Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Epizody 25+26: School Raze (S08E25 + S08E26)
#12
@Jamis:
OK, takže krátce (odpovídat nemusíš, nejspíš se i tak neshodneme, ani když si to přečteš - už jsme dost OT i když se v podstatě stále točíme okolo trestu ve FIM universu):

Příměr s Vulkánem jsem nepochopil, ale pokud narážíš na čistě racionální myšlení Vulkánců, tak lidé dokáží uvažovat kupodivu velmi racionálně, když jim z toho něco kápne Ajsmug Uvažuji stále Zemi a lidi, na základě mnohých příkladů z reality. A i kdyby ne, neměli by právě poníci být příkladem, jak věci skutečně řešit a ne jen "řešit"? Idealizovaných situací jsme tam viděli už nespočet, zvlášť v počítačních sezónách..


Hm, že by to v díle nebylo řečeno vícekrát, třeba už několik sezón nazpátek?

Na toto jsem zapomněl. Díky za připomenutí, nicméně jde stále o jedno: kde je jistota, že dnes už to poníci vědí správně? Protože to bylo řečeno?

Já nevím, jestli je strom harmonie jakožto živá bytost nějak výslovně závislý na existenci elementů (nyní přátel) a rád si počkám, jestli to třeba v seriálu ještě nepadne, ale pokud ne, kdo zachránil Eqestrii před katastrofou? Mane6 a (bohužel) Young6, nebo Strom Harmonie? A druhá věc je: kdo odsoudil, resp. neodsoudil Cozy? Proč zničil klony Mane6, ale nechal Cozy bez trestu, zatímco poníci ji potrestali? Museli bychom spekulovat, že strom v té chvili neměl moc nad Cozy, ale ochránil Young6 a Starlight. Proč se strom dokáže zjevit mladým a podrobit je testu, ale nevaruje je před tím, co ve sklepení Cozy plánuje? Pokud se strom brání, když je ohrožen, znamená to, že Cozy nepovažoval za hrozbu? Pokud se sám strom nepasuje do role morální autority, měli by poníci? Proti tomu stojí zase otázka, jak moc je strom schopný se bránit? Třeba proti Tirekovi. Byl to celou dobu jeho plán? Pojistka? Jsou poníci pak jen jeho "loutky"? Pomáhá chránit Equestrii, nebo "zneužívá" poníky ke své vlastní ochraně?

Až poté co si v kamenném vězení odbyl docela dost dlouhou dobu, že... možná než se tímhe začneš zabývat, zkus nastudovat, jak funguje trestní právo v reálném světě "západních demokracií" (snad je jasné, který okruh zemí tím myslím), čemu má sloužit trest vězení, jak funguje rehabilitace a jakou úspěšnost ty či ony metody mají.

Asi jako Luna na Měsíci.. oba měli čas přemýšlet, a proto se hned po propuštění začali chovat vzorně.

Nemusíš mi věřit, ale studoval jsem účinnost metod (možná, že třeba ne tak do hloubky, jak bych mohl). Není nulová, to je tak vše. Proti tomu stojí: recidiva, neuhrazené dluhy (třeba alimenty), trestání nevinných, ...

Paradoxně takhle to zní, že lidská společnost je v tomto ohledu vyspělejší než ta poníkovská - když počítáme třeba Lunu, kde je výchovný aspekt trestu? Možná je to dané vývojem? Přeci jen i naše soudnictví ušlo dlouhou cestu, proč by nemohlo to poníkovské?

Na papíře to zní hezky a proti myšlence samotné nic nemám. Náprava? Pokud dokáže vězení někoho napravit, je nutné ho do něj zavírat? Odstrašení? Vím moc dobře, že mimo obec smím jet jen 90 km/h. Vím, jaký je za to trest. Odstraší mě to? Ochrana společnosti? Až někoho nedejebože hypoteticky rychlou jízdou zabiji, ochrání ho to? A pokud je výsledkem vězení pouze strach z dalšího uvěznění, udělá to ze mě lepšího člověka?

Mám v podstatě jeden problém s trestem, který v sobě zahrnuje "prevenci" i "ochranu":

Trest neochrání společnost před spácháním skutku (protože nemůže působit zpětně) a to ani skrze zastrašování jiných (exemplární trest smrti za vraždu nezabrání jiným vraždu vykonat). Pokud je násilný skutek produktem něčeho, potrestáním daného skutku se neodstraňuje příčina jeho vzniku, tudíž je pravděpodobné, že se bude opakovat.

Pokud je na 1 vězení třeba 1 psycholog, jak mohou být všichni tamní vězni řádně "převychováni"? Jak může soudce, který řeší nějaký případ, řádně zkoumat všechny příčiny, když se mu na stole válí dalších tisíc případů, které by měl rychle odsoudit? Kde je tedy prevence a ochrana společnosti, když není čas zkoumat příčiny do hloubky a pokud ano, uvádět na základě toho řešení do praxe? A pokud by byla ochota, nejsou na to prostředky..




K odlišnosti myšlení asi jen toliko:

Když v místě, kde je producent špíny přestaneš produkovat kvalitní obsah, logicky produkce špíny začne časem převažovat, a to i kdyby se v absolutních čísel nezměnila. Ale pochopitelně bude snažší produkovat kvalitní obsah tam, kde není producent špíny.

Řešeních je mnoho. Třeba skrývání příspěvků, a pokud nepomáhá, nešlo by implementovat lépe? (byť na to je už asi pozdě, pokud nehodláte bronies.cz nějak obnovit).

Ztrácet čas diskuzí se mnou se kdokoliv může rozhodnout svobodně. Záleží, co si od toho slibuje. Vložená investice do čehokoliv se ne vždy vrátí. Takže řečnická otázka zní: mám se cítit špatně za špatný odhad někoho jiného vůči mě a případně to, že se nerozhodl řešit situaci jinak (třeba tím banem)?

Nevím, zda by bylo lepší řešení banovat lidi. Nevím, zda bylo lepší místo toho opustit jedno fórum, které k tomu vzniklo a přesunout se jim. To už si musíte zdůvodnit sami.

Víš, v čem se liší fyzický útok (třeba onen kýbl fekálií) od slovního? Že u slovního si sám vybíráš, jestli dopadne nebo zda vůbec neexistuje Ajsmug

Fluttershy: And we can't change the way other ponies think about us. But we can change how we let it affect us.

Je tedy otázka, v čem všem vidíte onen kýbl a zda si ho do sebe necháte nalít Ajsmug Tolik k tomu, jak se ne/dá zničit dojem z epizody.

Krajní způsoby řešení: opětovat verbální útok fyzickým (či "fyzickým", například banem) a nebo.. žádný verbální útok neexistuje. A když neexistuje, nemůže mě obtěžovat. Možná je pro některé lidi lehčí než pro jiné, ale buď můžeme problém řešit (naučit se to ignorovat tak, že mě to už vůbec neobtěžuje) a nebo od něj utéct - a netvrdím, že to druhé někdy nepřináší lepší výsledky
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Epizody 25+26: School Raze (S08E25 + S08E26) - od Martin - 12.11.2018, 19:08

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)