Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Milovat moudrost aneb vlákno o filozofii
#4
@Elevea: hezky vysvětleno. Díky, teď to chápu i já Pinkiesmile

Na druhou stranu, trochu mi to připomíná moji vizi, že "aby se měl jeden dobře, musí se přičinit o to, aby se ostatním dařilo ještě lépe", což je svým způsobem ale zase sobecké, protože tím sleduji svůj vlastní zájem, a pouze vedlejším produktem je prospěšnost ostatním. Být sobecky sobecký, tj. nebojovat za svou vlast by mohlo vyústit k tomu, že naše vlast prohraje a tedy budu ohrožen nejen já, ale i má rodina. Kdybychom to chtěli rozvádět dál, můžeme se dohadovat, zda ve 21. století je ještě existence armády budovatelem míru a obrany a nebo naopak podněcovatelem násiílí a válek..

Někde jsem četl dobrý příklad, který se na to hodí. Když budu sobecky zdírat lidi okolo (třeba jako podnikatel), abych si mohl koupit nejlepší auto, oni si budou muset koupit to nejhorší. A protože bude na silnici víc těch horších aut, jednou pojedu, a potkám jednoho, kterému selžou brzy či řízení a napálí to do mě čelně, takže mě zabije. Proto je sobecky lepší, když se budu snažit, aby každý měl co nejlepší auto, protože pak je riziko srážky způsobené selháním materiálu mnohem nižší a tedy šance na mé přežití vyšší.. ale nedělám to proto, že by mi záleželo na těch lidech (ani je nemusím znát), ale protože chci zvýšit svou šanci přežít.

Já sám za sebe preferuji teorii, že žijeme v Matrixu (vysvětlovalo by to některé ty zajímavé duchařiny nebo zázraky) Pinkiesmile
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Milovat moudrost aneb vlákno o filozofii - od Martin - 05.09.2017, 16:58

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)