Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bronies a ekologie - zachraňujete planetu?
#38
Trombeho stěna je skvělý nápad. Ovšem, jak píšeš, jen do doby, než přijde léto Pinkiesmile Si neumím představit, jak to budou lidi regulovat (čistě teoreticky: stačí blbá zástěna a nebo hodně silná izolace na zdi). Zkušebně jsem si udělal podomácku vyrobené solární topení (2 radiátory - jeden černý a zasklený, potrubí, gravitační oběh vody). Při teplotách nad 10-15 stupňů a přímém slunci se nedá ani na jednom konci udržet ruka, ale jinak je účinnost mizerná (to si můžete vyzkoušet sami: pokud teď bude svítit Slunce a postavíte se k oknu, ani nepoznáte, že na vás něco dopadá). Hrozím se, co to bude dělat v létě, až bude 30 (naštěstí to má sklon uzpůsobený nízko položenému Slunci, ale stejně to bude chtít vymyslet nějaké zakrytí).

Tak to natáčení panelů lze snadno vyřešit tím, že jakmile Slunce zapadne, vrátí se panely zpátky na východ (s využitím energie z baterií). Majstrštyk je udělat i vertikální naklápění (nejen pro zimu, ale hlavně pro letní pohyb Slunce po oblouku). Ušetří to necelou 1/2 panelů. Ale co jsem se tak díval, tak se něco takového nabízí za 120.000 kč na 1 kW panel = zlodějna a sviňárna = volejte souseda kutila, ten to nějak zprasí a bude to stát desetinu toho. Určitě by to šlo řešit pomocí nějakého pole fotodiod (kam nejvíc svítí, tam se natočíme)..

UPDATE: Tak jsem našel: http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2012/sbornik/155.pdf
Mi řekněte, co na tom stojí těch 120 litrů? ("nápad" ať si prodají svojí babičce). (tak a teď jsem hrubě porušil svou politiku vůči kradení softwarových nápadů Twilightoops )

Prakticky lze ušetřit i na větrání. Ano, používá se rekuperace, popř. v létě s bypassem. Ale kdo má třeba tu možnost, může si na pozemku nechat vybagrovat několik (desítek) metrů dlouhý příkop, hodit do něj betonové potrubí a nasávat vzduch přes něj (v létě se tím vzduch ochladí - navíc ztratí něco vlhkosti, protože ta zkondenzuje na betonu, v zimě předehřeje).

A vůbec nejlepší je zakopat pod zem celý barák a hotovo Pinkiesmile (ne ty pološunty, co se staví v někde ve středních Čechách za cenu, za kterou by se dala pořídit půlka menší vesnice). To je pak panečku ekologie. Nulové náklady.

Ad k té fotovoltaice pro vlastní potřebu: pokud bych si já chtěl převést vše kromě vaření, ohřevu TUV a topení na fotovoltaiku, tak to je asi 5-6 kWh, čili cca. asi 4-5kWp instalovaného výkonu (v zimě). Což je by voko asi tak 16-20 panelů po 250Wp. Problém jaksi nastává, co dělat s tím přebytkem, když přijde léto (to pak každý Wp instalovaného výkonu nevyrobí denně 1 Wh, ale asi 4 Wh a ze střechy máme rázem menší Temelín Twilightoops ).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Bronies a ekologie - zachraňujete planetu? - od Martin - 03.01.2014, 21:38

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)