Hodnocení tématu:
  • 2 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky
#18
Po delší době zde máme další rozhovor. Nyní mé pozvání přijal Jeryk.

Nejdříve bych ti chtěl moc poděkovat, že si souhlasil s tímto rozhovorem. Na úvod příjde klasická otázka. Jaký příběh stojí za tvojí přezdívkou?
Moje přezdívka je vlastně odvozenina od jména Jerry, které jsem používal kdysi a vzniklo asi jako narážka na Jerryho z kdysi moji nejoblíbenější pohádky Tom a Jerry. Hodně lidí si myslí, že přezdívka Jeryk je jen poangličtěné jméno Žeryka, pejska Spejbla a Hurvínka, ale tato spojitost mě při vymýšlení vůbec nenapadla. Jeryka už mám skoro 8 let a snad ještě vydrží. A já ti taktéž děkuji za pozvání do rozhovorů.  Twilightsmile
Jo Tom a Jerry. Neznám snad nikoho, kdo by tu pohádku neznal. Ještě i dneska se na ni rád podívám. Jak si vůbec vlastně narazil na MLP a Bronies komunitu?
Víš, že už ani nevím? Ale pravděpodobně se to stalo někdy před třemi lety, kdy jsem na jednom fóru o mobilech narazil na jednoho uživatele, Koblížek se jmenoval, který měl v podpise Rainbow Dash. Původně jsem si myslel, že jde jen čistě o něčí výtvor a poněvadž se mi to celkem líbilo, začal jsem hledat autora. Velké překvapení pro mě bylo zjištění, že se nejedná pouze o nějaký obrázek založený na fantazii autora, ale o obrázek založený na celém seriálu. Pak už to šlo ráz na ráz, zkoukl jsem všechny díly (tehdy finišovala třetí série), navštívil pár srazů, našel skvělé lidi. A skvělou komunitu.
Čím tě seriál tak oslovil? A změnil si po té nějak svůj názor na okolí?
Jeho obřím stylem. Věděl jsem, že není určen pro mne, ale oslovil mě jeho styl vyprávění příběhu, styl dabingu, styl animace, kterou jsem si téměř okamžitě oblíbil. Na okolí mám pořád stejný názor, podle mě je myšlenka seriálu pěkná, ale v reálném světě asi bohužel neuskutečnitelná .
Hned by ten svět byl o něčem jiném, kdyby vše fungovalo tak jak v Equestrií. Ale jak říkáš, můžeme si zatím o tom nechat jen zdát. Jak reagovalo tvé okolí, když se dozvěděli, že sleduješ zrovna tento typ seriálů, který si řekněme, je primárně určený úplně jiné části publika.
Po tom, co jsem viděl, nebo slyšel o reakcích na komunitu u jiných broníků si myslím, že jsem z toho vyšel s klidem a pohodou. Rodiče si nejdřív mysleli, že se jedná snad o nějakou náboženskou sektu, ale poté co jsem jim vše objasnil s tím už nemají sebemenší problém. To že jsem broník na sobě nedávám nijak znát, ale například nejbližší přátelé ve škole mi říkají poníku, což by třeba někoho mohlo otravovat, ale beru to jako legraci na to, že se koukám na barevné poníky.
Tak to jsme na tom stejně. U mě to taky vzali v klidu. Sice si chvilku dělali ze mě legraci, ale pak uznali, že to nemá cenu a přijali to. Jaký je vůbec tvůj nejoblíbenější poník a proč?
To je velice proměnlivá záležitost, která se mění většinou s každou novou epizodou. Nejdřív to byla Rainbow Dash, pro její duhové barvy a povahu, s kterou se nejvíc ztotožňuji. A momentálně mám asi nejradši Twilight Sparkle, poněvadž to je ve zkratce nejepičtější postava.
Když už si nakousl ty epizody. Která je podle tebe ta nejlepší.
Opět velice proměnlivá záležitost, hlavně z důvodu nejnovější páté série, kde je každá nová epizoda ještě nedupanější než ta před ní. Ale pokud mám vybrat jednu nejlepší, bude to určitě poslední epizoda třetí série, kvůli příběhu a hlavně nádherným písničkám.
Ta neměla opravdu chybu. Jak po příběhové stránce, tak co se týče písniček byla opravdu povedená. Jaký máš názor na tuto letní pauzu. Myslíš si, že je to něco s čím by jsme měli už pomalu počítat u každé sezóny?
Na pauzy u seriálů či pořadů jsem si už zvykl, takže mi to nijak nevadí. Podle mě se nám čekání vyplatí, protože podle toho, co jsem viděl nedávno v jednou animatiku se máme opravdu na co těšit. Jinak si nemyslím, že by jsme s tím měli počítat u každé epizody, letní pauza je běžná věc a záleží spíš na tom, kdy tvůrci novou sérii spustí. Například čtvrtá série pauzu neměla.
Myslíš ten animatic z konce sezóny. Ten byl dost zajímavý. Jak jde vidět tak se máme dozajista na co těšit. Jak ses dostal vlastně k malování a jak dlouho už se tomu věnuješ.
Kreslím už odjakživa. Od první třídy, jsem chodil dokonce do nějakého kroužku. Během těch let školy to ale nějak vyprchalo, kreslil jsem pouze občas a jen takové malé kresbičky. To je taky další věc, za kterou můžu bronies poděkovat, že mě to zase do malování nakoplo a dokonce naučilo zlepšovat se. S klidem můžu říct, že kdyby nebylo MLP, přestal bych kreslit úplně.
Vím, že se věnuješ skoro výhradně digitální malbě. Jaké má podle tebe výhody oproti klasickému kreslení?
Asi v možnostech úprav. Když kreslím na papír a přetáhnu, musím těžce gumovat, aby to vidět nebylo, v případě fixů už to nejde vůbec. Ale na počítači stačí změnit nástroj a jedním kliknutím chybu smáznout. Ale myslím si, že umět kreslit klasicky je jediný správný základ pro kreslení na počítači.
Kde hledáš inspiraci pro své obrázky? V seriálů, nebo se poohlížíš i jinde např. u jiných autorů?
Seriálem se inspiruji celkem často, u ostatních autorů taky, ale snažím se mít spíš své originální nápady.
Máš nějakého zvlášť oblíbeného autora? A co se ti na jeho stylu líbí nejvíce? Čím tě tak zaujal?
Určitě, autor se jménem NCMares. Kreslí velice pěkné a stylové obrázky a nejvíc se mi líbí ta "temná" atmosféra, kterou do nich dokáže vložit. A je i jeden z mála, který mi dokáže s lecčím pomoct.
Jak pohlížíš na tvorbu českých a slovenských Bronies? Myslíš si, že se můžou srovnávat s těmi ze zahraničí?
To rozhodně. Kvalita našich autorů jde hodně nahoru a myslím si, že naprosto v pohodě můžou konkurovat zahraniční tvorbě. A nemyslím tím jen obrázky, ale i hudbu a videa.
S tím musím s tebou souhlasit. Kdyby si měl vybrat jeden obrázek, který se ti povedl a jeden, který se ti nepovedl, tak jaké by to byly? A proč zrovna tyto?
Nejvíc se mi povedl asi můj poslední obrázek s Trixie, na kterém jsem si dal hodně záležet a podle mě je to zatím to nejlepší, co jsem kdy dokázal nakreslit. A nejhorší? Kdysi jsem začal takový projekt, kde jsem chtěl na papír A1 nakreslit originální charaktery našich broníků spolu s poníky ze seriálu. Mělo to čítat přes 250 poníků na jednom papíře. Bohužel jsem dostal velice špatný nápad to vybarvit fixem, který jsem to naprosto dokonale celé zkazil.
Jak dlouho si kreslil ten nepovedený obrázek? Muselo to dát určitě práci vymyslet těch 250 poníků, tak aby si nebyli moc podobní.
Poníky mi dodávali sami broníci. Kdo tam chtěl svou postavu mít, poslal mi její obrázek a já to tam zapracoval. Je to škoda, mohl to být epický obrázek. Strávil jsem nad tím vlastně polovinu prázdnin, ale i tak toho nelituji, poněvadž kreslením tolika poníků jsem dosáhl určitě jistého zlepšení.
Takže to byl svým způsobem takový komunitní projekt. Je možné ten obrázek někde vidět? I když, jak si psal, se ti moc nepovedl, ale ostatním by se třeba líbil.
Na mém profilu na bronies.cz si stačí vyhledat mé téma PonyA1. Nějakou dobu jsem tam ukazoval svůj postup s obrázkem, pak už jsem ale přestal a po tom, co jsem to krásně pokazil už jsem to radši nechtěl ukazovat vůbec.
Co tě na malování baví ze všeho nejvíce? To, že se dá u toho dobře odpočinout, nebo něco úplně jiného?
Správně, je to taková forma odpočinku, mou fantazii vždycky něco napadne, tak si k tomu pustím nějakou příjemnou hudbu a kreslím, klidně i třeba celou noc 5 hodin v kuse. Často si tak vyčistím hlavu a jako bonus nakreslím i něco pěkného.
Jaké máš kromě malování další koníčky? Oblíbenou hudbu...apod.
Mám rád různorodé typy hudby, ale ze všeho nejvíc mám nejradši tzv. epickou hudbu, jako je například Two steps from hell. Takovou já zbožňuji a právě u ní mi fantazie pracuje na plno. A ještě hraji airsoft, již 5 let a trochu se věnuji veteránům. Sice jsem měl jen jednoho, ale mým snem je mít doma nějakou nablýskanou starou motorku české výroby.
A máme zde poslední otázku. Co by si chtěl vzkázat svým fanouškům?
Nejsem si jist, jestli nějaké vůbec mám,  Rainbowlaugh ale tak, mějte mě rádi, sdílejte mé obrázky dál a prosím Vás, nežádejte mě o requesty, opravdu je nestíhám kreslit  Rainbowlaugh .
Děkují ti, že sis udělal čas na tento rozhovor.
Já děkuji že si mě pozval Twilightsmile čest for me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky - od sc@lix - 24.05.2015, 18:58
RE: Sc@lixovy rozhovory s vytvarníky - od sc@lix - 14.07.2015, 09:55

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)