Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#68
Stroje vládnou lidem nebo lidé ovládají stroje?

Pokud by někdo považoval RBE, kde stroje pracují, a přerozdělují (ovšem nikoliv podle své nálady, ale čistě na základě poptávky lidí, a omezeni budou jen reálným stavem planety), za totalitu, kde stroje ovládají lidi, nadhodím k přemýšlení pár příkladů:

Pokud jedete dnešním moderním autem, sešlápnutím pedálu dáte příkaz řídící jednotce, aby odpovídajícím způsobem zvýšila výkon motoru, tedy ta přerozdělí dostupné zdroje a dodá je motoru, aby uspokojila váš požadavek na zrychlení. Máte snad pocit, že byste byl otrok řídící jednotky, která vám řídí život?

Nyní s autem dojedete na křižovatku, která je řízena světelnými signály. Asi víme proč - aby to nevypadalo jako v Indii nebo Thaisku Pinkiesmile Dobře, ale semafor je řízen počítačem. Jsme tedy otroky semaforů? Ovládají lidstvo? Svým způsobem sice ano - řídí naše životy - ale jakožto totalitní představa je to naprosto uhozené (cítili byste se snad lépe, kdyby tam stál někdo místo semaforu a řídil to ručně? Nebyl by ale pak vládcem světa on? A až udělá chybu a srazí se kvůli tomu auta, či snad zemřou lidé?).

Považujete snad procesor v počítači, který na základě pohybu vaší ruky řídící myš nakoupí něco na ebayi, jako svého vládce? Přitom on "rozhoduje" o tom, zda a co vůbec nakoupíte na ebayi, nebo jestli vás tam vůbec pustí. Není to ale tak, že ve skutečnosti řídíte vy ten počítač svými příkazy (nikoliv ale svými přáními)? Kdo je pak ale skutečný vládce?

A co když bude mít k jednomu počítači přístup víc lidí? Ani to není utopie. Takto funguje internet. Jeden server (či více počítačů, co se tak tváří jako jeden) má na sobě WWW stránky (včetně různých aplikací, java skriptů, atd.), a poskytuje je lidem na vyžadání. Vlastně je řízen těmi lidmi, co jsou k němu připojeny. Stejně tak existují datová centra, která ukládají daty pro miliony lidí, a rovněž (což bývalo běžné i dřív) sdílené superpočítače, které pracují pro člověka (či firmu), která si zrovna zarezervuje svůj čas (podobně jako se astronomové dělí o čas teleskopu). Ten počítač neovládá lidi, to lidé řídí a využívají ten počítač.

A teď mi řekněte, v čem je podle vás rozdíl, když se k počítači, aby využilo jeho služby, připojí 1 člověk, 100 lidí nebo milion lidí? Když připojím celé lidstvo, jde jen o využití interpolace. Jediné, co mi z toho vyplývá, že musím zvýšit výkon takového počítačového systému (nejlépe jej dencetralizovat), aby nápor požadavků zvládl (protože pak by se jinak jednalo o DDOS útok - https://cs.wikipedia.org/wiki/Denial_of_service ).

Technologicky, Halík! Myslete technologicky Pinkiesmile

A všimněte si ještě jedné věci: ani to auto, ani semafor, ani počítač po vás nechtějí platit, když po nich něco chcete. Potřebují pouze jediné: zdroje na svoji výrobu a na svůj provoz. A tyto zdroje pocházejí z naší planety, či lépe řečeno z Velkého třesku. Pokud chcete někomu platit za to, že vám počítač plní vaše příkazy, a žere u toho elekteřinu, měli byste zaplatit Bohu (Vesmíru, singularitě). Bude zajímavé, jestli se nějaká energetická společnost prohlásí za posla božího Rainbowlaugh protože právě tak se dřív od oveček vybíralo všimné.



Můžete namítnout, proč o tom člověk jen kecá a nic pro to neudělá? Já pro to můžu udělat jen tolik, kolik mi společnost dovolí. A dělám to tak, jak je mi příjemné a užitečné (tj. třeba zahradničím, byť v globálu to nemá skoro žádný vliv). Bohužel, nebo bych snad měl říct bohudík, potřebuji ke změně já vás. Ne nikoho konkrétního, ale miliony až miliardy dalších lidí. Vlastně se potřebujeme vzájemně. Jeden člověk vlastně ani nemá moc šance ovlivnit životy miliardám jiným (pokud neodpálí třeba atomové rakety) jinak než že jim promlouvá do duše (raději bych oslovoval spíš mozek než duši Pinkiesmile ).

Uznávám čistou demokracii, tj. skutečnou vládu lidu, člověka. Nikoliv vládu několika lidí, byť volených. Politici a peníze jsou vlastně předchůdci internetu (sledovali náladu trhu a podle toho se ho snažili řídit). O tom, že politici jsou v podstatě blbci, se překvapivě shodne většina národa. Ale pokud platí, že kdykoliv se člověk stane politikem, aby něco řídil, stane se z něj po určitém čase automaticky vůl, není lepší svěřit tuto činnost něčemu, co se chová předvídatelně a (tolik) nechybuje?
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 18.05.2018, 17:34

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 3 host(ů)