Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#52
Zkusme se ještě zamyslet trochu nad tou přirozeností.


Ano, lidé mají mozek, a tedy vynalezli oheň. Ale dejme teď inteligenci naprosto stranou. Pokud by evoluce vyžadovala pro přežití druhu tepelně upravenou stravu, poskytla by pro to podmínky. 99.99% všech ostatních druhů naprosto obejde bez všeho, co je nutné tepelně upravit nebo okořenit, aby to vůbec daly do huby - je pravda, že člověk jedl maso i surové, z nutnosti, ale jak to často pak dopadá kvůli choroboplodným zárodkům, to vidíme i dnes.

Pokud se člověk obešel bez tepelně upravené stravy milion let a víc, nejspíš asi nebude nutná ani dnes. Tzn. že pokud se něco musí tepelně upravit (ať už je to maso nebo zelenina), posolit, marinovat nebo kořenit (maso, aj.) abychom to vůbec snědli, těžko to bude nezbytné pro přežití, protože pokud ano, pak bychom jako druh byli závislí na přírodních požárech nebo mořské vodě. Čili bychom velmi brzo vymřeli.

Argumentujte tedy vývojem, chutí, výživností, byť i tom se dají vést spory, možností to jíst, chtíčem to jíst, ale ne prosím přirozeností ve smyslu biologické evoluce..



Někdy je zvláštní sledovat člověka (tedy sám sebe), který tvrdí, jak mu zabíjení zvířat a lidí obecně nevadí, a přitom není schopen dokoukat například dokument Pozemšťané (upřímně, pokud maso je pro skutečné chlapy, tak přiznávám, že jsem baba (nebo anglicky "chicken"), protože jsem neměl odvahu pustit si víc jak minutu toho filmu). A argumentace zabíjením v přírodě? Víte, je zvláštní, že mi vůbec nedělá žádný problém dívat se na to, jak lev zabíjí třeba antilopí mládě. Tak proč teda nedokáži zkousnout naši "přirozenost"?

https://www.csfd.cz/film/118264-pozemstane/komentare/ (za sebe nedoporučuji si to pouštět, nemá to IMHO smysl)


Proč mě třeba vůbec nedělá problémy s hrabat v hlíně, zahradničit, či dokonce zpracovat vodu z ČOV, ale když jsem byl ještě ve svých mladých letech na brigádě v masně, vydržel jsem u masa asi tak minutu, pak se mi chtělo zvracet a musel jsem odejít (většinou jsem pak byl v kuchyni). A to jsem taky dítě více méně z vesnice (dělali jsme zabijačky), a postupem času jsem ztratil kontakt jak s hospodářskými zvířaty, tak i hlínou.


Jaké je řešení, které nám údajně tyto na city hrající filmy nenabízí? Nepodporovat to. A jak se říká, kdo chce, hledá způsoby (nemusí jít nutně jen o veganství), kdo nechce, hledá výmluvy (nebo snad jediné řešení snížení emisí nebo zácpy ve městech je sešrotování všech aut a chodit pěšky? Pochybuji).

Dřív jsem byl ochoten věřit argumentu ohledně ceny. Poté, co jsem si osobně vyzkoušel, že to je možné, už jej nemůžu akceptovat. Přestal jsem být věřící.

Je také zvláštní, jak člen bílé rasy lidí (a kolikrát ani to ne), která jednou zotročovala černochy, tu zabíjela Židy a postižené lidi, nebo bila ženy za to, že chtějí volit, se chlubí, jak mu je současné chování společnosti ukradné a přitom pak hlásá, jaké svině byli třeba nacisti, a nedochází mu, že je dost možné, že za pár generací se budou naši potomci dívat na nás úplně stejně.

Přijde mi toto chování přinejmenším zvláštní. Ale kdo jsem já, abych takové lidi odsoudil, když jsem sám dělal to samé?

Kromě toho, časem si člověk zvykne na všechno a přestane to vnímat. Jinak by lidé jako jsou vojáci, chirurgové nebo řezníci prostě nemohli fungovat.


Citace některých komentářů k danému filmu:

Nastíněným řešením je pouze věta: "Nadešel čas, aby každý z nás přehodnotil své stravovací návyky, své tradice, styl a módu a především své myšlení." Nic víc, nic míň - vlastně je to vágní výrok, který by zapadl i do dokumentu třeba o problémech třetího světa, globalizaci, ropě, globálním oteplování atd. Není to vegetariánská agitka, člověk si může udělat názor sám - Ovšem názor na co? Jestli jíst maso, nebo na způsob jeho získávání? Já jsem v průběhu sledování přemýšlel především o tom druhém.

Aneb je to jen o tom, necítit se ublížený, že mi něco, co vidím, vadí, a ohrožený, že bych musel něco dělat jinak, ale zjistit si, jak udržet svůj způsob života jinou cestou..

Cítit se mizerně ještě nikdy ničemu a nikomu nepomohlo.


"Utrpení zvířat je nezbytné"

Položme si otázku: Je nebo bylo? Bylo utrpení černochů a jiných lidí v otroctví nezbytné? Možná tehdy to přínos mělo. Tak proč už dnes nemáme otroctví? Protože je mnohem efektivnější lidem platit než je bičovat, a dokonce je mnohem efektivnější nasadit stroj než placeného člověka. Bylo ukrátka neudržitelné.


Když pročítám ty negativní komentáře, abych se podíval i na druhou stranu barikády, pak přemýšlím i o přidání poslední hvězdy. Argument, že zvíře by mě taky snědlo nehumáně je zřejmě tím nejhloupějším. Jakožto lidstvo máme velkou možnost volby a nebudu ji zahazovat z důvodu, že zvíře by mě snědlo krutě, naopak by se měla využít.


Vybíjet si svou malost řečmi o nadřazenosti tím, že budu bezdůvodně způsobovat utrpení nižší formě života je stejné, jako mlátit retardovaného vozíčkáře jen proto, že prostě můžu, protože u některých takových lidí je poškození mozku tak velké, že svým vnímáním jsou ještě mnohem níž, než zvířata, u kterých to mnohým lidem nevadí, ačkoliv by hned odsoudili z gauče každého, na koho by televizní zprávy ukázaly, že něco takového udělal velmi postiženému "člověku" (záměrně uvozovky, protože taková bytost je často člověkem už jen svým vzhledem).


Řeči o nároku na vyšší standard na úkor zbytku chudé části planety moc dlouho neustojí realitu, protože pokud se bude v současném systému a stavu společnosti populace třeba v Číně zvyšovat stejně jako teď, co by se stalo, kdyby každý Čínan chtěl mít stejný plýtvací standard jako máme my? Pokud jej nebude společnost schopna zajistit, podle naší logiky je fér sebrat zdroje chudině. A koho je víc? 750 miliónů Evropanů nebo budoucí 2 miliardy Číňanů? Která ekonomika teď pohání svět? Kdo vyrábí většinu spotřebního zboží? Stačí, aby Čína nabídla za ropu, sóju a další importované věci víc než my, a zároveň zvedla poptávku nad výrobní možnosti, a pak uvidíme tu srandu.

https://www.google.cz/search?source=hp&e...vFr-a1m8OY

(všimněte si, kdy nejvíc rostla průměrná délka života v Číně, a není to v poslední době)


Současná kapitalistická společnost asi moc vstřícná k udržitelnosti nebude. Křičet "bože, a kdo by asi tak pracoval, když by nikdo nemusel a nebyl by kapitalismus?" má dnes v době 4. průmyslové revoluce asi stejný význam, jako kdyby člen JZD s garážemi plnými traktorů křičel "to je hrůza, vymřeli černoši! Kdo teď bude orat na polích?" (bez toho, abych se lidí černé barvy pleti chtěl nějak dotknout, jen tím ilustruji nesmyslnost dnešního myšlení na příkladu otroctví).

Jen na tomto fóru jsou stovky nadšenců, kteří dělají, co je baví, a nikdo jim za to neplatí (dokonce ani nevyžadují příspěvky na svou neziskovou činnost), ani jim nikdo neříká, že musí. A je tu i mnoho těch, kteří dobrovolně obětují nejen svůj čas, ale i finanace, aby pracovali pro jiné (všichni víme, o koho jde).

Co byste dělali ve světě, kde byste nemuseli chodit do práce? Jen byste se flákali na gauči, nebo byste dělali něco, co vás baví? Kolik malých kluků chtělo v dětství řídit traktor? Nebavilo by vás to třeba teď? Kdyby se jednalo o 1 den v roce? Pokud by na vás vůbec přišla řada (protože traktory už dnes dokáží jezdit i bez lidí) Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Martin - 08.12.2017, 17:41

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)