Anketa: Jaké je podle Vás lidstvo?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
dobré
21.74%
5 21.74%
zlé
39.13%
9 39.13%
neutrální / nevím
39.13%
9 39.13%
Celkem 23 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je?
#7
No Martine, tak sem to cele precetl, a musim rict , ze ackoliv oba uvazujeme velmi podobne, v celkovem nazoru na vec se (opet) diametralne lisime (coz je skvelePinkiesmile ) Jak uz mozna tusis, jde o otazku "vyssiho smyslu", nabozenstvi , viry a Boha. Ja napriklad verici clovek jsem (i kdyz nejsem vyznavac zadneho konkretniho nabozenstvi nebo cirkve). Rikam to proto, ze verici clovek ma k uvaham na toto teme zcela jina vychodiska nez clovek neverici , jako napriklad ty. Pokud totiz clovek v nejaky "vyssi smysl" veri, nemusiho uz trapit otazka, jestli nejake dobro vubec existuje. Pro vericiho cloveka dobro existuje (reprezentovane vyssim principem) takze mu zbyva "jenom" se ho drzet a bojovat proti zlu. Neverici clovek resi otazku jestli tyto kategorie existuji.
Ja tedy - narozdil od tebe verim v existenci dobra i zla. Bohuzel mi nezbyva nez v to verit, nebot dokazat to nemohu (ano - mam ve svem zivote nekolik zazitku, ktere PRO ME existenci vyssiho smyslu dokazuji, avsak jsou natolik neprenositelne, ze jako dukaz pro nekoho jineho nepostacuji).
Nemam ani v umyslu te nejak presvedcovat ze dobro existuje - staci mi ze ses rozhodl dobro konat (zajimave - prece v nej neverisPinkiehappy ), jen bys mozna mel zvazit , ze tak jako ja nemohu dokazat existenci "vyssiho" smyslu, nemuzes ani ty dokazat jeho neexistenci Pinkiesmile tak mozna bys nemel byt tak definitivni a nechat si otevrena mala zadni dvirka pro pripad ze je to vsechno prece jenom "jinak" Pinkiesmile
prece jenom jeden stary vtip rika: "Verit v Boha se vyplati - pokud neexistuje, nic tim neztratis, pokud vsak existuje a ty v nej neveris, muzes toho ztratit hodne" Rainbowlaugh

Jinak v clanku si nakousl tolik temat nad kterymi uz dlouho premyslim, ze mam pocit ze tu budem diskutovat tak dlouho, dokud jeden z nas neodpadneRainbowlaugh

Black: nesouhlasim s tim ze diky moudrosti rozpoznas dobro a zlo - to uz ma podle me clovek vrozene - pozoruju dceru je ji 2,5 roku kdyz kouka na pohadky - dobre pozna kdy se tam deje neco zleho - zacne plakat.....

spis bych rek ze diky moudrosti se dokazes dobre zachovat - vis ze je neco dobre nebo zle - a moudry clovek si vybere to dobre (takze dost castio se chovam nemoudre Pinkiesmile
"Ale já jsem nevyrostla ve stodole. Jen jsem se tam narodila a prožila většinu dětství." Applejack

Moje literární tvorba 

Love and Tolerate
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je? - od Mácaman - 12.01.2015, 16:09

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)