Anketa: Jaké je podle Vás lidstvo?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
dobré
21.74%
5 21.74%
zlé
39.13%
9 39.13%
neutrální / nevím
39.13%
9 39.13%
Celkem 23 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je?
#55
@Martin: problém je v tom, že jako v drtivé většině případů racionálně myslící a uvažující bytost předpokládáš, že ostatní také jednají racionálně. Což je logické: většinou se obklopíš lidmi, kteří smýšlejí podobně. Problém je při konfrontaci s "běžnou realitou", kde je míra iracionálního chování taková, že z toho až mrazí (bohužel).

Vedlejším efektem je fakt, že za současných podmínek (množství lidí, možností a dalších faktorů) se lze makroskopicky rozhodovat racionálně, ale když dojde na detaily, tak mnoho lidí (a nikoliv zcela bezdůvodně) jedná chaoticky a nepromýšlí detaily. Ač se to může zdát paradoxní, má to svou logiku: od jistého (obvykle vysokého) stupně rozlišení už nejsme schopni učinit racionální rozhodnutí, protože nám v tom brání nedostatek informací, schopnost do detailu informace zpracovat nebo prostě naše omezené smysly, či znalosti - takže se rozhodneme chaoticky a náhodně tzn. nebo na základě něčeho, co z racionálního hlediska nemá s rozhodnutím nic společného - např. osobní principy a zásady jako "chci konat dobro", osobní preference, "jsem unavený" nebo "právě mi blesklo do očí slunce". Někteří mají tyhle principy postavy výš, než čistě racionální rozhodnutí, takže to občas některé lidi mate.

Nepovedlo se mi dohledat zdroj, ale kdesi jsem četl článek s názvem "Drtivá většina lidí je potomkem zbabělců, protože ti přežívají - no něco na tom bude. Z toho se dají odvodit další a další jevy v naší společnosti.
Princess Luna: Everypony has fears, Scootaloo. Everypony must face them in their own way. But they must be faced, or the nightmares will continue.

Rainbow Dash: It feels good to help others get something they always wanted but never had. Almost as good as getting it yourself.

The Last Rebel... still alive
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Úvaha: Proč lidé konají dobro? A to je? - od Jamis - 19.01.2015, 13:22

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)