Anketa: Váš názor na problematiku velkochovů?
Nemáte dostatečná oprávnění, abyste mohl(a) hlasovat v této anketě.
Myslím, že této problematice svým přístupem škodíš
0%
0 0%
Je mi to jedno, nějak si to už zdůvodním a budu s tím žít
40.43%
19 40.43%
Vím o tom, a snažím se s tím něco dělat
17.02%
8 17.02%
Doteď jsem o tom nevěděl, a zkusím s tím něco udělat
0%
0 0%
Doteď jsem o tom nevěděl, a nehodlám nic měnit
2.13%
1 2.13%
Stanu se vegeratiánem
6.38%
3 6.38%
Stanu se veganem
6.38%
3 6.38%
Na truc začnu jíst ještě víc masa
8.51%
4 8.51%
Začnu si vybírat, z jakých zdrojů pochází mé jídlo
12.77%
6 12.77%
Začnu zahradničit a pěstovat
6.38%
3 6.38%
Celkem 47 hlas(ů) 100%
* Hlasoval(a) jste pro tuto možnost. [Zobrazit výsledky]

Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům
#86
Kapitola III bude zase o něco nudnější..

- Přirozenost vs. nutnost vs. kultura 25%
Pojďme na to obráceně! Proč nepovolit konzumaci všeho masa?
- Aktivita je horší než pasivita? 10%
Bráno z pohledu člověka: ano, aktivní vegan paradoxně naštve víc lidí než líný ekolog nebo politik.
- Jak to, že to lidé nevidí a nechápou? 20%
Protože jim nenabízíte lepší alternativu!
- Nechci se omezovat, abych si neškodil, a tak si škodím, protože jsem blb 30%
A to je důsledek naší nevzdělanosti. My ani nevíme, že bychom se mohli mít lépe.. prostě tomu nevěříme.


Přirozenost vs. nutnost vs. kultura

Technická otázka: pokud někdo obhajuje konzumaci masa tím, že jde o nižší formu života, proč nejíst maso lidí s poškozeným mozkem nebo čerstvě narozených, ještě ne plně vyvinutých dětí? (ironie, kdo by to nepoznal)

Tyto bytosti už/ještě nejsou prakticky lidé, a často ani už/ještě nic necítí, takže kde je problém s etikou? Samotné děti jsou často inteligenčně během prvních pár měsíců života ještě hluboko pod hospodářskými zvířaty (ano, to je ona argumentace pomocí "zvířata mají nižší IQ, takže je můžeme jíst").

Podle "expertů" by lidské maso nahradilo chuťové vepřové, skopové či hovězí:

http://www.extra.cz/zajima-vas-jak-chutn...s-uspokoji
https://www.national-geographic.cz/clank...ekali.html

Bude zajímavé sledovat, jestli rychle přispěchá někdo, kdo obhajuje jezení masa pouze na základě "dělalo se to tak už od jakživa", a začne bránit právo lidí jíst ostatní lidi.

Pokud někdo začne s tím, že mu chci zkazit pojídání masa, tak ať raději mlčí. Nic totiž nepochopil. Bohužel. Pokud si přečte alespoň závěr druhého článku, aneb to krásné zdůvodnění, možná pochopí, že jde z mé strany o nadsázku Pinkiesmile

OT: Poznámka k citaci z článku: Severoamerické indiány máme díky mayovkám a filmům z poslední doby zafixované jako mírumilovné lovce bizonů:
Jestli problém není ještě v tom, že se ukazuje, že daní indiáni se původně živili spíš zemědělstvím, a lovit ve větším začali až tehdy, když je bílí vyhnali z jejich úrodné půdy. Podobně totiž spousta lidí zná indiány na koni, ale ti na nich nejezdili do doby, dokud koně nepřivezli dobyvatelé. Takže to naše "my víme" má dost chabé základy. Pochopitelně ale stejně jako naši předci i ti jejich se dřív než zemědělstvím živili lovem..
https://www.indiani.cz/single-post/P%C5%...tstv%C3%AD

Jestli vás zajímá, jak na takovou šílenost s kanibalismem chodím, tak se spíš jen zamyslete, že toto je otázka, na kterou nemůžete racionálně odpovědět: Proč nejíme lidské maso? Protože..... proto. Prostě se to řeklo. Protože se to tak nedělá.. protože je to na nějakém papíře nazvaném Bible nebo co já vím.. protože to je na nějakém cáru papíru zvaném zákony státu.. protože mi ostatní lidi řekli, že se to nesmí a tak poslouchám a neptám se..

MR (TR) měl dobrou připomínku ve stylu "pokud to nedokážete vysvětlit ufonům/AI strojům, co neznají nic z naší kultury, jaký má smysl to dělat?"

Vysvětlete to strojům. Opodstatněte svou existenci a své zvyky před něčím, co se rozhodne zničit všechno, co nemá účel Pinkiesmile Vysvětlete své chování lidem mého typu, kteří mají často nízkou empatii, na svět se dívají technicky a postupně vypouštějí všechny zvyky (zvlášť ty náboženské) Pinkiesmile Pokud to neumíte, buďte rádi, že se k moci nedostal podobný psychopat, protože pak byste nebyli asi moc v bezpečí Ajsmug A v současném systému nemáte žádnou pojistku, že se k moci nedostane, protože už jeho existence mezi lidmi je prostě systémem daná a udržovaná čistě jen statisticky. Vy se třeba nezajímáte, ale někdo další se nejen nezajímá, ale ještě koná..

Neříkejte, že jste nekroutili hlavou nad pošahaným zdůvodněním provozování kanabalismu v jednom z těch článků.. Pro někoho je "posed na kokosu" naprostá blbost, ale pak vezme jako naprosto logické některé ze současných zdůvodnění v západním světě.

Je zvláštní, že alespoň v západním světě není normální, že by valná většina lidí, třeba mužů, vykřikovala do světa, že je štve, jak pořád někdo zakazuje znásilňování. A odůvodní to tím, že se to tak dělalo dřív v minulosti a nebo dokonce tím, že to dělají i zvířata. No, a se zabíjením je to stejné. Ale co čekat od druhu, který sám sobě nastavil podmínky tak, že se "musí" zabíjet vzájemně příslušníci jeho vlastního druhu, natož pak druhy jiné.. Ajsmug

Aktivita je horší než pasivita?

Kromě toho, často se v interakci lépe vysvětluje pasivita než aktivita. Je rozhodně snažší vysvětlit, proč jsem se rozhodl něco nejíst, někoho nezmlátit, něco nekoupit, něco neudělat, než vysvětlovat (davu, policii, zvědavci), proč jsem si dovolil něco udělat (zabít, zmlátit, koupit, prodat, ukrást, políbit...)

Protože zatímco na pasivitu má každý na této planetě právo (ať už si politici myslí cokoliv, třeba presumce neviny platí i pro Babiše - a ať už si "kapitalisté" či my jakožto jejich prodloužené ruce, myslí cokoliv mj. ještě třeba ústava jasně stanoví, že člověk nemůže být nucet dělat něco, co neukládá zákon a ten třeba nic o povinnosti pracovat, pokud nejste vězeň, nic neříká Ajsmug ).

Obhájit se tedy slovy "já jsem se rozhodl nedělat něco" nebude problém; horší je hájit se slovy "já jsem se prostě rozhodl to dělat", protože za slovo "dělat" můžete dosadit nejen činnosti prospěšné, ale i nežádoucí.

Nikdo vás nemůže soudit za to, že neděláte prospěšné činnosti (alespoň ne podle zákona*), ale budete souzen (ať už zákonem nebo morálně), pokud uděláte něco neprospěšného. Budete muset dokonce obhajovat, i pokud se rozhodnete udělat něco prospěšného, ale někomu nebo někde, kde o to nikdo nestojí.

*) za nečinnost můžete být nicméně ale odsouzen v jistých případech: neposkytnutí pomoci (ujetí od nehody), nenahlášení trestného činu (o kterém jste věděl), atd. Zvlášť to druhé je ale zajímavé v tom, že spousta lidí "ví", že ten a ten politik něco ukradl, ale nahlásit to nejdou. Podle své logiky tedy spáchali trestný čin.

Pokud jste tedy aktivní, musíte být připraveni se umět racionálně obhájit. Bohužel, protiargument "zasahuje tím do mého života" ne vždy obstojí, protože obdobně by se proti trestnímu stíhání mohl bránit i zloděj: i jemu přeci jeho oběť či policie zasahuje do jeho života, protože on se rozhodl někoho okrást, takže nikdo další nemá právo ho soudit.

Stejně by se mohl hájit i někdo, kdo by chtěl vysadit čistý veřejný les pro všechny na pozemku, který mu nepatří.

Úsměvné je, když se sejde takový sazeč lesa s pozemkem onoho zloděje. Kdo je pak víc v právu? Správná odpověď je: ani jeden, sedět by v současném právním systému měli jít oba (já nikdy netvrdil, že současná společnost je racionální, soud za zranění zloděje nebo pokousání zloděje na vašem oploceném pozemku, které tam úmyslně vlezl - u té domácí zbraně se dá alespoň argumentovat ohrožením někoho omylem, ale na druhé straně je třeba se ptát: co udělala společnosti pro to, aby lidé nepodnikali sami tato protiopatření? Se zlodějem a psem se už dá lépe operaovat, ale nejspíš se pár návštěvám advokátů nevyhnete.. z doslechu znám snad jeden případ, kdy byl někdo popotahován, že se na jeho oploceném pozemku zranilo dítě, co tam vniklo, ale nemohu najít zdroj, tak to budu brát jako JPP).

Byť, pokud by bylo veřejné hlasování, je možné, že by onen sazeč lesa získal u veřejnosti víc podpory než zloděj. Ale davy se dají snadno zblbnout (Ježíš by mohl vyprávět).

Vypůjčil bych si jako citát jeden příspevek z jisté diskuze: Lepsí miliarda otravných veganú nez jedna otrávená planeta.

A pokud lze reagovat na tvrzení, že pár lidí stejně nic nezmění (nepoznali bychom efekt), tak je myslím rozhodně lepší, když část planety bude umírněnější, než kdyby všichni vypadali takto, protože to bychom už poznali: https://www.google.cz/search?q=ob%C3%A9z...26&bih=770 (protože by to v přepočtu na kalorie znamenalo živit ne 7.5 miliard lidí, ale dvacet!)

Jak to, že to lidé nevidí a nechápou?

Ono, vždy, když se blíží nějaká potencionální katastrofa, lidé se chovají různě (kromě těch, co se na ní racionálně připravují nebo na ní upozorňují).

To je, jako kdybychom letěli v letadle. Lidé v něm chtějí prostě stále letět a kochat se svou nadřazeností na zemským povrchem. Jenže tomu letadlu jednou dojde palivo. A je úplně jedno, jestli spadne kvůli nedotankování nebo proto, že je pilot radikál, sebevrah, pitomec, chce ovládat letadlo, nebo ho někdo podplatil. Letadlo by mohlo mít instalované zařízení pro tankování za letu, ale to z nějakých záhadných důvodů prostě nemá (a to dopravní letadla skutečně nemají Pinkiesmile ). Jak se zachovají lidé v letadle?

Rainbowlaugh
- část lidí je klidná, protože "ví", že jejich sedadla se katastrofa týkat nebude
- část lidí nadává, že všechno stojí za houby, ale sedí dál a kochá se výhledem
- jeden člověk vytvoří stádo oveček, od kterého vybere cenosti, a zamkne se s nimi na záchodě, kde určitě katastrofu přečkají
- několik lidí vytvoří skupinku a diskutují, že vlastně ani neletí v letadle, takže nemohou spadnout
- někdo začne vypočítávat, kolik peněz by stálo nechat letadlo přistát a znovu vzlétnout, a vyjde mu, že se to nevyplatí
- jiní prohlásí, že je to nezajímá, protože oni se na výrobě ani letu letadla nijak nepodíleli, takže proč by měli nést následky nějaké katastrofy nebo důsledky jejího řešení
- spousta lidí si bude myslet, že kdyby byl na místě pilota někdo jiný, určitě by ke katastrofě nedošlo, a nemuselo by se tedy ani přistávat
- vytvoří se mnoho skupinek, a každá se zaměří na nějaký jeden problém s letadlem (jako například že není káva, že jsou některá okénka poškrábaná nebo že motory dělají moc velký randál) a prohlásí, že když se vyřeší ten jejich, katastrofa se tím zažehná
- podskupinky začnou vyvolávat, že kdyby letadlo postavili jejich zástupci, určitě by se nic nestalo
- další budou opět v klidu, protože na ně čeká někdo nahoře (ufoni, bůh, ilumináti, poníci), který je v poslední chvíli zachrání nebo odvrátí katastrofu
- část osazenstva usoudí, že je všechno už v pytli, a půjde se na protest odpálit k nejbližším dveřím, aby jako hrdinové skončili nesmrtelní buď v nebi nebo v pár článcích na internetu
- mnoho lidí prohlásí, že nedostatek paliva nás netrápí, protože se určitě najdou jiné zdroje
- a většina se začne věnovat rozebírání interiéru letadla, aby si sama užila co nejvíc svého života*

*) Konkurence často znamená, že si každý snaží urvat co nejvíc drobků ze společného koláče, namísto toho, aby se staral o to, aby ten koláč byl co největší (tedy logicky i větší díl pro něj) nebo o to, proč se v reálu zmenšuje (a není to jen o růstu populace).


No a letadlu mezitím dál vesele ubývá palivo, aniž by se cokoliv změnilo.

Lidi jsou často líní něco změnit, a to i když jim na tom záleží. Já sám jsem exemplární příklad, ať už jde o živobytí nebo malování - kdybych skutečně hnul zadkem a zabral na 100%, tak už mám dávno hotovo, ale protože to dělám jen tak polehounku, aby se neřeklo, tvrdnu v práci a kvalita maleb také není bůhvíjak valná.

Část lidí třeba bude chtít po pilotovi, aby přistál a dotankoval, nebo aby změnil prostředek pro cestování (máme možnost mít spoustu rychlejších způsobů, jak cestovat, než blbým letadlem, a nebo si nastavit podmínky tak, aby se nemuselo už někam spěchat, tedy by nehrálo roli, zda byste se přes oceán dostali za 30 minut raketou nebo za 3 dny lodí). Jenže většina ostatních bude kategoricky zásadně proti, a označí je za blázny, ekoteroristy, atd., a začne si stěžovat, že je obtěžují hlukem a že chtějí mít svůj klid, a že když letadlo přistane, budou mít spoždění (ačkoliv ani sami nevědí, kam vlastně letí a kdy tam asi tak budou - sedli do letadla, kterému určil cestu někdo jiný, a oni si jen vybrali z nabízených možností), a že je to tedy omezuje.

Občas se najde někdo, kdo na pilota spáchá atentát nebo vyvolá převrat na palubě. Následkem toho může být katastrofa (ale ani nemusí být, např. pokud i mezi cestujícími je pilot, jenže ani ten pak nebude chtít přistát, jakmile je jednou u vesla - protože dole na zemi by už neměl žádnou důležitost). Jenže ani při katastrofě nemusí letadlo vybouchnout a všichni umřít. Je spousta příkladů, kdy letadlo přistálo i bez paliva a to buď naprosto bezpečně, a nebo přežil alespoň někdo. Těžko ale může někdo předvídat, jak nějaká katastrofa dopadne. Neumíme předpovídat ani počasí. A ekonomové? Ti neumí ani předvídat vývoj na trhu nebo burze, a pak jsou děsně "překvapeni" nějakou tou krizí.

A co politici? Hm.. třeba pan Topolánek "prezident" měl jistě vizi budoucnosti v malíčku. Jen očividně zapomněl, ve kterém.. pokud nedokáže zajistit blahobyt ani sám sobě (odhadem nálady ve společnosti), jak by proboha mohl řešit budoucnost celosvětově, tedy blahobyt nás všech. No ale pokud to nedokáže, k čemu pak takového člověka, resp. jeho funkci vůbec potřebujeme? Je naprosto zbytečná (pro nás pro lidi, protože nijak neuspokuje naše potřeby a chtíče).

Pořekladlo "svět není tak růžový, jak si ho představujete" v dnešní době platí, ovšem současně s pořekadlem "svět bude takový, jaký si ho uděláme". "Jakou vládu si zvolíme, takovou budeme mít", jenže vláda se volí z lidu, takže dokud bude lid hloupý, nemůže být chytrá vláda (aneb Vláda lidu).

Ono ale ani ukázat lidem, co se skutečně děje, než se jejich jídlo dostane na stůl (např. pořad Zlatá mládež) nemusí vždy stačit. Holt, každý máme své cestičky..
Stačí si přečíst diskuzi pod příslušným videem, a najdete tu prakticky všechny paargumenty, co jsem zde probíral již dávno..

Od "přemnožení" až po "všechny ty řezníky bych zabila!" - ano, tady to lítá a ani peří to nemá.
Nebo argument "matka by mláďata zalehla, proto to a to" pod Nedej se (ČT) o koncentrácích - jasně, takže celá planeta čekala desítky miliónů let, až se objeví andělský homo sapiens sapiens a konečně ochrání nebohá mláďata před jejich vlastními matkami. Ekonomické důvody. Pochopitelně. Přirozená přírodní úmrtnost je pro zisk nežádoucí. Vlastně i pro výživu lidstva, ale těžko to obstojí jako obhajoba řešení, které jsme na to vymysleli (viz. příklad s ocásky - je levnější to dělat, než aby měla zvířata možnost si s něčím hrát).

Zvířecí koncentráky? - Nedej se! (ČT,2014) 2/2 (you tube hledání)
nepřesná citace: A: Já si myslím, že návrat k přírodě právě je, když silný požírá slabého. O tom to je. Když to budeme popírat, dojdeme na to.... B: Argument síly nemůže mít v civilizaci poslední slovo. Kdyby to byla pravda, měl by Hitler vlastně recht. Představa "síla znamená oprávnění" popírá civilizaci a jedná se o zvěrský způsob

Podle toho zdroje: https://www.goveg.cz/content.php?action=...language=1 se jedná o nejspíš každé 9. sele, které je zalehnuto nebo se z nějakých jiných důvodů nežije odstavení (ověřil jsem si, že i u našich prarodičů ve chlívku se to řešilo: když prasnice porodila, a pak si chtěla lehnout, muselo se dávat prvních pár dnů, aby mláďata nezalehla, a pak už s tím ale problém nebyl). Takže řešíme cca. 10% až 11% úmrtnost u prasat a chlubíme se, jací jsme vlastně dobrodinci. Můžeme to porovnat s dětskou úmrtností, která se sice snížila cca. na polovinu, ale stále je někde jinde: https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Btsk...%BAmrtnost

Majitel to ale řekl správně (z dnešního pohledu): "Jsou tu pro užitek a ne pro zábavu! Otázka je, kolik mi za to maso chcete zaplatit." Takže hlavní problém je opět ono slovo na K a nikoliv zlí lidé. Kapitál umožňuje nahlížet na všechno jen jako prostředek k zisku. Lhostejno zda jde o zvířata, životní prostředí nebo děti či otroky. Nemůžeme čekat, že když se na nás podívá majitel nějaké firmy, vidí v nás v lepším případě tak dolarovky, v tom horším nepotřebný materiál, který si u něj stejně nic nekoupí. Je to stejný problém, jak ho popisoval Marx: pro kapitalistu všechny individuality přestávají platit: chytrý, hloupý, nemocný, šťastný, nešťastný, zdravý, žena, muž, tyhle koníčky, tamty koníčky, dítě, hodný, zlý.. vše se tranformuje do podoby "hodinová práce". Protože to jediné je pro něj užitečné. To, že vás baví třeba se starat o nemocné je mu u šípku. Tato vaše vlastnost je v kapitalismu naprosto nezajímavá, pokud trh nevytvoří dostatek pracovních míst, aby se všichni lidumilové mohli uplatit tam, kde chtějí.. Baví vás práce s lidmi? Na to hážeme bobek! Trh potřebuje bourače prasat! Nebo IT techniky! Že pro to nemáte vlohy? A co jako? Chcete peníze? Chcete žít? Tak se zbavte svého charakteru a koukejte se přeprogramovat..

Jsou to prostě argumenty, které se snaží něco obhájit, a přitom nevědomky poplivou vše ostatní, co s tím souvisí Pinkiesmile

Jde prostě o zisk, takže se upozaďují i problémy světa. Všichni víme, kde se porušují lidská práva, kde se kácí pralesy nebo jak se chovají zvířata v hrozných podmínkách, nebo kde se praktikuje dětská práce, ale obchod s těmito zeměmi běží dál, protože lid si žádá levné zboží, a samotná izolace dané země by ani tak moc neprospěla, protože mnohé věci se tam dějí kvůli tradicím a nikoliv kvůli obchodu, jenže jediná možnost, jak se to kromě pomalého vzdělávání dá změnit, je buď intervence místní vlády (které ovšem buď nemá prostředky a nebo zájem, a nic z vnějšku jí do toho netlačí) nebo válečný konflikt ("osvobození") Jenže intervence nikdy moc nepomohly (peníze se "vypaří"), a to druhé? Sesazení vlády vojenským vpádem většinou situaci v zemi jen zhorší, a jak reagují země jako je Rusko nebo KLDR na sankce vidíme dnes a denně. A Čína? Vůči její politice se většina světa na politické úrovni zmůže tak max. na zvidžený prst zakrytý ovšem za zády, aby nerušil ten úsměv, který vůči této ekonomicky vyspělé zemi všichni máme.

Lidé se chovají většinou logicky. Bojí se o svůj život, svůj majetek, své blízké. Společnost nemá sebemenší zájem jim vysvětlovat, že se naše loď pomalu potápí, protože má "lepší" věci na práci, a protože i kdyby se dívali na příslušné dokumenty nebo sledovali dané TV zprávy (klidně i na Nově), stejně často nakonec podlehnou reklamám, protože v tom nevidí spojení.

Jenže, co dělá většina veganů? Útočí na jejich dosavadní jistoty. Berou jim maso! Kde je válka argumentů, co tím lidé získají? Zdraví? Bohužel nechápeme, že většina lidí ani neví, že by byla byť jen trochu nemocná. Jsou naučeni vnímat dnešní průšvih jako normální stav. Infarkty, mrtvice, rakovina.. to nikdo neřeší, je to stejně běžné jako mobily. Koho zajímá, že před 20-30 lety nic z toho nebylo*? Společnost má většinu.. proti svalům je třeba nasadit úspěšně inteligenci. Žel, to se daří úspěšně jen pár lidem na planetě Twilightoops (totiž to, že někdo nasadí inteligenci ještě často neznamená, že bude úspěšný).

*) myslím tím ony mobily Ajsmug Pochopitelně, že infarkty byly i dřív - můj praděda na něj umřel - jenže co znamená říct "jo v roce 1980 umřelo 140 tisíc lidí na infarkt, v roce 2017 jen 111 tisíc"? Pro mne moc ne, když se podívám, jaký pokrok mezitím udělala medicína. Něco tu funguje jako záškodník, a zvyšuje číslo, které by mělo být podle vší logiky velmi nízké..

Nás už ani nezajímá.. jestli nás něco zajímá" Pinkiesmile



Nechci se omezovat, abych si neškodil, a tak si škodím, protože jsem blb

Lidé jsou bohužel v tomto opravdu hloupí*. A to ne tím, že by ubližovali zvířatům, když v tom mají prospěch, ale bohužel často si svou vlastní blbostí škodí sami sobě.

*) https://cz.sputniknews.com/videoklub/201...ro-pracky/
Otázka je: není možné vyprat prádlo bez jedovatých látek? Pokud to škodí nám, co to udělá, byť "aktivované", po vypuštění do přírody?


To, že jsou lidé sobečtí, to by nevadilo, vlastně by to bylo přínosné (kdo by nechtěl žít zdravě? Kdo by nechtěl mít přístup k nejmodernějším technologiím? Kdo by nechtěl to nejlepší jídlo? Nebo čistý vzduch?). Chytrý sobec je velmi žádoucí. Horší je, když je někdo sobec, ale není chytrý. To je ten problém. A kdo jim ukáže, že by se mohli mít lépe? Téměř nikdo. Místo toho vidí a slyší jen: musíte přestat jíst maso, musíte přestat dělat tohle, a určitě budete zdraví, když budete jíst veganská jídla, jako třeba tempeh nebo sója (osobně jsem je zkusil, a nevím, jestli bych byl zdravý, ale je to nechutné).

...nebo tím zachráníte planetu.. šmajrá panno! 90% obyvatelům Země je tato planeta ukradená, protože nechápou, co by její záchranou mohli získat. Vezměme si za příklad sebe: ať už bývalý nevegan či jen někdo, kdo mírně pootevřel oči, ještě před pár lety či dekádami nás planeta také vůbec nezajímala, a pokud ano, pochybuji, že jsme viděli a uvědomovali si všechny ty souvislosti. Jestli někdo prohlašuje, že jsou lidé hloupí, protože jsou sobečtí, tak je spíš hloupý on, protože nedokáže této jejich vlastnosti využít k jejich prospěchu (všem).

Přitom stačí jen vidět, jak se lidé chovají, když v něčem vidí svůj zisk. Dejte na obchod ceduli POUZE TENTO ČERNÝ PÁTEK vajíčka a máslo za 20%!! Sleva! A uvidíte, jak vám každé úterý a pondělí, a středu... a neděli důchodci a jiné davy rozmašírují obchod jen proto, že "vědí", že na tom vydělají.. až budou skutečně lidé VĚDĚT, na čem získají, nebude žádných veganů ani ekologů potřeba Ajsmug Vlastně ani politiků..

V dokumentu Neobyčejná zvířata 2 - Vzájemné vztahy ( http://play.iprima.cz/neobycejna-zvirata...-zvirata-2 ) je takový hezký příklad, jak lidé z nevědomosti málem vyhubili supy, a hle, světě div se, objevila se u nich "epidemie" vztekliny, protože odstranili z přírody přirozený "lék". Opět tedy neplatí, že chovat udržitelně znamená nějaké "omezování se", spíš naopak - chovat se udržitelně znamená zisk (zde zdravotní). A nemusíte být nutně vegan. Být vegan je jistě prospěšné, ale není to podmínka pro záchranu planety.

Pokud jde o ty supy: můžeme se hádat, zda je člověk býložravec, všežravec nebo plodožravec, ale už porovnáním kyselosti žaludečních šťáv můžeme prakticky vyloučit, že bychom byli mrchožravci (až na výjimky, kteří jsou nejspíš ještě přímými potomky našich dávných předků, kterým nevadí, k jejich vlastnímu prospěchu, konzumace již delší dobu mrtvého masa). Jenže co je to "mrchožrout"? Tvor, který jí jiného (mrtvého) tvora, kterého ovšem sám nezabil či neulovil Ajsmug

V daném dokumentu je rovněž taková dobrá ukázka (tučňáci na ostrově), jak vědecký titul ani funkce veřejného činitele ještě neznamená, že máte absolutní pravdu, a že vás netrumfne nějaký chovatel slepic. Bohužel, veřejnost stále věří tomu, že když bude věřit těm nahoře, že se bude mít nejlépe..

Málokdy vidím, že by někdo používal konkrétní příklady pro veganskou věc (teď mluvím o diskuzích). Místo toho se jen neustále omýlá dokola to samé, a to by nepřesvědčilo ani mě, natož odpůrce.

Jsme oportunisti, stejně jako kočky. Abychom se mohli mít lépe, musíme si nejprve uvědomit, že se teď nemáme lépe. Je rozdíl mezi tím, když někdo ví, že se nemá úplně nejlépe, ale stačí mu to (což je pro něj pochopitelně výhoda, a je to OK), a tím, když se někdo snaží mít co nejlépe, a přitom si myslí, že jeho nynější životní styl, ať už je jakýkoliv, je nejvyšší meta, na kterou může dosáhnout (vždyť i sám kapitalismus tvrdí, že lze být "králem světa" - jediný rozdíl je v tom, že tu máme víc cest, než se jen honit za penězi, na které stejně většina z nás v "potřebném" množství nedosáhne, takže skončí někde frustrovaná na gauči - a teď nemyslím ty duchovní cestičky osvícení, vzdaní se majetku pro čistou duši, atd. - komu to pomáhá, ten buď pochválen, nám ostatním to smrdí).
Ruku na srdce, kdybych já byl jen trochu vládnoucí třída, kde by mi šlo o pěněžní zisk, nejspíš bych se choval naprosto stejně jako dnešní kapitalisté, protože co se týče jejich chování, ať už jde o drancování přírodního bohatství zemí třetího světa, přesun neekologických továren za hranice či celá společnost Monsanto, nikdo normální tyto subjekty nemůže obnivinit z toho, že by se v současném systému chovaly neracionálně. Bohužel (nebo možná bohudík) jsem moc hloupý nebo (a to spíš) líný na to, abych se hnal až na úplný vrchol, tedy tam, kde už by mi všechno bylo časem jedno.. ale proto se ptám: co by mi vegané nebo ekologové nabídli jako úplatek, hm?

Neříkám, že jejich "peněženka" nemá svůj hlas (což je ostatně vidět už na samotných kapitalistech, kteří se teď o vegany začínají prát), ale myslíte, že je dostatečně "průbojný"? Jak chce dosáhnout do myslí mnohých, když se často nedostane ani do jejich srdce? Ajsmug



P.S.: Kdyby se Vám opět něco nezdálo, klidně se nebojte mne opravit. Počet čtenářů těchto výplodů je vyšší než 0, tak můžeme společně zajistit, aby se mezi lidi nešířily bludy. V nejhorším případě uděláte blbce ze mě (nikoliv ze sebe) Ajsmug
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: KONTROVERZNÍ TÉMA: Lidská společnost, velkochovy, přístup k živým tvorům - od Martin - 12.02.2018, 18:46

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)