Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#7
Chtěl bych Vám poděkovat za připojení do diskuze, byť zastáváte odlišné přístupy.


Co se týče velkochovů, možná moje vina, že jsme se špatně pochopili. Pokud mluvím o velkochovech, mám na mysli ty dnešní továrny, kdy jsou krávy a slepice v budovách. Velkochov, kdy se krávy pasou na louce je zcela něco jiného, byť jde samozřejmě také o velkochov. A i já si uvědomuji, že ne každý může mít doma krávu.

Také se Vám všem omlouvám, pokud víte zdroj, odkud pochází vaše produkty. Tj. máte potvrzeny kvalitní životní podmínky i porážku daného zvířete. Ať už je to z velkochovu nebo z eko farmy. Pokud to potvrzené nemáte, no.... já to na 100% potvrzené nemám. Samozřejmě, mohu si koupit vejce z eko-farmy, budou dražší (ale to jsme teď zamítli, protože na to lidi nemají peníze). Tak nějak ale třeba pochybuji, že vejce z klecových chovů, které se dají dneska koupit v supermarketu tam zůstanou ležet a že se někdo z kupujích bude zajímat o to, jak dané nosice žijí. A jednoduše to svedeme, že za to může doba.

Chápu, že pokud už se snažíte k nějaký ten přístup k problému, že můžete vidět vše černě, protože vy se snažíte a přesto se nic neděje.


ad Moně: Vžiji se do role chovatele drůbeže a dobytka. Resp. se o to teď pokusím. Výrobní náklady (ropa, elektřina, voda, zaměstnanci) stále stoupají, výkupní ceny stále klesají, protože mne řetězce tlačí s cenou dolů, aby mohly také prodávat co nejlevněji. Pokud dělám byzniz, je pro mne nepředstavitelné, abych přecházel na prostornější klece nebo chovy, nebo dával zvířatům víc času a dopřával jim pohodlí, protože pro mne je zásadní "vyrobit" co nejvíc zvířat za co nejkratší dobu s co nejmenšími náklady, abych měl zisk. Za takové situace pro mne bude žádoucí, abych na jeden metr čtvereční napasoval 2 krávy nebo prasata, a krmil je pokud možno přímo do chřtánu, aby se nezatěžovaly krmením. A taky aby jatkami projely co nejrychleji, protože čas jsou peníze. Co mne nutí, abych si zvýšil náklady? To už můžu zavřít. Kdo může zvýšit výkupní ceny tím, že nebude požadovat ty nízké? Stát? Evropská Unie? Ufoni? Nebo spíš koncový článek, tj. nakupující, tj. my?


Tím trochu reaguji na Mácamana. Jak rychle by mělo probíhat ono postupné zlepšování životních podmínek? A kdo bude hybnou silou toho postupného zlepšování podmínek? Třeba až přiletí ufoni? Já nevím, my přeci ne, protože my s tím nic neuděláme, takže počkáme, až se to vyřeší samo nějak z vnějšku.. možná jsem idealista, ale myslím, že je lepší vždycky udělat alespoň něco, než to už předem vzdát, že to nemá cenu.


Pokud jde o peněžní stránku (a nemůžu říct, že bych nevěděl, o co jde, protože jsem se tak na 100% choval taky), vlastně tím omlouváme, že aby pro nás nebylo maso luxusní, musíme jeho cenu držet nízkou stůj co stůj, bez ohledu na ostatní živé tvory. Maso pro nás nesmí být luxus, zato kvalitní život pro ně být může. Ano, tato zvířata, tzv. chovná, jsou vyšlechtěná pro náš užitek, bez toho by neexistovala a nejspíš ani v přírodě nepřežila.


Ale řeknu vám teď něco z legrace, byť se o tom nežertuje, ale berte to jako kdyby to byla pravda: Veřejně se chlubím, že doma množím koťata. Mám asi 10 koček, připouštím je hned jak vrhnou, a jakmile budou mít koťata, tak jim je seberu, vezmu nůž, a zaživa jim začnu řezat ocásky. A naučím se s tím žít, protože je to pro mne nejlevnější forma zábavy. Kdybych měl každý den platit lístek do kina, tak bych zchudnul. O nic přeci nejde, ta koťata by se jinak ani nenarodila.

Co to? Žádný potlesk? Nikdo mi nefandí? To je hrozná doba, asi dostanu depresi... Twilightoops



Kuřecí stehýnka vypěstovaná v nádrži se slibují snad co jsem živ Twilightoops Nezdá se, že by od té doby bylo zvířatům lépe. Geneticky modifikovaná zvířata s prominutím zatím budeme ignorovat. Kdyby se to povedlo zprovoznit, a všichni by to začali kupovat (dokud by se nezačalo křičet, že GMO a jemu podobné fuj), bez ohledu na peníze, byla by moje snaha zbytečná. Ale zatím se budeme chovat tak, že nic takového není. Protože se tak většina lidí stále chová (je to otázka peněz, chudší lidé nebudou rozlišovat původ masa, hlavně, že na něj mají).


Welfare je hezká věc, proč tedy ale jsou stále v oběhu vejce kategorie "3"? A to nic neříká o tom, jak pak skončí dané nosnice.


Ale trochu tu vidím názor "jeden člověk nic neznamená, tak co bych se snažil" a také takové to "všechno nebo nic". Chápu, že v Praze se těžko dá chovat slepice (nebo nedejbože kráva). To není výmluva nepěstovat si např. rajče. Situace na venkově je ale jiná. Pokud jde o okrasné rostliny, já vím přesně, o čem mluvíš, protože ještě před 1 rokem u nás na zahradě nic jiného nerostlo. Nestál ani skleník, ani záhon, ani ovocné stromky.

Všude se staví novostavby, doba je uspěchaná, jen já nic, já muzikant. Otázka nákladů je, zda si je umíte spočítat. Chovat na dvoře krávu nebo osít pozemek se mi nevyplatí, ale to neznamená, že když nejde tohle, že automaticky neudělám nic dalšího. Když už jsme u těch nákladů, nevěřím, že nikdo z nás neprodukuje zbytky jídla (my tedy alespoň prodkujeme). Kolik stojí nosnice? Kolik stojí vejce z ekochovu nebo i ze supermarketu. Kolik vajec snese ročně. Já nevím jak vy, ale mě vychází, že jsem v plus. K tomu si mohu namlouvat, že jsem dopřál tvorovi, který mi živí, důstojný život.


Plno lidí nemá prostředky. Vejce 30 ks, klecový chov, cena 3.2 Kč / kus. Vejce z eko farmy 4 kč / kus volný chov. Kolik vajec sníte do měsíce? 20 ks? 30 ks? 16 kč měsíčně rozdíl? Za 80 haleřů na vejci? Umíte si představit, že byste si zaplatili kajutu na lodi, kde by vás šoupli do podpalubí s dalšími 1000 lidmi, bez hygieny, bez pohybu, bez pozitivních stimulů, a přitom za cenu o 80 haléřů vyšší (nebo 25Derpyderp1 byste se z pekla dostali do Intercontinentalu? Ano, děsně mě zabije, když za cenu 16 Kč za měsíc u jedné položky dopřeji dalším živým tvorům lepší život. Ale to ne, protože my jsme vládci planety, peníze jsou to hlavní, a naše pohodlí jsou nade vše.

Už mluvím jak nějaký člen sekty, co se vás snaží obrátit na víru v Boha. A to jsem nechápal, jak tito lidé mohou tohle dělat. Asi k nim budu mít ode dneška větší respekt..
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Martin - 09.03.2017, 19:00

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)