08.12.2017, 12:17
Report začátek prosince:
- protože zatím nechci kvůli nedostatku světla dávat citrusy domů, zvýšil jsem trochu výkon přímotopu ve skleníku, a umístil zde asi 10 kbelíků po 5 litrech s vodou. Zatím se zde drží v noci teplota nad +7C a ve dne mezi 10-15 podle toho, zda alespoň na chvíli vysvitne Slunce (zatím jsem neměl možnost posoudit, na kolik se ohřeje, když svítí Slunce celý den). Uvidíme, na kolik se to promítne do vyúčtování (test dvojité izolace).
- maminka napekla cukroví. Tady je úspora značná. Jednak nepoužíváme máslo, takže nám celá ta hysterie okolo něj je ukradná, a jednak cena surovin je několikanásobně nižší než cena za stejné množství cukroví z obchodu. Náplň prakticky můžeme zanedbat (je to asi 10-20 Kč) a proud se nepočítá, protože v zimě co vypustí do kuchyně trouba, o to méně topí pak přímotopy, takže nula od nuly pojde. Ořechy máme posbírané z aleje, takže zdarma, a ještě jejich popel poslouží jako hnojivo (skořápky). No, nekupte to: 3 kg cukroví za necelé 200 Kč a asi půl hodinky práce + výplň (koukám na netu, a průměrně 300-350 Kč/kg).
- sklidili jsme majoránku ze skleníku (čerstvá v prosinci). Byla to mnohem větší úroda než z venkovního záhonu. Zatím máme ještě kustovnici (čerstvé plody, vitamín C), ale přál bych si toho víc (budu si muset počkat).
- necháváme naklíčit brambory ze sklizně. Část dáme do skleníku do kbelíků se zeminou (aby se trochu vrátily náklady na vytápění) a část dáme domů pod LED světla. Uvidíme, které porostou lépe.
- ještě budu muset asi vymyslet nějakou gumovou izolaci do oken: výrobce skleníku "do zimy" asi nějak nepočítal, že bude unikat vzduch nebo co; větrání zajišťují otevírače oken, které nyní pracují tak 1x 2x do měsíce, když opravdu svítí slunce. Přidám ještě zakrytí obou oken z igelitu s drážkou pro pohyb otevírače, takže se sice dál bude moci větrat, ale nebude tak rychle utíkat teplo, a na léto se to sundá (nejspíš vyřeším kolíčky).
- k nakoupeným solím a cukrům nám eshop poslal jako dárek kuskus. Jako, 100g je porce možná tak pro 4 lidi našeho typu, a chutná to stejně blbě jako co si pamatuji z Olomouce před několika lety. Ano, sníst se to dá (s cukrem), ale budu rád, když už to nikdy neuvidím, natož na něčem podobném přežít jako vegan To naštěstí nevylučuje přežít jako vegan na něčem jiném..
Vtipná vsuvka: Doba trvanlivosti na balení himalájské soli Tak ono to leží miliony let v zemi, a najednou se to má za 2-3 roky zkazit? Ale no tak..
- LED pásky zatím nikde (část není skladem). Takhle to dopadá, když chcete po kapitalismu uspokojit vaše svobodně-individuální potřeby. Jeden aby se kvůli tomu ještě reinkarnoval, aby se toho dočkal
Dostal jsem prakticky na výběr: snížit standard nebo si počkat. Proč bych měl ale koupit něco horšího (CRI 90 a menší) nebo něco, co nechci (24V místo 12V)?
Co se nám zatím podařilo prokázat:
- časová nenáročnost zahradničení pro nižší a střední třídu
- výhodnost ignorace supermarketů a nakupování potravin ve velkém na internetu
- relativní finanční výhodnost pěstování vlastních potravin
- růst rostlin ve skleníku během zimy
- levné zajištění vody zdarma na zalévání a splachování (déšť)
- že lze žít z 90% jako vegan a přitom vést bohatý a zdravý život
- že maso z volných chovů (zvěřina) není finančně likvidační ani pro chudý lid
- že vejce z volných (eko/farma) chovů jsou cenově dostupná
- dostupnost ekologických a lokálních zdrojů (maso, vejce, mléko, zrní)
- že si běžný člověk může dovolit hnědý cukr a himalájskou sůl, tedy nepoužívá rafinované
- nezávislost etického a morálního (=udržitelného) myšlení na výši mzdy
- schopnost kdejakého blbce postavit nejen skleníky či záhon, ale i garáž a pergolu
- že není časový problém se celoživotně vzdělávat i při 10-12h práci denně
- že chudina si může vytěžovat kočky ve vytápěném venkovním domku, aniž by zchudla
- že člověk pracuje i bez finanční motivace a často dobrovolně jen pro zábavu
Co se chystáme prokázat:
- energetická nenáročnost celoročního pěstování venku a v domě
- finanční výhodnost pěstování zeleniny v bytě přes zimu
- možnost dlouhodobého zdravého života na (skoro) veganské (spíš vegetariánské) stravě
- že lze skloubit moderní standard se životem na vesnici včetně chovu drůbeže
- 50-80% soběstačnost v rostlinné výrobě na malém prostoru (do 150m2 na 2 osoby)
- že teorie "nutné povinnosti pracovat pro peníze" je jen směšná báchorka chudiny
Dnešní téma, byť to tak nemusí vypadat, bude z velké části o odpadech (energii), částečně o zdraví (ne)závadnosti. To, když už jsme v vlákně o velkochovech nakousli to plýtvání.
A co souvisí v současné době s plýtváním víc než PET lahve?
https://www.stream.cz/adost/10020017-vel...y-z-plastu
"Dobří" kuchaři umí spálit i vodu na čaj, kapitalismus jak se zdá umí pohnojit i obyčejnou vodu (a to doslova) (pro zjednodušení používám slovo kapitalismus pro veškeré výrobní podniky a podnikatele v něm působící, protože svým způsobem to jsou oni, kdo jej vytváří a udržuje)
Hlavně ta diskuze o "vím co jím" etiketě je zajímavá:
skončí to u http://www.mozaikapotravin.cz/2016/07/kd...-pije.html - je to, jak jsem psal: pokud nějaká rada pro lepší životní styl vyžaduje utrácet, i když zní ve stylu "tuky z masa jsou škodlivé, jezte margaríny", už je tu prostor pro podvod či alespoň manipulaci, protože logicky - i margaríny, soju, vegan produkty někdo vyrábí za účelem zisku.
Eko, CzechŠmejd, MadeInX.. je to jako s otcovstvím: dokud si neuděláte sami testy, nevíte nic. A protože běžný spotřebitel na ně nemá čas ani peníze, a stát nemůže stíhat testovat každou šarži na trhu, co motivuje výrobce, aby produkovali kvalitu? No nic, protože vypustit testy a různé čistící filtry z procesu jim zvyšuje zisk. A když se to provalí? No tak přelepí etiketu, změní název a jede se dál.
Super je pak následná diskuze plná dualismů. Jé, teď mi řekli, že balená voda je fuj, začnu pít vodu z kohoutků. Jé, teď mi řekli, že voda z kohoutků je fuj, začnu pít balenou vodu. Jé, teď mi řekli, že balená voda je fuj..
Zlí Ilumináti otravují vodu, aby zredukovali populaci? Nikoliv. To se jen projevuje mechanismus tržního hospodářství. Menší výdaje = vyšší zisk. Matematika základní školy. A je to ve spolupráci se spotřebiteli, kterým je to všechno jedno. Ono, pokud skutečně Ilumináti otravují lidstvo, tak jsme Ilumináti my všichni, protože ty skládky nezaložil ani satan, ani vládnoucí elita
Což ostatně dokazuje tento článek:
https://www.novinky.cz/auto/457231-dodge...mutna.html
Davy jásají, že došlo k plýtvání zdroji (poničení auta), a v rámci konkurenčního boje přejí cizímu jen to špatné pro svou divnou radost, jako kdyby se snad kvůli tomu nějak záhadně zvedne jejich vlastní blahobyt a standard.
Vlastně je nám plýtvání fuk, je to k smíchu. Jeden příspěvek v diskuzi píše: Redaktor to pěkně dramatizuje. Nikomuse nic nestalo, pokud jde jen o plechy tak to k smíchu je.
Označení "kojenecká voda" na závadném produktu mi připomnělo mi to tuto přednášku o Marketingu potravin: https://www.youtube.com/watch?v=T3yRg_rnVwA
Pochopitelně, aby se video lépe "prodalo" bude plné nadsázek a "šokujících" odhalení. Sice možná dělá z komára velbouda, ale nepotřebuji mít doma zrovna velblouda, aby mě otravoval svou přítomností i ten malinkatý komár
Z diskuze:
Agresivní marketing proti velkochovum. Vim co se zvířatům deje, je mi jich líto ale masa se vazné nevzdam a velkochovy stejné jako továrny považuji za nutnost na planetě se 7 miliardami lidi. Takže si nad kravickami brecte, taky se mi to nelíbí ale nevyřeší se to.
Bohužel, jedná se o neznalost technologického pokroku naší současné vědy a možností, které jsou již dnes v menší míře uplatňovány. Spadá tato definice pod https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%BEite...3%BD_idiot ?
Příklad: tvrzení "stroje nemohou pracovat za lidi" - do 5 vteřin mám důkaz, že toto tvrzení není pravda, stačí si do Google zadat třeba "autonomní traktor". To je ten samý případ.
Když už jsme u těch plastových lahví. Chcete zachránit svět? Chystáte se opásat bombami a jít vyhodit do vzduchu senát či vládu, nebo alespoň svrhnout režim pomocí revoluce? Hodláte vychodit do vzduchu chemičku či vypustit všechny zvířata z farem? Plánujete zastřelit vládce světa z řad Iluminátů, ačkoliv nikdo neví, kdo by to jako měl být? To všechno je na nic.
A co tahle udělat úplně jednoduchou věc: namísto balené vody/limonády používat tekoucí vodu, kde je dostupná kvalitní (nebo dešťovou), případně s filtry, a nápoje si doma vyrábět?
http://denikreferendum.cz/clanek/26591-v...-nici-svet
OT: svět nedostatku nebo blahobytu?
Údajně se za balenou vodu u nás utratí 7 miliard Kč ročně. Co to znamená? Je v tom byznys, a omezovat ho bude jako šlápnout do vosího hnízda. Podobně jako "nemůžete" zakázat kouření a prodej cigaret - bez ohledu na zdravotní rizika je v tom prostě moc peněz a pracovních míst.
A dobrý argument v diskuzi: skleněné vs. plastové lahve. Těch prvních uveze kamion méně (resp. víc % zabere samotné sklo než voda v něm), tudíž pro převoz stejného množství vody musí jet vícekrát - sice ušetříte na plastech, ale v současné době projedete víc na palivu, a víc kamiónů na silnici bude znamenat hustější dopravu, zácpy.
Někteří svět zachránit nechtějí. Je jim u zadku. Rozlišují svůj obývák a zbytek planety. Doma by si ropu, olej, těžké kovy či plasty naházet všude nenechali, ale jakmile je to kousek dál, už to neřeší. Jen si neuvědomují, že celá planeta je náš obývák, a cokoliv se někde vyhodí, stejně se to časem dostane až k Vám.
https://www.denik.cz/special/britske_plaze20070503.html
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zaj...uny-odpadu
https://www.tyden.cz/rubriky/relax/cesto...51450.html
Jak jinak, dokud to nikoho nezajímalo, problém to nebyl. Když už to je problém, řešení je mávnout nad tím rukou: https://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir...55440.html
Že nežijete na pláži? A myslíte, že planetu zajímají nějaké naše státní hranice? Politici jsou malí páni. Že je prezident USA nejmocnější muž světa? *nahlédneme do výrobní továrny na hurikány na planetě Zemi a položíme dotaz, dostaneme odpověď* "Trump? Kdo? Kim? Měl by mě zajímat? Lidi? A co? Nezdržujte, vypouštím další hurikán."
Jak se nás to tedy dotkne? No, řekněme, že pokud vláda nějaké země bude muset vynakládat zbytečně peníze na sanaci pobřeží, protože jinak jim to buď ničí rybolov nebo odhání turisty, což je špatné, bude třeba o to méně vynakládat na stabilizaci svého regionu (zločinost), a pokud je to země, ze které něco dovážíme, nebo je tranzitní, může se to projevit na cenách pro nás (vyšší riziko, menší úroda).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11693556
http://www.sciencedirect.com/science/art...7302003126
https://pubs.usgs.gov/of/2007/1369/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14999316
Ty pláže jsou docela hezký příklad myšlení, kdy si někdo může myslet, že když on se chová dobře, že se ho to nedotkne, nebo dokonce, kdy si bohatí lidé myslí, že jich se problémy způsobené chudobou a neefektivitou netýkají. No, jak vidno, už týkají.
https://cestovani.idnes.cz/sinice-kanars...-sveta_hig
Jakou to má souvislost? Prozatím třeba žádnou, ale pokud se jev bude opakovat nebo dokonce zhoršovat, může být na vině současná situace na planetě. Ať už je příčinou kdokoliv, výsledek bude stejný - Kanáry se budou moci s plážovými turisty, alespoň v určitých týdnech, rozloučit.
A když jsme u toho odpadu: https://www.youtube.com/watch?v=J95hE5cjNJ8 (jak dlouho potrvá, než se v USA opět vzhlédneme, a přivezeme si tyto metody i k nám? Podobně jako plastové lahve, GMO, hamburgery, Coca Colu - a teď neřeším škodlivost nebo prospěšnost)
Někteří diskutující mají ale něco do sebe:
Ano, prasečák ("překvapivě") skutečně smrdí, ale otázka je: je to nezbytné? A otázka použití dronu: asi takhle, pokud jsem já cílový konzument, mám plné právo vědět, jak bylo dané maso vyprodukováno. Otázka soukromého vlastnicví tu nemá žádné místo: to jako, že když si budu něco chtít koupit, tak budu muset tolerovat černou krabici, ve které se bude dít bůh ví co? Klidně tam může být otrocká práce, ale co, nemůžete to vědět, máme přeci soukromé vlastnictví, ne?).
Ale i když video neohaluje žádné doteď nevídané konspirace, pro mne bylo rozhodně užitečné: byť se to může zdát divné, já neměl doteď potuchy, v jakém rozměru je nutné se u prasečáků zbavovat odpadu.
Zajímavost: pod videi s prasečáky budou lidé psát, že je absolutně neškodné stříkat výkaly jako hnojivo do okolí, nicméně o kousek dál budou lidé u domácích ČOV vykřikovat, že kvůli patogenům se za žádou cenu nesmí kal používat na hnojení záhonu, jinak vás to zabije. Tak jak to tedy je, hm?
K tomu k hnojení: přehnojit záhon/pole jednostranně dusíkem není až takový problém i v malém, a většina zahrádkářů vám potvrdí, že to není dobré.
Alespoň, že my, jakožto ČR, nejsme v tomto ohledu úplně nejhorší:
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/triden...kbrezovska
Ale stále máme co zlepšovat, například odpad ze stavebnictví? Dřevo, hřebíky, kladiva.. je to dneska vůbec nutné?
http://forum24.cz/lifestyle/2017/04/07/z...-z-betonu/
https://bydleni.idnes.cz/dum-z-3d-tiskar...ektura_web
Kdo uvažujete o růstových světlech, doporučuji se vyhnout tomuto typu:
http://www.dx.com/cs/p/ywxlight-e27-12w-...iawEHmDPGc
Byť mohlo jít o divný kus, a šlo o trochu jiný výkon (reálný hádám 18W, někde uváděné 30W), tak postupně odcházejí jednotlivé sekce. Nechám jí dožít, reklamace nemá smysl (poštovné by stálo víc, byť jsem jí kupoval v ČR).
Spíš doporučuji zaměřit se na podobné bílé žárovky s CRI97:
https://zarovky.heureka.cz/philisp-led-g...pertcolor/
Případně bude nutná redukce: https://www.ledakce.cz/prislusenstvi/red...8kQAvD_BwE
Vznikající minipivary jsou doklad, že je tu místo už i pro malovýrobu, aneb velkovýroba není očividně všechno: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/boj-...&source=hp (zvláštní, jak to video skončilo u problému peněz a udržitelnosti)
- protože zatím nechci kvůli nedostatku světla dávat citrusy domů, zvýšil jsem trochu výkon přímotopu ve skleníku, a umístil zde asi 10 kbelíků po 5 litrech s vodou. Zatím se zde drží v noci teplota nad +7C a ve dne mezi 10-15 podle toho, zda alespoň na chvíli vysvitne Slunce (zatím jsem neměl možnost posoudit, na kolik se ohřeje, když svítí Slunce celý den). Uvidíme, na kolik se to promítne do vyúčtování (test dvojité izolace).
- maminka napekla cukroví. Tady je úspora značná. Jednak nepoužíváme máslo, takže nám celá ta hysterie okolo něj je ukradná, a jednak cena surovin je několikanásobně nižší než cena za stejné množství cukroví z obchodu. Náplň prakticky můžeme zanedbat (je to asi 10-20 Kč) a proud se nepočítá, protože v zimě co vypustí do kuchyně trouba, o to méně topí pak přímotopy, takže nula od nuly pojde. Ořechy máme posbírané z aleje, takže zdarma, a ještě jejich popel poslouží jako hnojivo (skořápky). No, nekupte to: 3 kg cukroví za necelé 200 Kč a asi půl hodinky práce + výplň (koukám na netu, a průměrně 300-350 Kč/kg).
- sklidili jsme majoránku ze skleníku (čerstvá v prosinci). Byla to mnohem větší úroda než z venkovního záhonu. Zatím máme ještě kustovnici (čerstvé plody, vitamín C), ale přál bych si toho víc (budu si muset počkat).
- necháváme naklíčit brambory ze sklizně. Část dáme do skleníku do kbelíků se zeminou (aby se trochu vrátily náklady na vytápění) a část dáme domů pod LED světla. Uvidíme, které porostou lépe.
- ještě budu muset asi vymyslet nějakou gumovou izolaci do oken: výrobce skleníku "do zimy" asi nějak nepočítal, že bude unikat vzduch nebo co; větrání zajišťují otevírače oken, které nyní pracují tak 1x 2x do měsíce, když opravdu svítí slunce. Přidám ještě zakrytí obou oken z igelitu s drážkou pro pohyb otevírače, takže se sice dál bude moci větrat, ale nebude tak rychle utíkat teplo, a na léto se to sundá (nejspíš vyřeším kolíčky).
- k nakoupeným solím a cukrům nám eshop poslal jako dárek kuskus. Jako, 100g je porce možná tak pro 4 lidi našeho typu, a chutná to stejně blbě jako co si pamatuji z Olomouce před několika lety. Ano, sníst se to dá (s cukrem), ale budu rád, když už to nikdy neuvidím, natož na něčem podobném přežít jako vegan To naštěstí nevylučuje přežít jako vegan na něčem jiném..
Vtipná vsuvka: Doba trvanlivosti na balení himalájské soli Tak ono to leží miliony let v zemi, a najednou se to má za 2-3 roky zkazit? Ale no tak..
- LED pásky zatím nikde (část není skladem). Takhle to dopadá, když chcete po kapitalismu uspokojit vaše svobodně-individuální potřeby. Jeden aby se kvůli tomu ještě reinkarnoval, aby se toho dočkal
Dostal jsem prakticky na výběr: snížit standard nebo si počkat. Proč bych měl ale koupit něco horšího (CRI 90 a menší) nebo něco, co nechci (24V místo 12V)?
Co se nám zatím podařilo prokázat:
- časová nenáročnost zahradničení pro nižší a střední třídu
- výhodnost ignorace supermarketů a nakupování potravin ve velkém na internetu
- relativní finanční výhodnost pěstování vlastních potravin
- růst rostlin ve skleníku během zimy
- levné zajištění vody zdarma na zalévání a splachování (déšť)
- že lze žít z 90% jako vegan a přitom vést bohatý a zdravý život
- že maso z volných chovů (zvěřina) není finančně likvidační ani pro chudý lid
- že vejce z volných (eko/farma) chovů jsou cenově dostupná
- dostupnost ekologických a lokálních zdrojů (maso, vejce, mléko, zrní)
- že si běžný člověk může dovolit hnědý cukr a himalájskou sůl, tedy nepoužívá rafinované
- nezávislost etického a morálního (=udržitelného) myšlení na výši mzdy
- schopnost kdejakého blbce postavit nejen skleníky či záhon, ale i garáž a pergolu
- že není časový problém se celoživotně vzdělávat i při 10-12h práci denně
- že chudina si může vytěžovat kočky ve vytápěném venkovním domku, aniž by zchudla
- že člověk pracuje i bez finanční motivace a často dobrovolně jen pro zábavu
Co se chystáme prokázat:
- energetická nenáročnost celoročního pěstování venku a v domě
- finanční výhodnost pěstování zeleniny v bytě přes zimu
- možnost dlouhodobého zdravého života na (skoro) veganské (spíš vegetariánské) stravě
- že lze skloubit moderní standard se životem na vesnici včetně chovu drůbeže
- 50-80% soběstačnost v rostlinné výrobě na malém prostoru (do 150m2 na 2 osoby)
- že teorie "nutné povinnosti pracovat pro peníze" je jen směšná báchorka chudiny
Dnešní téma, byť to tak nemusí vypadat, bude z velké části o odpadech (energii), částečně o zdraví (ne)závadnosti. To, když už jsme v vlákně o velkochovech nakousli to plýtvání.
A co souvisí v současné době s plýtváním víc než PET lahve?
https://www.stream.cz/adost/10020017-vel...y-z-plastu
"Dobří" kuchaři umí spálit i vodu na čaj, kapitalismus jak se zdá umí pohnojit i obyčejnou vodu (a to doslova) (pro zjednodušení používám slovo kapitalismus pro veškeré výrobní podniky a podnikatele v něm působící, protože svým způsobem to jsou oni, kdo jej vytváří a udržuje)
Hlavně ta diskuze o "vím co jím" etiketě je zajímavá:
skončí to u http://www.mozaikapotravin.cz/2016/07/kd...-pije.html - je to, jak jsem psal: pokud nějaká rada pro lepší životní styl vyžaduje utrácet, i když zní ve stylu "tuky z masa jsou škodlivé, jezte margaríny", už je tu prostor pro podvod či alespoň manipulaci, protože logicky - i margaríny, soju, vegan produkty někdo vyrábí za účelem zisku.
Eko, CzechŠmejd, MadeInX.. je to jako s otcovstvím: dokud si neuděláte sami testy, nevíte nic. A protože běžný spotřebitel na ně nemá čas ani peníze, a stát nemůže stíhat testovat každou šarži na trhu, co motivuje výrobce, aby produkovali kvalitu? No nic, protože vypustit testy a různé čistící filtry z procesu jim zvyšuje zisk. A když se to provalí? No tak přelepí etiketu, změní název a jede se dál.
Super je pak následná diskuze plná dualismů. Jé, teď mi řekli, že balená voda je fuj, začnu pít vodu z kohoutků. Jé, teď mi řekli, že voda z kohoutků je fuj, začnu pít balenou vodu. Jé, teď mi řekli, že balená voda je fuj..
Zlí Ilumináti otravují vodu, aby zredukovali populaci? Nikoliv. To se jen projevuje mechanismus tržního hospodářství. Menší výdaje = vyšší zisk. Matematika základní školy. A je to ve spolupráci se spotřebiteli, kterým je to všechno jedno. Ono, pokud skutečně Ilumináti otravují lidstvo, tak jsme Ilumináti my všichni, protože ty skládky nezaložil ani satan, ani vládnoucí elita
Což ostatně dokazuje tento článek:
https://www.novinky.cz/auto/457231-dodge...mutna.html
Davy jásají, že došlo k plýtvání zdroji (poničení auta), a v rámci konkurenčního boje přejí cizímu jen to špatné pro svou divnou radost, jako kdyby se snad kvůli tomu nějak záhadně zvedne jejich vlastní blahobyt a standard.
Vlastně je nám plýtvání fuk, je to k smíchu. Jeden příspěvek v diskuzi píše: Redaktor to pěkně dramatizuje. Nikomuse nic nestalo, pokud jde jen o plechy tak to k smíchu je.
Označení "kojenecká voda" na závadném produktu mi připomnělo mi to tuto přednášku o Marketingu potravin: https://www.youtube.com/watch?v=T3yRg_rnVwA
Pochopitelně, aby se video lépe "prodalo" bude plné nadsázek a "šokujících" odhalení. Sice možná dělá z komára velbouda, ale nepotřebuji mít doma zrovna velblouda, aby mě otravoval svou přítomností i ten malinkatý komár
Z diskuze:
Agresivní marketing proti velkochovum. Vim co se zvířatům deje, je mi jich líto ale masa se vazné nevzdam a velkochovy stejné jako továrny považuji za nutnost na planetě se 7 miliardami lidi. Takže si nad kravickami brecte, taky se mi to nelíbí ale nevyřeší se to.
Bohužel, jedná se o neznalost technologického pokroku naší současné vědy a možností, které jsou již dnes v menší míře uplatňovány. Spadá tato definice pod https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%BEite...3%BD_idiot ?
Příklad: tvrzení "stroje nemohou pracovat za lidi" - do 5 vteřin mám důkaz, že toto tvrzení není pravda, stačí si do Google zadat třeba "autonomní traktor". To je ten samý případ.
Když už jsme u těch plastových lahví. Chcete zachránit svět? Chystáte se opásat bombami a jít vyhodit do vzduchu senát či vládu, nebo alespoň svrhnout režim pomocí revoluce? Hodláte vychodit do vzduchu chemičku či vypustit všechny zvířata z farem? Plánujete zastřelit vládce světa z řad Iluminátů, ačkoliv nikdo neví, kdo by to jako měl být? To všechno je na nic.
A co tahle udělat úplně jednoduchou věc: namísto balené vody/limonády používat tekoucí vodu, kde je dostupná kvalitní (nebo dešťovou), případně s filtry, a nápoje si doma vyrábět?
http://denikreferendum.cz/clanek/26591-v...-nici-svet
OT: svět nedostatku nebo blahobytu?
Údajně se za balenou vodu u nás utratí 7 miliard Kč ročně. Co to znamená? Je v tom byznys, a omezovat ho bude jako šlápnout do vosího hnízda. Podobně jako "nemůžete" zakázat kouření a prodej cigaret - bez ohledu na zdravotní rizika je v tom prostě moc peněz a pracovních míst.
A dobrý argument v diskuzi: skleněné vs. plastové lahve. Těch prvních uveze kamion méně (resp. víc % zabere samotné sklo než voda v něm), tudíž pro převoz stejného množství vody musí jet vícekrát - sice ušetříte na plastech, ale v současné době projedete víc na palivu, a víc kamiónů na silnici bude znamenat hustější dopravu, zácpy.
Někteří svět zachránit nechtějí. Je jim u zadku. Rozlišují svůj obývák a zbytek planety. Doma by si ropu, olej, těžké kovy či plasty naházet všude nenechali, ale jakmile je to kousek dál, už to neřeší. Jen si neuvědomují, že celá planeta je náš obývák, a cokoliv se někde vyhodí, stejně se to časem dostane až k Vám.
https://www.denik.cz/special/britske_plaze20070503.html
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zaj...uny-odpadu
https://www.tyden.cz/rubriky/relax/cesto...51450.html
Jak jinak, dokud to nikoho nezajímalo, problém to nebyl. Když už to je problém, řešení je mávnout nad tím rukou: https://www.tyden.cz/rubriky/veda/vesmir...55440.html
Že nežijete na pláži? A myslíte, že planetu zajímají nějaké naše státní hranice? Politici jsou malí páni. Že je prezident USA nejmocnější muž světa? *nahlédneme do výrobní továrny na hurikány na planetě Zemi a položíme dotaz, dostaneme odpověď* "Trump? Kdo? Kim? Měl by mě zajímat? Lidi? A co? Nezdržujte, vypouštím další hurikán."
Jak se nás to tedy dotkne? No, řekněme, že pokud vláda nějaké země bude muset vynakládat zbytečně peníze na sanaci pobřeží, protože jinak jim to buď ničí rybolov nebo odhání turisty, což je špatné, bude třeba o to méně vynakládat na stabilizaci svého regionu (zločinost), a pokud je to země, ze které něco dovážíme, nebo je tranzitní, může se to projevit na cenách pro nás (vyšší riziko, menší úroda).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11693556
http://www.sciencedirect.com/science/art...7302003126
https://pubs.usgs.gov/of/2007/1369/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14999316
Ty pláže jsou docela hezký příklad myšlení, kdy si někdo může myslet, že když on se chová dobře, že se ho to nedotkne, nebo dokonce, kdy si bohatí lidé myslí, že jich se problémy způsobené chudobou a neefektivitou netýkají. No, jak vidno, už týkají.
https://cestovani.idnes.cz/sinice-kanars...-sveta_hig
Jakou to má souvislost? Prozatím třeba žádnou, ale pokud se jev bude opakovat nebo dokonce zhoršovat, může být na vině současná situace na planetě. Ať už je příčinou kdokoliv, výsledek bude stejný - Kanáry se budou moci s plážovými turisty, alespoň v určitých týdnech, rozloučit.
A když jsme u toho odpadu: https://www.youtube.com/watch?v=J95hE5cjNJ8 (jak dlouho potrvá, než se v USA opět vzhlédneme, a přivezeme si tyto metody i k nám? Podobně jako plastové lahve, GMO, hamburgery, Coca Colu - a teď neřeším škodlivost nebo prospěšnost)
Někteří diskutující mají ale něco do sebe:
Ano, prasečák ("překvapivě") skutečně smrdí, ale otázka je: je to nezbytné? A otázka použití dronu: asi takhle, pokud jsem já cílový konzument, mám plné právo vědět, jak bylo dané maso vyprodukováno. Otázka soukromého vlastnicví tu nemá žádné místo: to jako, že když si budu něco chtít koupit, tak budu muset tolerovat černou krabici, ve které se bude dít bůh ví co? Klidně tam může být otrocká práce, ale co, nemůžete to vědět, máme přeci soukromé vlastnictví, ne?).
Ale i když video neohaluje žádné doteď nevídané konspirace, pro mne bylo rozhodně užitečné: byť se to může zdát divné, já neměl doteď potuchy, v jakém rozměru je nutné se u prasečáků zbavovat odpadu.
Zajímavost: pod videi s prasečáky budou lidé psát, že je absolutně neškodné stříkat výkaly jako hnojivo do okolí, nicméně o kousek dál budou lidé u domácích ČOV vykřikovat, že kvůli patogenům se za žádou cenu nesmí kal používat na hnojení záhonu, jinak vás to zabije. Tak jak to tedy je, hm?
K tomu k hnojení: přehnojit záhon/pole jednostranně dusíkem není až takový problém i v malém, a většina zahrádkářů vám potvrdí, že to není dobré.
Alespoň, že my, jakožto ČR, nejsme v tomto ohledu úplně nejhorší:
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/triden...kbrezovska
Ale stále máme co zlepšovat, například odpad ze stavebnictví? Dřevo, hřebíky, kladiva.. je to dneska vůbec nutné?
http://forum24.cz/lifestyle/2017/04/07/z...-z-betonu/
https://bydleni.idnes.cz/dum-z-3d-tiskar...ektura_web
Kdo uvažujete o růstových světlech, doporučuji se vyhnout tomuto typu:
http://www.dx.com/cs/p/ywxlight-e27-12w-...iawEHmDPGc
Byť mohlo jít o divný kus, a šlo o trochu jiný výkon (reálný hádám 18W, někde uváděné 30W), tak postupně odcházejí jednotlivé sekce. Nechám jí dožít, reklamace nemá smysl (poštovné by stálo víc, byť jsem jí kupoval v ČR).
Spíš doporučuji zaměřit se na podobné bílé žárovky s CRI97:
https://zarovky.heureka.cz/philisp-led-g...pertcolor/
Případně bude nutná redukce: https://www.ledakce.cz/prislusenstvi/red...8kQAvD_BwE
Vznikající minipivary jsou doklad, že je tu místo už i pro malovýrobu, aneb velkovýroba není očividně všechno: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/boj-...&source=hp (zvláštní, jak to video skončilo u problému peněz a udržitelnosti)