Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lachty píše
#9
(20.07.2014, 15:21)Keranis Napsal(a): Rozhodl jsem se ti tu sepsat trochu komplexnější kritiku, ať víš, kde zabrat Pinkiesmile A určitě piš dál, jestli tě to baví, být kreativní je jenom dobře! Raritywink

Rýmy ti jdou, až na občasné škobrtnutí. Tvoje básnička kulhá spíš jinde:

1) Slabiky
Ve slabikách máš chaos: V prvním řádku je 9 a 11, v druhém zase 9 a 8. Buď srovnej všechny verše na stejný počet slabik, nebo tam můžeš dát nějaký pravidelný interval (např. v jednom čtyřverší bude vždycky 9, 9, 8, 8 slabik). Kolik slabik bude v jednom verši? To je v podstatě na tobě, akorát bys měl zohlednit rytmus. Což mě přivádí k bodu č. 2:

2) Rytmus
Když se tohle bere ve středoškolské češtině, tak každý, úplně každý student se začne chytat za hlavu, že se musí učit snůšku hovadin Pinkiehappy Já nebyl žádná výjimka, ale později jsem zjistil, že správný rytmus je jeden z nejdůležitějších aspektů básně.

V češtině se standartně používají dva druhy rytmu: Trochej a daktyl + jejich kombinace -> Daktylotrochej. Wikipedie ti to ale asi moc neosvětlí, tak to zkusím trochu rozvést.

Existují dva druhy slabik: Přízvučné a nepřízvučné. Na přízvučné vždycky kladeš důraz, když je vyslovuješ. Jak trochej, tak daktyl uspořádávají přízvučné a nepřízvučné slabiky tak, aby z toho vznikl nějaký rytmus:

TROCHEJ: Tamtam Tamtam Tamtam (jedna přízvučná, jedna nepřízvučná)

DAKTYL: Tamtamtam Tamtamtam (jedna přízvučná, dvě nepřízvučné)

DAKTYLOTROCHEJ: Tamtam Tamtam Tamtamtam (jedna z možných kombinací)

Výběr rytmu je čistě na tobě, každý z nich na básničce zanechá trochu jinou stopu a bude na čtenáře působit trochu jinak.

3) Forma
Každý verš patří na nový řádek. Čtyřverší se pak klasicky oddělují mezerou.

Bronies obsadí svět do roka
Neudělají z vás přitom otroka
Hateři přestanou existovat
Stádo bude hodovat!

Láska je náš meč, tolerance štít
Na vítězství si můžete nechat chuť zajít!
Nová pravidla budou nastolena
Harmonie bude obnovena.

atd.


Kromě toho tam jsou potom už jen drobnosti. Žádné čárky na konci verše, velké písmeno na začátku každého verše, prostě capinky Pinkiesmile


OT:
Hmm... Uvažuju, že bych sepsal nějaký amatérský návod, jak psát básničky Derpytongue2

Dobrá, budu se řídit radami, díky.
Nudím se, ptejte se mě, Brony,Fluttershy fan,Flegmatik lvl. over 9000! and Whovian.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Lachty píše - od Lachtan - 19.07.2014, 20:09
RE: Lachty píše - od Rwakk - 19.07.2014, 20:14
RE: Lachty píše - od Lachtan - 19.07.2014, 20:27
RE: Lachty píše - od DarknessAngel - 19.07.2014, 20:42
RE: Lachty píše - od Keranis - 19.07.2014, 20:54
RE: Lachty píše - od czAdamV - 19.07.2014, 21:11
RE: Lachty píše - od Keranis - 20.07.2014, 15:21
RE: Lachty píše - od Lachtan - 20.07.2014, 17:28
RE: Lachty píše - od Scrabble hooves - 20.07.2014, 16:30
RE: Lachty píše - od DandaLord - 21.07.2014, 11:14
RE: Lachty píše - od Lachtan - 29.10.2014, 14:29
RE: Lachty píše - od Lachtan - 08.10.2017, 16:51

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)