Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elfmanovy pohupující se pixely + dovolené aneb Výprava pidiautem po Evropě
#22
Již "brzy" se dočkáme slíbených analogových dovolených (Německo a Francie) Ajsmug


Nejprve jsem si říkal, že to zkusím přes EasyCap USB (a jemu obdobné šmejdy). Nechtělo se mi platit za převod z VHS nějaké firmě. Jako, stojí pár stovek, tak nelze čekat zázraky. Přímo z kamery to třeba nahrávat jde, ale u některých VHS se prostě nechytá. Taky pod Windows 7 byl problém nahrát správně video a zvuk v synchronizaci a správném fps. A taky ten klepající se, prokládaný a skákající obraz byl v tomto případě hrozný.

https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=easycap

Pak jsem si ale vzpomněl, že se mi doma na půdě válí staré Pentium 133 (64 MB RAM) a TV kartou All-in-Wonder Pro od ATi (8 MB Rage Pro). Tento počítač sice umí grabovat, ale jinak je na zpracování videa trochu (!) pomalý, takže jsem sebral ještě nějaký starý PC, co někdo vyhodil. Jedná se konkrétně o 2 GHz CPU se 2 GB RAM. Má dva HDD (100 a 40 GB, původně NTFS).

Protože tuto ATi kartu (má svého nástupce v podobě Wonder 128) se mi nepodařilo rozchodit do původním OS (Windows XP) správně (tuner), tak jsem všechno zrušil, dal tam FAT32 a nainstaloval Windows 98, které mám ze všech OS asi tak nejraději Pinkiesmile

[Obrázek: grabovacip.jpg]

Ty běží docela svižně (i když musím říct, že můj P350 Pentium II doma startuje asi podobně rychle). Jen po instalaci hlásily "out of memory". Protože se mi nechce vrtat se ve VCACHE, vyndal jsem jeden 1 GB modul, takže zůstal 1 GB a pak už naběhly (jen používají svých 512 MB - nejspíš by se dalo nastavit ve WIN/SYSTEM.INI víc, ale není potřeba).

Mám i ovladače na síťovou kartu, USB porty a DVD-RAM mechaniku, jediné, co jsem nerozchodil ani s DirectX 9 byla AC97 zvukovka na desce. Naštěstí jsem sehnal v bazaru za 60 Kč Sound Blaster 128, kterou používám pod Win98 doma, takže i tento problém se brzy vyřeší Pinkiesmile Zatím jsem zvuk nahrál přes LineIn do druhého počítače jako WAV.

Karta má HW kodér, ale jen do svých kodeků. VCR2 z nějakého důvodu házelo chybné bloky obrazu, tak jsem použil VCR1 (který je co se týče disku asi 3x větší). Také bylo nutné u disku zapnout DMA, jinak se obraz po nahrání sekal (a pokud se naopak při zpracování videa např. při kompresi do XVid zase sekne PC, stačí DMA vypnout Pinkiesmile Jen to pak trvá déle).

ATi má sice vlastní grabber, ale ten je omezen 2 GB soubory (cca. 10 minut záznamu). Takže jsem využil VirtualDub, který umí soubory rozdělit a nahrávat až do zaplnění disku.

ATI VCR 1(2) Format Video Codec 4.10.0008 je součástí některých MegaPacků kodeků, takže je otázka, zda se nevyplatí rychlostně ty soubory i bez převodu přenést sítí na výkonější počítač (třeba 6 jádro Windows 7), kde je zpracuje třeba Windows Movie Maker, než je nejprve převádět na XVid kvůli poloviční velikosti. Pokud ho ovšem dovede načíst (to, že ho přehraje Windows Media Player není záruka). Každopádně ale VirtualDub na lepším PC běží i logicky výkoněji, takže ten převod do DivX, pokud je nutný, zvládne lépe. Případně lze použít i novější FFMPEG, který Ati VCR1/VCR zná také (nezapomenout na zrušení prokládaného obrazu).

Inu, jsou to strasti Rainbowlaugh televizní (nový) DVD rekordér jsem prakticky už na netu nesehnal, HDD rekordéry (MM centra) jsou cenově jinde, než si je představuji, a rovněž nějaký lepší digitalizační nástroj třeba do USB nebo střihová karta jsou v dost vysoké hladině (řádově 5000 Kč).

Je to jen takový příklad, že se vyplatí nevyhazovat staré křápy, a že kolikrát seženete opravdu počítač prakticky zadarmo (a kdo bude brbat o nedostačujícím výkonu, doma mám nejvýkonější 350 MHz a dělám na něm všechno, co je třeba Ajsmug ). Inu, někdo vybírá z popelnic babány, já počítače Rainbowlaugh


Zatím mám zgrabované první video (asi hodina, teprve ho jdu převádět a stříhat), a druhé čeká na grabování (trvá asi 2 hodiny). Zvuk mám v PC už z obou (na to nepotřebujete žádný spec. HW, jen redukci SCART-CINCH na jack, a strčit do LineIn zvukovky).

DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Elfmanovy pohupující se pixely + dovolené aneb Výprava pidiautem po Evropě - od Martin - 07.06.2017, 14:11

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)