Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#87
Tak jsem si rozšířil obzory pískem, a jeden se nestačí divit Twilightoops Fermiho paradox pomalu přestává být paradoxem.. ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Fermiho_paradox https://www.youtube.com/watch?v=WFs9VYFlvvc ). Ale existuje (možná) i řešení - prostě přejít na alternativu: https://wave.rozhlas.cz/3d-tiskarna-kter...ek-5196330 (jak vidno, moje teorie o využívání písku ze Sahary nebyla až tak mimo mísu)


Jeden z dokumentů, který ještě není na YT a dokonce ani i na ČT webu (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10916...538255966/ )

http://dokumenty.tv/valka-o-pisek-dokument/ (CZ, online)

(jen bych moc nesouhlasil s tím, že písek je neobnovitelný zdroj. Ano, z našeho pohledu trvá dlouho, než se znovu vytvoří, ale patří do stejné kategorie ne/obnovitelných zdrojů jako třeba dřevo nebo ropa. Naštěstí ale pro nás, písek a dřevo se obnovují mnohem rychleji než ropa - žel v součanosti ale pomaleji, než je spotřebováváme)


V dokumentu byl takový zajímavý příklad ostrovana, který "brečí" nad svým domovem. Bohužel, je to naše blbost, jeho blbost. Když bych to měl říci drsně: Jsi blbý, tak vyhyneš! Ptáte, co by měl dělat? Nebo co bychom měli dělat my? Na to musíme přijít my všichni sami (a zároveň společně). A k jeho podivu: ano, ani to, že tam žijete tisíce let, není záruka, že prostě nemůžete vyhynout.

Nám skutečně není nic do jeho neštěstí, když máme své vlastní problémy. Fór je v tom uvědomit si, že jeho problémy se mohou snadno stát i našimy problémy, zvlášť, pokud jeho problémy jsou způsobené námi, resp. firmami, které my podporujeme svými chechtáky - zajímavá situace, když se na to podíváme ad absurdum: my si vlastně platíme svůj vlastní "zánik"

Hrajeme hru se životním prostředním, a každá hra je riskantní. Stejně jako každá změna je nebezpečná. A každý si volíme své metody, jak toho dosáhnout. Pokud kupříkladu někomu vadí, že třeba já volbou nebezpečných politků defakto ohrožuji jeho budoucnost, jeho život, má prostě smůlu. Podporuje systém, který mi to umožňuje (a který dané lidi tvoří a dává jim moc). Má vlastně jen dvě možnosti: buď mi v tom zabránit násilím (a stát se tedy součástí systému, proti kterému jdu) a nebo změnit systém, abych já nemohl ohrozit jeho blahobyt (v tomto případě tím, že by zmizela politika a politici, a vše, co má návaznost na moc - korupce nestačí, to je projev, ne příčina). Ať už to totiž dopadne jakkoliv, dá se prostě říci, že si to zasloužíme.

Proč nemám víru v politiky? Protože kdykoliv se někde něco pokazí, a čistě náhodou za tím nestojí stát (tedy politici), často slyším něco ve stylu "zvolme dobré politiky a ti to vyřeší". To jako, že si vezmou třeba montérky a půjdou vykopat hlubší koryto řeky, aby se snížilo riziko povodní? Co já vím, tak maximálně, když už budeme optimisti, po pár letech dohadování schválí nějaký rozpočet, a pak to zadají firmám. Takže ne, politici nic nevyřeší. Řešit to budou zase a jen lidé (v té firmě, či maximálně v akci Z). Politici tu nejsou součástí řešení. Jsou součástí problému. Protože kdyby v první řadě nebylo nutné nic schvalovat, nepotřebovali bychom politiky. A kdyby nebylo za věci ani třeba platit, nepotřebovali bychom ani peníze. Tyto dva články tvoří překážku. Často jsou jen ke škodě - protože, jak bylo třeba zmíněno u v tom dokumentu, jak je někde možnost přijít k penězům, tak se prostě hrabe: firmy za těžké prachy "obnovují" pláže, ale výsledek je pouze jeden: pláž to stejně za chvíli odplaví, daňový poplatníci zbytečně vyhodili peníze, a firma zničila podmořský život těžbou písku, který nasypala dočasně na pláž, a pochopitelně, takto může písek přesouvat do nekonečna, a peníze se budou sypat dál.. to přeci není řešení. Ano, možná na chvíli zachováte pláž, ale kolik toho u té "záchrany" zničíte, a kolik to bude stát? A propo, jak moc důležití vlastně politici jsou, když už půl roku nemáme vládu, a děje se snad něco? Přestal se péct chleba? Neteče snad voda?

Uvědomme si jedno: naše planeta Země je defakto náš majetek. A u Země je to divné. Lidé se bouří, když jim někdo ukradne auto, vykrade dům a nebo chodí za manželkou. Tak proč mlčíme a nic neděláme (jako celek), když nám ostatní rozkrádají a ničí další náš majetek - planetu Zemi? Jsou v podstatě tři typy lidí: jedněm je to jedno, další s tím něco dělají (někdy to nese výsledky, někdy ne), a část z nich (třeba já) jen omezují svůj vliv, ale jinak pouze čekají, až nás bude víc (tj. ne pár uvědomělých či snad priviligovaných, ale mandát od mas lidí - od lidí pro lidi).

To se pomalu vracíme k tomu ostrovanovi. Lidé budou většinou pasivní, a pokud se už uchýlí k protestům, často zjistí, že ty nic nevyřeší. Budou víc a víc frustrovaní, a časem se najde někdo, kdo si spočítá, že vyrobit a poslat proti tankeru nebo robotu-vysavači písku torpédo ho vyjde levněji než západ postavit znovu ten stroj. A až firmy začnou brečet u svých vlád, že jim místní nedovolí krást jejich bohatství, vlády to budou prezentovat občanům jako útok na svobodu, demokracii, trh a náš způsob života, my jim nahlas zatleskáme a máme hned v nejhorším případě důvod k další válce, a tedy nejspíš i k další migrační krizi. A občané se pak děsně diví, jak to, že to odnáší oni, když přeci nikdy žádnou kolonii nikde neměli..

Jsem rád, že nemám žádné potomky. Protože až by náhodou jednou opravdu dostali rozum a viděli by, co jsme provedli s jejich planetou, "zabili" by mne.. (víte, pořád ještě máme domovy důchodců Ajsmug a naše děti mají skvělé učitele - nás).

Jak vidno, ono to prostě není jen o kapitalismu.. je to o lidech. Kdybychom jako lidstvo nebyli hloupí, už dávno bychom si změnili podmínky buď pro současný systém a nebo změnili systém jako takový. Dokud ale budeme hloupí, jen změna izmu nic neřeší. Je jedno, jestli bude socialismus, (státní) kapitalismus, nebo anarchokapitalismus či snad RBE. Dokud budou lidé uvažovat omezeně a bez souvislostí, zničí každou planetu, každý systém. A TVP/RBE je v podstatě změna myšlení lidí. Není to systém vlády jako takový. Je to udržitelné chování (systém myšlení). A pak se skutečně nevylučuje RBE/TVP ani s kapitalismem, ani s anarchokapitalismem. Dokud se ale nezmění sami lidé (ne politika, ne vláda, ne trh, ne vlastnosti peněz, ne příroda, ale sami lidé), máme holt smůlu.

V době, kdy lidé podporují jen peníze, a kašlou na vše ostatní, prostě nebude systém (v současné době kapitalismus) hledat nějaké alternativy, protože dokud bude teď zrovna ten písek levný, tak prostě nemá důvod. Životní prostředí, bohužel, ani život sám totiž pro nás nestojí nic, není na něm žádná cenovka. Koho pak zajímají nějaké potápějící se ostrovy a jejich obyvatelé, kteří přicházejí o domov a budou se muset vystěhovat, nebo rybáři, kterým decimujeme rybolov a oni pak nemají co jíst nebo co prodávat jako obživu? Nikoho. Tedy do doby, než je máme přede dveřmi*

*) ona obranná politika také může v konečném důsledku vypadat tak, že bude někde uprostřed Evropy pevnost s 20 miliony lidí, která bude vynakládat 90% svých zdrojů na to, aby udržela zbylých pár miliard lidí dál od sebe. Takový poslední ostrůvek blahobytu ve zničeném světě bude ale z dnešního pohledu přímo peklo, protože jak vidíte už dnes, obrana hranic (armáda) není zdarma ani v době míru, a pak si třeba neumím představit, jak bez obchodu získá ČR všechny potřebné zdroje? Mír může být levnější než válka..**

**) Cena 1 dne jen války v Iráku: dle https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1lka...C3%A1klady je to přibližně 6 miliard dolarů měsíčně, tedy 200 miliónů dolarů denně. A to je jeden jediný konflikt jednoho státu. A kdyby na světě existovala alespoň infrastruktura srovnatelná s ČR, tak by na to, aby každý člověk dostal najíst, napít, měl kde bydlet a v čem chodit, atd. v cenách platných pro ČR ( https://www.mesec.cz/aktuality/nejvyssi-...-pojisteni ), což dává zhruba 80 Kč za den, vyšlo by vás živit chudou polovinu planety "jen" na 11 miliard dolarů, což je 55x tolik. Pokud bychom vzali jen 8 Kč na jídlo/vodu podle cen těch chudších ( https://www.mesec.cz/clanky/desetina-lid...lar-denne/ ), tak je to jen 5-6x tolik. Stálo by za zvážení, zda by bylo tolik terorismu, kdyby lidé mimo západní svět měli zabezpečeny své potřeby a tedy by jim nemusel nějaký imán neustále vysvětlovat, že lépe se budou mít teprve až odpálí pár nevěřících.. čistě hypoteticky, protože by vyšlo levněji vybudovat infrastrukturu a ne dovážet potraviny. Nehledě na to, že kdybychom se nevnucovali všude možně, tak jednak ušetříme za válku, a jednak nebudeme ničit infrastrukturu jinde. Je otázka: je správné vnucovat lidem demokracii, když na ni nejsou připraveni? Jak by to dopadlo podobně na západě, kdybychom lidem dali úplnou míru svobody, hned teď, tedy cca. anarchismus? Hádám, že by se to od Afghanistánu nebo Iráku moc nelišilo, jen těch bomb by nám sem od mírotvůrců spadlo méně.. Je správné odstraňovat diktatury? No, mělo by to být správné. Ale jak vidíme, realizace v našem podání dost pokulhává. A je otázka, zda to jako celek prospělo nejen jim, ale i nám? Je to jen k zamyšlení, protože jak vidíme, jak charita, tak válčení nás k řešení nedobralo - má svá dílčí vítězství, ale od cíle jsou obě metody stále daleko: charita nevyřešila chudobu, válčení nezajistilo bezpečnost.


Lidstvo ohrožuje svůj budoucí vlastní blahobyt opravdu asi všude:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11708...838256301/

(toto je třeba obecně docela známé - běžní lidé si ale asi neuvědomují, jak moc je jejich současný blahobyt spjatý s vesmírem: GPS a to nejen pro jejich auto, ale i pro dopravce, telefony, internet, televize, rádio, předpověď počasí, hledání nerostných surovin, sledování hurikánů, systém varování před katastrofami..)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmick%C3%A9_smet%C3%AD



Nechci teď malovat čerta na zeď, protože nelze odhadnout, jak moc je to reálné, ale co by se stalo, kdyby..?

https://www.penize.cz/bydleni/335365-tma...o-zhasnout

https://www.google.cz/search?source=hp&e...LMecJ7bEss


Bude elektřina jen na pár hodin denně? Pinkiesmile Bude voda na příděl? To druhé se totiž už v Evropě děje, byť zatím jen lokálně. Ale jak myslíte, že může časem dopadnout třeba taková ČR, která díky devastaci světa může přijít o potřebné deště, a když už přijdou (ve formě bouřek), tak díky devastaci krajiny krajinou voda jen prohučí, protože se nestihne vsáknout, a s sebou si navíc odnese ještě nějakou tu půdu a případně i pár domů?

Dnes si ukazujeme na KLDR, jak je na tom špatně (vidíte, za to může "komunismus"), ale abychom za pár let nebyli v podobné situaci (možná budeme mít dost elektřiny, ale jak na tom budeme s vodou - už dávno se občas vydávají zákazy napouštění bazénů (!) nebo zalévání zahrady - a bazény, to je alfa a omega odpůrců TVP, bez nich prostě nejede vlak Pinkiesmile * ).

*) Ne, dělám si srandu, až tak moc žhavé to není, ale jen tím narážím na poznámku, že na světě není dost zdrojů, aby každý v TVP mohl mít bazén (on ho tam ale nikdo ani neplánoval - TVP dokonce ani nepočítá s tím, že by většina lidí měla auto). Ono totiž, i když necháme kapitalismus (ale se vším všudy), čili, bazén bude mít polovina lidstva, ale polovina z nich ho bude mít vyschlý, protože nebude voda Pinkiesmile


Jsem trochu přemýšlel, zda se v této době, kdy je počasí na palici, a prakticky neprší, vůbec vyplatí doma zahradničit. Ale, jakou další alternativu máme? Že si jídlo koupíme v obchodě? Pokud supermarkety nejsou schopny jídlo vyčarovat ze vzduchu, tak předpokládám, že využívají kvůli ceně produkty konvenčního zemědělství. Tedy sektoru, který je stejně tak náchylný na nepřízeň počasí, jako běžné zahradničení.

Rozdíl je snad jen v tom, že běžný zahrádkář se o půdu stará, což mu dává jednak větší výnosy a jednak větší odolnost proti suchu, a jednak v tom, že se mu jídlo nebude zdražovat s tím, jak budou klesat výnosy na různých místech světa a růst populace. Kromě toho, každý máme doma možnost zavést si novou technologii (skleníky, LED, hydroponii), která bude stát v přepočtu na metr čtvereční asi tak 10x méně než kdyby to zaváděl stát nebo zemědělci ve velkém podle dnešních metod a v dnešním korupčním prostředí (viz. FV elektrárny, dotace a dnes s tím související arbitráže: ano, i to je dnešní doba: pokud "zloděj" získá posvěcení státu, může se pak domáhat odškodného, když se mu pokoušíte zlodějnu zatrhnout - https://www.investicniweb.cz/news-cr-nem...-arbitraz/ ).


https://ekonomika.idnes.cz/tunel-boring-...doprava_jn

Elon Musk bude stavět něco, co v zásadě připomíná TVP. Jak vidno, projekty podobné těm, co vymyslel (či převzal) pan Fresco, se dají zavést i bez pádu kapitalismu, a co je k nevíře, i bez nastolení diktatury Pinkiesmile


(ironie) To určitě ale budou lidé zase nadávat, protože jim "počítač bude určovat, kdy mohou jet". Asi podobně jako dnes, kdy jim počítač v podobě semaforu zakazuje jet kdy oni chějí. A nesmíme zapomínat na proradné totalitářské zácpy na silnicích - i ty přeci lidem řídí život, berou svobodu, a lidé tak nemohou dojet do cíle přesně kdy oni chtěli Pinkiesmile

Ano, je tu jeden rozdíl: Musk to platí ze svých prostředků a ne z rozpočtu státu/města. To ale znamená, že tu bude rovněž jeden rozdíl v budoucnu: daný systém nejspíš nemusí být zdarma pro lidi (možná tak jako pilotní projekt, ale mohu se mýlit).

Docela dobrá parodie na náš absurdní systém byl jeden díl Simpsonů, kde zavedli technologii, která sloužila lidem, ale výsledkem byla jen ještě větší nouze http://simpsonovi.nikee.net/index.php?video=561



K zamyšlení: kam až sahá svoboda, co je to vlastně ještě svoboda a jak je nám omezena?

Přemýšlel jsem o tom kvůli pozdravům. Je běžné, že se lidé u nás zdraví ústy (Dobrý den, atd.), případně si podívají ruce. Ale co když to někomu nevyhovuje? Mě by například mnohem lepší přišel japonský způsob, tj. prostá úklona. Je to pro mne přijatelnější než mluvit, a hlavně podávat někomu ruku je nehygienické (šíření nemocí, atd.).

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/10597...rukou.html

Co ale s tím? Když si každý bude zdravit po svém, bude to nejspíš chaos, a jak má pak protistrana poznat, co je pozdrav, a zda je slušný či nikoliv. Měla by společnost akceptovat více druhů pozdravů? Jenže to by v rámci svobody jedněch znamenalo, aby se ti druzí naučili více forem komunikace..


Ad mocní páni: často, když se najde nějaký zajímavý projekt, jako třeba nedávno ona malá vodní elektrárna, objeví se názor, že "mocní to nedopustí, protože by přišli o své zisky". Víte, tato dedukce má jednu vadu (a teď souhlasím s AnCapem):

Ona taková malá vodní elektrárna se nedá vyčarovat ze vzduchu - potřebuje beton, turbínu, atd. To znamená, že proti mocným, jako je ČEZ, tu budou stát další mocní, kteří mají betonárky, železárny nebo vyrábí turníny a kabely - protože budou mít zájem co nejvíc lidem prodat když už ne kompletní řešení, tak alespoň jeho součást Ajsmug https://www.youtube.com/watch?v=UA-llCWO_8w

Čili pak to není souboj "já vs. ČEZ", ale "betonárka vs. ČEZ", a tam už jde o jinou ligu. My jen podpoříme buď ten ČEZ a nebo tu betonárku (podobně jako s elektromobily: ČEZ má obrovský zájem na tom, aby všichni měli elektrická auta, a pohybuji, že by se bál nějaké České rafinérské - a ani to, že si budete dobíjet auto z FV není překážka: spoustě lidí prodá ČEZ své FV elektrárny na klíč, a těm ostatním alespoň "svá" auta - https://archiv.ihned.cz/c1-65626080-skod...-elektrinu ).
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 18.06.2018, 18:29

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 3 host(ů)