní interface pro mozkové funkce a tady máte do začátku pár šablon. Není to tak těžké, protože interface hardwaru je stále stejné" Rainbowlaugh Základním kamenem je změna pracovní frekvence mozku z Beta (bdělý stav) na Alfa (mezi spánkem a bděním), Theta (spánek). V tomhle režimu se pak člověk učí používat představivost k zacházení s vlastní myslí (zcela na rovinu - potenciál, který každý z nás nosí v hlavě je větší, než si umíme představit).

Jak tohoto dosáhnout - zase je tisíc a jedna metoda a ta jedna z nich je dobře známa: pamatujete na pohádku o počítání oveček? Pinkiesmile je to jedna z těch snažších a spolehlivějších metod nejen k usínání, byť se učí počítat jiné věci - zkuste třeba počítat poníky Ajsmug Další jsou založeny na opakování (třeba modlitba), hudbě/zvuku ("vynucené kmity" - program CoolEdit Pro uměl přidat tyhle frekvence do každé vložené skladby)... a jako všude jinde, i zde cvičení dělá mistra, takže výsledky se začnou dostavovat relativně rychle, ale až za pár měsíců (je to dost individuální) to začíná stát za to.

Tulpy (rádci, vnitřní hlas, whatever...) jsou jednou z (mála) věcí, která k tomuto patří a existuje tisíc a jeden názor na to, jak by měly vypadat a co pak s nimi. Souhlasím, že by neměly kopírovat konkrétní osobnosti, protože se pak mysl rozptyluje problémem "dostatečné věrnosti předlohy" (na reálné osobnosti jsou jiné "šablony"), ale neřekl bych, že jde o halucinace, protože je stejně nikdo reálně (=stejně jako očima) neuvidí - jen dokáže (když to hrubě zjednoduším) přesvědčit svoji mysl, že třeba stojí vedle mě. Mohou mít "vlastní osobnost", ale nenahradí reálnou lidskou/zvířecí osobnost. Často plní roli rádce.

Není to návod, jak se stát schizofrenikem (právě jsem zažil de-ja-vu Rainbowlaugh ) nebo se odtrhávat od reality. Tyhle metody využívají dneska v té či oné podobě miliony lidí k různým účelům, jen se pořád moc neví, jak vlastně fungují, tak se o nich v západní civilizaci moc vážně nemluví (což je trochu škoda).

Mimochodem, dá se použít jako výborná věc k učení a to hlavně na technické věci, ale i "telefonní seznamy" - pokud se tím někdo chcete zabývat, učení k tomu rozhodně doporučuju přidat.
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)