Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#46
Myslím, že se až tak moc zase nestalo (resp. já to jako útok natož posměch nebral, a nijak mi to nevadilo).


Já nemohu vyloučit, že třeba tak trochu autismus mám (u doktora jsem nebyl), ale spíš beru že ne, jelikož na mne ty popisy ne vždy 100% nesedí - viz. třeba grafomanie (ale jak se říká, "ani blázen si o sobě nemyslí, že je blázen" Pinkiesmile ), a zase říkat každému že je autista může tak trochu škodit skutečným autistům a přístupu k nim (alespoň tak to vnímám já).

Lépe řečeno, mě to nevadí, blízkému okolí to nevadí, širšímu publiku se snažím postupně alespoň v mezích přizpůsobovat své výstupy, takže to nepovažuji za problém nutný nějakého řešení..

A jak správně Jamis píše, komu to přijde zajímavé, ten si to přečte. Ostatním to zajímavé nepřijde, tak to prostě číst nebudou.. (btw. já třeba kávu nepiji, ale diskuze o její přípravě mi přijde docela zajímavá Ajsmug tak jí čtu, i když k ní nemám třeba co dodat). Mě to neživí, pouze je to jeden z mnoha mých "koníčků", takže počet těch, které to bude zajímat, není až tak důležitý (byť zpětná vazba vždy potěší, to uznávám).


Ale je opravdu škoda, že tam nebylo něco konkrétnějšího.. písemná rána přes čumák nevadí, ovšem jen pokud se z ní dá vyjít jako hledání dalších podnětů a informací.. Twilightoops (ony některé ty dlouhé příspěvky mají původ právě v konfliktech mých názorů s názory ostatních, a já jsem za to jen rád - bez nich bych neměl důvod zkoumat problém hlouběji)



Abych měl zase něco k tématu, tak jen stručně:

automatizací práce se zabýval i nedávno vysílaný pořad Očima Josefa Klímy:

https://play.iprima.cz/ocima-josefa-klim...my-2018-13 (15:20)
(nejde ani tak o to, že můžeme stále vytvářet nová a nová zaměstnání pro ty lidi, kterým roboti seberou práci. Otázka spíš je, proč bychom měli vůbec vytvářet "umělá" zaměstnání v momentě, kdy roboti už zvládnou pokrýt výrobní potřeby - ano, můžeme milion zemědělců překvalifikovat na milion právníků, ale jaký to má smysl, když ve skutečnosti právníky k výrobě nepotřebujeme?)

(stejně tak mohou vzniknout další profese, které si třeba dnes neumíme ani představit: moje oblíbená je "cestovka pro plyšáky" - to kdybyste prezentovali v 50.letech, tak vás zavřou do blázince Pinkiesmile ale jaký jiný účel těch profesí bude, než vydělávat peníze? Pokud by náhodou daná nová profese byla užitečná a žádoucí, proč tedy rovnou neusilovat o to, aby byla hned robotizovaná, což bude efektivnější než tam mít lidi? Zatím to vypadá, že čím dál tím víc profesí bude spíš zaměřeno na služby, víceméně zábavné, ale to se přeci dělá už dnes - youtubeři, bloggeři, umělci, a pokud bude 90% výroby v režiji strojů, ale 99% lidstva bude dělat youtubery, vidíte tam stále smysl používat nějaké oběživo?)

(stále se totiž zapomíná na jednu věc: robotizovaná výroba = více vyrobeného zboží. Více vyrobeného zboží = nutnost zboží spotřebovat, aby se mohlo prodat. Více jídla třeba může znamenat víc lidí na planetě - ostatně za sto let jsme i bez robotů 5x zvýšili populaci. A větší spotřeba znamená větší spotřebovávání zdrojů. I když vezmeme v potaz recyklaci, kde chcete na tento "nekonečný" model růstu brát zdroje na omezené planetě/sluneční soustavě? A co když lidi nebudou chtít spotřebovávat? Co se stane s ekonomikou, která najednou "nemůže" vyrábět, protože není komu prodávat? Ona i recyklace stojí nějaké zdroje a energii, to je ten problém, a přijde mi jen logičtější přestat blbnout a o to víc si užívat - namísto 100x recyklovaného mobilu "šuntu" vyrobit jeden extra kvalitní, a přitom ušetřit 90% zdrojů..)


Ale asi tušíte, že směr, jakým současný kapitalismus postupuje, mi velmi vyhovuje. Jen nedokáži odhadnout ty mezičlánky, o kterých rozhoduje demokratická většina lidstva..

a co je lepší popis progresu než poněkud vtipnější současná realita:

Už se nestěhují textilky do Číny za levnou prací. Jak to vypadá, teď se i čínské textilky snad začnou přesouvat do USA za ještě levnější robotickou prací:

https://www.bloomberg.com/news/articles/...obot-labor
https://zpravy.idnes.cz/robot-vyrobni-li...anicni_ert

Já to pochopitelně nepíši pro lidi, co toto už dávno znají, spíš pro ty ostatní (kteří mohou potenciálně vyjít do ulic s transparenty "roboty nechceme, neberte nám práci!" a když jich bude dost, politici jim půjdou na ruku).

https://www.novinky.cz/kultura/salon/460...upuji.html
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 03.04.2018, 15:02

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)