Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#14
Narazil jsem na 10 let starou knihu o Kapitalismu

zde ke stažení:
http://lide.lidem.net/images/dokumenty/J..._tvari.pdf

Zřejmě je ještě starší než samo Hnutí Zeitgeist. Sice se zaměřuje jen na užší okruh problémů (politika peněz) a to jen v naší republice za vlády ODS, a také řešení tomu odpovídá, nicméně je zajímavá ona detailnost, do jaké se noří (byť uvedeným osobním příkladům buď věříme nebo ne, neboť si je, na rozdíl od alespoň relativně věrohodných statistik, nelze moc dobře ověřit).

Kdo nerad čte (přelouskal jsem to včera za večer), je zde i audio verze (zatím 3 díly myslím)

https://www.youtube.com/results?search_q...5%99%C3%AD

Pokud to není jen shoda hlasu, vypadá to, že pan Kapal, který nepochopil hnutí Zeitgeist (nebo ho naopak pochopil a hlupák jsem já?), má projednou velmi trefný pořad.

Stejně, to, že mnozí lidé nezávisle na sobě začnou časem myslet téměř totožně asi bude mít i jinou příčinu, než jen pouhou shodu náhod.


Zajímavost popisovaná v oné knize v číslech:


http://www.mvcr.cz/clanek/rozpocet-mv-cr...09Mg%3d%3d
https://kupnisila.cz/ministerstvo-sprave...ocet-2017/

Rozpočet MV byl na rok 2016 asi 55 miliard Kč. Rozpočet MS na rok 2017 je 26 miliard. Dohromady tedy 81 miliard. Co ale v podstatě dělají tyto instituce? Řeší mj. problémy s lidmi, kteří neplatí výživné, kradou či zabíjí kvůli penězům nebo s tím souvisejícím nedostatkem (ať už oprávněným nebo domnělým).

Uvědomujeme si ale, že tato částka by bohatě stačila na to, aby každý občan této země, včetně kojenců a důchodců dostal měsíčně jen tak 700 Kč? To by znamenalo, že průměrná chudá rodina, kde jsou 2 dospělí a 2 děti, případně ještě s prarodiči, by si polepšila o 4050 Kč. Je to hodně? Je to málo? Pro někoho by to rozhodně znamenalo neřešení samotné existence. Mohlo by to snížit kriminalitu? Kdo ví. Minimálně u těch, co opravdu kradou z nouze. Pochopitelně, kdyby se nepřidávalo plošně (včetně bohatých), ale třeba jen těm opravdu potřebným, už by se rozpočet rodiny mohl zvednout třeba i o 10 tisíc, a to už by stálo za zvážení!

A jaká je efektivita těchto institucí?

[Obrázek: 09cc0370-5588-4695-a55d-b0a089eaed2f?t=1461159147790]

https://zpravy.idnes.cz/kriminalita-cesk..._krimi_jkk

V minulém roce jsme měli tedy 220 tisíc tresných činů. Z toho 120 tisíc majetkových.

Myslíte, že kdyby se třeba jen 1/2 z oněch 80 miliard použila přímo na prevenci, tj. jako hmotné zabezpečení většiny těch osob, že by se kriminalita nesnížila víc? A stát by ušetřil nejen na aparátu, ale rovněž na provozu věznic, kam dané lidi posílá? Případně na provozu dětských domovů a opatrování dětí z rodin, kterým je odebral kvůli špatné finanční situaci, atd.?

V přepočtu na osobu to vychází měsíčně 27.700 Kč! Já nevím jak vy, ale já kdybych kradl kvůli penězům (zvlášť, pokud bych třeba musel), a někdo mi řekl, že když s tím přestanu, dá mi jen tak průměrnou mzdu (já si teď ani tolik nevydělám), tak kdybych nechtěl skončit v bláznici ("jsem v balíku, ale stejně kradu"), tak rozhodně krást přestanu. Klidně i za třetinu toho.

A jak by k tomu přišli ostatní lidé? Za prvé, ty peníze se "ztratí" tak jako tak už teď, čili žádná změna. A pokud by platila tato premisa, nestálo by snížení šance, že vás někdo zraní či zabije při krádeži, za to?

Už jen proto, že dle statistik kriminalita způsobila škody za dalších 25 miliard, tedy vlastně naší republiku stojí současný stav přes 100 miliard ročně (a to nepočítáme cenu zmařeného lidského života atd.)




Co se týče knih v mé knize popisovaných:

Pro případ, že by snad někdo bral mé názory na MK jako vědecké popisy díla, tak v tom případě doporučuji spíš tuto recenzi stejné knihy:

https://www.odaha.com/tomas-odaha/filozo...f/komentar

protože v mém případě jde pouze o spojení myšlenek nad čtením oněch tří knih s tím, co jsem znal z historie a současným poznáním světa, a byť si myslím, že vím dost, nemusí to být ve skutečnosti dostačující Ajsmug I když často docházíme ke shodě nezávisle na sobě.

Řekněme, že jeho popis talentu a odvahy jsem bral jako podezřelý, nicméně pro svůj kontext nepodstatný, takže jsem daný text bral tak, jak byl. A samotná cizí recenze je pro mne nyní důležitá jako konfrontace k mým vlastním názorům.

Jako popis společnosti ale jak kniha, tak i její recenze, je naprosto neocenitelná, protože jak to pak dopadlo, to víme všichni. A možná proto je dobré vědět, co je to propaganda a jak dokáže lidi zblbnout.

Byť sama recenze se věnuje spíš jen osobě autora a událostem okolo něj, než že by se nějak zabývala podorobně jeho vedlejšími myšlenky, které nesouvisí s politikou nebo antisemitismem.

Danou knihu již dříve rencenzoval i (zřejmě) TGM:

http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/nezn...ein-kampf/



A kdo by měl zájem zabít čas, Kapitál od Karla Marxe:

http://www.pdfknihy.maxzone.eu/books/jin...l_marx.pdf

Nejspíš ho budu mít jako večerní četbu, podobně jako teď zbytek Starého zákona, ale recenzovat ho určitě nebudu Pinkiesmile


Kapitalismus s implantovanou demokracií je jistě lepší volba než reálný socialismus nebo politický komunismus bez implantované demokracie, podobně jako je lepší kopat jámu krumpáčem než rukama. Ale kdo by používal ať už ruce nebo krumpáč, když mu za zády stojí bagr? Pinkiesmile Stačí se ohlédnout a uvidíme ho.


Ideální lidská společnost, podle mého, je civilizace strojů a počítačů, jejichž efektivita je tak obrovská a nezjištná vůči sobě, že snadno uživí parazitující civilizaci lidí, která si bude žít svůj utopistický sen, a když bude něco chtít, natáhne ruku a vezme se to od civilizace, která to ani nepozná.

Podobně jako, řekněme "civilizace" koček parazituje na nás, kdy my běháme do práce jako šílenci, abychom vytvořili nějaké hodnoty, ale když kočka něco chce, prostě si otevře hubu a dostane to bez práce, a pak si jde o po svých Pinkiesmile Přitom dům, ve kterém bydlí, a jídlo, které jí, vůbec nepochází ani z její práce, ani z práce jiných koček. To, že ale kočky nemusí pro své přežití pracovat, jim nebrání, aby se utužovaly (hraní si s ostatními kočkami) nebo pracovaly sami od sebe (lov). Nestaly se z nich líné, tlusté mrchy, byť skutečně většinu dne prospí nebo alespoň proleží (často ale chodí alespoň spát přes den ven, pokud je sluníčko).

Nejlepším příkladem komunismu je sice obyčejná fungující rodina, alespoň pokud jde o děti, ale o komunismus nám tu vůbec nejde.. protože ten počítal s nutností lidské práce. A ta je velmi neefektivní. Neefektivní je tedy jí povinně zavádět pro všechny, resp. vůbec pro kohokoliv, kdo neumí předčit stroj.

http://pravyprostor.cz/10-nejcastejsich-...ocialismu/

"Pro komunisty jsou lidská práva a demokracie pouze prázdným pojmem. Nic takového, už z podstaty komunismu, nemůže být s nimi spojováno" je tak věcně podaná věta asi jako "Už s podstaty věci nemůže být použití nože spojováno s ničím jiným, než se zabitím a vraždou".


K zamyšlení: Co je diktátor? Člověk, který má nějakou "absolutní" moc. K čemu potřebujete moc? Abyste mohli ovládat jiné lidi a skrze ně (jejich práci) si naplňovat své potřeby nebo chtíče. K čemu je ale moc a snaha jí získat ve společnosti, kde své potřeby a chtíče naplníte i bez jiných lidí jako prostředníků? Zbytečné a tedy neefektivní vynákládání energie. Kdo by to dělal? Jedině blázen..

K zamyšlení: Proč někdo krade a zabíjí? Protože si chce naplnit své potřeby a nebo chtíče (někdy jen proto, že bez znalostí věří, že je může mít), na které mu společnost neposkytne zdroje. Proč by ale někdo riskoval libovolnou formu postihu ve společnosti, která by neměla potřebu přístup ke zdrojům omezovat? Nejjednodušší je jít vždy nejkratší, resp. nejsnažší cestou, tedy přímo ke zdroji. Proč ztrácet čas skrze lidi jako prostředníky? Kdo by kradl volně dostupný zdroj? Jedině blázen..

Na co pak tedy potřebujeme věznice, právníky a soudní systém, když většina lidí je v tomto ohledu racionální (ve smyslu, že nekrademe to, čeho je všude dost) a pro ty ostatní již psychiatrické léčebny vybudovány máme?


http://manipulatori.cz/komunismus-proc-p...-fungovat/

Má-li tedy společnost volit mezi rovností příležitostí nebo rovností výsledků, logickou i přirozenou volbou je bez jakýchkoliv pochyb varianta první.

Správná a logická volba. Ale naplňuje tuto definici kapitalismus ve světovém měřítku?
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 15.12.2017, 15:40

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 6 host(ů)