Anketa: Jaké je podle Vás lidstvo?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
dobré
21.74%
5 21.74%
zlé
39.13%
9 39.13%
neutrální / nevím
39.13%
9 39.13%
Celkem 23 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je?
#11
@Bagginses:

Já to jinak nedovedu. Je pravda, že ne všecho má svůj účel, nebo důvod, kvůli kterému se něco stalo, ale všechno má svou přičínu. Dinosaury nevyhubil asteroid (a další pohromy) nějakou náhodou, ale dá se dohledat cesta šutru do pásu asteroidů, a při troše snahy si můžeme myslet, že oním viníkem je gravitace Jupitera, Země holt stála ve špatný čas na špatném místě, ne že měla smůlu (když se do mne trefí holub, tak to také není smůla, ale prostě tam zrovna za nějakým účelem letěl (moucha? jiný holub/holubice?) - je to ostatně živá bytost - účel jeho bomby ho už nezajímal, ale někteří mají snahu mu jí přiřadit Pinkiesmile ).

A protože všechno okolo nás (včetně nás) je tvořeno elementárními částicemi, je všechno (od schopnosti vidět, myslet, jíst, ale také vnímat "dobro") nějak zakódované chováním těchto částic. Tak hluboko to řešit nemá cenu, ale zajímalo by mne to na úrovni mozku.

Ohledně náboženství jako snahy udržovat pořádek: s tím bych mohl do jisté míry souhlasit, i když je to spíš na systému, že se časem vyklube pár lidí, kteří toto stádo jaksi budou řídit. Nu což, ani republika není o nic dokonalejší systém. Jenom nevěříme v Boha prostřednictvím kněží, ale v parlament prostřednictvím policie. Stále jsme ale moc vysoko. Uvidíme, zda se dobereme k podstatě mého problému, ale na to je zatím času dost.

Lidstvo má problém, že dostalo k rukám prostředky, které neladí s tím, co se zde vyvíjelo po dobu historie Země. Nechtěl bych dělat žádný takový experiment, ale za kolik generací by šimpanzi dokázali zdecimovat své okolí, kdybychom jim dejme tomu dali naše zbraně? Řekněme ale s tlumičem (jinak by se toho báli). Primáti mají dost velkou míru učenlivosti (OT: https://www.youtube.com/watch?v=IFACrIx5SZ0 ). Protože na příkladu domorodých kmenů je vidět, že lidská společnost se do určité úrovně (mozky máme stejné) bez nějakých zákonů docela dobře obejde a stačí jí "zákon" tlupy , takže nejde možná ani tak o lidstvo jako takové, ale spíš o to, co máme k dispozici.

Ta ochrana jednotlivce jako taková bezesporu přínos je. Nechtěl bych určitě žít ve starověkém Římě nebo ve středověku (i jako příslušník daného národa). Dneska je přeci jen bezpečněji (přesto, že se zdokonalují prostředky, jak někomu vzít život). K tomu ale dospěla jaksi společnost vývojem pravidel, než že by se nějak extra měnilo myšlení lidí na nejnižší úrovni (kdesi snad psali, že kdybyste vzali člověka před 50. tisíci lety, byl by schopen se naší civilizaci relativně dobře přizpůsobit).

@Macaman:

Vím, církev už myslím prohlásila, že mimozemský život nevylučují (a už z podstaty "všemohoucího" Boha by bylo logické, kdyby stvořil nekonečně mnoho obydlených planet - na druhou stranu, co by měl bůh z toho, že by nechával hynout živočičné druhy?). Církev si pod sebou podřezala větev tím, že jaksi lidem "lhala" a snažila se ho ovládat (podobný problém nyní mají už i tzv. ekoteroristi). Všechny ty kecy o středu vesmíru, oběhu planet okolo Země, stáří Země, to se jen tak lehce nesmyje.

Já rád beru Bibli doslovně. Je pak plná odkazů buď na mimozemšťany a nebo vyspělejší civilizace před námi (mám rád Erich von Dänikena).

Chovat se podle svého svědomí je určitě jednodušší než se chovat podle zákonů nebo podle principů nějakého boha/náboženství. Už jen proto, že to nemůžeš zapomenout nebo se omylem chovat jinak Ajsmug Bohužel zatím je lidský mozek stále ještě dost blízko tomu zvířecímu než osvícenému, takže bez pravidel by se žít nedalo. Ale myslím, že pokud člověk žije podle zákonů, a následně podle svého předsvědčení (které, pokud je "nad" zákony - myšleno, že děláš víc užitečného, než se od tebe očekává), budeš ve společnosti oblíbenější. Snaha zařadit své "myšlenkové pochody" k nějakému směru/náboženství je myslím spíš jen takovéto zaškatulkování, aby se člověk cítil víc sebejistý. Zkrátka si vyberu ta pravidla, která se ke mě nejvíc hodí. V tom ale pak není mezi věřícím a nevěřícím rozdíl.

Ono, opět bráno doslova, Satan skutečně není zlý člověk. Stará se o to, aby "zlí" lidé nechodili po Zemi. Kdo dělá všechny pohromy, kdo trestá lidstvo, když se nechová podle jeho přání? Bůh. Třeba příběh o Mojžíšovi (ten ten animovaný, ale hraný) "dobrem" k vlastním lidem a hlavně k cizím národům přímo srší.

Bible je hezká věc, ale jak se říká, papír snese všechno.

Ne/existence satana je problematická stejně jako Bůh. A žil vůbec Kristus? Ono je někdy problém věřit už i psané historii. Ano, v knihách se píše, a systém mně učí, že to tak je, že žil nějaký Karel IV. Máme možná údajně i jeho kosti. Ale je to skutečně on? Je historie pravdivá? Ale to přeháním.. to by se nedalo věřit už ničemu (teď jsem se musel pousmát, ale většina lidí skutečně musí věřit.. něco vidím v televizi nebo si o tom přečtu v knize/na netu, ale nemám možnost si to ověřit; takže prostě musíme věřit, že v Americe skutečně je prezident pan Obama).

To už ale, jak tak čtu, poněkud odbíháme od tématu.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je? - od Martin - 12.01.2015, 17:22

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)