Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#41
(06.12.2017, 13:47)Eugene Napsal(a): Taky bychom se ale mohli hádat, co je a není přirozené - byli jsme obdařeni inteligencí a schopností se efektivně učit a stavět na znalostech předků

Toto konkrétně by bylo na delší debatu, opravdu a nejspíš by byla dost mimo téma.

Pokud bychom se drželi čistě slovíčkaření, pak prakticky nic v našem světě není moc přirozené: https://cs.wiktionary.org/wiki/p%C5%99irozen%C3%BD

Ovšem, jak správně píšeš, naše inteligence je přirozená a tedy i všechno, co skrze ní vzejde.

Musíme si ale uvědomit, že stejně jako se naše morálka nestíhá vyvíjet společně s technologickým pokrokem, ani naše těla se nestíhají adaptovat na náš měnící se životní styl.

Když pomineme pandu, které trvalo miliony let se přeorientovat na rostlinou stravu, na příkladu člověka si můžeme ukázat, že i když konzumujeme mléko již mnoho tisíciletí, stále má spousta lidí problémy jej vůbec strávit, natož zužitkovat (tím nepopírám, že mnozí už adaptovaní jsou).

Je pro nás přirozené se na zimu teple oblékat a doma si zatopit, přesto spoustě z nás ještě rostou pozůstatky srsti (otázka je, zda vůbec někdy zmizí - kvůli hormonům).

Stavět na znalostech našich předků ale také znamená se poučit a vyvíjet. Intezivní velkochovy jsou relikt poválečného nedostatku a nedokonalé technologie. Dnes jsme přeci jen dál, takže bychom právě měli zapojit svou inteligenci a konečně začít inovovat. Kdybych měl citovat podobnou analogii: Jsme ve třetím tisíciletí a pořád stavíme domy primitivně bušením kladiva do hřebíků?

Stejně jako konzumaci ochuzeného masa ve velké míře můžeme brát jen jako zastavení pokroku - bylo to užitečné v době ledové, opět tedy v době nedostatku jiné kvalitní potravy. Já třeba v dnešní době pociťuji paradoxně nedostatek v tom, že mi trh není schopen nabídnout dostupné kvalitní potraviny, protože maso je tvrdé nebo tlusté, většina sójových produktů v obchodech pro mne chuťově nepoživatelná, a tak bychom mohli pokračovat dál.

O čem bychom se ještě mohli hádat by právě bylo ono efektivní se učení, protože když se rozhlédneme po naší planetě, moc náznaků, že se tak děje, tu není Rainbowlaugh Pokud by všechno na světě bylo efektivní, asi bychom se tady vůbec o problému veganství/udržitelnosti masa nebavili, nejspíš by ani neexistovalo toto fórum, protože by v takovém světě nebyla potřeba bronies...
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Martin - 06.12.2017, 17:11

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)