Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#50
Já se těm konspirátorům nedivím Pinkiesmile když už se podvádí i v dokumentárních seriálech:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/podvr...cle-detail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-...meras.html

http://www.bbc.com/news/uk-43649469

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-40272104


Můžeme pak věřit televizi, že vůbec existuje třeba pan Zeman a Putin? Já ho teda na živo ještě neviděl, tak kdo ví, jestli to není herec. A existují vůbec ony ohrožené druhy zvířat v Africe, které nám prezentuje televize v dokumentech? Existuje vůbec ta Afrika? Pinkiesmile


K tomu si přihazuje Seznam ještě jakési odhalení pozadí naší demokracie:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/odhal...&source=hp

a my se teď už můžeme dohadovat, kdo vlastně podvádí: jestli stát (resp. úředníci v něm, i kdyby jen omylem a leností) a nebo Seznam (že si vymýšlí). Navrhované řešení se mi ale líbí: lidský faktor se odstraní a nahradí se stroji.

Jako ale kdyby nebyly podstatnější jiné problémy (ne/existence pana Zemana není pro můj blahobyt nijak podstatná, leda by se dal jíst či uměl vyrábět/programovat/osluhovat CNC/roboty nebo pracoval v zemědělství nebo v zábavním průmyslu - což ale, pravda, trochu splňuje Pinkiesmile ).



Tak trochu jiné téma, ale stále podnět k zamyšlení je, na kolik je to s výrokem, že jsme v současné (rádoby kapitalistické) demokracii svobodní, když si někteří lidé stěžují, že se kvůli práci museli přestěhovat (aneb takové to "v Praze je všechno drahý, ale musím tam být, protože jinde bych práci nesehnal").


Na kolik jsou to jen výmluvy, a na kolik důkaz naší skutečné nesvobody (navzdory těm, kteří hlásají, že vlastně víc svobodnější už být nemůžeme)? Nebo nejde o tu proklamovanou "lepší práci", ale o něco jiného?

https://bydleni.idnes.cz/nove-byty-v-pra...ektura_web

https://ekonomika.idnes.cz/bydleni-praha...nomika_fka

https://www.emimino.cz/diskuse/manzelstv...aci-44692/

a nakolik je vlastně člověk "svobodný", když je svázán nějakým institutem manželství (jehož smysl je v současné době jaký?)

https://www.modrykonik.cz/forum/rodinne-...e-a-kam-2/

a nebo jsou už Češi "dál", navzdory nářkům současných ekonomů?

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/84...zumne.html

Skutečně tu máme onen "kapitalismus", když se přerozděluje bohatství horem dolem?

https://www.denik.cz/z_domova/o-novou-da...70110.html

Kdo si neustále stěžuje na výši nájmů, když údajně většina lidí už má vlastní bydlení?

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/jen...000_jbocek

Jak hlásá můj jmenovec, je to nejspíš typické pro postkomunistické země. Ale je to špatně? Mnozí svádějí míru chudoby v zaostalých státech na to, že je tam "málo kapitalismu". Ale co když je naopak pro samotné lidi výhodnější, aby získali návyky jak socialistické, tak i kapitalistické?

Uvědomuje si ale daný pán, že když budu 30 let platit nájem v bytě a 30 let platit hypotéku, byť o něco vyšší, tak za těch 30 let budu ve druhém případě vlastnit dům, zatímco v tom prvním velké kulové? A že to to brání stěhováním za prací? No a co? Jsme my otroky práce, abychom běhali kam si zamane?



Žijeme tedy ještě vůbec v kapitalismu?

https://paveldalecky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=248779

Možná proto má současný systém tolik příznivců, kteří jej brání jako "kapitalismus" a vůbec jim nedochází, že je to už jen hybrid (aneb "svět není a nikdy nebyl jen černobílý"). V podstatě brání současný systém proti sociálnímu systému, aniž si uvědomují že ten současný systém už je z velké části sociální.


Jediné, co mu skutečně chybí, je velká míra produkce, což si můžeme vypůjčit z kapitalismu s pomocí vědecko technického pokroku (AI, robotizace), ale to je tak vše, co k životu potřebujeme. Naopak spoustu dalších zbytečností (politika, obchod, burzy, peníze, důchody, sociální příspěvky) bude možné ze společnosti vypustit.



A jestli se toho dožijeme? No, mnozí si myslí, že to možná přijde za sto let. Já si myslel, že tak za deset až čtyřicet, ale jestli se tempo robotizace, jaké nám teď předvádí Čína a spol., bude zrychlovat jako doposud, možná to bude ještě mnohem dřív (alespoň v některých oblastech).

Teď se jen můžeme rozhodnout, zda proces robotizace urychlíme, nebo budeme podporovat populistické politiky, kteří chtějí zdaňovat roboty, aby měli peníze na důchody, což jen a pouze zpomalí nástup robotizace, a stejně neodvrátí to, co je nejspíš nevyhnutelné.

Pochopitelně, pokud klesnou odvody třeba kvůli nižší zaměstnanosti, budou peníze na sociální dávky nebo důchody chybět, ale jsem snad já placený politik nebo ekonom, abych to řešil?
Pokud ponecháme nutnost peněz, resp. lidí si vydělávat na život, v podstatě tím suplujeme plnou zaměstnosti (proto ta podobnost se socialistickým ČSSR), kde lidi nutíme, aby dělali prakticky cokoliv, ať už je to sebevětší nesmysl, jenže tím jen spotřebováváme zdroje, které by se mohly použít účelně pro nás všechny.

Když to hodně zjednoduším, nikdo z nás nemá benzín do auta zadarmo, protože se prošustruje na to, aby se 5 miliónů lidí denně dostalo do práce a zpátky, aby se do obchodů ze všech možných stran dovážely krámy a cetky, které nikdo k životu nepotřebuje, a dokud na ně nebyla reklama, nikdo je ani nechtěl. Ropu nám spotřebovávají i traktory a kombajny na polích, přeprava zvířat na jatka, výroba plastových obalů na každou blbost prodávanou v malém, kryty počítačů, které končí na skládách, atd. To není o tom, že nejsou peníze, to je o tom, že náš blahobyt sypeme na skládky.

A kdybych to vzal ještě dál, tak ve skutečnosti nikdo ani benzín nepotřebujeme. Na cestování jsou vhodnější elektromobily, nebo ještě lépe - vlaky (elektrické). Pokud si vůbec neuvědomíme, že vlastně ani cestovat tolik nepotřebujeme (schválně si porovnejte, kolik % svého života jste cestoval, protože jste skutečně chtěl, a kolik % času naproti tomu tvořily cesty do zaměstnání a zpět).


Hájit nějaký kapitalismus, byť v současné podobě, prakticky znamená toužit po statickém světě a to prostě není reálně možné.

https://supa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=594626

http://pravyprostor.cz/zijeme-v-divnem-kapitalismu/

Ono se celkem snadno předpovídá, kterým směrem půjde vývoj v příštích letech, ale bude zajímavé předpovídat, kam se posune svět, až nebudou peníze ani práce, protože logicky - ani tento systém nemůže vydržet věčně už z logiky věci.

Podstatné není, jak se systém jmenuje, ale co dělá. Jestli je pro lidi současný systém lepší než socialismus před 50 lety? Rozhodně. Je lepší pro lidi než kapitalismus před 100-150 lety? Rozhodně. Je nejlepší, co mohou lidé mít? ...

Je demokracie lepší než nacismus nebo diktatura? Rozhodně. Je to to nejlepší, v čem mohou lidé žít? ...


https://www.eportal.cz/Articles/3941-zij...ismu-.aspx

Toto je sice pravda, ale jak vypadal kapitalismus bez regulace? To se těžko prezentuje. Máme jen příklad z doby minulé, například Evropa v 19. století (Anglie nebyla výjimkou). A těžko říci, jak by s tím zamával současný pokrok (je ale také možné, že bez regulací by žádný nebyl, protože by "rasa dělníků" už dávno vyhynula přepracováním a na nemoci z chudoby).

Volat po svobodě na trhu práce je sice hezké, ale neobstojí už v podstatě dobrých 100-150 let. Až bude lidská práce levnější než práce strojů při stejné nebo vyšší výkonosti, a až bude na světě rovnováha mezi počtem lidí a požadavky na zaměstnance, pak možná, ale jak vidíte, toto je nereálná iluze a dosáhnout jí můžete třeba jen regulací porodnosti, což ale má daleko k oné proklamované svobodě jedince, že? A regulace přírodní cestou (chudí zemřou hlady) je dobrá tak možná pro tu přírodu, ale ne pro civilizaci.

https://www.freeglobe.cz/Articles/14271-...reste.aspx

(jako vždy, dané odkazy dávám k posouzení a k zamyšlení. Jestli je uznáte za pravdivé či nepravdivé, je "bohužel" už jen na vás - já vám s tím nepomůžu. Pochybuji, že hledání třídního nepřítele nás dovede k nějakému celosvětovému řešení, protože řešit něco globálně znamená nerozlišovat mezi námi a těmi druhými)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2204...ersky.html



Jestli všechny ty dnešní problémy nejsou jen důsledek záplatování původního návrhu. Přeci jen, když se vám na novém autě něco rozbije a nevíte, jak to řešit, jistí to lepící páska. To může chvíli fungovat. Ale v momentě, když už je na autě víc pásky než původních dílů, není na čase uvažovat o výměně auta? I programy (či operační systémy) se dají záplatovat, ale to nemění nic na faktu, že i tak časem zastarají a budou nahrazeny programy jinými.

Konkurence třeba byl docela skvělý model, jak firmy soupeřením mezi sebou zvyšovaly produktivitu, případně kvalitu..

https://www.podnikanivusa.com/2014/04/02...s-funguje/

Byl, až se to bohužel jednou pokazilo, a dnes se válčí hlavně cenou. Tedy bit je na tom v podstatě zákazník. A protože zákazník je často i něčí zaměstanenc, nižší ceny výrobků často znamenají menší zisk majitele a tedy i mzdy. Možná by bylo na čase se porozhlédnout po něčem, co nahradí tento již páskou oblepený marast, který zasahuje i mezi lidi.
Konkurence mezi jedinci je svinstvo, které patří do přírody. Nejhorší je, že ji provozujete, i když nechcete. Řekněme, že vyjdeme z premisy svobodného výběru povolání dle svého talentu, což by měl systém umožňovat. Někdo nadaný se řekněme stane pekařem. Má své zákazníky. Pak se narodí další podobný člověk, který se také stane pekařem. Už jsou tu dva. Počet obyvatel je ale stále stejný. Dokud je počet pekařů malý, jde to ještě ukočírovat (aneb proč zatím kapitalismus fungoval). Prostě reklamou získají nové zákazníky (kteří dřív třeba pečivo nechtěli) a nebo expandují do jiných měst. Ale co až všechna nová města budou plná dobrých či skvělých pekařů? Jenže na trh chtějí přijít další a další. Co teď? Podle logiky trhu si holt ti pekaři musí najít jiný obor (čili svoboda volby šla k šípku) a nebo se mezi sebou začnou prát (je celkem jedno jak, zda reklamními akcemi, vyšší kvalitou nebo naopak nižší cenou). Efekt bude ale stále ten, že nejspíš část pekařů prostě z trhu zmizí (zkrachuje). To není o tom, že by byli neschopní, líní, nebo nekvalitní či drazí. Prostě se našel někdo, kdo byl jen lepší než oni. A v tom má být konkurence svatá? Je to vyřazovací hra. Bez ohledu na to jak dobře to děláte je počet židlí omezen. Vaším cílem je tedy snažit se ostatní předehnat. Jde o vaše "přežití", přátelství jde stranou. Takové myšlení totiž současný systém podporuje.

A pak se někdo diví, proč na světě je tolik málo lásky nebo přátelství? Pinkiesmile Jak by mohlo.. kdyby se všichni měli rádi a brali na sebe ohled, minimálně alespoň mezi zaměstanci nebo drobnými podnikately, uškodili by si nejspíš ztrátou zaměstnání nebo zákazníků (chápu, jste lepší pekař než já, tak já to přijmu, uznám a nebudu vám stát v cestě, nezačnu konkurenční boj, který by vás stál zbytečně výdaje - nepřije vám to absurdní? Můžete namítnout, že konkurenční boj zlepšuje kvalitu/cenu pro zákazníky, ale to jsou přeci také lidé, ne? Takže konkurence škodí jedněm lidem, aby pomáhala druhým lidem? To je kontraproduktivní). Války jsou jen konkurence v globálu. To samé v bleděmodrém.

https://www.kscm.cz/cs/aktualne/fakta-ar...tky-umirat

A co jako? To není žádná novinka.. Proč mám jen takový pocit, že sice "na každém šprochu může být pravdy trochu", ale tady jde jen o to dostat se ke korytům. Copak KSČM neví, že politici nic změnit nedokáží? Když si lidi postaví hlavu, tak prostě půjdou od válu jako na Slovensku*, a bude šuma fuk, jestli to myslí s lidmi dobře a nebo jsou neschopní či ještě horší.. nejsem si totiž jistý, zda lidé budou ochotni poslouchat takové informace, obzvlášť, když je pomlouvána milovaná amerika a to ještě od "komoušů".. Ono to, co Marx popisoval v Kapitálu cca. od strany 390 je sice k blití, ale svádět v současné době vinu jen na kapitalismus, to bych si nejspíš nedovolil. Resp. rozhodně ne na kapitalisty Ajsmug Smrdí mi to tu takovým tím "to oni".

*) vtipné bylo, jak údajně protestujícím prodávali poláci vlajky Pinkiesmile Už si představuji, jak lidi protestují proti penězům a na začátku budou stát stánkaři, kteří jim budou za peníze prodávat transparenty Rainbowlaugh https://www.aktuality.sk/clanok/578563/s...pokracuju/


http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/23...-cem-mluvi

Takhle nějak mohl vzniknout i nacismus Twilightoops To je totiž problém s demokracií: o všem mohou rozhodovat všichni, i ti, co o tom neví nic.

Jestli mohu, použiji profláklou frázi "i tito lidé mají právo volit".

A je třeba si uvědomit, že problém "vymývání mozků" se netýká jen tolik "oblíbeného" islámu viz. https://www.google.cz/search?q=d%C4%9Bt%...26&bih=770 protože dětští bojovníci jsou tu bez ohledu na vyznání https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bt%C...oj%C3%A1ci

a navzdory tomu, co někteří tvrdí, samotná víra (nebo naopak ateismus) z vás nadčlověka nebo jiného člověka neudělá, takže pokud jsme všichni lidé, jsme stejně náchylní na podobnou indoktrinaci. A je fuk, zda se nám někdo snaží nacpat do hlavy nenávist k nevěřícím, názor o nadřazenosti naší rasy nebo národa, lásku ke komunismu nebo naopak odpor ke kapitalismu, nebo jen nutkání kupovat tuhle značku auta nebo rtěnky.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-n...ranici_wag

Já bych si položil jen jednu otázku: proč v dnešní době internetu a stále ještě svobodnému přístupu k něm (pokud máte dost peněz na počítač či tablet a nebo na posezení v kavárně) potřebujeme nějaké poradce, co budou někomu říkat, jak má někoho prezentovat? Neměl by být prvořadý úkol (nejen) mládež vzdělat v té dovednosti, aby si sama uměla informace najít, roztřídit, zařadit a podle nich se chovat?
Fór je v tom, že jde v podstatě tak trochu o propagaci socialismu, protože, co si budeme nalhávat, nemusím být označen za příznivce ruského kapitálu abych viděl, že EU a vůbec západní státy mají dnes k čistému kapitalismu asi tak daleko, jako ČSSR k tomu vysněnému komunismu. Je pak vtipné číst diskuze pod takovými články, jak se oba tábory perou mezi sebou Pinkiesmile

Na druhé straně ale vyvstává otázka, jak se nadáváním jednoho druhému něco má vyřešit?

Z dnešního pohledu všechny zastaralé systémy a koncepce smrdí Pinkiesmile Ono je třeba vždy brát v potaz historické souvislosti, a tedy třeba v době, kdy Adam Smith sepsal své Bohatství národů neměl nikdo nejen potuchy o tom, že by se zdroje Země mohly kdy vyčerpat, ale že přijdou nějaké počítače nebo roboti řízené umělou inteligencí, které lidskou práci postaví do role chudého příbuzného.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neviditeln..._ruka_trhu

Není to o tom brát vše, co vychází této premisy (podobně jako to, co vychází třeba z Marxe, který sice zažil už éru velkého nástupu strojů, ale ani on nevěděl o vyčerpatelnosti ropy, protože v té době byla k ničemu, stejně jako těžko tušil nástup umělé inteligence), jako vadné, ale je nutné počítat s tím, že to může být v mnoha ohledech zastaralé, ať už se jedná o původní myšlenku komunismus, nebo o dnešní ekonomii. A pokud připustíme, že je ekonomie z části vadná, jak lze pak brát vážně třeba obhajobu dnešního systému ekonomy, kteří právě onu ekonomii vystudovali?

Ve skutečnosti nejsou Karl Marx a Adam Smith v podstatě nějaké protipóly, co se vzájemně vylučují, ale je třeba najít společné prvky, které se naopak vzájemně podporují a jsou užitečné. Byť mnohé jejich názory jsou nebezpečné. Marxovi nebyla proti srsti revoluce (i násilná), zatímco Smith, zastánce míru a stability, ve své podstatě zboštil systém, který způsoboval "válku" bohatých s chudými, a dost možná zabil (chudoba, hlad, nemoci) víc lidí, než všechny revoluce a války dohromady (v obou případech ale nemluvíme o tom svistvu, které války či revoluce přinesly později, např. v podobě tyranie nové vlády nad podrobeným obyvatelstvem či o totalitním režimu, což by byl takový "bonus" a opět bychom došli k závěru, že víc lidí tam zemřelo v době míru než v době války).

Vezměme třeba v potaz, že oba dva pánové pracovali s dělnickou třídou (či "rasou"). Přitom tato třída ale dost možná brzy díky nástupu strojů přestane zcela existovat. Jaký smysl má pak brát jejich práce jako dogmata 100% platná pro dnešní svět? Bylo by docela zajímavé sledovat, jak by oba dva pánové mluvili, kdyby se dožili dnešních dnů a měli možnost vidět, jaká svinstva páchaly obě jejich "děti". Nicméně, těžko můžeme soudit někoho, kdo vypracoval pouhý koncept, protože jak známo, žádný plán nebo projekt nepřežije své první nasazení Pinkiesmile Výrobce nože také nemůžeme vinit z toho, že někdo jiný s jeho pomocí spáchá vraždu.
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 06.04.2018, 16:54

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)