Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
Je omezení nosné kapacity diktatura?

Mnozí lidé se čertí, když zjistí, že města TVP jsou navržena jen pro určitý počet lidí. Je to podle nich diktatura.

Zamysleme se ale: je skutečně moudré poustavit systém, který je navržen pro pohodlí určitého množství lidí, a pak ho přecpat nad jeho kapacity? Co by se stalo, kdyby ve Vašem domě, který je určen dejme tomu pro 4 lidi, žilo najednou lidí 10? Asi byste si dost snížil svůj životní standard, že?

Protože pak jste v podstatě degradoval funkci domu - pro lidi by bylo pak pohodlnější žít mimo něj než v něm, a přesně to je stav, do kterého jsme civilizaci dostali. Nenavrhli jsme ji pro všechny lidi, a přecpali jsme jí nad její kapacity. Místo toho, abychom postavili dům znovu a lépe, či jich postavili víc, přemýšlíme jen o tom, kolik lidí musíme zabít, aby se ten zbytek měl dobře.

Přitom, tatáž "diktatura" se aplikuje i dnes. Když bude výtah dimenzovaný na 5 osob, a bude se jich tam snažit vecpat 50, tak těch 45 se prostě vyhodí. Jinak by to byla sebevražda. Pokud je letadlo pro 100 lidí, prostě v něm nepoletí 200. Když je auto pro 5 lidí, který šílenec by jich tam nacpal 10? Ano, jsou takoví, ale jak se na ně pak díváme? Jako na hrdiny kapitalismu a nebo na nezodpovědné?

Platí to pro všechno. Problém slumů není ten, že tam není technologie, ale že tam je moc lidí. Mnohé domorodé národy žijí s mnohem méně technologiemi (či spíše s žádnými), a nemají žádný problém s nemocemi ze splašků, obřími požáry, které zachvátí celou jejich "vesnici" nebo s tím, že by nesehnali prostředky na živobytí. Pokud už tedy slamy nestačí, je třeba vybudovat něco lepšího.

Zkusme to samé, ale lépe

Pokud nestačí stavět přízemní domky, tak přeci máme mrakodrapy. Pokud nám nebude stačit jedna planeta, proč nezabrat Mars? Proč lidé uvažují o nějaké genocidě? Protože je prostředí tak vychovalo, vidí to jako řešení, a tak cokoliv, co zavání změnou od starých dobrých pořádků, hned aplikují tím, co mozek dokáže zpracovat co nejrychleji a nejjednodušeji - na to, co zná. Mozek nemá rád složitosti Ajsmug

Nebo argumentujeme minulostí. Už to lidi zkoušeli a byli z toho koncentráky. Aha.. a co třeba létání? To přeci také lidé dřív zkoušeli, a víte, jak dopadli? Zabili se.. tak jak je možné, že dnes denně létá 120 tisíc letadel/letů? Protože to samé (létání) prostě zkusili JINAK a ono to najednou fungovalo.

Z historie se máme poučit, a ne z ní dělat naší budoucnost. Zase je to pak jen o vládě strachu..

Problém demokracie

Když přestaneme věřit v demokracii, ztratíme ji

Otázka je, jestli na této planetě vůbec někdy nějaká demokracie* v globálu byla, a jestli je vůbec k řešení problémů dobrá.. jak už bylo zmíněno: Budete mít miliardu demokratických lidí, a budou mít před sebou úkol vybudovat farmy, aby se vůbec uživili. Ale nebudou vůbec nic vědět o pěstování rostlin, stavebních postupech, energetice, strojírenství, mechanice.. hlavně, že budou mít svůj názor a hlasovat.. to bude fakt užitečné Pinkiesmile

Řekněme, že chcete postavit letadlo. Demokraticky budeme hlasovat, jestli má mít tvar krychle a nebo pyramidy. Totiž podle názorů lidí, každý jsme přeci jiný, každému se líbí něco jiného. Není přeci důvod, aby nám někdo diktoval, že letadlo musí mít aerodynamický tvar*. To je přeci diktatura! Nebo není? Stavba letadla je technický problém, ne politický. Přeprava je technický problém. Jde tu o efektivitu a reálnost, ne o demokracii. Není ale výroba potravin totéž? Stavba domů? Vlastně vůbec přežití lidí na této planetě?

https://en.wikipedia.org/wiki/100,000,000_Guinea_Pigs

*)Vyzvěte nějakého zastavače svobody, vlastních názorů a demokracie na závod. Vy použijete vědecké auto aerodynamického tvaru, a on si může svobodně jet třeba ve své krychli. Uvidíte, že v momentě, kdy bude moci vítězstvím něco získat (např. zlatý pohár), ve většině případů (jsou neoblomní lidé, kteří své postoje a názory nemění) okamžitě hodí nějakou svou svobodu volby nebo "demokracii" přes palubu, a šáhne po nejlepším vědeckém aerodynamickém tvaru (aby byl rychlejší), tedy se podvolí "diktatuře vědy". Proč mu najednou jeho názor na konstrukci "smrdí", a s radostí přijal "názor" někoho jiného?

Kdybych skutečně žil v demokracii a jejím využíváním bych něco získával, nikdy bych v ní nemohl přestat věřit..

Ani kdybyste měl v demokracii 10 miliard svobodných lidí, ale naprosto neznalých problematiky, která se řeší, nepohnete se dál: např. výroba automobilu, zavádění elektřiny. Můžete hlasovat ve volbách třeba do zblbnutí, a stejně se vám auto nevyrobí Ajsmug Můžete namítnout, že chcete hlasovat o tom, jaké auto se vyrobí. Ale to je stejné.. rozumíte jak funguje motor? Ne? No tak nemůžete hlasovat o tom, jaký motor bude. My si můžeme vybrat tak max. barvu. Ale je otázka, k čemu pak potřebujeme politiky? Hlasovat můžeme i přes internet (a vlastně, když si kupujete nové auto, přesně právě takhle hlasujete - vyplníte dotazník, bez politiků).

Když 100 lidí nebude vědět nic o zemědělství, tak já navrhnu, že rostlinám bude stačit 1 litr vody ročně. Někdo další navrhne 10 litrů ročně. No a vy můžete svobodně hlasovat o tom, který návrh se bude realizovat. Netřeba říkat, že ať zvolíte cokoliv, chcípneme hlady všichni..


Demokracie není o svobodě

Víte, kde jedině se demokracie může uplatnit? Když chcete, aby vám někdo vládnul. Jestli chcete být opravdu svobodní, demokracii téměř k ničemu nepotřebujete.

Ani totiž nevím, proč bychom měli možnost výběru barvy auta nazývat demokracií. Tam, kde to je možné, prostě zrušíme všechna omezení a restrikce. Pak nemá třeba mít plnou hubu nějaké demokracie. A kde to možné není, by stejně nebyla užitečná (např. hlasovat o fyzice, či chemii - a jelikož většina našeho světa a procesů v něm je právě fyzika a chemie, není o čem hlasovat*).

*)Nemůžete odhlasovat do matematiky, že 1+1=3. Tedy, můžete, ale bude vám to houby platné. Objekty se kvůli tomu množit nezačnou. Nemůžete do fyziky prohlasovat, že od 1.1.2020 přestává platit gravitační zákon. Příroda je diktatura, a nějakou demokracií si do svého řádu kecat nenechá. Nic kvůli tomu zdarma bez dodání energie levitovat nezačne, i kdybyste se na hlavu postavili. Nemůžete ani odhlasovat, že člověk vydrží rok bez vody. Věda dokázala opak a porazila tak všechny možné formy demokratického hlasování.

Demokracie se může uplatnit ještě v oblastech, kde bude panovat nedostatek, aby se vyřešilo, jak upotřebit dané zdroje. Pak by ale měla snaha směřovat k odstranění nedotatku, protože není nic horšího, než když se o něčem demokraticky hlasuje Pinkiesmile Buď to funguje podle principů vědy*, a nebo to nefunguje. V tom druhém případě je třeba najít řešení a ne o tom hlasovat.

*) https://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein Byl národně-socialistickým režimem nařčen z tvoření „židovské fyziky“ proti „německé, árijské fyzice“. Pinkiesmile Mimochodem: http://kominternet.cz/subdom/teorie/1870_einstein.html ( http://www.exponentialimprovement.com/cm...ialism.pdf ) Nebo také obviníme Einsteina z toho, že to byl jen "povaleč a vyžírka jako Marx, a chtěl zabíjet lidi jako Stalin"? Na druhé straně nechápu, proč bychom měli zrovna dnes používat pro komunismus vlajku s kladivem a srpem? Tedy nástroji, které jsou absolutně zastaralé a neefektivní.. Pracující třídy, které konkrétně reprezentovaly, už ve většině případů ani neexistují..

Demokracie je tedy dokonce i důsledek světa omezení. V oblasti, kde není nedostatek zdrojů, není třeba zavádět demokracii, aby lidé hlasovali o tom, která verze se uskuteční. Při nadbytku zdrojů se každému dá to, co chce, bez nějakého hlasování.

Paradoxně to není tak, že méně demokracie znamená méně svobody. Můžeme se lehce zbavit nutnosti používat demokracii v první řadě tím, že se zbavíme nutnosti používat vládu. V tomto ohledu je vlastně demokracie jen další forma, byť mírnější, diktatury.

Jediná správná demokracie je přímá demokracie, a ta, chtě nechtě, vyžaduje, aby byl lid vzdělaný a informovaný. Zastupitelská demokracie vyhovuje hlupákům. A ruku na srdce, většina z nás je hlupák (protože i kdybychom chtěli nebýt hlupáky, svět je čím dál tím víc komplikovanější a lidem zbývá méně času na to, aby zkoumali každý aspekt; a bez toho nemůžete učinit žádné kvalitní rozhodnutí).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie...demokracie forma vlády

Jestli nevěříte, že to bez vlády nejde.. jestli nevěříte ve svobodu, nemůžete být svobodní.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1da

Vláda lidu? Až na to budeme mít mozky.. a pochybuji, že je kdy budeme mít. Biologie má totiž své (a dost velké) limity. Už dnes nás stroje válcují téměř na všech frontách.

https://www.byznysnoviny.cz/2017/02/28/s...i-hrozbou/

Otrok a "otrok"

Mohli bychom se ještě pozastavit u otázky otroctví: je člověk otrok, když je nucen vydělávat si peníze, aby si mohl koupit byť i jen základní potřeby pro život? Jako třeba jídlo, vodu, ubytování? Namítnete, že do práce přeci nikdo nikoho nenutí. Klidně můžete spát pod mostem.

No, nevím, na kolik je tato argumentace spíš vlastním hrobem, pokud spojujete svobodu s tím, že budete bezdomovec a žebrák, ale nad druhým argumentem tak snadno máchnout rukou nejde - každý si přeci může zvolit, zda bude žít v civilizaci nebo ne. Ano, pokud se stanete poustevníkem, budete si své potřeby zajišťovat sám. Možná to bude snažší než pracovat za peníze, možná ne, ale budete svým způsobem svobodný.

Ale! Nabízí svět "rovných příležitostí" tuto možnost všem? Může se 7 miliard lidí sebrat, a jít žít jako poustevníci? To asi těžko, že?

I kdyby na planetě bylo dost místa nejen pro žití, ale i pro individuální chov zvířat (či jejich lov) nebo provozování zemědělství pro tolik lidí, narazíte brzy na barikády soukromého vlastnictví - tady ten pozemek někomu patří, tenhle les je soukromý, tady se to dělat nedá, protože tam je továrna nebo obří město.. ten argument asi tedy nebude moc neprůstřelný, že?

Systém, který prakticky ani neumožňuje většině lidí svobodně se rozhodnout, asi nebude moc svobodný.. zvlášť, kdyby k tomu skutečně došlo, jak dlouho by pak takový systém vydržel než by zkolaboval (bez lidí, kteří jsou nutní jako články řetězu na trhu)? Pak by svět možná vypadal jako po atomové válce, a nemuseli bychom odpálit jedinou bombu..?

Co je vlastně svoboda a co diktatura?

Jestli chcete vidět příklad diktatury, pusťte si třeba https://www.csfd.cz/film/6173-thx-1138/prehled/ Popravdě, nevím, co si o tom mám myslet (a jestli to spíš není tím svým "nakupuj!" varování před kapitalismem/náboženstvím/kultem než komunismem, ale to je vedlejší).

Otázka ale není jak funguje taková diktatura (podle všeho by takový svět brzy zdegeneroval, což se ukazuje i na celkem jednoduché možnosti utéct, i když.. kam?), ale jak jsme se k ní dostali?

To je přesně ten hlavní problém: ne jak řešit důsledek, ale jak tomu předejím řešením příčiny. Příčina není, že někdo hlásá diktaturu. Příčina je, proč ho vůbec napadne ji hlásat? A proč za ním lidé jdou? To není Goliáš proti Davidům. Je to David, který s pomocí jedněch Davidů ovládá jiné Davidy.

Je vždy jednodušší zabránit nástupu diktatury v demokratickém světě, než nevědět nic, bojovat na špatné frontě, nechat diktaturu pomalu nastoupit a pak, v diktátorském světě, proti ní teprve začít bojovat

Stejně jako Hitler vybral od občanů peníze na brouka dobrovolně, ani zde to určitě nebylo ze dne na den, kdy někdo přišel, řekl "tak a odedneška budete všichni brát drogy" a občané svolili s velkou radostí. Nic bych za to nedal, kdyby si to sami postupně odhlasovali.

Třeba jako dnes se vzdáváme svých práv a svobod za příslib nějakého bezpečí (jen o realizaci bych pochyboval). Kdybyste dnes slíbili lidem zdarma auto výměnou za zákaz konzumace chleba, kolik % by nadšeně zatleskalo? Co nám zakáží (a slíbí) zítra? Dobré je ale dívat se na film z pohledu doby.

Autoři, byť tvořili scifi, uvažovali opět v rámci své doby. Vůbec je nenepadlo, že bude existovat dálkové ovládání televize bez kabelu, a nebo že mnohem efektivnější než drogovat lidi je nasadit roboty (po masové automatizaci zde není ani vidu ani slechu). A to prosím mluvíme o 25. století ( https://cs.wikipedia.org/wiki/THX_1138 - jestli jste neviděli film, pročtěte si děj a jistě najdete mnohé paralely na chování lidí dnes; byť to film výslovně nezmiňuje, jeden z možných výkladů je, že povrch Země byl nějak zničen - a tedy, podobně jako byly krach na burze, demokracie a pozůstatek 1.světové války příčiny té druhé, příčinou orwelovské diktatury klidně mohl být kapitalismus či socialismus, který neochránil či přímo zničil planetu). Ostatně ani Orwell vysloveně nešel jen po komunismu (jak mnozí věří): https://cs.wikipedia.org/wiki/1984_(rom%C3%A1n)

https://cz.sputniknews.com/nazory/201711...-historie/

Je zvláštní, jak jsou lidi proti diktatuře, která údajně nutí lidi myslet podle propagandy, ale když po nich chcete názor na komunismus nebo faktické řešení například velkochovů, tak v podstatě jen papouškují, co jim říkají kamarádi, politici, média a nebo citují pasáže z Bible nebo Orwella. Prakticky se bojí něčeho, co sami už celkem dobře provozují Pinkiesmile

Chybí nám kritické myšlení. Ano, pokud nám někdo blízký, o kom víme, že (tolik) nelže, řekne, že je třeba koupit mléko, asi není třeba pídit se po faktech, zda to je pravda či ne, ale čím dále se dostanete od okruhu "důvěrníků", tím spíš bych byl podezřívavější.

Ano, u spoustu věcí se může ukázat, že jsou pravdivé (někdy ale ne tak zcela - propaganda často bere skutečnou událost, ale překroutí závěry: výbuch v centru města může být únik plynu, ale když se to bude hodit, třeba i islámský terorista), jenže my v podstatě všechno přijmeme jako fakt, nepřemýšlíme o tom, a tak to vlastně podvědomě od této chvíle vnímáme jako pravdu. A když se pak setkáme s protinázorem, jdeme do útoku, protože nám určitě "lže".

TVP a diktatura

A jestli se dá TVP zvrhnout v totalitu? No jasně, že dá. Stačí, aby se s tím začalo, a pak aby si většina prostých lidí zase šla hledět svého a nestarala se o daný proces. Těch pár, co zůstane, si to postupně začne předělávat pro sebe. Pak ale viňte jen sami sebe Ajsmug

K čemu potřebujete TVP, když vám stačí současnost? A nemusíte ani až do KLDR:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/japon...-variant=0

https://www.washingtonpost.com/gdpr-cons...a0b9210fe5

https://www.novinky.cz/koktejl/479751-ud...otece.html

To už asi bude ta diktatura a světová nadvláda programátorů, jak nás jí straší odpůrci TVP Pinkiesmile

Je 451 hloupost?

https://cs.wikipedia.org/wiki/451_stup%C...ahrenheita

A co se na to spíš dívat, že ukazuje, co by se mohlo stát, a tedy že bychom se měli chovat tak, abychom tomu předešli Nikoliv tím, že odmítneme změnu současného systému, ale že si budeme dávat na její průběh bedlivě pozor?

Ono totiž, když se nad tím zamyslíme, mnohé znaky z tohoto díla nemusíme vkládat jen do nějaké budoucí utopie. Najdeme je už v naší dnešní společnosti. Ale to moc lidí zřejmě netrápí. Pro ně je větší strašák již neexistující Sovětský svaz a nebo ještě neexistující společnost bez peněz.

Vida, takže ne TVP, ale že by kapitalismus dělal z lidí roboty? Ale to přeci určitě není pravda.. Pinkiesmile

https://www.novinky.cz/auto/480102-delni...-auta.html

Informovanost a znalosti jsou zásadní

Znalosti jsou klíčem. Když víte, nemusíte věřit nebo pochybovat. Pokud znáte princip blesku, nemusíte* věřit (min. v této oblasti) v Boha (na druhou stranu: pokud se ukazuje, že čím dál tím víc oblastí se bez Boha obejde, jaký je důvod předpokládat, že v těch ostatních je nezbytný?). Pokud víte, co je technologicky možné, prakticky ani nemůžete odmítat něco jako nemožné něco jen proto, že to tvrdí jiní ("tohle je utopie").

*) říkám "nemusíte", protože víra v Boha není trestná. Pokud vás to například uklidňuje, je to určitě lepší než jíst tuny prášků. Důležité je ale už to, že vás nemůže nikdo skrze Boha ovládat, protože vám říká, že když se mu nepodvolíte nebo mu nebudete platit třeba desátky, Bůh vás skrze blesk potrestá. A Bůh na toto nemá monopol. Stejná manipulace funguje i ve světské sféře.

Vědět znamená, že s vámi nemůže někdo (moc) manipulovat. Ale pozor, je rozdíl vědět (tj. informace jsem si získal sám) a myslet si, že něco vím (často to znamená "papouškuji cizí názory, protože to je pohodlnější než si dát ten čas zjistit si fakta).

Často pak zjistíte, že mnohé věci ani nemají smysl, např. demonstrace s cílem, aby politici něco změnili. Nemohou. Když se Lenin chtěl dostat k moci, musel přesvědčit masy lidí, aby za něj udělali špinavou práci (sám by nic nezmohl). Když se zaváděla tajná policie, stát potřeboval lidi, kteří budou těmi policisty - opět, "stát" (lidé ve Straně) by sami nezmohli nic.

Můžete pak nabýt dojmu, že demokracie je na nic. Rozhodně nikdy nebude fungovat v kapitalismu nic, jako politická demokracie. V jiných oblastech to ovšem může být jiné. Potřebujete ale odstranit klíčový prvek, který ji narušuje: možnost si někoho koupit, aby pak hlasoval, jak potřebujete vy.

Jaký na to máte názory Vy?

Nechám na každém, aby si zjistil, zda je to pravda či ne (protože ostatně každý je součástí světa, a jestli bude věřit lži, nebo odmítat pravdu, tak co jsem já, abych mu to vyvracel a za něj hledal informace? Během jeho života se k němu dostane milion takových zpráv, a asi nebude čekat, že mu u každé budu zjišťovat, zda to není podvrh*):

https://www.casopis-sifra.cz/muslimove-l...ompetenci/

http://ceskapozice.lidovky.cz/v-berlinsk...ice_135636

Máme v podstatě dvě možnosti:

- dané médium je bulvár, takže si pravdu přiohne, přikrášlí a nebo rovnou vymyslí, jen aby mělo vyšší čtenost a tedy příjmy z reklamy

- dané médium mluví pravdu - ale pak je cosi shnilého v oficiálních médiích, a vlastně i státu a lidech v něm, když o tom nemluví a neinformují fakticky oni

*) např. na ono dětské hřiště, které údajně připravuje děti na islamizaci, vyšel totiž také článek, který tvrdí něco jiného: https://g.cz/prusvih-s-pulmesicem-luna-n...i-sousede/

Spíš se zeptejme: kolik energie a zdrojů se věnuje těmto "psedoproblémům"? Protože jsou opět jen důsledek něčeho..

Mnozí tvrdí, že za jejich života bude nemožné realizovat RBE/TVP. Ale jak vidno, pokud budeme pokračovat tímto tempem, asi nám moc na výběr nezbude. Buď naši společnost nějak radikálně změníme, a nebo, a to je možná jistější, se dočkáme nějaké formy jejího "konce", a to nejspíš za našeho života stihneme..
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 15.08.2018, 12:03

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 4 host(ů)