Anketa: Jaké je podle Vás lidstvo?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
dobré
21.74%
5 21.74%
zlé
39.13%
9 39.13%
neutrální / nevím
39.13%
9 39.13%
Celkem 23 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je?
#23
@Elevea: On se ten příběh z našeho hlediska dá vykládat i jiným způsobem. Buď můžete poslouchat zákony cizího, a nebo se sbalit, a jít si zařídit život podle sebe. Postavit se na vlastní nohy, a neflákat se doma "u rodičů". Bude to samozřejmě záviset na tom, zda považujete život na Zemi za trest. Pravda je samozřejmě v tom, že by se to mělo vykládat tak, jak to bylo zamýšleno v té době.

Ale ač jsou příběhy a poučení z Bible a obecně staré literatury zajímavé (byť vzato do důsledků, vše, kde se operuje z nějakým Bohem, se dá vyložit i jako "chovej se dle mé vůle a budeš se mít dobře, budeš-li činit jinak, ztrestám tě" a zrovna Adam a Eva není ani tak o tom, že by je autorita potrestala za nějaký normální zločin, ale že si dovolili postavit se na stejnou úroveň, jako je jejich Pán - klade se mi tam podobnost s tím, jak otrokář nechá zbičovat otroka proto, že si dovolil se třeba naučit číst)..

.. rád si je někdy vykládám doslovně. A to zvláště v kapitolách, které popisují "zázraky" nebo setkání s "Bohem". Z pohledu technické civilizace to zní velmi zajímavě. Na druhou stranu, i dnes točíme filmy o cestování červími děrami a děti si staví modely kosmický lodí, takže je možné, že lidé v minulosti (alespoň někteří) byli nesmírně nadaní (schopni postavit model letadla) a třeba i Bible je jen jednou z prvních knih sci-fi.

Pokud jde o to spojení Adama/Evy s australopitékem, tak mě prostě šlo o to, že by si určitě náš předek neuvědomil, po tom, co někoho majznul klackem, že udělal něco špatně, jen tak sám od sebe. Tudíž, ne Strom poznání. Byť mohlo jít o nadsázku.

A kruci, tady jsem porušil svůj slib, že na to nebudu reagovat. Tak to můžete ignorovat a omlouvám se Twilightoops (Macamanovi)
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je? - od Martin - 13.01.2015, 14:08

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)