Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#32
Mýtus: nové technologie vytvoří víc míst než jich zaberou

Pokud například chcete vytvořit stroj a nahradit jím místo, které dřív vykonával člověk, potřebujete pochopitelně vytvořit nová místa - programátory, inženýry, techniky, kteří vyrobí daný stroj. Ale vážně je toto nahrazování míst alespoň 1:1 ?

Pokud např. vznikne továrna na automatické pokladny, znamená to, že budete třeba potřebovat najmout 1000 lidí, kteří je budou vyrábět a programovat. Ale pokud taková továrna vyrobí 100 takových pokladen denně, bude to znamenat, že za rok sebere práci nejméně 20.000 pokladních. I kdyby se část z nich přeškolilo a provádělo dozor (aby lidé nekradli), stále vám vzniklo nesrovnatelně méně míst (1 taková pokladní může dnes dohlížet na 4 samoobslužné, zatímco dřív seděla jen u jedné). Může se také stát, že se za 5 let trch nasytí a továrna z těch 1000 lidí 500 propustí, a zpomalí výrobu. Jenže těm 5x20 tisícům pokladním už to práci nevrátí.

A předpoklad, že se tito lidé (pokladní) přeškolí třeba na programátory? No to všichni asi těžko. Gaussova křivka IQ tu bude stále. Navíc, pokud by tito lidé měli talent na to stát se programátory (resp. zvládli dané vzdělání), proč už je tedy nedělají dnes, a zůstávají v hůře placených profesích? Jak vidno, ona slavná motivace ziskem (studuj = budeš lépe vydělávat) tu nějak nefunguje (proč asi? Protože ne každý máme talent na to být programátorem). Mohou tito lidé odejít do jiných odvětví? Nejspíš zatím ano. Jakmile bude vlna propouštění, bude nadbytek nekvalifikovaných pracovníků, tedy jejich mzdy bude možné srazit na minimum (jinak by stejně museli zůstat na sociálních dávkách).

Taková prodavačka tedy může třeba vzít motyku a jít kopat na pole.. resp. jen do doby, než její práci nahradí autonomní traktor, u kterého má zaměstnavatel jistotu, že nepůjde na mateřskou, neonemocní, bude mít vyšší výkon, bude pracovat 24 hodin denně 7 dní v týdnu a ještě k tomu nehrozí, že za měsíc vláda nařídí zvýšit minimální mzdu a tedy se jeho práce prodraží.

Kam ještě může jít? Do kavárny? Když už i ty se automatizují? I kdyby si udělala třeba řidičák a jezdila s autobusem, i tato vozidla budou brzy autonomní (a divíte se? Řidiči neustále stávkují za vyšší mzdy, tak zaměstnavatel najímá lidi z Ukrajiny, kteří ani neumí česky - a to nemám z doslechu, vlastní zkušenost maminky - a jak pak takové služby mají vypadat?).

Jenže oni nejsou ohroženi jen tzv. modré límečky. I ony továrny, kde se výrábějí stroje, budou brzy přestavěny na pervézní "stroje vyrábějí stroje". Umělá inteligence se už dnes učí virtuálně chodit, vytvářet videa, dělat obchody na burze, falšovat fotky.. takže těch oblastí, kde si člověk drží dominanci pomalu ubývá (šachy byly jen začátek, a to šlo o 120 MHz stroj, byť s více procesory).

Dnes je běžné nasazení technologie i v lékařství, a nejde jen o zpracování dat: https://www.youtube.com/watch?v=yV_6sd32...e=youtu.be

Chytré oblečení se senzory nás možná brzy zbaví návštěv u lékařů. V ordinacích jsou již dnes přístroje na diagnostiku nemocí (čili se mohou už začít pomalu bát i sestry). Minimálně v poslední době se mnozí kvůli chřipce možná setkali se strojem, který rozhoduje o nasazení antibiotik. https://www.novinky.cz/zena/zdravi/36202...dechu.html http://prakticky-lekar-horineves.cz/pris...e-vybaveni

https://spectrum.ieee.org/the-human-os/r...orld-first

Postupně ubývají i dohledové funkce (dříve třeba výstupní kontrola, dnes mistři), protože je přebírají stroje řízené počítači (a to tam zatím moc AI není). Umělá inteligence již dnes fušuje do práce programátorům:

https://www.theguardian.com/science/2017...l-on-its-o

https://thenextweb.com/artificial-intell...made-it/wn

Pokud ale stroje budou vyráběny stroji, a počítače budou programovány počítači a AI, jaká nová "perspektivní" místa ještě chcete pro lidi vytvářet? V současném systému je motivace ziskem a té se podřizuje vše (kdyby do toho nekecal sociální stát, mnohá dnes již zastaralá odvětví průmyslu by dávno konkurence poslala na smetiště dějin).

Umělá inteligence navíc totiž na rozdíl od velkých strojů nemá ani moc velké pořizovací náklady, naproti tomu dobrý programátor bude natahovat ruku na desetitisícovou měsíční mzdu. Komu dáte přednost? Možná si pár těch nejlepších necháte, ale ostatní vyhodíte. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomi...komu-hrozi Dřív přišli o práci obsluhovač výtahů, pak operátoři call center (až na výjimky, s kým často mluvíte, když voláte na linku operátora? S automatem) - jsme my jakožto programátoři nějak výjimeční? Ani náhodou.

Prý se profese budou dělit na ty rutinní a na ty kreativní. Zatímco ty první se prý snadno nahradí stroji, ty druhé zůstanou doménou lidí. Jenže se často zapomíná na to, že každá, sebesložitější činnost se dá rozdělit na soustavu těch jednodušších.

Pokud dokážete tak složitý stroj, jako je lidské tělo, rozdělit postupně až k jednotlivým buňkám, zjistíte, že se dostáváte už na rutinní činnosti, které stroje mohou nahradit. Možná tedy nebudeme potřebovat velmi složitý stroj s AI, který nahradí dejme tomu třeba rozhodování soudce. Dost dobře se možná stane, že jeho činnost se rozdělí na spoustu menších (pokud už vůbec celá ta profese nezanikne), a teprve ty už budou vykonávat jednoduché stroje či počítače.

Tak jako tak, jeho profese se tímto stane doslova "k nezaplacení" (nezapomínejte, že průmysl 4.0 se chce vyznačovat právě tím, že bude vyrábět co nejvíc, co nejkvalitněji a co nejlevněji, a to se týká i počítačů, kterých tak bude dost a budou se moci cpát všude - už dnes jsou čipy tak levné, že se instalují i jako ochranné prvky na každou sebeblbější krabičku do supermarketů - tady je ale mimochodem zase ukázka, jak plýtváme zdroji: tyto čipy s vysílačem nic nepřinášejí, ale jsou tu jen proto, aby lidé daný produkt neukradli - vyrobit se ale musí tak jako tak, a přitom jejich zdroje mohly klidně sloužit jinde). Stejně takto funguje většina továren. Každý stroj dělá sice jen jednu jednoduchou věc, ale na konci z celého procesu vyleze hotové složité auto.

Nástup technologií může mít vliv i na finanční trh. Pokud se bude vyrábět velmi levně (což bude, když budete vyrábět mnohem víc s menšími náklady - pokud nezlevníte vy, zlevní vaše konkurence), způsobí to nejspíš deflaci (navíc bude třeba méně půjček, protože zboží se stane dostupnějším). I s tím se bude muset moderní svět vypořádat. Ukazuje se, že čím dál tím víc dříve používaných mechanismů, byť třeba v té době funkčních, začíná pomalu selhávat (v tom, že neplní už dokonale svou funkci). Zákonodárství je pomalé. Stejně jako v době Marxe i dnes nestíhá držet krok s pokrokem, a jen zdržuje zavádění nových věcí (často regulacemi prosazuje již zavedená řešení co nejdéle, ačkoliv jsou již nevyhovují). Případ Uber vs. taxi tak trochu ukazuje, jak nekompatibilní je právní systém a některé technologické požadavky.

https://steemit.com/deflation/@martinhie...hout-money

Jediné, kde by mohla mít inflace ještě nějaké místo, by mohl být nedostatek materiálů pro velkou expanzi, ale už dnes se přemýšlí o velké míře recyklace nebo dokonce o molekulární výrobě (nejen například paměťové čipy, logická hradla či ozubená kolečka, ale celé materiály - až futuristicky zní molekulární recyklace jídla: pokud astronauté pijí a dýchají vlastní moč, nás nejspíš v nějaké budoucnosti čeká, že budeme i jíst co, co vyprodukujeme ze zadní části těla - stroje materiál rozloží na molekuly, či možná až atomy, a znovu z toho složí třeba bílkoviny nebo svalovinu, takže dostaneme čistý, nezávadný produkt - není to o nic víc zvrácené než třeba fakt, že každou molekulu vody, kterou pijete, měl v hubě, či možná i někde jinde, před vámi už spoustu tisíc let někdo další Pinkiesmile ). Jakmile k tomuto dojde, bude i cena materiálů prakticky nula a inflace přejde do deflace. V normálním světě by byla velmi žádoucí, v tom finančním to může být "katastrofa" ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Deflace ). To by ale rovněž znamenalo další propouštění (těžba) bez náhrady (v masovém měřítku nemůžeme místo strojů nasadit armádu vědců - bývalých horníků, která bude skládat molekulu k molekule).

Zavádění robotizace může vyřešit i některé problémy s dopravou, a dostat nás blíž k lokální produkci (což je opět požadavek "zlých komunistických" hnutí jako je Zeitgeist). Například, pokud už v továrně nebudou potřeba žádní podřadní (málo placení) zaměstnanci (třeba na třídění zásilek) a nahradí je roboti, proč by taková továrna musela být v Číně (nebo někde na východě)? Stejně tak dobře ji můžeme postavit v Evropě, a zboží se alespoň nebude přepravovat přes půlku světa. Náklady na provoz budou stejné (případ Foxconnu http://www.bbc.com/news/technology-36376966 ).

Počítače nás neodlidšťují, to mi sami sebe. Nikdo nás nenutí spolu nekomunikovat ústně. Ale naše společnost nám to ve shonu často nedovoluje, takže je jednodušší či rychlejší poslat někomu SMS či netovou kartičku s blahopřáním, než přijít na jeho párty. Ale to není chyba počítačů, ale dnešní společnosti, která lidem ubírá čas kvůli různým věcem (mj. kvůli zaměstnání). Už ze své podstaty je to nesmysl: stroje a počítače práci urychlují a zlehčují, takže ony nejsou tou primární příčinou, proč mají lidé práce víc a času méně. Ten důvod je, že vymýšlíme stále další a další zbytečná zaměstnání, jen abychom udrželi lidi v peněžním systému. Spoustu věcí byste si nikdy nekoupili, kdybyste na to neviděli reklamu. A reklama je tu proto, že někdo našel místo v trhu, kde se ještě nic neprodává, tak na tom potřebuje vydělat, a i kdyby šlo o naprostou blbost, je potřeba lidem sdělit, jak moc to potřebují.

Tento celý mýtus platil v době, kdy se ještě lidská společnost rozvíjela bez pomoci počítačů. Tehdy opravdu platilo, že když například továrna nakoupila stroje a vyhodila na dlažbu dospělé pracující (obratem najala děti na jejich čištění a údržbu), tito se časem mohli dostat do jiného, nově vzniklého odvětví (třeba výroba plyšáků dala vzniknout jednomu děsně životně důležitému odvětví - lidem, kteří vezmou vašeho plyšáka na cestu kolem světa, a pošlou vám fotky). Problém je ten, že dnes, jakmile díky počítačům či novým strojům vznikne nějaké nové povolání, budou nejspíš stroje a počítače mezi těmi, kteří ho také i první obsadí.

Celý tento proces nemá technologický problém: lidé, co budou propuštění, prostě nebudou dělat "nic". Budou doma, číst si, chodit do kina, někteří se budou vzdělávat, jiní budou zahradničit, další si budou hrát na domácí kutili či radioamatéry (a třeba "omylem" něco nového vynaleznou), další budou psát programy a zdarma je dávat na net (Linux), další budou točit filmy a dávat je zdarma na net (Pán prstenů, Harry Potter)..

Do práce budou chodit ti, které to opravdu bude bavit (pokud je někdo vůbec zaměstná - musíme si uvědomit, že i kdyby třeba zemědělské družstvo, které by jelo jen na strojích, umožnilo někomu pracovat "ručně" např. u plodin, tak i kdyby to s láskou dělal zdarma, stejně by mu musel na práci někdo svítit, topit, atd. - stokrát nic zabilo osla a každá maličkost se počítá, proč tedy dávat práci lidem, když tam píchnu stroj? Zvlášť, pokud jejich pořizovací náklady budou nižší než i samotná mzda, o jiných nákladech na pracovníky ani nemluvě).

Problém je s tím, že v současném systému si všichni lidé musí kupovat vše nezbytné k životu (a zábavě). Takže pokud musí mít peníze, musíte jim je nějak dát: buď vytvoříte umělou zaměstnanost (práce pro všechny, ke každým dveřím dáme člověka a ten bude otevírat klikou dveře těm, co půjdou kolem; nebo sociálními dávkami - a kde na to stát vezme peníze, hm? Bude muset zdanit výrobky firem, ale tím je podraží zase všem, a tedy bude muset lidem přidat - nekonečný cyklus; nebo nepodmíněný příjem - stejný problém, atd.). Nebo taky můžeme poprosit politiky, aby regulacemi omezili vývoj a pokrok, a třeba nařídili každé firmě, že bez ohledu na možnosti, bude muset povinně zaměstnávat třeba 10% výrobní kapacity lidem. Snad nejsem jediný, kdo toto považuje za totální békovinu.. a taky by bylo fajn podniky co nejvíc zdanit, třeba 80%, aby bylo dost peněz na vyplácení sociálních dávek, důchodů, dotací a podpůrných programů. Což pochopitelně zbrzdí další inovace, a tedy je to další békovina.

Vypadá to, že tento mýtus je takové "přání otce myšlenky".. útěcha, kterou si sami sobě lidé nalhávají, že udržíme status quo ještě dalších 100 nebo 1000 let.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...imals.html

hm.. kdepak jsem o tomhle už četl? A byla to kniha stará min. přes 100 let Pinkiesmile History is repeating itself (Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat) Fórek je v tom, že na práci těchto lidí neprofituje jen hrstka kapitalistů, ale přihlásit se o svůj záslužný díl musí i každý majitel iPhonu (leda by jeho užíváním trpěl) Ajsmug (a to pochopitelně není jen o této značce, ale o spoustě dalších výrobků). Co nemáš sám rád, nečiň ty .. aha, já zapomněl, určitě to jsou jen nějaké kulisy v NASA, kam nahnali pár herců, aby mohli očerňovat Čínský.. kapitalismus.. ? Teda tohle nějak nedává smysl, že? Pinkiesmile

Přitom, jak chce stát reagovat na požadavek firem po obrovském množství inženýrů, programátorů a dalších žádaných profesích pro Průmysl 4.0 ?

https://www.czso.cz/csu/czso/vysokoskola...ne-pribyva

Tzn. že cca. 6/7 obyvatel nemá ani vysokou školu (byť ta často není záruka, že by daný člověk něco uměl, a naopak, není ani podmínkou, aby něco uměl, ale často samostudium nestačí a sami firmy požadují buď VŠ nebo dlouhou praxi). Jenže i absolventi VŠ jsou často na úřadu práce. Přitom firmám už dnes chybí dostatek kvalifikovaných odborníků.

https://www.novinky.cz/kariera/361533-st...hniky.html

Spousta lidí ale nechce studovat technické obory (protože jim to třeba nejde - mě také nešla matematika nebo fyzika, o chemii ani nemluvě). A i kdyby je byli nuceni studovat (takže zrušíme svobodu a zavedeme diktaturu?), budou mít pak nějaké uplatnění, když to nebudou umět pořádně? Kdo je vzdělá? Ti učitelé, kteří berou buď ubohé platy, takže nemají často ani motivaci se sami vzdělávat o nových věcech, nebo s tím podhodnoceným školstvím, které často nemá ani moderní vybavení? Nebo že by ten zastaralý vzdělávací biflovací systém měl vytvořit armádu samostatně myslících, kreativních techniků a programátorů? A budou to vůbec žádané profese?

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nejhu...590604f2e/

Zatímco dnes může řídící letového provozu brát přes 200 tisíc měsíčně, může se také za dekádu stát, že ho nahradí počítače (pokud ještě v letadlech vůbec budou piloti, či spíše, pokud nástup "trubicových" rychlovlaků svou cenou a rychlostí nepošle spolu s případným zvýšením ceny ropy celý letecký průmysl k šípku).

http://www.forbes.cz/nova-delnicka-trida...zachazeni/

Ono je totiž otázka, kolik % dnešních méně placených profesí (mezi které nespadají jen dělníci, ale třeba také popeláři, prodavačky, uklízečky, řidiči), které nejspíš částečně nebo úplně skončí na dlažbě, bude schopno se rekvalifikovat pro lépe placené technické práce a nebo zda skončí na sociální podpoře.

Protože k nim se totiž může přidat i část dnešních programátorů či techniků, kterým může práci sebrat AI, a postupně může dojít i na jiné úřednické profese (dřív stenografky, dnes třeba právníci či řadoví úředníci, kteří mohou být nahrazeni výdejními kiosky). 3D tisk domů může zasáhnout například i trh se zedníky, přidavači malty či vůbec výrobce cihel.

Může se také stát, že se zavede velká modulárnost, tedy kde například dřív byl potřeba instalatér na výměnu části potrubí, budou domy navržené tak, že se vymění celá část soustavy, dost možná i automaticky, a ta se pošle na opravu do továrny (a je na místě se bát: pokud stroje dokáží dnes například vyrobit celý procesor do počítače, nejspíš budou v budoucnosti schopny ho i opravit - bez nutnosti zaměstnávat nějakého opraváře - což si nejspíš jen vyžádá změnu designu počítačové skříně, aby se do ní dostal i stroj, totéž může potkat auta - jejich modulárnost a autonomní řízení jim zajistí opravu v továrně, kde byla vyrobena, pokud už vůbec výměna dílu nebude tak snadná, jako například výměna žárovky v domácí svítilně, tedy ohroženy budou nejen automechanici, ale i profese navázané na dané odvětví - většina autoservisů má nějakého vedoucího, případně sekretářku, spousta takových firem má externí účetní, atd.; úplně postačí, když se nějaký podnikavec chytne možnosti a zřídí si robotizovanou servisní dílnu, bez opravářů, a pokud bude levnější než konkurence či nákup nových věcí, brzy to po něm okopírují jiní).

Může dojít i na částečnou likvidaci profesí jako jsou hasiči (lepší hasící systémy). Nejméně postižení budou asi například lékařstí specialisté, ale na jak dlouho? Kromě toho, i kdyby stroje nikdy nedokázaly operovat stejně dobře jako lidé, kolik % populace zvládne vystudovat medicínu a stát se dobrým lékařem? Proč jich dnes máme takový nedostatek? Je skutečně problém jen v nízkých mzdách, a nebo prostě platí, že prostě i kdyby brali milion, stejně spousta lidí medicínu prostě nedá?

Mnozí si neuměli představit utopistický svět, protože předpokládali, že na zavedení světa, kde za lidi pracují stroje, musí nejdřív padnout svět peněz, ale ono je dost možné, že to bude obráceně, tj. že se nejdřív masové nasazení strojů postará o likvidaci trhu práce, a tedy o i na něj navázaný svět peněz. Do jaké míry bude pro něj likvidační, to nevím, ale jistě pro něj nebude moc přínosný.

Existuje jisté řešení, jak by tento mýtus mohl platit, a to prostě neustále vytvářet nová a nová zaměstnání formou pobídek a reklamy (propustili vás z práce a neseženete si místo? Založíte nové, nejspíš nesmyslné, odvětví a vnutíte lidem své služby, aby vám dávali peníze - http://www.jenpromuze.cz/mixer/18591-15-...ete-koupit či http://www.weirdshityoucanbuy.com/ což je ale zase jen plýtvání zdroji na věci, které původně nikdo ani nechtěl či ani nepotřeboval ).

To ale trochu připomíná socialismus, kde i kdybyste měl jeden den díru kopat a druhý den ji zase zaházet, musela být "plná" zaměstnanost. Což ale, uznejte, je jen plýtvání zdroji (člověk, co kope díru, musí víc jíst, než kdyby ji nekopal, a přitom ta díra je naproto k ničemu a vlastně vzniká a zaniká jen proto, aby si ten člověk musel koupit jídlo, které by stejně jinak musel dostat, ale v menším množství, kdyby nic nedělal, jinak už zavádíme tak trochu eugeniku a od ní je to jen krůček k nacismu a jeho čisté rase - "neschopní ať chcípnou, když si neumí vydělat peníze").

https://www.respekt.cz/denni-menu/jak-se...dni-prijem

Na druhou stranu, ono to dnešní šmírování kamerami, neustálé obviňování všech občanů (preventivně) z pirátství, to nemá zrovna moc blízko k oné proklamované svobodě, není-liž pravda? Pokud se oháníte bezpečností, tak ano, ve světě, kde by osobní informace neměly žádnou cenu (vydírání, vykrádání účtů, falšování identit) by asi nebyl problém se 100% sledováním všech osob (např. jako prevence kriminality, nehod), ale dneska? Kolikrát si už lidé v minulosti nechali drasticky omezit svobodu diktátorem v atmosféře strachu a to slibem, že se už určitě budou mít lépe?


P.S.: Zkuste si občas přečíst zpětně články z doby nedávno minulé, ať víte, jak moc v obraze jsou lidi, kteří vám podsouvají stav veřejného mínění: http://www.reflex.cz/clanek/volby-prezid...n-sam.html (ano, Zeman a Babiš to proti Sobotkovi poslední půl rok skutečně projeli na plné čáře, že? Pinkiesmile ).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 01.03.2018, 16:59

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 4 host(ů)