Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#66
Dovolil bych si jen polemizovat nad uváděnou spotřebou energie, která má být 4x až 5x vyšší než u masa z krávy. Nevím bohužel, z jakých zdrojů toto číslo pochází. Pokud jde o to, že v laboratoři běží například počítače, je tam osvětlení, teplo, sterilní prostředí popř. živný roztok potřebuje elektrickou energii či rostlinné proteiny, pak ano, v porovnání s kravínem to jistě není žádná úspora. Nicméně elektřina může být čistý a obnovitelný zdroj, což kráva sice také, ale s vynaložením mnohem vyšších nákladů (těsné kravíny, aby neunikal metan, atp.)

Chybí mi zde údaj o srovnání plochy orné půdy k vypěstování 1 kg masa, o spotřebě pitné vody (neboť její výroba také vyžaduje spotřebu energie), a v neposlední řadě o spotřebě energie a ropy při obdělávání polí, na kterých se pěstují plodiny pro dané krávy (těžko bude někdo tvrdit, že do těchto laboratoří budou denně jezdit vagony naložené kukuřicí), případně energie vynaložená například na výrobu léčiv pro živá zvířata. Ekologické a zdravotní hledisko zatím můžeme zanedbat, byť i zde se dá produkce převést na peníze či energie (sanace škod, atd).

Já jsem totiž četl v různých zdrojích, že spotřeba energie (sama o sobě) je právě nižší (o 4 až 45%, ale uvádí se i víc), u vody či půdy jde o mnohem vyšší čísla (přes 90% )

http://www.bbc.com/news/science-environment-34540193

Možná že v tom byla zahrnuta zdrojová zvířata a jejich chov, ale to je dost krátkozraké uvažování (to je jako počítat do "ceny" výroby auta emise a spotřebu koní, které v počátku jejich výroby dopravovaly materiál na jejich stavbu Pinkiesmile )

Pro odlehčení příspěvek z diskuze pod článkem, a vlastně co, svým způsobem má pravdu, že Česká republika už dávno maso vyrábí i bez masa Pinkiesmile
Párky, paštička, sálámek, šunka, cokoliv z masa umíme u nás vyrobit bez masa. Není již třeba výzkumu, stačí k nám do suprmarketu.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Martin - 03.01.2018, 12:00

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)